Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Θέματα οικονομικής επικαιρότητας

ΘΕΜΑ: εγκυρότητα απόψεων

εγκυρότητα απόψεων 09 Ιουν 2016 22:58 #10

  • starmaker
  • Το Άβαταρ του/της starmaker
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 476
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 190
  • Κάρμα: 21 (2)
ini (inioxo) έγραψε:
Μετά από καιρό είναι καλό να επιστρέφουμε σε κάποια παλιά θέματα για να τσεκάρουμε την αξιοπιστία και την εγκυρότητα των γραφομένων.
Γεγονότα
1. Δεν γυρίσαμε στην δραχμή.
2. Δεν κούρεψαν καταθέσεις.
Θέλω να ρωτήσω τι έχουν να πουν αυτοί οι οποίοι είχαν αντίθετη άποψη από τα γεγονότα που ισχύουν σήμερα για τις παλαιότερες διατυπώσεις τους. Όχι φυσικά σε πολιτικό επίπεδο αλλά σε άκρως οικονομικό περί πτώχευσης και δραχμής.

Καποιος θα μπορουσε να στο γυρισει το ερωτημα σε: Μετά από καιρό είναι καλό να επιστρέφουμε σε κάποια παλιά θέματα για να τσεκάρουμε την αξιοπιστία και την εγκυρότητα των γραφομένων.
Γεγονότα
1. Ειχαμε και εχουμε καπιταλ κοντρολς. Ειχαμε κλειστες τις τραπεζες για ημερες.
2. Εχουμε και ειχαμε κουρεμα ακινητης και κινητης περιουσιας, συνταξεων κοκ
3. Εχουμε μπαραζ κλεισιματος επιχειρησεων

Ειδικα για το πρωτο πολλοι προειδοποιησαμε, ακομη και λιγες μερες προτου γινει.Προσωπικα οπως και οι περισσοτεροι δεν ειπαμε θα επιστρεψουμε στην δραχμη την ταδε ημερομηνια απλα οτι ειναι πολυ πιθανο, οπως παει και πηγαινε το πραμα. Δυο πραγματα παντως ειναι πιθανον να γινουν: ειτε δραχμη με το αιτιολογικο του ξεπουληματος της περιουσιας της Ελλαδος και της περικοπης συνταξεων ή καποια στιγμη κουρεμα χρεους. Παντως αποπληρωμη χρεους κανονικη και Ελλαδα σε ευρω δεν γινεται Επομενως συμφωνω με το ΑΚΟΜΑ του Σωτου.
Τελευταία διόρθωση: 09 Ιουν 2016 23:55 από starmaker.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

εγκυρότητα απόψεων 09 Ιουν 2016 23:39 #11

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -23 (4)
starmaker έγραψε:
Δυο πραγματα παντως ειναι πιθανον να γινουν: ειτε δραχμη ειτε ξεπουλημα της περιουσιας της Ελλαδος και καποια στιγμη κουρεμα χρεους.

Έτσι όπως το θέτεις είναι σαν να λες, πάμε στην δραχμή για να γλιτώσουμε το ξεπούλημα της περιουσίας της Ελλάδας. Αν αυτό πράγματι εννοείς (τι άλλο;; ), μάλλον κάτι σου διαφεύγει.
Αν πάμε στην δραχμή φίλε μου, τότε να δεις ξεπούλημα. Όχι μόνο τα ασημικά. Και τα σώβρακα θα μας πάρουν κάποιοι, ξένοι και ... ιθαγενείς...και εύχομαι να μην το ζήσουμε ποτέ αυτό, ούτε εμείς, αλλά κυρίως, ούτε τα παιδιά μας.
Μέτρον άριστον
Τελευταία διόρθωση: 09 Ιουν 2016 23:40 από batista.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)

εγκυρότητα απόψεων 09 Ιουν 2016 23:41 #12

  • sonik
  • Το Άβαταρ του/της sonik
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1313
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 310
  • Κάρμα: 1
Filoxrimatos έγραψε:
george123 έγραψε:
Filoxrimatos έγραψε:
ini (inioxo) έγραψε:
Μετά από καιρό είναι καλό να επιστρέφουμε σε κάποια παλιά θέματα για να τσεκάρουμε την αξιοπιστία και την εγκυρότητα των γραφομένων.
Γεγονότα
1. Δεν γυρίσαμε στην δραχμή.
2. Δεν κούρεψαν καταθέσεις.
Θέλω να ρωτήσω τι έχουν να πουν αυτοί οι οποίοι είχαν αντίθετη άποψη από τα γεγονότα που ισχύουν σήμερα για τις παλαιότερες διατυπώσεις τους. Όχι φυσικά σε πολιτικό επίπεδο αλλά σε άκρως οικονομικό περί πτώχευσης και δραχμής.

Εγώ πάντως από το 2009 και μετά κοιμάμαι σαν πουλάκι.
Επίσης ξοδεύω -όταν χρειαστεί- όσα θέλω και σηκώνω ρευστό -όταν χρειαστεί- όσα θέλω.
Κοιμάσαι σαν πουλάκι και ευτυχώς που κοιμόσουν
Όσο κάποιοι βγάλανε πολυ χρήμα απο τα επιτόκια
5,6,7% , όταν το κουπόνι στα ΕΛΠΕ ήταν 9,75% και στον ΟΤΕ 7,5% , και όταν τα επιτόκια , πήγαν στο 0,75% τα απέσυραν απο τις Ελληνικες τράπεζες και τα έβγαλαν εξω ...παντα στη κρίση κάποιοι κονομάνε και ας μη κοιμούνται σαν πουλάκια

ΕΣΥ εως τωρα , που βγήκες νωρίς απο το ελληνικό τραπεζικό συςτημα , ΧΑΜΕΝΟΣ ΕΙΣΑΙ

Ναι, άλλωστε εσύ είσαι ο οικονομικός μου σύμβουλος και ξέρεις τι έχω κάνει κι αν έχω κερδίσει ή όχι.
Οπότε εσύ που είσαι ξύπνιος κράτα τα τώρα μέσα με το 0,5%, με το φόβο της δραχμής και τα 400άρια την εβδομάδα κι άσε με εμένα.
Οι ευκαιρίες εξυπνάκια μας δεν είναι το 5% ή 6% το χρόνο αλλά το 50% σε μια εβδομάδα ή το 100% σε ένα μήνα....


συμφωνω και εγω με αυτο που λες αλλα πως πετυχαινεις το 50% ή 100% σε ενα μηνα? μην μου πεις μεσω χρηματιστηριου γιατι εχει πιασει πατο αυτο πια.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

εγκυρότητα απόψεων 09 Ιουν 2016 23:53 #13

  • starmaker
  • Το Άβαταρ του/της starmaker
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 476
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 190
  • Κάρμα: 21 (2)
batista έγραψε:
starmaker έγραψε:
Δυο πραγματα παντως ειναι πιθανον να γινουν: ειτε δραχμη ειτε ξεπουλημα της περιουσιας της Ελλαδος και καποια στιγμη κουρεμα χρεους.

Έτσι όπως το θέτεις είναι σαν να λες, πάμε στην δραχμή για να γλιτώσουμε το ξεπούλημα της περιουσίας της Ελλάδας. Αν αυτό πράγματι εννοείς (τι άλλο;; ), μάλλον κάτι σου διαφεύγει.
Αν πάμε στην δραχμή φίλε μου, τότε να δεις ξεπούλημα. Όχι μόνο τα ασημικά. Και τα σώβρακα θα μας πάρουν κάποιοι, ξένοι και ... ιθαγενείς...και εύχομαι να μην το ζήσουμε ποτέ αυτό, ούτε εμείς, αλλά κυρίως, ούτε τα παιδιά μας.

Οχι εννοουσα οτι η δραχμη θα χρησιμοποιηθει ως προσχημα οτι εντος ευρω εχουμε ξεπουλησει τα παντα. Παμε να διωξουμε τους τοκογλυφους με μονομερη διαγραφη χρεους και επιστροφη της περιουσιας του κρατους. Αλλωστε η περιουσια της Ελλαδος εχει ηδη ξεπουληθει, μενουν ελαχιστα πραματα. Αλλα χωρις διαγραφη χρεους και απολυση χιλιαδων δημοσιων, δουλεια δεν γινεται Ποιος πολιτικος θα τα κανεις αυτα; Επομενως ειναι πιθανον να κυριαρχησει αλλη μια παραφροσυνη τυπου δημοψηφισματος ή κατι παραπλησιο. Το σιγουρο ειναι οτι το ξεπουλημα της δημοσιας περιουσιας θα ειναι ενα εκ των κυριων επιχειρηματων για επιστροφη σε εθνικο νομισμα. μαζι με την περιοκοπη μισθων συνταξεων κοκ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)

εγκυρότητα απόψεων 10 Ιουν 2016 00:36 #14

  • Filoxrimatos
  • Το Άβαταρ του/της Filoxrimatos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 882
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 294
  • Κάρμα: 18 (-1)
sonik έγραψε:

συμφωνω και εγω με αυτο που λες αλλα πως πετυχαινεις το 50% ή 100% σε ενα μηνα? μην μου πεις μεσω χρηματιστηριου γιατι εχει πιασει πατο αυτο πια.

Δεν ξέρω αν γίνεται τώρα...και προσωπικά δεν με ενδιαφέρει κιόλας...
Αλλά όταν έχεις δει αστρονομικές αποδόσεις (π.χ. οι 100 δρχ το 1996 να γίνονται 5.000 το 1999) τότε το 5% ή 6% ετησίως είναι απλώς αστείο (και με το όποιο ρίσκο στις χρεοκοπημένες τράπεζες)
Τελευταία διόρθωση: 10 Ιουν 2016 00:42 από Filoxrimatos.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

εγκυρότητα απόψεων 10 Ιουν 2016 01:05 #15

  • PETROS (NEWCOMER)
  • Το Άβαταρ του/της PETROS (NEWCOMER)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 18
  • Κάρμα: 0
Το ρίσκο είναι δυσανάλογο του όποιου κέρδους. Αλλιώς θα ήταν αν ήταν 15% το επιτόκιο και αλλιώς τώρα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

εγκυρότητα απόψεων 10 Ιουν 2016 01:25 #16

  • Filoxrimatos
  • Το Άβαταρ του/της Filoxrimatos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 882
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 294
  • Κάρμα: 18 (-1)
PETROS (NEWCOMER) έγραψε:
Το ρίσκο είναι δυσανάλογο του όποιου κέρδους. Αλλιώς θα ήταν αν ήταν 15% το επιτόκιο και αλλιώς τώρα.

Όχι πάντα...μηδενικό ρίσκο και μηδενικό επιτόκιο στις ελβετικές τράπεζες. Τεράστιο ρίσκο και μηδενικό επιτόκιο στις ελληνικές τράπεζες.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

εγκυρότητα απόψεων 10 Ιουν 2016 01:30 #17

  • george123
  • Το Άβαταρ του/της george123
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 385
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 66
  • Κάρμα: -8 (-1)
Filoxrimatos έγραψε:
george123 έγραψε:
Filoxrimatos έγραψε:
ini (inioxo) έγραψε:
Μετά από καιρό είναι καλό να επιστρέφουμε σε κάποια παλιά θέματα για να τσεκάρουμε την αξιοπιστία και την εγκυρότητα των γραφομένων.
Γεγονότα
1. Δεν γυρίσαμε στην δραχμή.
2. Δεν κούρεψαν καταθέσεις.
Θέλω να ρωτήσω τι έχουν να πουν αυτοί οι οποίοι είχαν αντίθετη άποψη από τα γεγονότα που ισχύουν σήμερα για τις παλαιότερες διατυπώσεις τους. Όχι φυσικά σε πολιτικό επίπεδο αλλά σε άκρως οικονομικό περί πτώχευσης και δραχμής.

Εγώ πάντως από το 2009 και μετά κοιμάμαι σαν πουλάκι.
Επίσης ξοδεύω -όταν χρειαστεί- όσα θέλω και σηκώνω ρευστό -όταν χρειαστεί- όσα θέλω.
Κοιμάσαι σαν πουλάκι και ευτυχώς που κοιμόσουν
Όσο κάποιοι βγάλανε πολυ χρήμα απο τα επιτόκια
5,6,7% , όταν το κουπόνι στα ΕΛΠΕ ήταν 9,75% και στον ΟΤΕ 7,5% , και όταν τα επιτόκια , πήγαν στο 0,75% τα απέσυραν απο τις Ελληνικες τράπεζες και τα έβγαλαν εξω ...παντα στη κρίση κάποιοι κονομάνε και ας μη κοιμούνται σαν πουλάκια

ΕΣΥ εως τωρα , που βγήκες νωρίς απο το ελληνικό τραπεζικό συςτημα , ΧΑΜΕΝΟΣ ΕΙΣΑΙ

Ναι, άλλωστε εσύ είσαι ο οικονομικός μου σύμβουλος και ξέρεις τι έχω κάνει κι αν έχω κερδίσει ή όχι.
Οπότε εσύ που είσαι ξύπνιος κράτα τα τώρα μέσα με το 0,5%, με το φόβο της δραχμής και τα 400άρια την εβδομάδα κι άσε με εμένα.
Οι ευκαιρίες εξυπνάκια μας δεν είναι το 5% ή 6% το χρόνο αλλά το 50% σε μια εβδομάδα ή το 100% σε ένα μήνα....

Το 98 99 που απαντηςες σε κάποιον παραπανω και η κουτσή μαρια έβγαζε απο το ΧΑΑ ,αφου ολα ανέβαιναν , άσε τα φίδια...εσυ λες οτι κέρδισες επειδή δεν είχες χρήματα σε ελληνικές τράπεζες κ εγώ σου απάντησα οτι όσοι ειχαν χρήματα σε ελληνικές τράπεζες εως τον Ιούνιο του 15 και τα απεςυραν πριν τα CC ήταν κερδισμένοι . Μάθε να διαβάζεις κ μην κανεις τον έξυπνο
Τελευταία διόρθωση: 10 Ιουν 2016 01:31 από george123.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

εγκυρότητα απόψεων 10 Ιουν 2016 10:21 #18

  • Filoxrimatos
  • Το Άβαταρ του/της Filoxrimatos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 882
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 294
  • Κάρμα: 18 (-1)
george123 έγραψε:
Filoxrimatos έγραψε:
george123 έγραψε:
Filoxrimatos έγραψε:
ini (inioxo) έγραψε:
Μετά από καιρό είναι καλό να επιστρέφουμε σε κάποια παλιά θέματα για να τσεκάρουμε την αξιοπιστία και την εγκυρότητα των γραφομένων.
Γεγονότα
1. Δεν γυρίσαμε στην δραχμή.
2. Δεν κούρεψαν καταθέσεις.
Θέλω να ρωτήσω τι έχουν να πουν αυτοί οι οποίοι είχαν αντίθετη άποψη από τα γεγονότα που ισχύουν σήμερα για τις παλαιότερες διατυπώσεις τους. Όχι φυσικά σε πολιτικό επίπεδο αλλά σε άκρως οικονομικό περί πτώχευσης και δραχμής.

Εγώ πάντως από το 2009 και μετά κοιμάμαι σαν πουλάκι.
Επίσης ξοδεύω -όταν χρειαστεί- όσα θέλω και σηκώνω ρευστό -όταν χρειαστεί- όσα θέλω.
Κοιμάσαι σαν πουλάκι και ευτυχώς που κοιμόσουν
Όσο κάποιοι βγάλανε πολυ χρήμα απο τα επιτόκια
5,6,7% , όταν το κουπόνι στα ΕΛΠΕ ήταν 9,75% και στον ΟΤΕ 7,5% , και όταν τα επιτόκια , πήγαν στο 0,75% τα απέσυραν απο τις Ελληνικες τράπεζες και τα έβγαλαν εξω ...παντα στη κρίση κάποιοι κονομάνε και ας μη κοιμούνται σαν πουλάκια

ΕΣΥ εως τωρα , που βγήκες νωρίς απο το ελληνικό τραπεζικό συςτημα , ΧΑΜΕΝΟΣ ΕΙΣΑΙ

Ναι, άλλωστε εσύ είσαι ο οικονομικός μου σύμβουλος και ξέρεις τι έχω κάνει κι αν έχω κερδίσει ή όχι.
Οπότε εσύ που είσαι ξύπνιος κράτα τα τώρα μέσα με το 0,5%, με το φόβο της δραχμής και τα 400άρια την εβδομάδα κι άσε με εμένα.
Οι ευκαιρίες εξυπνάκια μας δεν είναι το 5% ή 6% το χρόνο αλλά το 50% σε μια εβδομάδα ή το 100% σε ένα μήνα....

Το 98 99 που απαντηςες σε κάποιον παραπανω και η κουτσή μαρια έβγαζε απο το ΧΑΑ ,αφου ολα ανέβαιναν , άσε τα φίδια...εσυ λες οτι κέρδισες επειδή δεν είχες χρήματα σε ελληνικές τράπεζες κ εγώ σου απάντησα οτι όσοι ειχαν χρήματα σε ελληνικές τράπεζες εως τον Ιούνιο του 15 και τα απεςυραν πριν τα CC ήταν κερδισμένοι . Μάθε να διαβάζεις κ μην κανεις τον έξυπνο

Ήταν κερδισμένοι σε σχέση με ποιον ;;; Ξέρεις εσύ τι κάνει ο καθένας με τα λεφτά του ;;;;
Σε λίγο θα μας πεις ότι οι ελληνικές τράπεζες ήταν η καλύτερη επενδυτική επιλογή παγκοσμίως.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.072 δευτερόλεπτα