Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Θέματα οικονομικής επικαιρότητας
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3

ΘΕΜΑ: Το πλαίσιο Χαρδούβελη - ένα μέτρο σύγκρισης

Το πλαίσιο Χαρδούβελη - ένα μέτρο σύγκρισης 24 Φεβ 2015 19:15 #10

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
El_Malak έγραψε:
μπορώ να συνεισφέρω ΔΩΡΕΑΝ ένα μέτρο...

Χαλάς την πιάτσα.
Και μεις τι? Κλέφτες θα γίνουμε?
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Το πλαίσιο Χαρδούβελη - ένα μέτρο σύγκρισης 24 Φεβ 2015 23:05 #11

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -23 (4)
soto51 έγραψε:
gus (gus326) έγραψε:
Να βάλουμε τους Soto, EL_MALAK να τους γράψουν ένα κείμενο.

Δεν ξέρω για τον αγαπητό EL_MALAK, αλλά για μένα σε ρωτάω:

Τσάμπα θα κάτσω να την κάνω τη δουλειά?
Πως το βλέπεις?

Άστα αυτά, εσύ ότι κάνεις θα το κάνεις για τη δόξα...και τέλος πάντων αν αποφασίσουμε να σε πληρώσουμε, απόδειξη θα μας κόψεις ή;;;;;;;
Μέτρον άριστον
Τελευταία διόρθωση: 24 Φεβ 2015 23:08 από batista.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Το πλαίσιο Χαρδούβελη - ένα μέτρο σύγκρισης 25 Φεβ 2015 01:02 #12

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
batista έγραψε:
απόδειξη θα μας κόψεις;
Τα λεφτά θα τα βάλεις σε κάποιο λογαριασμό έξω.
Απόδειξη (τιμολόγιο για τα βιβλία σου) θα σου κόψει μια off-shore.

Δε νομίζω να έχεις πρόβλημα, έτσι?
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

Το πλαίσιο Χαρδούβελη - ένα μέτρο σύγκρισης 26 Φεβ 2015 23:11 #13

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -23 (4)
soto51 έγραψε:
batista έγραψε:
απόδειξη θα μας κόψεις;
Τα λεφτά θα τα βάλεις σε κάποιο λογαριασμό έξω.
Απόδειξη (τιμολόγιο για τα βιβλία σου) θα σου κόψει μια off-shore.

Δε νομίζω να έχεις πρόβλημα, έτσι?

Αδιόόόόόόόρθωτος :silly:
Μέτρον άριστον
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Το πλαίσιο Χαρδούβελη - ένα μέτρο σύγκρισης 27 Φεβ 2015 03:03 #14

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
batista έγραψε:
soto51 έγραψε:
batista έγραψε:
απόδειξη θα μας κόψεις;
Τα λεφτά θα τα βάλεις σε κάποιο λογαριασμό έξω.
Απόδειξη (τιμολόγιο για τα βιβλία σου) θα σου κόψει μια off-shore.

Δε νομίζω να έχεις πρόβλημα, έτσι?

Αδιόόόόόόόρθωτος :silly:

Έχεις πρόβλημα?
Αν έχεις, να το λύσουμε κι αυτό.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

Το πλαίσιο Χαρδούβελη - ένα μέτρο σύγκρισης 27 Φεβ 2015 11:54 #15

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -23 (4)
soto51 έγραψε:
batista έγραψε:
soto51 έγραψε:
batista έγραψε:
απόδειξη θα μας κόψεις;
Τα λεφτά θα τα βάλεις σε κάποιο λογαριασμό έξω.
Απόδειξη (τιμολόγιο για τα βιβλία σου) θα σου κόψει μια off-shore.

Δε νομίζω να έχεις πρόβλημα, έτσι?

Αδιόόόόόόόρθωτος :silly:

Έχεις πρόβλημα?
Αν έχεις, να το λύσουμε κι αυτό.

Όπως και τα προηγούμενα;
Άστο Σώτο, μπορεί πάλι να καταλήξουμε στο ότι το μόνο που θέλω είναι ... να ψοφήσει η κατσίκα σου και δεν ξέρω και πόσες έχεις. Εγώ από την άλλη δεν ανησυχώ πλέον για τις κατσίκες μου. Όσο κι αν κάνεις ότι δεν έχεις καμία σχέση με τον "φόνο", σε αγαστή συνεργασία με τους εκάστοτε κυβερνώντες, μου τις έχετε εκτελέσει όλες στα πέντε μέτρα και τις φάγατε κι όλας. Καλή χώνεψη λοιπόν ...
Μέτρον άριστον
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Το πλαίσιο Χαρδούβελη - ένα μέτρο σύγκρισης 27 Φεβ 2015 14:21 #16

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
batista έγραψε:
Όπως και τα προηγούμενα;
Άστο Σώτο, μπορεί πάλι να καταλήξουμε στο ότι το μόνο που θέλω είναι ... να ψοφήσει η κατσίκα σου και δεν ξέρω και πόσες έχεις. Εγώ από την άλλη δεν ανησυχώ πλέον για τις κατσίκες μου. Όσο κι αν κάνεις ότι δεν έχεις καμία σχέση με τον "φόνο", σε αγαστή συνεργασία με τους εκάστοτε κυβερνώντες, μου τις έχετε εκτελέσει όλες στα πέντε μέτρα και τις φάγατε κι όλας. Καλή χώνεψη λοιπόν ...
Καλημέρα, batista.
Δεν με πιάνει η ευχή σου, για τους εξής 5 λόγους:
1) Δεν είσαι γείτονας. Αν ήσουν, κάτι θα είχες μάθει, γιατί θα πίναμε κανένα καφεδάκι που και που.
2) Δεν εκτρέφω κατσίκες (πλέον). Το έχω γυρίσει, σε φάρμα ορνιθορύγχων. Είναι το μόνο είδος που απαλάσσεται από ΦΠΑ.
3) Λυπάμαι, πραγματικά δεν είχα σχέση με το φόνο.
4) Όποτε τρώω κατσίκι, το αγοράζω. Αν μεν από το σουπερμαρκετ, με ΦΠΑ, αν δε απ' το χασάπη, δίχως.
5) Εσύ ο ίδιος επέτρεψες στους "εκάστοτε κυβερνώντες" να σου πάρουν τις κατσίκες σου. Μή ασπαζόμενος την άποψη ότι τα λεφτά που διαχειρίζονται, πρέπει να μειωθούν ΜΕ ΚΑΘΕ ΤΡΟΠΟ.

Καλημέρα και πάλι.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

Το πλαίσιο Χαρδούβελη - ένα μέτρο σύγκρισης 28 Φεβ 2015 15:09 #17

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -23 (4)
Καλημέρα κι από μένα.
soto51 έγραψε:
1) Δεν είσαι γείτονας. Αν ήσουν, κάτι θα είχες μάθει, γιατί θα πίναμε κανένα καφεδάκι που και που.

Τι να μάθω. Τους 1000 και έναν τρόπο για να φοροδιαφύγω και να επιβαρύνω χειρότερα κάποια κορόιδα γειτόνους μου που πληρώνουν (θέλουν δεν θέλουν);

soto51 έγραψε:
2) Δεν εκτρέφω κατσίκες (πλέον). Το έχω γυρίσει, σε φάρμα ορνιθορύγχων. Είναι το μόνο είδος που απαλάσσεται από ΦΠΑ.

Να και κάτι στο οποίο είσαι, μάλλον, νόμιμος. Τζαμπατζής βέβαια ως προς την κοινωνική (φοροδοτική) συνεισφορά, αλλά νόμιμος.

soto51 έγραψε:
3) Λυπάμαι, πραγματικά δεν είχα σχέση με το φόνο.

Ξέρεις πολύ καλά και ποιος είναι ο φόνος και ότι έχεις σχέση με αυτόν, αλλά προτιμάς πολύ βολικά να το ονομάζεις "προστατεύω το βιός μου" (βρίσκεις και τα κάνεις βέβαια) και ούτε γάτα ούτε ζημιά.

soto51 έγραψε:
4) Όποτε τρώω κατσίκι, το αγοράζω. Αν μεν από το σουπερμαρκετ, με ΦΠΑ, αν δε απ' το χασάπη, δίχως.

Ακόμα κι εκεί φοροδιαφεύγεις ρε μπαγάσα; Έχω ακούσει για αποφυγή πληρωμής ΦΠΑ (με έκδοση μειωμένης απόδειξης ή καθόλου) από υδραυλικούς κ.λπ. αλλά από χασάπη πρώτη φορά ακούω.

soto51 έγραψε:
5) Εσύ ο ίδιος επέτρεψες στους "εκάστοτε κυβερνώντες" να σου πάρουν τις κατσίκες σου. Μή ασπαζόμενος την άποψη ότι τα λεφτά που διαχειρίζονται, πρέπει να μειωθούν ΜΕ ΚΑΘΕ ΤΡΟΠΟ.

Κατ' αρχάς εγώ δεν επέτρεψα τίποτα σε κανέναν. Απλά και να ήθελα δεν μπορώ να αποφύγω το 95% της φορολογίας που καλούμαι να πληρώσω. Το υπόλοιπο 5% είναι αυτά που μου έλεγες για συνδιαλλαγή για μη έκδοση αποδείξεων και τα σχετικά μέσω του οποίου θα είχα την δυνατότητα (αν ήθελα) να γλιτώσω κάποιους ελάχιστους φόρους.
Τώρα για το θέμα των χρημάτων που διαχειρίζονται οι κυβερνώντες δεν είπα ποτέ ούτε ότι πρέπει να αυξηθούν ούτε ότι πρέπει να μειωθούν. Η αύξηση ή η μείωση τους και το ποσοστό αυτών μπορεί να είναι το αποτέλεσμα μιας σοβαρής μελέτης (και όχι το τεφτέρι του Σώτου ή του batista) από ένα σοβαρό κράτος (αν υπάρξει ποτέ). Η μελέτη αυτή θα μπορούσε, επίσης, κάλλιστα να καταλήξει στο συμπέρασμα ότι για να έχεις ένα σοβαρό και λειτουργικό κοινωνικό κράτος θα έπρεπε οι δαπάνες όχι μόνο να μειωθούν αλλά να αυξηθούν σε σχέση με αυτές που είναι σήμερα. Το θέμα είναι που πηγαίνουν τα ποσά που εισπράττονται σήμερα, όχι το πόσα είναι. Εκεί λοιπόν που θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου (το έχω γράψει πολλές φορές) είναι ότι ακόμη και σήμερα υπάρχουν αρκετά μεγάλα ποσά που πηγαίνουν ακόμα σε μαϊμού επιδόματα, σε λαμογιές από υπεσυνταγολογήσεις και υπερτιμολογημένα φάρμακα και ιατρικό εξοπλισμό, σε συντάξεις που σε κάποιες περιπτώσεις δεν αντιστοιχούν σε καμία περίπτωση με τις καταβληθείσες εισφορές και σε διάφορες άλλες σπατάλες του κράτους κ.λπ. κ.λπ. Αυτά πρέπει κάποτε να κοπούν. Αυτό όμως, επαναλαμβάνω, δεν σημαίνει ότι ως συνολικό ποσό είναι αρκετό για να συντηρήσει ένα σωστό και λειτουργικό κοινωνικό κράτος. Μπορεί να χρειάζονται λιγότερα, μπορεί όμως να χρειάζονται και περισσότερα.
Και το ερώτημα που δεν έχεις απαντήσει ποτέ, προφανώς φοβούμενος ότι η απάντησή σου δεν θα μπορέσει σε καμία περίπτωση να θεωρηθεί ειλικρινής. Υπάρχουν κάποιες συγκεκριμένες συνθήκες από αυτές που έχεις περιγράψει (π.χ. μείωση δαπανών 50%) που θα σε οδηγούσαν στο να συνεισφέρεις στο ποσοστό των φόρων που αναλογεί στα εισοδήματά σου ή και σε αυτή την περίπτωση (πρακτικά σε οποιαδήποτε περίπτωση) θα έβγαζες την ουρά σου απέξω, εις υγείαν των κορόιδων;;;
Μέτρον άριστον
Τελευταία διόρθωση: 28 Φεβ 2015 15:15 από batista.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Το πλαίσιο Χαρδούβελη - ένα μέτρο σύγκρισης 01 Μαρ 2015 07:50 #18

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
batista έγραψε:
Και το ερώτημα που δεν έχεις απαντήσει ποτέ, προφανώς φοβούμενος ότι η απάντησή σου δεν θα μπορέσει σε καμία περίπτωση να θεωρηθεί ειλικρινής. Υπάρχουν κάποιες συγκεκριμένες συνθήκες από αυτές που έχεις περιγράψει (π.χ. μείωση δαπανών 50%) που θα σε οδηγούσαν στο να συνεισφέρεις στο ποσοστό των φόρων που αναλογεί στα εισοδήματά σου ή και σε αυτή την περίπτωση (πρακτικά σε οποιαδήποτε περίπτωση) θα έβγαζες την ουρά σου απέξω, εις υγείαν των κορόιδων;;;

Batista,

Δεν θα συνεχίσω σε όλα όσα λες. Τουλάχιστον εμείς οι δυο μπορούμε να παραδεχτούμε (σε αντίθεση με τον Μπαρουφάκη και τον Σόϊμπλε - εγώ λοιπόν το παραδέχομαι) πως "συμφωνούμε ότι διαφωνούμε". Επομένως δεν έχει νόημα η αντιπαράθεση σ' αυτά που λες (τα 1,2,3,4). Με επιβεβαιώνεις πάντως, με όσα (μου) γράφεις.

Απαντώ όμως στο μισό 5, αυτό που άφησα εδώ από πάνω σε παράθεση.
Το αν θα θεωρήσεις την απάντηση μου ειλικρινή ή όχι, είναι δικό σου πρόβλημα, όχι δικό μου. Αλλά θα στη δώσω (αφού τη ζητάς), και κάν'την ό,τι θέλεις (ή βάλ'την όπου θέλεις, κατά μια άλλη έκφραση).

Ναι, υπάρχει.
Ξεφεύγοντας από όλες τις λεπτομέρειες που αναφέρεις (στην § 5) καταλήγουμε σε μια σούμα, αυτή που λέω εγώ: Ποιο ποσοστό του ΑΕΠ απομυζάται (με τον ένα ή τον άλλο ή τον παράλλο τρόπο) από την οικονομία, πάει στο κράτος, και αυτό (η διοίκηση) αποφασίζει πως θα ξοδευτεί. Σήμερα είναι περί το 50%.
Αν ήταν περί το 25-20%, ναι, θα συνεισέφερα σε αυτό, και θα θεωρούσα πως δίκαια μου το ζητάνε και μου το παίρνουν, γιατί αν θέλουμε να έχουμε οργανωμένη κοινωνία και κράτος (και εγώ θέλω), πρέπει να συνεισφέρουμε ΟΛΟΙ μας κάτι για να λειτουργεί αυτή. Και το 1/4 των εισοδημάτων (του παραγόμενου πλούτου δηλαδή) είναι ένα λογικό μερίδιο, κατά μέσο όρο (άλλος θα πλήρωνε περισσότερο, άλλος λιγότερο) για να διατηρείται αυτή η λειτουργία.
Το έχω ξαναγράψει, αλλά στο ξαναλέω: Στις ΗΠΑ το ποσοστό είναι 25%. Και το κράτος δουλεύει μια χαρά.

Με δεδομένη τη δυσπιστία σου, δεν θα είχε νόημα να σου πω και το κάτι ακόμα μου, αλλά θα στο πω, εδώ διαβάζουν κι άλλοι, όχι μόνο εσύ:
Πληρώνω ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΑ διάφορα ποσά σε σημεία που θεωρώ πως "αδικούνται" από τον τρόπο που αποφασίζει η διοίκηση του κράτους για την κατανομή των δαπανών της. Αυτό είναι άσχετο με το αν πληρώνω ή δεν πληρώνω τους φόρους που μου αναλογούν, ΠΟΤΕ δεν έχω παραδεχτεί πως "φοροδιαφεύγω" (άσχετο αν θεωρητικά διακηρύσσω και τεκμηριώνω πως αυτό πρέπει να κάνουν όλοι), και ΕΠΙ ΠΛΕΟΝ αυτών που αναγκαστικά μου παίρνουν (και τα πετάνε ή τα βάζουν στη δικιά τους τσέπη), πληρώνω ΚΙ ΑΛΛΑ, επειδή το θέλω εγώ, και επειδή το βρίσκω σωστό και αξιοποιήσιμο.
Δεν θα σου πω που και γιατί. Μπορεί να είναι ενίσχυση σε κάποιον που δεν έχει στον ήλιο μοίρα. Μπορεί να έχω στείλει κάποιο παιδί για σπουδές (γιατί θα ήταν κρίμα να μη σπουδάσει με το μυαλό που έχει) και να το πλήρωσα εγώ, γιατί οι δικοί του αποκλειόταν. Μπορεί να έδωσα λεφτά σε κάποιο ερευνητικό πρόγραμμα που άξιζε (νομίζω εγώ) να ενισχυθεί, αλλά "το κράτος" έκρινε πως όχι. Πολλά μπορεί. Πάντως δεν είμαι αδιάφορος (και το αποδεικνύω στον εαυτό μου ΕΜΠΡΑΚΤΑ) στις ανάγκες που υπάρχουν, αλλά δεν καλύπτονται ενώ θα έπρεπε.

Το "εις υγείαν των κοροϊδων" δεν στέκει, γιατί δεν υπάρχει υγεία (κορόϊδα υπάρχουν). Η ουρά μου είναι μέσα, αλλά δεν υπάρχει πρόποση.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.080 δευτερόλεπτα