Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Θέματα οικονομικής επικαιρότητας

ΘΕΜΑ: ΣΕΝΑΡΙΑ ΓΙΑ ΔΙΠΛΟ ΝΟΜΙΣΜΑ

ΣΕΝΑΡΙΑ ΓΙΑ ΔΙΠΛΟ ΝΟΜΙΣΜΑ 16 Απρ 2015 20:34 #46

  • ΣΤΑΜΑΤΗΣ
  • Το Άβαταρ του/της ΣΤΑΜΑΤΗΣ
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 2231
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1096
  • Κάρμα: 97 (23)
Fidelio όπως έχω ξαναγράψει δεν υπάρχει παράλληλο νόμισμα . Όλα οσα λέγονται είναι θες να το πω ευγενικά γιατί προσβάλλονται και ορισμένοι άλλα λόγια να αγαπιόμαστε . Το νόμισμα μιας χώρας είναι το νόμισμα που εχει εκδώσει και εγγυάται την αξία του η κεντρική τράπεζα . Εξηγησέ μου εσύ λοιπόν πως το αντιλαμβάνεσαι . Πάμε στα βασικά λοιπόν σε ποιο νόμισμα θα πληρώνονται οι μισθοί και οι συντάξεις ;; Περιμένω απαντησή σου.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΣΕΝΑΡΙΑ ΓΙΑ ΔΙΠΛΟ ΝΟΜΙΣΜΑ 16 Απρ 2015 21:08 #47

  • fidelio
  • Το Άβαταρ του/της fidelio
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Senior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 56
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 8
  • Κάρμα: 1
ΣΤΑΜΑΤΗΣ έγραψε:
Fidelio όπως έχω ξαναγράψει δεν υπάρχει παράλληλο νόμισμα . Όλα οσα λέγονται είναι θες να το πω ευγενικά γιατί προσβάλλονται και ορισμένοι άλλα λόγια να αγαπιόμαστε . Το νόμισμα μιας χώρας είναι το νόμισμα που εχει εκδώσει και εγγυάται την αξία του η κεντρική τράπεζα . Εξηγησέ μου εσύ λοιπόν πως το αντιλαμβάνεσαι . Πάμε στα βασικά λοιπόν σε ποιο νόμισμα θα πληρώνονται οι μισθοί και οι συντάξεις ;; Περιμένω απαντησή σου.

Η πρωτη φορα που διαβασα για διπλο νομισμα ηταν το 2010 σε μια εκθεση της bank of america,το προτεινε τοτε σαν μια συμβιβαστικη λυση οπου ολες οι εσωτερικες πληρωμες - συναλλαγες θα γινοντε σε "μαλακο" υποτιμησιμο νομισμα που θα το εκδιδει κατα την κριση της η κεντρικη τραπεζα της χωρας,και μονο για τις εξωτερικες συναλλαγες το "σκληρο" ευρω.
Με αυτο τον τροπο ελεγε θα ηταν ολοι ευχαριστημενοι,και η χωρα θα εμενε τυπικα στο ευρω και θα υπηρχε η απαιτουμενη ρευστοτητα στο εσωτερικο της.
κατι αναλογο ειχε συμβει και στην κατοχη με την χρυση λιρα και τις "ραλλικες δραμες" που εκτοξευτηκε ο πληθωρισμος σε δυσθεωρητα υψη.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΣΕΝΑΡΙΑ ΓΙΑ ΔΙΠΛΟ ΝΟΜΙΣΜΑ 16 Απρ 2015 21:36 #48

  • ΣΤΑΜΑΤΗΣ
  • Το Άβαταρ του/της ΣΤΑΜΑΤΗΣ
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 2231
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1096
  • Κάρμα: 97 (23)
Μα φίλε Fidelio πάντα και προ ευρώ όλες οι πληρωμές γίνοντας σε $ DM και λοιπό συνάλλαγμα . Άρα για πιο παράλληλο νόμισμα μιλούν;; Οι πάντες εντος Ελ΄λάδας θα συναλλάσονται λοιπον με υποτιμημένες δραχμές . Άλλη ερώτηση οι φορολογικοί συντελεστες ΦΠΑ ΦΜΥ ΕΝΦΙΑ ΦΟΡΟΙ ΤΕΛΗ με ποιο νομισμα θα υπολογίζονται;;; Επισης οι φορολογούμενοι με πιο νόμισμα θα πληρώνουν το κράτος;;; Για την κατοχή λοιπον να σε πληροφωρήσω πως γίνοταν οπι πληρωμές των δημοσιων υπαλλήλων . Η γιαγιά μου ηταν δασκάλα στην κατοχή . Την ημέρα που πληρωνόταν σε εκατομυρια και δυσεκατομύρια λοιπον σχολαγαν στις 10 αντι για τις 12 το μεσημερι για να τρέξουν στην αγορά να προλάβουν με τα δις που ειχαν στην τσέπι να πάρουν 3 καρβέλια ψωμι 10 αυγά και 2 ρέγγες γιατί εάν δεν πήγαιναν στις 12 θα έπερναν 1 καρβέλι ψωμί . Περί αυτού του παράλληλου νομίσματος μιλάμε;;;
Τελευταία διόρθωση: 16 Απρ 2015 21:39 από ΣΤΑΜΑΤΗΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΣΕΝΑΡΙΑ ΓΙΑ ΔΙΠΛΟ ΝΟΜΙΣΜΑ 16 Απρ 2015 21:56 #49

  • fidelio
  • Το Άβαταρ του/της fidelio
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Senior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 56
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 8
  • Κάρμα: 1
οι φορολογουμενοι προφανως δραχμες θα παιρνουν,δραχμες θα δινουν το θεμα ειναι οτι θα εκτιναχθει ο πληθωρισμος στα υψη και ο μισθος δεν θα φτανει ουτε για τα βασικα,μονο οσοι θα εχουν κρατησει ευρω θα εχουν ανετη προσβαση σε προιοντα και υπηρεσιες.
Τελικα πιστευω οτι εχουν αποφασισει τι θα κανουν με εμας,απλα περιμενουν την καταληλη συγκυρια να μας το σερβιρουν.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΣΕΝΑΡΙΑ ΓΙΑ ΔΙΠΛΟ ΝΟΜΙΣΜΑ 17 Απρ 2015 01:31 #50

  • gus (gus326)
  • Το Άβαταρ του/της gus (gus326)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1784
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 695
  • Κάρμα: 36
ΣΤΑΜΑΤΗΣ έγραψε:
Μα φίλε Fidelio πάντα και προ ευρώ όλες οι πληρωμές γίνοντας σε $ DM και λοιπό συνάλλαγμα . Άρα για πιο παράλληλο νόμισμα μιλούν;; Οι πάντες εντος Ελ΄λάδας θα συναλλάσονται λοιπον με υποτιμημένες δραχμές . Άλλη ερώτηση οι φορολογικοί συντελεστες ΦΠΑ ΦΜΥ ΕΝΦΙΑ ΦΟΡΟΙ ΤΕΛΗ με ποιο νομισμα θα υπολογίζονται;;; Επισης οι φορολογούμενοι με πιο νόμισμα θα πληρώνουν το κράτος;;; Για την κατοχή λοιπον να σε πληροφωρήσω πως γίνοταν οπι πληρωμές των δημοσιων υπαλλήλων . Η γιαγιά μου ηταν δασκάλα στην κατοχή . Την ημέρα που πληρωνόταν σε εκατομυρια και δυσεκατομύρια λοιπον σχολαγαν στις 10 αντι για τις 12 το μεσημερι για να τρέξουν στην αγορά να προλάβουν με τα δις που ειχαν στην τσέπι να πάρουν 3 καρβέλια ψωμι 10 αυγά και 2 ρέγγες γιατί εάν δεν πήγαιναν στις 12 θα έπερναν 1 καρβέλι ψωμί . Περί αυτού του παράλληλου νομίσματος μιλάμε;;;

Εμένα ο παπους μου δάσκαλος και μου είχε πει ότι ο μισός μισθός του καταβάλλονταν σε λαχεία.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΣΕΝΑΡΙΑ ΓΙΑ ΔΙΠΛΟ ΝΟΜΙΣΜΑ 17 Απρ 2015 03:18 #51

  • ΣΤΑΜΑΤΗΣ
  • Το Άβαταρ του/της ΣΤΑΜΑΤΗΣ
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 2231
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1096
  • Κάρμα: 97 (23)
fidelio έγραψε:
οι φορολογουμενοι προφανως δραχμες θα παιρνουν,δραχμες θα δινουν το θεμα ειναι οτι θα εκτιναχθει ο πληθωρισμος στα υψη και ο μισθος δεν θα φτανει ουτε για τα βασικα,μονο οσοι θα εχουν κρατησει ευρω θα εχουν ανετη προσβαση σε προιοντα και υπηρεσιες.
Τελικα πιστευω οτι εχουν αποφασισει τι θα κανουν με εμας,απλα περιμενουν την καταληλη συγκυρια να μας το σερβιρουν.
Συμφωνώ μαζί σου οτι απλά περιμενουν να δουν αν θα συνεργαστει ο Συριζα ή οχι . Συνεχιζω να ειμαι βαση λογικης αισιοδοξος οτι οι κυβερνητικοι δεννθα κανουν την λαλακια . Τα πεπραγμενα τους βεβαια και οι πληροφοριες δειχνουν το αντιθετο . Τωρα για το θεμα μας οπωςβλεπεις και εσυ απαντωντας λογικά στις ερωτησεις μου δεν θα υπαρχει παραλληλο νομισμα απλά δραχμή υποτιμημενη μισθοι πεινας ανεργια στο 50% αναρχια αταξια και φτωχια .προσθεσε καιντο θεμα ενος δυο εκατομυριων μεταναστων ανεργων και εξαθλιωμένων και εχεις την εικονα . Ολαν αυτα που συζηταμε τα εζησε η Βουλγαρια 8 χρονια τα 4 τα προλαβα και εγω ολες οι συναλλαγες γινοταν ανεπισημα σε $ και DM το λεβα υποτιμωταν 3 φορες την ημερα ..... Μακρια απο εμας .
Τελευταία διόρθωση: 17 Απρ 2015 03:24 από ΣΤΑΜΑΤΗΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΣΕΝΑΡΙΑ ΓΙΑ ΔΙΠΛΟ ΝΟΜΙΣΜΑ 17 Απρ 2015 06:26 #52

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
fidelio έγραψε:
εχουν αποφασισει τι θα κανουν με εμας, απλα περιμενουν την καταληλη συγκυρια να μας το σερβιρουν.
Και εγώ αυτό πιστεύω.
Και υποψιάζομαι πως αυτό που έχουν αποφασίσει δεν είναι καλό για τη χώρα μας.

Δυστυχώς όμως, δεν υπάρχει και άλλη λύση.
Για μπες εσύ (ο οποιοσδήποτε) στη θέση τους.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΣΕΝΑΡΙΑ ΓΙΑ ΔΙΠΛΟ ΝΟΜΙΣΜΑ 17 Απρ 2015 14:27 #53

  • TEV
  • Το Άβαταρ του/της TEV
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1401
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 330
  • Κάρμα: 41
ΣΤΑΜΑΤΗΣ έγραψε:
Ουτε με τα σοβιετ μπορεί κανεις να τα βγάλει πέρα μόνο να τα λαδώσει . :evil:

Μη ξεχνάς ότι μαζί με τον ξενιστή, πεθαίνει και το παράσιτο.
Οπότε τα σοβιέτ, ας ετοιμάζονται.
Το αν υπάρχουν μίζες και θα κοπούν, το αν θα γίνουν απολύσεις δικαίων και αδίκων, το αν θα χαθούν τα (εικονικά) εφάπαξ ή θα μειωθούν οι συντάξεις τους στο μισό, δεν απασχολεί εμάς.
Είναι δική τους απόφαση τι θα κόψουν και από που. Οτι θα αναγκαστούν στο τέλος να κόψουν, είναι το μόνο βέβαιο.
Θα πρέπει να προσαρμόσουν τα έξοδα του κράτους στα όλο και μειωμένα έσοδά του.

Πέραν αυτού, όσοι είμαστε ακόμη σε παραγωγικές ηλικίες, ας μη δαιμονοποιούμε τις επενδύσεις. Μερικές φορές καλό είναι να εξετάζεις μήπως πρέπει να πας κόντρα στο ρεύμα και στη λογική ότι όποιος πάει να δημιουργήσει κάτι στη σημερινή Ελλάδα, το πιο πιθανό είναι να έχει τάσεις αυτοκτονίας.

Αυτό το χάλι δεν μπορεί να συνεχιστεί άλλο. Θα αλλάξει, είτε το θέλει, είτε όχι το σοβιέτ.
Κι ευτυχώς, επειδή δεν μπορούμε να το αλλάξουμε οι μη ΔΥ και λοιποί μη κρατικοδίαιτοι, υπάρχουν κι άλλοι που μπορούν να το επιβάλλουν στο τέλος-τέλος.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΣΕΝΑΡΙΑ ΓΙΑ ΔΙΠΛΟ ΝΟΜΙΣΜΑ 17 Απρ 2015 15:37 #54

  • Johan (larry)
  • Το Άβαταρ του/της Johan (larry)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Αποκλεισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 545
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 46
  • Κάρμα: -6
vacondios έγραψε:
Johan (larry) έγραψε:


Αρα με αυτο το τροπο οι ευρωκαταθεσεις στις τραπεζες ειναι ασφαλεις? Γλυτωνουμε την αυτοματη μετατροπη σε δραχμες με οτι αυτο συνεπαγεται?


.

Ακριβώς. Εάν ήταν να μετατραπούνε σε δραχμές, καταθέσεις ακόμα και της τάξης των 3000 5000 και 10.000 διότι μόνο τέτοιες έχουν απομείνει θα απεσύροντο ομαδικά και θα πηγαίνανε σε τράπεζες με τη σιγουριά του Ευρώ. Και θα κατέρρεε εντελώς το ήδη κατεστραμένο τραπεζικό σύστημα.

Αλλά αυτό ισχύει για το υποθετικό σενάριο διπλού νομίσματος Εγώ το βρίσκω εντελώς απίθανο. όσο και την έξοδο από το Ευρώ.

Αν καταρρεύσουμε θα καταρρεύσουμε εντός ευρώ και οι συνέπειες θα είναι παρόμοιες

με της Κύπρου πριν δυο χρόνια

Προσπαθω να καταλαβω τι εγραψες φιλε Βακονδιε(καμμια σχεση με τον εφευρετη του φραπε?)

Σε βεβαιωνω οτι υπαρχουνε ακομα αρκετες καταθεσεις ανω των 10.000.
Δεν θα προλαβαιναν να αποσυρουν τιποτα, διοτι η μετρατροπη θα γινονταν ξαφνικα και αιφνιδιαστικα.
Ειπαμε, περιπτωση διπλου νομισματος δεν υπαρχει, ειναι τεχνικα αδυνατον.
Αν καταρρευσουμε εντος ευρω τοτε θα ειναι οτι καλυτερο, θα εχουν σωθει οι καταθεσεις μας(οσοι τις εχουμε εδω).
Στη Κυπρο επεβληθη απαξ κουρεμα καταθεσεων
(εμεις ολα αυτα τα χρονια με τις περικοπες και τους φορους εχουμε χασει πολυ περισσοτερα).
τουσκ εισαι και φαινεσαι ρε
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.077 δευτερόλεπτα