Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Θέματα οικονομικής επικαιρότητας

ΘΕΜΑ: Capital controls και άλλα

Capital controls και άλλα 12 Ιουν 2015 18:32 #28

  • ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • Το Άβαταρ του/της ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Moderator
  • Δημοσιεύσεις: 2977
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1368
  • Κάρμα: 147
Costas Paxinos (cp1970) έγραψε:
την ρήξη όμως την θέλω για να προκαλέσω κούρεμα του χρέους. Χωρίς αυτό δεν προκειται να γίνει ανάπτυξη ποτέ.

Κώστα, αν έρθουμε σε ρήξη, πιθανόν να μας κουρέψουν το χρέος...συμφωνώ.
Το θέμα μας είναι όμως, δεν είναι το πόσα χρωστάμε , αλλα, το πως θα αρχίσουμε, κάποτε να έχουμε ,όχι πλεονασματικούς, αλλα τουλάχιστον ισοσκελισμένους προϋπολογισμούς..
Με λίγα λόγια, ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΠΟ ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΣΩΘΟΥΜΕ;;;
Αν έρθουμε σε ρήξη, ποιός θα μας ξαναδανείσει;
Η Αργεντινή, που παράγει τα πάντα, νομίζω, μόλις εφέτος βγήκε στις αγορές μετά απο 14 χρόνια...
Μην ξεχνάς οτι είμαστε κ σε περίεργη γειτονιά, με τους Τούρκους, τους Αλβανούς, τους Σκοπιανούς κ τους τζιχαντιστές απο κοντά..
Είμαστε καμιά υπερδύναμη;
Μπορούμε να ζήσουμε χωρίς δανεικά;
Εγώ λέω πως όχι..
Τις δεκαετίες 50-70 η Ελλάδα είχε πολλά έσοδα απο τα εμβάσματα Ελλήνων μεταναστών κ ναυτικών.
Ακούγεται περίεργο, αλλα έτσι χτίστηκαν πολλές πολυκατοικίες..
Τώρα, τι έχουμε;
Τουρισμό..
Τι κάνουμε γι'αυτό;
Διαφήμιση;..Δεν το νομίζω...
Εκπαίδευση , απο ταξιτζήδες μέχρι καμαριέρες, για να υποδεχτούν τους τουρίστες;
Αστεία πράγματα...

Ο ιδιωτικός τομέας, πάνω σε ποιούς παρασιτεί;
Μήπως σε χαρατσώνει το σουβλατζίδικο της γειτονιάς με πάγιες χρεώσεις λειτουργίας, μέσω των λογαριασμών της ΔΕΗ;
Μιλάς για τους μεγαλοεργολάβους;
Δεκτόν..
Όμως, στο χέρι του δημοσίου δεν είναι να ελέγξει τις συμβάσεις, το κόστος κ την αποτελεσματικότητα ενός έργου;
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Τελευταία διόρθωση: 12 Ιουν 2015 18:33 από ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

Capital controls και άλλα 12 Ιουν 2015 20:08 #29

  • ΣΤΑΜΑΤΗΣ
  • Το Άβαταρ του/της ΣΤΑΜΑΤΗΣ
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 2231
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1096
  • Κάρμα: 97 (23)
Tέλος πάντων δεν θέλω να συνεχίσω την συζήτηση σε θέματα που τα έχουμε πει εκατοντάδες φορές . Απλά για τα περί κουρέματος χρέους θα ήθελα να πω απλά δεν ισχύει για τον εξής λόγο. Οπως λες σωστά μονο εαν χρεοκοπήσουμε ισως να σβηστει ενα κομμάτι του χρέους . Και λέω εγώ έστω οτι γίνεται δεν μπορεις να καταλάβεις οτι στην ουσια δεν θα σβηστεί αλλά θα το έχει πληρώσει η ίδια η χώρα ζώντας μέσα σε υποτιμημένο περιβάλλον για πολλές δεκαετίες;;; Οτι τότε πραγματικά ολα θα αξίζουν ένα πιάτο φαί;;; Οτι τοτε θα ξεπουληθεις πραγματικά;; Να κάνω τι ένα κούρεμα , που με οικονομικους όρους δεν υπάρχει ουτε με νομικους αλλά αυτό ειναι άλλη συζητηση που την έχουμε κάνει πάλι εκατονττάδες φορές οταν οι αξιες μας έχουν υποτιμηθει 5 πλασια;;; Απο πιο σημειο θα ξαναχτύσεις απο το ( - ) .
Μακροοικονομικά τετοιες θεωριες δεν υπάρχουν πουθενά ειναι καταστροφολογικές θεωρήσεις . Τι θα έχει καταφέρει;;; Να διαγράψει σου λεω εγώ το 30% του χρεους προς ΕΚΤ και προς ΔΝΤ , γιατί το διακρατικό θα μας κυνηγά για αιώνες και ο μισθοτός των 1000 ευρώ να έχει αξια μισθου 200 ευρώ σε πιο περιβάλλον;;;
Οι θεωρίες αυτές ειναι αυτοπαγίδευση μυαλών . Βλέπουν υποθετικές καταστάσεις που δεν υπάρχουν . Σκεφτονται την ζωή του σήμερα οτι μπορει αν συνεχιστεί και με τέτοιες θεωρίες ενώ δεν προσέχουν οτι εκτος κάτι καραγκίοζηδων σε στυλ Λαπαβίτσα και κινηματων ΕΠΑΜ ολοι μα ολοι σου λένε οτι θα ματώσεις για χρόνια . Δεν θα έχεις λιτότητα θα έχεις φτώχια . Και αυτή θα ειναι για το 90% του πληθυσμού .
Αλλά όλα αυτά μικρή αξια εχουν πλεον . Στις 25 Ιανουαριου ο λαος αποφάσισε στις 20- 22 Ιουνιου θα ξέρει τι έκανε με αυτή την ψήφο του . Η γνώμη όλων εμας που ειμασταν αντιθετοι με αυτό το λαικιστικο συνοθύλευμα πλεον περιτεύει . Αλλά οχι και να μην κράζουμε την γελιοτητά τους . Οσοι απο εμας πήραμε κάποια μέτρα θα τα έλεγα αυτοπροστασίας έχουμε πιθανότητες να την βγάλουμε καθαρή για κάποιο διαστημα ενα γίνει η στραβή . Εγώ λυπάμαι πραγματικά όμως τις φτωχές μάζες που τους ψήφισαν εαν το πράγμα στραβώσει και τότε δεν έχει wayback .
Πλέον απολαμβάνουμε την φαρσοκομωδία στην ΤV..... :sick: :sick: :sick:
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross), ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)

Capital controls και άλλα 12 Ιουν 2015 21:25 #30

  • Kratistos (Ekratistos)
  • Το Άβαταρ του/της Kratistos (Ekratistos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 773
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 70
  • Κάρμα: -6 (-68)
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) έγραψε:
Kratistos (Ekratistos) έγραψε:


Έ τοτε μην καθεσε και γραφεις οτι οι παπουδες θα τα βαλουνε με τον Τσιπρα επειδη θα μπουνε capital controls. Ενταξει και 100 ευρω οριο ημερησιας αναληψης να μπει, ο παππους σε 5-6 ημερες θα παρει την μικρη συνταξουλα των 600 ή και ακομα λιγωτερη ευρω. Να βαζουμε λιγο το μυαλο μας να εργαζεται προτου γραψουμε.

Σπίρτο είσαι.
Μετά τα capital controls, τι έρχεται;
Το κλείσιμο των τραπεζών.
Κ γιατί έρχεται;
Γιατί, πια, κανείς δεν θα μας δανείζει ως χώρα.
Άρα, χωρίς δανεικά, πως θα πληρωθούν οι παππούδες κ οι ΔΥ;

Αφού, ως γνωστόν, δεν παράγουμε τίποτε, άρα δεν έχουμε έσοδα.
Απορώ πως δεν τα σκέφτηκες όλα αυτά..


Ελα να σε βαλω να βοσκησεις προβατα να παραγουμε γαλατακι και ωραια αρνακια. Πως δηλαδη θα παραγουμε αμα καθεσε στο P.C και γραφεις στο tsig.gr. Εγω τουλαχιστον οταν γραφω με το ταμπλετ φυλαω και τα προβατα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Capital controls και άλλα 12 Ιουν 2015 21:28 #31

  • Kratistos (Ekratistos)
  • Το Άβαταρ του/της Kratistos (Ekratistos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 773
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 70
  • Κάρμα: -6 (-68)
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) έγραψε:
Costas Paxinos (cp1970) έγραψε:
την ρήξη όμως την θέλω για να προκαλέσω κούρεμα του χρέους. Χωρίς αυτό δεν προκειται να γίνει ανάπτυξη ποτέ.

Κώστα, αν έρθουμε σε ρήξη, πιθανόν να μας κουρέψουν το χρέος...συμφωνώ.
Το θέμα μας είναι όμως, δεν είναι το πόσα χρωστάμε , αλλα, το πως θα αρχίσουμε, κάποτε να έχουμε ,όχι πλεονασματικούς, αλλα τουλάχιστον ισοσκελισμένους προϋπολογισμούς..
Με λίγα λόγια, ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΠΟ ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΣΩΘΟΥΜΕ;;;
Αν έρθουμε σε ρήξη, ποιός θα μας ξαναδανείσει;
Η Αργεντινή, που παράγει τα πάντα, νομίζω, μόλις εφέτος βγήκε στις αγορές μετά απο 14 χρόνια...
Μην ξεχνάς οτι είμαστε κ σε περίεργη γειτονιά, με τους Τούρκους, τους Αλβανούς, τους Σκοπιανούς κ τους τζιχαντιστές απο κοντά..
Είμαστε καμιά υπερδύναμη;
Μπορούμε να ζήσουμε χωρίς δανεικά;
Εγώ λέω πως όχι..
Τις δεκαετίες 50-70 η Ελλάδα είχε πολλά έσοδα απο τα εμβάσματα Ελλήνων μεταναστών κ ναυτικών.
Ακούγεται περίεργο, αλλα έτσι χτίστηκαν πολλές πολυκατοικίες..
Τώρα, τι έχουμε;
Τουρισμό..
Τι κάνουμε γι'αυτό;
Διαφήμιση;..Δεν το νομίζω...
Εκπαίδευση , απο ταξιτζήδες μέχρι καμαριέρες, για να υποδεχτούν τους τουρίστες;
Αστεία πράγματα...

Ο ιδιωτικός τομέας, πάνω σε ποιούς παρασιτεί;
Μήπως σε χαρατσώνει το σουβλατζίδικο της γειτονιάς με πάγιες χρεώσεις λειτουργίας, μέσω των λογαριασμών της ΔΕΗ;
Μιλάς για τους μεγαλοεργολάβους;
Δεκτόν..
Όμως, στο χέρι του δημοσίου δεν είναι να ελέγξει τις συμβάσεις, το κόστος κ την αποτελεσματικότητα ενός έργου;


Μα καλα που ζεις? Δεν εχεις ακουσει οτι οι Γερμανοι παρακαλανε να βγουμε οικειοθελως απο το ευρω και μας δινουν και αναδιοργανωση χρεους με ενισχυση των Τραπεζων μας απο την ΕΚΤ?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

Capital controls και άλλα 13 Ιουν 2015 16:04 #32

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -23 (4)
Ο ιδιωτικός τομέας είναι τόσο σάπιος όσο ακριβώς του επιτρέπει ο έχων το "μαχαίρι και το πεπόνι" δηλαδή το κράτος (και οι λοιποί θεσμοί). Άρα το να προσπαθούμε να αμβλύνουμε τις εντυπώσεις όσων δικαιολογημένα εκφράζονται εναντίον της σαπίλας του δημοσίου τομέα αναφερόμενοι στην αδιαμφισβήτητη σαπίλα και του ιδιωτικού τομέα είναι απλά προφάσεις εν αμαρτίαις. Το ψάρι βρομάει πάντα από το κεφάλι και αυτό (το κεφάλι) έχει πάντα την καθοριστική άρα μόνη ουσιαστική ευθύνη. Τέλος καλό θα ήταν να σταματήσουμε να αποδίδουμε στους άλλους ιδιότητες με μόνη βάση την έκφραση κάποιας άποψης. Ξέρω είναι ο εύκολος δρόμος στην αντιπαράθεση, αλλά δεν είναι ο καλύτερος γιατί πάντα οδηγεί σε στείρες προσωπικές αντιπαραθέσεις.
Μέτρον άριστον
Τελευταία διόρθωση: 13 Ιουν 2015 16:46 από batista.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Capital controls και άλλα 13 Ιουν 2015 19:36 #33

  • c.p (cp1970)
  • Το Άβαταρ του/της c.p (cp1970)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Αποκλεισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 45
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 6
  • Κάρμα: -6
Ναι, είδα πως υπάρχει και σχετική υποκατηγορία για αυτό. Είσαι να διαμαρτηρηθούμε εκεί; Για όλα αυτά που γίνονται;


batista έγραψε:
Ο ιδιωτικός τομέας είναι τόσο σάπιος όσο ακριβώς του επιτρέπει ο έχων το "μαχαίρι και το πεπόνι" δηλαδή το κράτος (και οι λοιποί θεσμοί).

Δεν συμφωνώ με αυτό. Υπάρχει και εθνική κουλτούρα του κάθε λαού που δεν γίνεται να παρακάμψεις. Ακόμα και με κάποιο μαγικό τρόπο να μεταμορφώσεις τον δημόσιο τομέα της Ελλάδα σε κάτι που να μοιάζει με... της Σουηδίας, ας πούμε, θα βρείς τέτοια αντίδραση απο τον απλό κόσμο, αυτόν που απαρτίζει την Ελληνική επιχείρηση και δεν θα κάνεις ουσιαστικά τίποτε. Είναι ενα και το αυτό, δημόσιος και ιδιωτικός χώρος στην Ελλάδα. Επειδή απαρτίζονται απο Ελληνες.
Τελευταία διόρθωση: 13 Ιουν 2015 19:44 από c.p (cp1970).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Capital controls και άλλα 13 Ιουν 2015 22:40 #34

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -23 (4)
Costas Paxinos (cp1970) έγραψε:
Ναι, είδα πως υπάρχει και σχετική υποκατηγορία για αυτό. Είσαι να διαμαρτηρηθούμε εκεί; Για όλα αυτά που γίνονται;


batista έγραψε:
Ο ιδιωτικός τομέας είναι τόσο σάπιος όσο ακριβώς του επιτρέπει ο έχων το "μαχαίρι και το πεπόνι" δηλαδή το κράτος (και οι λοιποί θεσμοί).

Δεν συμφωνώ με αυτό. Υπάρχει και εθνική κουλτούρα του κάθε λαού που δεν γίνεται να παρακάμψεις. Ακόμα και με κάποιο μαγικό τρόπο να μεταμορφώσεις τον δημόσιο τομέα της Ελλάδα σε κάτι που να μοιάζει με... της Σουηδίας, ας πούμε, θα βρείς τέτοια αντίδραση απο τον απλό κόσμο, αυτόν που απαρτίζει την Ελληνική επιχείρηση και δεν θα κάνεις ουσιαστικά τίποτε. Είναι ενα και το αυτό, δημόσιος και ιδιωτικός χώρος στην Ελλάδα. Επειδή απαρτίζονται απο Ελληνες.

Αυτό που ανέφερα αποτελεί αξίωμα (όχι, προφανώς, επειδή το ανέφερα εγώ). Θα ήταν σαν να έλεγα ότι τώρα 7:30 μμ της 13ης Ιουνίου ο ήλιος δεν έχει δύσει ακόμα. Δεν αναφέρθηκα στις αιτίες που προκαλούν την σαπίλα γενικώς (στην Ελλάδα και σε όλο τον κόσμο), άρα δεν καταλαβαίνω και την διαφωνία.
Αυτό που ήθελα να τονίσω είναι ότι σε κάθε περίπτωση κάποιος έχει το μαχαίρι και το πεπόνι και αυτός σίγουρα δεν είναι ο ιδιωτικός τομέας, διεφθαρμένος ή μη.
Μέτρον άριστον
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Capital controls και άλλα 13 Ιουν 2015 23:15 #35

  • c.p (cp1970)
  • Το Άβαταρ του/της c.p (cp1970)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Αποκλεισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 45
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 6
  • Κάρμα: -6
Batista, ας υποθέσουμε οτι είναι αξίωμα. Εχεις υπόψη σου, μαθηματικώς ας πούμε, για το τι σημαίνουν τα αξιώματα; Είναι κάποιες αποδεκτές παροδοχές, βάση των οποίων δομείται ενα λογικό οικοδόμημα. Δεν είναι εύστοχο το παράδειγμα που έδωσες με τον ήλιο. Πρέπει να το επαναδιατυπώσουμε ως εξής: Με ποιά βάση χρόνου (24h) προσδιορίζουμε την ημέρα, που βάζουμε την Δύση και που την Ανατολή, ακόμα και που συμβαίνει τη στιγμή που αναφερόμαστε η δύση του Ηλίου. Εγω θα σου έλεγα πως στις 7:30μμ στην Αφροδίτη είναι νύχτα. Γιατι σου τα λέω όλα αυτά;
Γιατί δεν είναι αξίωμα αυτό που αναφέρεις. Είναι whisful thinking οτι ο δημόσιος τομέας ελέγχει και επηρρεάζει τον ιδιωτικό τομέα. Ετσι θα ήθελαν οι θεωρητικοί του Κεϋνσιανισμού. Δεν γινεται ούτε το ένα ούτε το άλλο. Σε χώρες όπως η Ελλάδα, και όλη η Δύση λίγο ή πολύ, την λειτουργία και των δύο αυτών τομέων τις ελέγχει το μεγάλο κεφάλαιο. Όποιο και να είναι αυτό. Το οποίο δεν είναι ακριβώς ιδιωτικός τομέας, αλλά σκιώδης κυβέρνηση.

Αν θεωρήσουμε για παράδειγμα οτι ευθύνεται το δημόσιο γιατί καταστράφηκε η Ελληνική μεταποίηση, αυτό είναι λάθος. Η Ελληνική μεταποίηση σαμποταρίστηκε απο το δημόσιο, και απαξιώθηκε απο τους επιχειρηματίες με βάση ενέργειες και προτροπές άλλων. Είναι οι εισαγωγείς αγαθών που υπερίσχυσαν, γιατί είχαν την δέουσα υποστήριξη απο τις ξένες εταιρίες, τα προϊόντα των οποίων θίγονταν απο τα Ελληνικά. Οι οποίες με την σειρά τους αβαντάρονται απο τις ξένες κυβερνήσεις, μέσω διαφόρων διατάξεων, που κατεβαίνουν και ψηφίζονται βράδυ, και ο πολύς ο κόσμος δεν αντιλαμβάνεται τι συμβαίνει. Νομίζει πως οι πολιτικοί παίρνουν τις αποφάσεις ή οι ποιό αφελείς -όπως μερικοί εδω μέσα- οτι είναι ευθύνη μερικών ανωτέρων υπαλλήλων υπουργείων ή ακόμα και αυτών που τσακώνονται στο γκισέ των υπηρεσιών.

Σχεδόν όλη η Ελληνική πολιτική σκηνη είναι ανδρείκελα του μεγάλου κεφαλαίου, κυρίως του ξένου αλλά και του ελαχίστου Ελληνικού, και είναι οι συνισταμένες αυτές που δημιουργούν τις ροπές, που πότε ευνοείται στην Ελλάδα μια επαγγελματική τάξη και πότε η άλλη. Ο δημόσιος τομέας ήταν για πολλά χρόνια συνένοχος, ο ιδιωτικός τομέας ακολουθούσε και αντέγραφε τα βήματα του μεγάλου κεφαλαίου, άλλοτε επιτυχώς και άλλοτε ατυχώς. Και έτσι φτάσαμε ως εδώ, στην χρεοκοπία του 2010. Αλλος να νομίζει πως για όλα φταινε οι Δ.Υ, άλλος να νομίζει οτι φταίνει οι φοροφυγάδες, και άλλος οι απατεώνες του Ι.Τ. Ενω στην ουσία αγόμαστε όλοι μας. Η κουλτούρα που ανέφερα, αυτή η αιτία των βασάνων μας, δεν είναι δικό μας δημιούργημα. Μας την έχουν εγκαταστήσει άλλοι και με βάση αυτήν τρώμε τις σάρκες μας ακόμα. Απο σύστασης του νέου Ελληνικού κράτους. Αυτή είναι η άποψη μου, αν θέλεις μπορώ να στην τεκμηριώσω και επιστημονικά, με αναφορές, αλλά όταν θα έχω την άνεση χρόνου.
Τελευταία διόρθωση: 13 Ιουν 2015 23:18 από c.p (cp1970).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Capital controls και άλλα 14 Ιουν 2015 01:15 #36

  • ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • Το Άβαταρ του/της ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Moderator
  • Δημοσιεύσεις: 2977
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1368
  • Κάρμα: 147
Costas Paxinos (cp1970) έγραψε:

Σχεδόν όλη η Ελληνική πολιτική σκηνη είναι ανδρείκελα του μεγάλου κεφαλαίου, κυρίως του ξένου αλλά και του ελαχίστου Ελληνικού, και είναι οι συνισταμένες αυτές που δημιουργούν τις ροπές, που πότε ευνοείται στην Ελλάδα μια επαγγελματική τάξη και πότε η άλλη. Ο δημόσιος τομέας ήταν για πολλά χρόνια συνένοχος, ο ιδιωτικός τομέας ακολουθούσε και αντέγραφε τα βήματα του μεγάλου κεφαλαίου, άλλοτε επιτυχώς και άλλοτε ατυχώς. Και έτσι φτάσαμε ως εδώ, στην χρεοκοπία του 2010. Αλλος να νομίζει πως για όλα φταινε οι Δ.Υ, άλλος να νομίζει οτι φταίνει οι φοροφυγάδες, και άλλος οι απατεώνες του Ι.Τ. Ενω στην ουσία αγόμαστε όλοι μας. Η κουλτούρα που ανέφερα, αυτή η αιτία των βασάνων μας, δεν είναι δικό μας δημιούργημα. Μας την έχουν εγκαταστήσει άλλοι και με βάση αυτήν τρώμε τις σάρκες μας ακόμα. Απο σύστασης του νέου Ελληνικού κράτους. Αυτή είναι η άποψη μου, αν θέλεις μπορώ να στην τεκμηριώσω και επιστημονικά, με αναφορές, αλλά όταν θα έχω την άνεση χρόνου.

Συμφωνώ με αυτά που γράφεις.
Για όλα αυτά που περνάμε τώρα , φταίμε μόνο εμείς, που ψηφίζουμε τα ίδια πρόσωπα, τόσα χρόνια, ενώ ξέρουμε πολύ καλά οτι μας έλεγαν ψέμματα..
Φταίμε γιατί ποτέ δεν αγαπήσαμε τον τόπο κ την πατρίδα μας.
Καίμε τα δάση για να φτιάξουμε σπίτια, πετάμε σκουπίδια παντού, καίμε τη σημαία μας, καταστρέφουμε τις αίθουσες των σχολείων μας όταν ήμασταν μικροί κ καίγαμε κ τα βιβλία.
Οδηγούμε όπως να'ναι, χωρίς κανείς αστυνομικός να μας ενοχλεί.

Όλοι θέλουν να μας ξεγελάσουν..
Οι ταξιτζήδες, οι γιατροί, οι δικηγόροι, οι ξενοδόχοι, οι εστιάτορες, ο φούρναρης, ο κρεοπώλης, ο ιχθυοπώλης κλπ..
Γιατί συμβαίνει αυτό;
Πιστεύω για δυο λόγους..
Ο ένας είναι πως απο συστάσεως του Ελληνικού κρατους, σαν λαός , είμαστε φθονεροί, ανεύθυνοι, πονηροί, υστερόβουλοι, αλαζόνες, αχάριστοι, μίζεροι κ έχουμε κοντή μνήμη.
Το περίφημο ελληνικό φιλότιμο εφαρμόζεται πάνω σε άτομα που είναι σε ΠΟΛΥ χειρότερη κατάσταση απο εμάς, άρα δεν τους ζηλεύουμε!

Συχνά, στη ΜΕΘ που δουλεύω, έρχονται άτομα σχεδόν νεκρά..
Με τις κατάλληλες φροντίδες, κάποιοι τη γλιτώνουν..
Δηλαδή, επιστρέφουν με τους ζωντανούς..
Ποτέ, κανείς, απο αυτούς που φροντίζαμε κ που τους σώσαμε τη ζωή, δεν ήρθε ξανά πισω να μας ευχαριστήσει, να μας φέρει ένα κουτί γλυκά.
Ποτέ!
Έχω μεσολαβήσει σε γνωστούς μου, φτωχούς ανθρώπους να βρουν ιδιώτες γιατρούς να τους εξετάσουν χωρίς χρήματα.
Κανένας απο αυτούς δεν με πήρε ένα τηλ να με ευχαριστήσει..
Κ ενώ η δουλεια τους έγινε με επιτυχία..

Μια φορά, λόγω ολισθηρότητας του οδοστρώματος, σε εξοχική περιοχή της Αττικής, το αμάξι μου βγήκε απο το δρόμο κ βγήκα σε χωράφια.
Δυστυχώς, το αμαξι πήρε απο κάτω ένα πεσμένο συρματόπλεγμα κ μπλέχτηκε παντού.
Ζημιά δεν είχα καμμιά, αλλα δεν μπορούσα να φύγω γιατί έπρεπε να κόψω το συρματόπλεγμα κ κόφτη δεν είχα..
Πολύ κακώς, εκείνη την εποχή δεν είχα οδική βοήθεια.
Δεκέμβης, ψιλόβοχο κ σκοτάδι.
Χτύπησα το κουδούνι σε ένα μεγάλο κ ωραίο σπίτι, που βρισκόταν εκεί κοντα.
Βγηκε στην πόρτα ένα μεσόκοπο ζεύγος κ τους ζήτησα έναν κόφτη.
Μου έδωσαν, έκοψα το συρματόπλεγμα, τους τον επέστρεψα κ έφυγα..
Τίποτε άλλο..
Μετά απο καμμιά βδομαδα επέστρεψα εκεί που είχα το ατύχημα, 40 km απο το σπίτι μου, ξαναχτύπησα την πόρτα εκείνου του σπιτιού κ έδωσα στο ζεύγος ένα καλάθι με κρασιά, γλυκά κ διάφορα άλλα καλούδια..
Για έναν κόφτη που μου έδωσαν...
Εγώ, ούτε ζήλεψα τη σπιταρόνα τους, ούτε είπα " δεν βαριέσαι"..

Γιατί οι νέοι επιστήμονες φεύγουν απο την Ελλάδα κ διαπρέπουν στο εξωτερικό;
Γιατί εκεί, δεν τους φθονούν, δεν τους κοροϊδεύουν κ έχουν πίστη σ' αυτούς..

Ο άλοος λόγος που δεν πάμε μπροστά ειναι πως δεν εφαρμόζονται οι νόμοι κ πως δεν υπαρχει κ μέριμνα γι' αυτό.
Υπάρχει διαφθορά κ παντα οι " μεγαλοι" τη γλιτώνουν..

Άκουσα σήμερα πως επαναπροσλαμβάνονται οι σχολικοί φυλακες κ πολλοί άλλοι συμβασιούχοι του δημοσίου.
Ποιός τους πληρώνει αυτούς;
Γιατί δεν παίρνουν ιδιωτικές εταιρίες φύλαξης σχολικών κτιρίων;
Γιατί δεν παίρνουν ιδιωτικά συνεργεία καθαρισμού;
Ρητορικά ερωτήματα..

Θα πτωχεύσουμε γιατί η κυβέρνηση δεν θέλει να κόψει το ΕΚΑΣ απο τους συνταξιούχους..
Ξέρουμε τι είναι αυτό;
Ξέρουμε πόσα ένσημα , πραγματικά είχαν οι χαμηλοσυνταξιούχοι;

Εγώ, 17 χρόνια που δουλεύω, μου κρατάνε πολλά για το ΙΚΑ κ πολλαπλασια απο τον εργοδότη μου..
Βαρέα κ ανθυγιεινά.
Τι σύνταξη θα πάρω;
Θα πάρω κιόλας;

Άρα, όλα τα κάνουν οι ψηφοφόροι..
Οι άλλες χώρες, τι κάνουν;
Γιατί πάνε μπροστά;
Γιατί δεν τις αντιγράφουμε;

Μια κυβέρνηση τεχνοκρατών θέλουμε που θα μας κυβερνήση χωρίς να έχουν γίνει εκλογές.
Κ που δεν θα φοβάται το περίφημο πολιτικό κόστος..
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Τελευταία διόρθωση: 14 Ιουν 2015 01:16 από ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross), ΚΛΕΟΜΕΝΗΣ (bersekeros), amanda, maria (mb361)
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.257 δευτερόλεπτα