Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Διαδικασίες ανάληψης - κατάθεσης (π.χ. τραπεζικές επιταγές, valeur, "νέα κεφάλαια"), θέματα εφορίας (π.χ. πόθεν έσχες), κόστος εμβασμάτων, όροι προθεσμιακής, διευκρίνηση τραπεζικών ορών, τρόποι υπολογισμού επιτοκίων.
  • Σελίδα:
  • 1

ΘΕΜΑ: Κοινός λογαριασμός

Κοινός λογαριασμός 24 Οκτ 2014 18:27 #1

  • kostis (karas)
  • Το Άβαταρ του/της kostis (karas)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 3
  • Κάρμα: 0
( Συγγνώμη εάν γράφω σε λάθος topic . Eίμαι άσχετος μ` αυτά. .)

Θα παρακαλούσα , εάν μπορείτε να με βοηθήσετε με τις γνώσεις σας , σ` ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω .

Μαζί με κάποιο άλλο πρόσωπο ,είχαμε έναν κοινό λογαριασμό ,στην τράπεζα .Δυο ονόματα σ` ένα βιβλιάριο .
Ο φιλαράκος λοιπόν , πήγε κάποια ημέρα στην τράπεζα και σήκωσε όλα τα λεφτά .
Τα έβαλε σε άλλον λογαριασμό , δικό του , (ΜΟΝΟ με το δικό του όνομα ) αποκλείοντας εμένα βεβαίως , να έχω το παραμικρό δικαίωμα πλέον .
.Μάλιστα απ`ότι έμαθα ,τα έκλεισε και για ένα χρόνο .
Γνωρίζει κάποιος να μου πει ,τι μπορώ να κάνω σ` αυτήν την περίπτωση , με βάση τον νόμο? ( αν με καλύπτει )
Έχει η τράπεζα το δικαίωμα , να δώσει ΟΛΑ τα λεφτά , στον έναν εκ των δυο χωρίς την συγκατάθεση του δευτέρου ? ? (εφόσον πρόκειται για κλείσιμο λογαριασμού )
Τελικά ,με ποιον τρόπο πιστεύετε , ότι θα μπορέσω να διεκδικήσω τα χρήματα μου πίσω , εκτός , από το να του λιώσω την μούρη .
(Κάτι που μπορεί να γίνει βεβαίως σε βάθος χρόνου )

Ευχαριστω .

ΥΓ.
Για την ιστορία ,το 80% των χρημάτων ,ήταν δικά μου ..
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Κοινός λογαριασμός 24 Οκτ 2014 18:44 #2

  • vassilis (vasskar)
  • Το Άβαταρ του/της vassilis (vasskar)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 26
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 9
  • Κάρμα: 0
Δυστυχώς νομίζω η δικαίωσή σου θα γίνει μόνο από τα δικαστήρια, με την προσκόμιση των ανάλογων αποδείξεων για το ποσοστό της συμβολής σου στον κοινό λογαριασμό...δες παρακάτω...

Επομένως, στην περίπτωση που ένας συνδικαιούχος αναλάβει ολόκληρο το ποσό της κατάθεσης από το λογαριασμό, τότε επέρχεται απόσβεση της απαίτησης εις ολόκληρον έναντι του δέκτη της κατάθεσης (Τράπεζα) και ως προς τους λοιπούς συνδικαιούχους . Δηλαδή η Τράπεζα υποχρεούται να αποδώσει την κατάθεση μόνο μία φορά. Πλην όμως, ο μη αναλαβών το ποσό συνδικαιούχος του λογαριασμού δύναται να αποκτήσει απαίτηση έναντι του δικαιούχου που ανέλαβε την κατάθεση για την καταβολή σε αυτόν του αναλογούντος ποσού βάσει της μεταξύ τους εσωτερικής σχέσης, που μπορεί να είναι π.χ η εντολή, η δωρεά κλπ. Η εσωτερική σχέση που συνδέει τους συνδικαιούχους είναι αντικείμενο απόδειξης και θα κριθεί από το Δικαστήριο.

ψυχραιμία, υπομονή και καλή δύναμη και βέβαια εκ των υστέρων και με υψηλό ψυχικό τίμημα μαθαίνεις ότι στις (με κόπο) αποταμιεύσεις μας δεν εμπιστευόμαστε εύκολα κανέναν....
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Κοινός λογαριασμός 24 Οκτ 2014 20:50 #3

  • kostis (karas)
  • Το Άβαταρ του/της kostis (karas)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 3
  • Κάρμα: 0
vassilis έγραψε:
Δυστυχώς νομίζω η δικαίωσή σου θα γίνει μόνο από τα δικαστήρια, με την προσκόμιση των ανάλογων αποδείξεων για το ποσοστό της συμβολής σου στον κοινό λογαριασμό...δες παρακάτω....
Βασίλη σ` ευχαριστώ για την γνώμη σου .Δυστυχώς αυτό φοβόμουν .Ότι θα καταλήξω στα δικαστήρια .
Και δεν πρέπει .


vassilis" post=43926
ψυχραιμία, υπομονή και καλή δύναμη και βέβαια εκ των υστέρων και με υψηλό ψυχικό τίμημα μαθαίνεις ότι στις (με κόπο) αποταμιεύσεις μας δεν εμπιστευόμαστε εύκολα κανέναν...
Δεν είμαι παιδί και λειτουργώ πάντα με σοβαρότητα και με σημαία την λογική .Είμαι 64 ετών .
Οι νεότεροι όμως ,δεν ακλουθούν αυτόν τον δρόμο κι ας ανήκουν στο οικογενειακό περιβάλλoν .
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Κοινός λογαριασμός 25 Οκτ 2014 08:27 #4

  • euro (kolokythas)
  • Το Άβαταρ του/της euro (kolokythas)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Αποκλεισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 455
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 30
  • Κάρμα: -6 (-4)
Φιλε Κωστη, εδω ισχυει το "δεν ηξερες, δε ρωταγες?"
Σε κοινο λογ/σμο ολοι οι δικαιουχοι εχουν δικαιωμα να διαχειστουν οπως θελουν τα λεφτα. Νομιμως πηγε και τα σηκωσε ολα. Θα μπορουσες να το κανεις κι εσυ.
Εχω την εντυπωση πως ουτε μεσω δικαστηριου μπορεις να διεκδικησεις(τα μισα?) αυτα τα λεφτα, τα δικαστηρια εξεταζουν τετοιες υποθεσεις οταν προκειται για θανατο και κληρονομους. Για να εισαι σιγουρος ομως ρωτα ενα δικηγορο.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kostis (karas)

Κοινός λογαριασμός 25 Οκτ 2014 14:01 #5

  • maria (mb361)
  • Το Άβαταρ του/της maria (mb361)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 5234
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1687
  • Κάρμα: 35 (-37)
euro έγραψε:
Φιλε Κωστη, εδω ισχυει το "δεν ηξερες, δε ρωταγες?"
Σε κοινο λογ/σμο ολοι οι δικαιουχοι εχουν δικαιωμα να διαχειστουν οπως θελουν τα λεφτα. Νομιμως πηγε και τα σηκωσε ολα. Θα μπορουσες να το κανεις κι εσυ.
Εχω την εντυπωση πως ουτε μεσω δικαστηριου μπορεις να διεκδικησεις(τα μισα?) αυτα τα λεφτα, τα δικαστηρια εξεταζουν τετοιες υποθεσεις οταν προκειται για θανατο και κληρονομους. Για να εισαι σιγουρος ομως ρωτα ενα δικηγορο.

Οτι δειχνει νομιμο δεν ειναι και ηθικο. Και θα ληφθει και αυτο υπ'οψη.

Εγω στην θεση του Κωστα, θα καλουσα ολους τους συγγενεις και τους φιλους στο δικαστηριο, να δουν τα χαλια του...
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Κοινός λογαριασμός 26 Οκτ 2014 03:32 #6

  • kostis (karas)
  • Το Άβαταρ του/της kostis (karas)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 3
  • Κάρμα: 0
Έχει μπερδευτεί αρκετά η υπόθεση και προσπαθώ ( για την ώρα) να μην φτάσω στα άκρα .Μια λογική λύση , θα ήταν η καλύτερη .
Κι αυτή δεν είναι άλλη , από το να επανέλθουν τα πράγματα στην αρχική τους θέση .
..... Γιατί και η δικη μου η αντίδραση ,θα είναι αβάσταχτα σκληρή .
Πάντως ,σας ευχαριστώ βρε παιδιά ..
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.058 δευτερόλεπτα