Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Θέματα οικονομικής επικαιρότητας

ΘΕΜΑ: Η εφορία ξεκίνησε ΠΟΘΕΝ ΕΣΧΕΣ για τις καθέσεις άνω των 100Κ

Η εφορία ξεκίνησε ΠΟΘΕΝ ΕΣΧΕΣ για τις καθέσεις άνω των 100Κ 08 Αυγ 2014 19:02 #37

  • Sadeness1990
  • Το Άβαταρ του/της Sadeness1990
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 264
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 130
  • Κάρμα: 19
soto51 έγραψε:
Ghost έγραψε:
Γιατι δηλαδη πρεπει να ειναι και κλεμμενα ; Δεν το καταλαβα αυτο οποιος ειχε τα αριδι@ και επενδυε παλαιοτερα απο αμοιβαια μεχρι και μετοχες ειναι λαμογιο; Η απο καποια κληρονομια γονικη παλι ειναι λαμογιο; Και εγω μισθωτος ειμαι και δεν χρωςταω φραγκο ,δεν καταλαβα ομως γιατι θα πρεπει να χαιρομαστε με την τιμωρια του αλλου. Ας ησουν μαγκας να εβγαζες και εσυ τοσα

Ghost,
Σ' αυτή τη χώρα, των οπαδών και των ψηφοφόρων, η πλειοψηφία δεν καταλαβαίνει ότι άσχετα με το ποιος είναι αυτός που μιλάει, ΜΠΟΡΕΙ να πει και κάτι σωστό, κάποια φορά.
Εγώ τον μακαριστό Χριστόδουλο δεν τον χώνευα, αλλά είχε πει κάτι πολύ σωστό.
Είχε πει για "την κατσίκα του γείτονα". (Να ψοφήσει)
Το ξέρεις?
Ε, έτσι κι ο φίλος μας.
Γιατί να έχει ο άλλος αφού εγώ δεν έχω? Να του τα πάρουν κι αυτουνού!

Φιλε μου με ολη την καλη διαθεση πρεπει να γνωριζεις (και προφανως γνωριζεις) οτι δεν ειναι ο φθονος για ο,τι κατεχει καποιος αλλα πως τα απεκτησε και κυριως αν "πηρε" τη θέση σου σε καποιο κομματι του δημοσιου τομεα οντας βισματωμενος. Η αληθεια είναι ότι αυτη η φαση με το βισμα εχει να κανει με οτι καποιος παιρνει τη θεση ενος αλλου που αξιοκρατικα θα βρισκοταν σε αυτη τη θεση και θα απολαμβανε τα εισοδηματα που τωρα εχει ο βισματωμενος. Αρα εχουν καποιο δικιο οσοι επιχαιρουν με τις μειωσεις εισοδηματων κυριως των εργαζομενων στο δημοσιο τομεα γιατι ειναι σα μια ιδιοτυπη απονομη δικαιοσυνης. Πολλοι απο αυτους δε θα περνουσαν ουτε απο εξω απο την υπηρεσια στην οποια τωρα "δουλευουν" (οσοι δουλευουν). Καποιοι βισματωθηκαν και μεσα απο τις θεσεις αλλων απολαμβανουν προνομια και δικαιωματα απιστευτα και αλλοι που αξιοκρατικα θα επρεπε να εχουν αυτα τα προνομια, δεν εχουν το δικαιωμα καν της οικογενειας γιατι δεν ξερουν πως θα θρεψουν το παιδι τους....αλλα καποιος αλλος τους πηρε τη θεση επειδη ηταν καλυτερος στα τσ********....
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": maria (mb361)

Η εφορία ξεκίνησε ΠΟΘΕΝ ΕΣΧΕΣ για τις καθέσεις άνω των 100Κ 08 Αυγ 2014 20:21 #38

  • makper
  • Το Άβαταρ του/της makper
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Αποκλεισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 1747
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 202
  • Κάρμα: -8 (-195)
george123 έγραψε:
makper

αγορασε σπιτι cach, και τα 90.000 ευρω, ηταν σε κοινο λογαριασμο πεθαμενου,
απο εκει ξεκινησε ελεγχος...και κατεληξε σε φορολογικο δικαστηριο

Α, αυτό ήταν φορολογίσιμο event για τον μέσο εφοριακό :laugh: Τώρα έτσι όπως τα έχουν κάνει, και αγορά μετοχών να πας να κάνεις πάλι έλεγχο πόθεν έσχες θα κάνουν. Θεωρητικά αν δούλευε και σε αυτόν τον λογαριασμό έπεφταν και δικά του λεφτά δεν θα είχε πρόβλημα. Πόσο καιρό εκκρεμεί η υπόθεση;
Αν δεν το έχετε καταλάβει ακόμα, η σελίδα αυτή διαβάζει τα προσωπικά σας μυνήματα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Η εφορία ξεκίνησε ΠΟΘΕΝ ΕΣΧΕΣ για τις καθέσεις άνω των 100Κ 09 Αυγ 2014 00:20 #39

  • Καράντη Μαρία (cross)
  • Το Άβαταρ του/της Καράντη Μαρία (cross)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • "χωρίς εμού ου δύνασθε ποιείν ουδέν" Ιωάννην 15:5
  • Δημοσιεύσεις: 13132
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1249
  • Κάρμα: -29 (-1)
Ποιος απερίσκεπτος έχει ακόμη πάνω από 100.000 ευρώ σε ελληνικές τράπεζες, όταν μοιράζουν σε στικάκια USB όλα σας τα προσωπικά δεδομένα σε ληστές κι απαγωγείς για λίγες εκατοντάδες ευρώ, όταν έχουν διεθνή αξιολόγηση CCC χρεοκοπίας, όταν δεν παρέχουν πια ασφάλεια καταθέσεων γιατί το ΤΕΚΕ δεν έχει κεφάλαια, κτλ;

Πάτε καλά;

Βουρ Γερμανία ή Αγγλία, και γρήγορα!
Σταυρός ο φύλαξ πάσης της Οικουμένης,
Σταυρός η ωραιότης της Εκκλησίας,
Σταυρός βασιλέων το κραταίωμα,
Σταυρός πιστών το στήριγμα,
Σταυρός Αγγέλων η δόξα και...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Η εφορία ξεκίνησε ΠΟΘΕΝ ΕΣΧΕΣ για τις καθέσεις άνω των 100Κ 09 Αυγ 2014 00:39 #40

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
Sadeness1990 έγραψε:
....αλλοι που αξιοκρατικα θα επρεπε να εχουν αυτα τα προνομια, δεν εχουν το δικαιωμα καν της οικογενειας γιατι δεν ξερουν πως θα θρεψουν το παιδι τους....

Απομονώνω μια σου πρόταση μόνο, αυτήν εδώ από πάνω.

Δεν καταλαβαίνω, για ποια "προνόμια" μιλάς?
Ξέρεις την έννοια της λέξης?
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Η εφορία ξεκίνησε ΠΟΘΕΝ ΕΣΧΕΣ για τις καθέσεις άνω των 100Κ 09 Αυγ 2014 00:41 #41

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
Cross έγραψε:
Ποιος απερίσκεπτος έχει ακόμη πάνω από 100.000 ευρώ σε ελληνικές τράπεζες?
Αυτοί οι απερίσκεπτοι πάντως αθροίζουν 43 δις.
Εδώ μέσα το διάβασα από πηγή την ΤτΕ.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Η εφορία ξεκίνησε ΠΟΘΕΝ ΕΣΧΕΣ για τις καθέσεις άνω των 100Κ 09 Αυγ 2014 00:45 #42

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
makper έγραψε:
συμβουλεύω τον οποιονδήποτε να εξαφανίσει απο την Ε.Ε ποσά αυτού του μεγέθους...

θα πω στους αποταμιευτές που μας διαβάζουν να εξαφανίσουν οτι μετρητά έχουν στην άκρη και να μην δηλώσουν τίποτα στο επερχόμενο περιουσιολόγιο...

Έρχομαι εδώ να πω ότι συμφωνώ 100% με τα παραπάνω που έγραψε ο άσπονδος φίλος μου.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": makper

Η εφορία ξεκίνησε ΠΟΘΕΝ ΕΣΧΕΣ για τις καθέσεις άνω των 100Κ 09 Αυγ 2014 00:49 #43

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
george123 έγραψε:
ο εφορος, σε φιλο μου, τον αναγκασε να πληρωσει φορο δωρεας απο κοινο λογαριαμο του αποβιωσαντα ηλικιωμενου πατερα του..
εχει προσφυγει σε φορολογικο δικαστηριο...εχει πληρωσει νομιζω το 50 % του προστιμου και περιμενει την αποφαση
...μιλαμε για παρα πολλα λεφτα...και για πολυ μεγαλο μπλεξιμο

Τα έχω ξαναγράψει ακριβώς έτσι με άλλα λόγια. Να ψάξω να βρω το ποστ?
Νο προσθέσω ότι:
Ο έφορος ρίχνοντας το πρόστιμο βοηθήθηκε να πιάσει "τους στόχους" που του έχει βάλει η προϊσταμένη του αρχή, και που αν δεν τους πιάσει, αλλάζει πόστο...
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Η εφορία ξεκίνησε ΠΟΘΕΝ ΕΣΧΕΣ για τις καθέσεις άνω των 100Κ 09 Αυγ 2014 01:08 #44

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
batista έγραψε:
αν αποφασίσεις κάποια στιγμή να την σφάξεις, στείλε και σε μας τους μη έχοντες (αναγκαστικά ή μη) ροπή προς το σπορ της φοροδιαφυγής, κανένα παϊδάκι μήπως και μετριασθεί το αίσθημα της αδικίας που μας διακατέχει, γιατί αν περιμένουμε από το κράτος να κάνει τα δέοντα μάλλον θα περιμένουμε πολύ.

Μπατίστα, δεν σε πιστεύω πως είσαι απ' τους "μη έχοντες", τόσο, ώστε να μην μπορείς να φας παϊδάκια.
Όσο για το σπορ, μπορείς να το ασκείς σε απίθανα σημεία, αν το δεις σαν συλλογική προσπάθεια (όπως εγώ) και όχι σαν μεμονωμένη δική σου για δικό σου μόνο όφελος.
Και εγώ δεν μπορώ να κρύβω εισοδήματα. Αλλά βοηθάω άλλους να το κάνουν. Π.χ. δεν ζητάω ποτέ απόδειξη, χωρίς βέβαια να γίνομαι γραφικός: Στο σουπερμάρκετ παίρνω, δε γίνεται αλλιώς.

Αν ΧΩΝΕΨΕΙΣ ότι είναι αντίσταση η τέτοια συμπεριφορά, και πάρεις ανάποδες με την καμπάνια περί "φοροδιαφυγής που έχει καταστράψει τη χώρα", θα δεις ότι το πεδίο άσκησης του σπορ είναι πολύ μεγάλο.

Και μην έχεις αίσθημα "αδικίας", είναι λάθος. Δεν σε αδίκησε κάποιος δικαστής. Σε έχουν κοροϊδέψει, όχι αδικήσει. Με ψέμματα, υποσχέσεις, κλπ. Το κράτος ολόκληρο σε έχει κοροϊδέψει, όχι μερικοί πολιτικοί μόνο. Δες το έτσι, χώνεψε και το ότι το ίδιο συνεχίζει και τώρα να κάνει, (παρά τις περί του αντιθέτου διαβεβαιώσεις των εκπροσώπων του), συνδύασε αυτά και με το ότι προσπαθεί να χώσει το μακρύ του χέρι όσο πιο βαθειά μπορεί στην τσέπη σου για να σου αρπάξει ό,τι περισσότερο μπορεί, και τότε θα καταλάβεις πως αυτά που σου λέω είναι μονόδρομος.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Τελευταία διόρθωση: 09 Αυγ 2014 01:11 από soto51.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Η εφορία ξεκίνησε ΠΟΘΕΝ ΕΣΧΕΣ για τις καθέσεις άνω των 100Κ 09 Αυγ 2014 01:36 #45

  • Ghost (Phantom)
  • Το Άβαταρ του/της Ghost (Phantom)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Ουκ αν λαβεις παρα του μη εχοντος
  • Δημοσιεύσεις: 297
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 57
  • Κάρμα: 8
Ολοι εσεις που κατηγορειται του φαροφυγαδες ,πεστε μου τωρα πως αυτοι φταινε που εφτασε οι χωρα στα δι@ολο και ακομη παραπερα να τραλαθουμε τελειως,οτι οι κυβερνοντες δεν φταινε μετα απο τοσα δις σπαταλη ,μιζες,ολυμπιακοι, οτι δεν φταινε που καταχρεωσανε την χωρα,τοτε δηλαδη δεν υπηρχε μαυρο χρημα; ΞΥΠΝΑΤΕ πια αυτο που κανου ειναι αποπροσανατολισμος να φυγουν οι ευθυνες απο πανω τους και να πανε στο πολιτη με τα 100Κ και να ριξουν το φταιξιμο σε αυτους.Και ολα αυτα τα φοροεισπρακτικα μετρα που με λυπη ακουω εδω μεσα ανθρωπουν να τα επικροτουν εχω να τους πω ο φορος κεφαλαιου ερχεται, τοτε να δω ,τι θα λενε αυτοι που δεν φταινε και καλα μου.soto μαζι σου
Ό,τι δεν συνέβη ποτέ, είναι ό,τι δεν ποθήσαμε αρκετά.
Νίκος Καζαντζάκης
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": soto51
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.068 δευτερόλεπτα