Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: Δέκα σημεία για τον πολιτικό φορέα «Σχέδιο Β» παρουσίασε ο Αλ.Αλαβάνος

Δέκα σημεία για τον πολιτικό φορέα «Σχέδιο Β» παρουσίασε ο Αλ.Αλαβάνος 07 Απρ 2013 14:19 #37

  • makper
  • Το Άβαταρ του/της makper
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Αποκλεισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 1747
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 202
  • Κάρμα: -8 (-195)
Βαγγέλη... άσε μας ρε φίλε.. Άντε διάβασε καλά τις ειρωνείες που έγραψαν και τη λάσπη που πέταξαν οι EL-malak και ο vacondios, και προσπάθησε να μην χώνεσαι σε μια συζήτηση με αυτόν το τρόπο, παίρνοντας δήθεν το μέρος ανθρώπων με τους οποίους δεν έχω κόντρα (soto51), προκειμένου να μειώσεις αυτά που γράφω. Δεν σε παίρνει να εφαρμόσεις επάνω μου αυτά τα φτηνά κολπάκια. Έγινα κατανοητός;

Τέσσερα χρόνια τώρα διαβάζω στο Ελληνικό ίντερνετ διάφορα φλύαρα ψευδώνυμα να θάβουν από το πρωί μέχρι το βράδυ όλους τους Δ.Υ συλλήβδην, όλοι είναι κλέφτες, τεμπέληδες και αργόμισθοι, ενώ τα διάφορα ψευδώνυμα είναι οι δουλευταράδες του ιδιωτικού τομέα που πληρώνουν ένα σωρό λεφτά σε φόρους για τους κηφήνες που κάθονται. Πρέπει να απολυθούν οι μισοί, και όσοι μείνουν να παίρνουν 300€ μισθό. Τα λέω καλά;

-Αγνόησε τον περίεργο, και γράψε αν θέλεις την αποψη σου

Αυτό σε ποιον αναφέρεται; Σε μένα;
Αν δεν το έχετε καταλάβει ακόμα, η σελίδα αυτή διαβάζει τα προσωπικά σας μυνήματα.
Τελευταία διόρθωση: 07 Απρ 2013 15:37 από makper.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Δέκα σημεία για τον πολιτικό φορέα «Σχέδιο Β» παρουσίασε ο Αλ.Αλαβάνος 08 Απρ 2013 11:17 #38

  • Βαγγέλης (Samsung)
  • Το Άβαταρ του/της Βαγγέλης (Samsung)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 336
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 79
  • Κάρμα: 9 (13)
makper έγραψε:
Τα λέω καλά;

Όχι.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Δέκα σημεία για τον πολιτικό φορέα «Σχέδιο Β» παρουσίασε ο Αλ.Αλαβάνος 08 Απρ 2013 12:43 #39

  • makper
  • Το Άβαταρ του/της makper
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Αποκλεισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 1747
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 202
  • Κάρμα: -8 (-195)
OK. Τότε τα ξαναλέμε, αλλά πάνω στις θέσεις του Σχεδίου Β'. Σε απόψεις "στοχεύουν στο κομμάτι των κηφήνων που απέμεινε" δεν θα μπορέσω να συνεχίσω.
Αν δεν το έχετε καταλάβει ακόμα, η σελίδα αυτή διαβάζει τα προσωπικά σας μυνήματα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Re: Δέκα σημεία για τον πολιτικό φορέα «Σχέδιο Β» παρουσίασε ο Αλ.Αλαβάνος 12 Απρ 2013 05:13 #40

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
Βαγγέλης έγραψε:
γράψε αν θέλεις την αποψη σου.
Η άποψη μου είναι σαφής, απλή, και ξεκάθαρη:
Τα έξοδα του κρατικού προϋπολογισμού πρέπει να είναι το 25% του ΑΕΠ.
Δεν σου αρέσει το ποσοστό? Να το συζητήσουμε.
Δεν σου αρέσει η βάση της μέτρησης του ποσοστού (το ΑΕΠ)? Να το συζητήσουμε.
Συζητώντας, κάπου θα καταλήξουμε.
ΑΠΟ ΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ, θα δούμε πως θα καταφέρουμε να κάνουμε πραγματικότητα αυτά που συμφωνήσαμε.
Αλλά πρώτα πρέπει να συμφωνήσουμε σε κάτι.
Θες να το πιάσουμε από πιο νωρίς? Να το πιάσουμε:
Το σημερινό χάλι της χώρας, δεν οφείλεται ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ στο δημόσιο χρέος, δηλαδή στα κρατικά ελλείμματα που συσσωρεύτηκαν και το έφεραν εκεί που το έφεραν? Ναι, λέω εγώ. Κι αν κάποιος διαφωνεί, πάλι, να το πει.

Άρα αυτά τα ελλείμματα πρέπει να κοπούν.
Πως κόβονται ελλείμματα?
Είτε αυξάνοντας τα έσοδα (δηλαδή τους φόρους), είτε περιορίζοντας τα έξοδα (δηλαδή τις δαπάνες).
Νομίζω πώς όλος ο Ελληνικός λαός συμφωνεί στο ότι οι φόροι δεν μπορούν να αυξηθούν άλλο. Ακόμα κι ο Στουρνάρας.
Άρα τι μένει? Να κοπούν έξοδα.
Αυτό λέω.
Και επειδή το τι ξοδεύεις είναι πάντα συνάρτηση του τι εισπράττεις, γι’ αυτό τα έξοδα πρέπει να συνδεθούν με το ΑΕΠ. Το ΑΕΠ βγάζει έσοδα για το δημόσιο, δεν βγάζουν έσοδα κάποια δέντρα από τα οποία τρυγάμε χαρτονομίσματα.
Ο makper “είναι κάθετα αντίθετος στην ποσοστικοποίηση των δημοσίων δαπανών”, θεωρεί ότι “υπάρχουν ανελαστικές δαπάνες”, με θεωρεί “νεοφιλελεύθερο”, και σαν απάντηση στις ερωτήσεις που κάνω, καταλήγει στο “τυπώνεις χαρτάκια και τους πληρώνεις”.

Τι να απαντήσω, φίλε, πάνω σε τέτοια επιχειρήματα? Δεν υπάρχουν απαντήσεις. Το γεγονός ότι με τα τυπωμένα χαρτάκια ο φίλος του makper ο Δ.Υ. ΔΕΝ θα μπορεί να πάρει από το σουπερμαρκετ αυτά που έπαιρνε τον προηγούμενο μήνα, δεν τον απασχολεί.
Άμα κάποιον δεν τον απασχολεί κάτι, ξέρεις, δεν το σκέφτεται. Το αφήνει και πάει παραπέρα.
Έτσι λοιπόν θα πάμε όλοι μαζί παραπέρα, όπως πάει και ο κ. Αλαβάνος, και ο makper, και στ’ αρχίδια μας.
Δεν έχει νόημα, χάνω τα λόγια μου.

Παρά τούτο, αν θέλεις να ρωτήσεις κάτι πιο συγκεκριμένο, ρώτα το και θα σου πω την άποψη μου (αν έχω άποψη).
Αλλά έτσι, στο “γενικώς”, δεν έχει νόημα να τη λέω.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Τελευταία διόρθωση: 12 Απρ 2013 05:17 από soto51.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Βαγγέλης (Samsung)

Δέκα σημεία για τον πολιτικό φορέα «Σχέδιο Β» παρουσίασε ο Αλ.Αλαβάνος 12 Απρ 2013 08:46 #41

  • makper
  • Το Άβαταρ του/της makper
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Αποκλεισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 1747
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 202
  • Κάρμα: -8 (-195)
-Τι να απαντήσω, φίλε, πάνω σε τέτοια επιχειρήματα? Δεν υπάρχουν απαντήσεις. Το γεγονός ότι με τα τυπωμένα χαρτάκια ο φίλος του makper ο Δ.Υ. ΔΕΝ θα μπορεί να πάρει από το σουπερμαρκετ αυτά που έπαιρνε τον προηγούμενο μήνα, δεν τον απασχολεί.

Ακριβώς αυτό με απασχολεί. Να μην μπορεί να πάρει κάνεις τίποτα από τα σούπερ μάρκετ. Ούτε ο Αλαβάνος, ούτε ο makper, ούτε εσύ ούτε κανένας άλλος. Για να αναγκαστούν μετά τα σούπερ μάρκετ να ρίξουν τις τιμές τους 30% έτσι ώστε να φτηνύνει η ζωή πραγματικά και όχι στα χαρτιά. Γιατί με το σενάριο του 25% ή 30% ή 35% τι θέλεις θα πετύχεις εσύ ρε φίλε; Να συνεχίσεις να τα κονομάς εσύ, να πληρώνεις ακόμα λιγότερους φόρους και να συντηρείς το κόστος ζωής στα επίπεδα του Τόκιο 2013 και οι Δ.Υ και οι συνταξιούχοι να παίρνουν ένα κομμάτι ψωμί και να είναι βουτηγμένοι μέσα στα σκατά; Εγώ λέω όχι. Να πάρουμε όλοι από ένα κομμάτι ψωμί στην αρχή μπας και γίνουμε πόλι άνθρωποι. Όπως ήμασταν πριν από δεκαετίες. Πάρα αυτό το συνονθύλευμα που καταντήσαμε, από λαμόγια, κλέφτες και παρτάκηδες. Ετσι, ναι, θα υποστηρίξω μια πολιτική λύση που θα βάλει μπουρλότο στη συγκεκριμένη δομή κοινωνίας που βλέπω και δεν μου αρέσει καθόλου.
Αν δεν το έχετε καταλάβει ακόμα, η σελίδα αυτή διαβάζει τα προσωπικά σας μυνήματα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Optimus (optimus)

Δέκα σημεία για τον πολιτικό φορέα «Σχέδιο Β» παρουσίασε ο Αλ.Αλαβάνος 12 Απρ 2013 12:08 #42

  • El_Malak
  • Το Άβαταρ του/της El_Malak
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 910
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 373
  • Κάρμα: 33 (2)
Πράγματι, ο σοσιαλησμός (με τα λεφτά των άλλων) τελειώνει όταν τελειώσουν τα δανεικά.


Μετά έρχονται τα όνειρα, ότι αφού δεν έχουμε λεφτά (αλλά θέλουμε να τα ξοδεύουμε, καθόσον γίναμε τρέντηδες και έτσι θέλουμε να παραμείνουμε σε όλη μας τη ζωή) και αφού δεν μας δίνει πια κανένας λεφτά, θα τα κατασκευάσουμε τα λεφτά μόνοι μας και θα συνεχίσουμε να ξοδεύουμε. Τέλειο!

Προφανώς, το να αρχίσουμε να παράγουμε κάτι (όχι παρασιτισμό, αυτό δεν είναι εξαγώγιμο προϊόν) και να το πουλήσουμε στο εξωτερικό και να βγάλουμε επιτέλους λεφτά, αυτό δεν υπάρχει στο όνειρο, γιατί τα όνειρα δεν μπορεί να είναι τόσο πολύπλοκα και μάλιστα να περιλαμβάνουν και (πραγματική) δουλειά.


Μου θυμίζει αυτό που είχε πει κάποτε ο ΑΓΠ σε ξένους δημοσιογράφους, στο εξωτερικό, ότι ξέρει (προφανώς, αυτό είχε σπουδάσει) ποια είναι η σωστή οικονομική πολιτική για την Ελλάδα, αλλά δεν μπορεί να την εφαρμόσει γιατί είναι ...σοσιαληστής.

Δηλαδή, άλλο το τι μπορεί (στον πραγματικό κόσμο) να γίνει και να έχει αποτέλεσμα, και άλλο το τι πουλάμε στους εδώ ιθαγενείς αφού αυτό είναι το επάγγελμά μας, να πουλάμε κάτι στους ιθαγενείς. Αν τώρα οι ιθαγενείς το πιστεύουν κιόλας, τόσο το καλύτερο...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Βαγγέλης (Samsung)

Re: Δέκα σημεία για τον πολιτικό φορέα «Σχέδιο Β» παρουσίασε ο Αλ.Αλαβάνος 12 Απρ 2013 14:20 #43

  • makper
  • Το Άβαταρ του/της makper
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Αποκλεισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 1747
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 202
  • Κάρμα: -8 (-195)
Για αυτο ακριβως που γραφεις, για να παραγουμε κατι και να το πουλησουμε στο εξωτερικο και μεσω αυτου να βρουμε λεφτα για επενδυσεις και εσωτερικες πληρωμες. Για αυτο ακριβως χρειαζεται ενα πραγματικο εθνικο νομισμα και οχι ενα εργαλειο τζογαδορων οπως το €.
Τωρα αν αυτο χαλαει τα αισθηματα μνησικακιας που τρεφουν μερικοι κομπλεξικοι κατα των Δ.Υ και συνταξιουχων, που κατα τυχη ειναι και η βασικη αιτια που το κακο κρατος μας αναγκαζει να πληρωνουμε φορους, δυστυχως για αυτους υπαρχει μια και μοναδικη λυση, και θα τους την προτεινω:
Μαζεψτε τα ατελειωτα προσοντα σπου νομιζετε οτι εχετε και μετακομιστε στην ζουγκλα του Ταρζαν, εκει που το μεγαλο αρπακτικο τρωει το μικρο. Εκει εχει τεραστιες αποδοχες, οικονομια καζινο γαρ, καθολου φορους, αφου ολα ειναι ιδιωτικα, και ατελειωτη διασκεδαση: 5-5 πηδανε απο τα μπαλκονια καθε μερα, Δ.Υ και συνταξιουχοι ολοι τους.
Αναρωτιεμαι μονο σε ποιο σημειο θα φτασει ακομα ο κωλοπαιδαρισμος του Ελληνα για να βρει ιδεολογικα ερεισματα...
Αν δεν το έχετε καταλάβει ακόμα, η σελίδα αυτή διαβάζει τα προσωπικά σας μυνήματα.
Τελευταία διόρθωση: 12 Απρ 2013 15:55 από makper.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Re: Δέκα σημεία για τον πολιτικό φορέα «Σχέδιο Β» παρουσίασε ο Αλ.Αλαβάνος 12 Απρ 2013 20:12 #44

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
Makper,

Από όσα γράφεις είναι προφανές ότι έχεις ξεφύγει.
Έχεις ξεφύγει από κάθε έννοια λογικής, πραγματικότητας, αλλά δυστυχώς και ικανότητας για συζήτηση.
Κρίμα, γιατί είχες δείξει κάποιες δυνατότητες.

Παρ’ ότι είπα ότι δε θα συνεχίσω αυτή την κουβέντα, θα την συνεχίσω. Όχι για σένα (γιατί θεωρώ ότι είναι αδύνατο να αλλάξει τώρα πια το κεφάλι σου, είναι διαποτισμένο με ιδέες που δεν αλλάζουν με τίποτα), αλλά γι’ αυτούς που διαβάζουν αυτά που γράφεις, και ίσως τους προκαλούν κάποια σύγχυση. Ήδη είναι πολλοί οι με «τρικυμία εν κρανίω» σ’ αυτή τη χώρα, και δε χρειάζεται να τους αυξάνουμε.
Και δυστυχώς, απόψεις σαν τις τελευταίες του κ. Αλαβάνου (που εσύ τις πρόβαλες) μόνο αυτό κάνουν.

Πάμε λοιπόν:
-
-
-makper έγραψε:
ανθρώπων με τους οποίους δεν έχω κόντρα (soto51).

φλύαρα ψευδώνυμα
θάβουν από το πρωί μέχρι το βράδυ όλους τους Δ.Υ συλλήβδην,
όλοι είναι κλέφτες,
τεμπέληδες
και αργόμισθοι,
οι δουλευταράδες του ιδιωτικού τομέα
πληρώνουν ένα σωρό λεφτά σε φόρους
για τους κηφήνες που κάθονται.
Πρέπει να απολυθούν οι μισοί, και όσοι μείνουν να παίρνουν 300€ μισθό.
Τα λέω καλά;
Βεβαίως και δεν τα λες καλά.
Εγώ δεν σου είπα ούτε να απολυθεί κανένας, ούτε να παίρνουν όλοι 300€ μισθό.
Εγώ σου είπα:
Τα έξοδα του κρατικού προϋπολογισμού πρέπει να είναι το 25% του ΑΕΠ.
Σε αυτό δεν μου απάντησες. Τι απάντησες:
-Να μην συνδέονται τα έξοδα με το ΑΕΠ.
-Να τρυγάμε χαρτονομίσματα από τα δέντρα για να πληρώνουμε τον κόσμο (πλάκα κάνω: δεν είπες ακριβώς αυτό. Είπες όμως ΝΑ ΤΥΠΩΝΟΥΜΕ χαρτονομίσματα κατά τη βούληση μας για να πληρώνουμε τον κόσμο, που είναι ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ).

Επομένως: Να μην απολυθούν, να μην μειωθούν μισθοί, κι εγώ είμαι ειλικρινά, μαζί σου. Πες εσύ (και να τον συζητήσουμε) όποιον άλλο τρόπο ξέρεις, ή φαντάζεσαι, ή σκέφτεσαι, που θα γίνει αυτό που πρέπει να γίνει: Τα έξοδα του προϋπολογισμού της χώρας από 80 δις ευρώ να πέσουν στα 40.
Θα παροπλίσουμε μερικά αντιτορπιλικά?
Θα περιορίσουμε τις πρεσβείες που έχουμε στις ξένες χώρες από 100 σε 50?
Θα περιορίσουμε τη βουλή από 300/1500 (βουλευτές/προσωπικό) σε 150/600?
Θα έχουμε 60 πυροσβεστικούς σταθμούς στη χώρα, αντί για 200 που έχουμε σήμερα?
Θα έχουμε 70 νοσοκομεία αντί για 200 που έχουμε σήμερα?
Θα έχουμε 2.000 σχολεία αντί για 5.000?
50 πανεπιστήμια αντί για 150?
Δεν ξέρω, πες εσύ τις ιδέες σου για το πως θα μπορούσαν να μειωθούν τα έξοδα. Εγώ μπορεί να λέω λάθος ιδέες. Πες τις σωστές.
ΤΟ ΒΕΒΑΙΟΝ ΕΙΝΑΙ ότι αυτά που έχουμε σήμερα (και μας κοστίζουν 80 δις το χρόνο) ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΑ ΕΧΟΥΜΕ. Εσύ λες, «μπορούμε». Τρυγώντας λεφτά απ’ τα δέντρα.
Αυτή είναι μια διαφορά μας. Καταγράφεται, και εγώ δεν το συνεχίζω άλλο.

Ναι, εξακολουθώ να πιστεύω ότι υπάρχουν κηφήνες στο δημόσιο. Και σε προκαλώ, να σε πάω ένα πρωί (το ‘χω ξαναπεί αυτό) σε μερικές δημόσιες υπηρεσίες για να καταλάβεις τι εννοώ. Αλλά κανείς από όσους λένε τα ίδια με σένα δεν δέχεται να κάνει αυτή την εκπαιδευτική επίσκεψη.
Ναι, πιστεύω ότι οι φόροι που πληρώνονται είναι απαράδεκτα ψηλοί. Άλλωστε αυτό φαίνεται κι από τα νούμερα: Το μισό ΑΕΠ πάει σε φόρους, για να συντηρεί το δημόσιο. 160/80δις είναι η σχέση.

Στα ίδια πλαίσια της εκπαιδευτικής επίσκεψης, να σε πάω και σε μερικές ιδιωτικές εταιρείες. Σαν αυτή που δούλευα εγώ μέχρι προ τινος. Και σε άλλες ίδιες. Και αν δεις πως δουλεύει ο κόσμος εκεί (και μάθεις και τι λεφτά παίρνει) θα καταλάβεις ότι ναι, είναι δουλευταράδες οι άνθρωποι, και δεν θα τους ειρωνεύεσαι.

ΔΕΝ είπα ότι είναι ΟΛΟΙ οι ΔΥ κλέφτες, τεμπέληδες και αργόμισθοι. Είναι όμως, δυστυχώς, ΠΟΛΛΟΙ οι τέτοιοι.
Χωρίς να φταίνε πάντα αυτοί οι ίδιοι? Να το δεχτώ κι αυτό. Πάντως το πρόβλημα των εξόδων πρέπει να λυθεί. Όποιος κι αν φταίει. Κι αν τον βρούμε, να τον βάλουμε να πληρώσει. ΑΥΤΟΣ, όχι άλλοι. Αλλά κι αν ΔΕΝ τον βρούμε, το πρόβλημα των δαπανών δεν μπορεί να μείνει άλυτο.

Και τέλος αν εγώ είμαι «φλύαρο ψευδώνυμο», εσύ τι είσαι?
Τι θέλεις τώρα, να βάλουμε εδώ φωτοτυπία τις ταυτότητες μας? Να μεταφέρουμε δηλαδή την «κόντρα» μας στο επίπεδο του ποιος την έχει πιο μεγάλη?
Ούτε κι εγώ έχω κόντρα μαζί σου, makper. Όπως δεν μπορώ να έχω κόντρα με τον καλόγερο στο άγιον όρος που πιστεύει ότι η γη είναι επίπεδη, και ότι οι φωτογραφίες από το διάστημα που δείχνουν τη γη στρογγυλή είναι πλαστές.
Είναι δυνατόν να έχει κανείς κόντρα με άτομα που πιστεύουν ότι λεφτά = φύλλα δέντρων?
-
-
-makper έγραψε:
OK. Τότε τα ξαναλέμε, αλλά πάνω στις θέσεις του Σχεδίου Β'. Σε απόψεις "στοχεύουν στο κομμάτι των κηφήνων που απέμεινε" δεν θα μπορέσω να συνεχίσω.
Ακατανόητο. Τες πα, άσε τους κηφήνες. Βρες ΠΩΣ ΘΑ ΜΕΙΩΘΟΥΝ ΤΑ ΕΞΟΔΑ όμως. Είμαι όλος αυτιά.
-
-
-makper έγραψε:
Ακριβώς αυτό με απασχολεί.
Για να αναγκαστούν μετά τα σούπερ μάρκετ να ρίξουν τις τιμές τους 30% έτσι ώστε να φτηνύνει η ζωή πραγματικά και όχι στα χαρτιά.
Γιατί με το σενάριο του 25% ή 30% ή 35% τι θέλεις θα πετύχεις εσύ ρε φίλε;
Να συνεχίσεις να τα κονομάς εσύ, να πληρώνεις ακόμα λιγότερους φόρους και να συντηρείς το κόστος ζωής στα επίπεδα του Τόκιο 2013 και οι Δ.Υ και οι συνταξιούχοι να παίρνουν ένα κομμάτι ψωμί και να είναι βουτηγμένοι μέσα στα σκατά;
Εγώ λέω όχι. Να πάρουμε όλοι από ένα κομμάτι ψωμί στην αρχή μπας και γίνουμε πόλι άνθρωποι. Όπως ήμασταν πριν από δεκαετίες. Πάρα αυτό το συνονθύλευμα που καταντήσαμε, από λαμόγια, κλέφτες και παρτάκηδες. Ετσι, ναι, θα υποστηρίξω μια πολιτική λύση που θα βάλει μπουρλότο στη συγκεκριμένη δομή κοινωνίας που βλέπω και δεν μου αρέσει καθόλου.
Η απόλυτη τρικυμία εν κρανίω.
Τα σουπερμάρκετ, αγόρι μου, ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ να ρίξουν τις τιμές τους. Μπορούν να ρίξουν το κέρδος τους. Παράδειγμα:
Αγοράζει το κρέας από τον Ολλανδό 7,37/kg.
Βάζει και 20% μικτό κέρδος και το πουλάει 8.85/kg.
Πάνω σ’ αυτό βάζει και 13% ΦΠΑ, και φτάνει ο ΔΥ και ο συνταξιούχος σου να το παίρνει 10/kg.
Τι θα αλλάξει από όλα αυτά και το 10/kg θα «αναγκαστεί» το σουπερμάρκετ να το κάνει 7?
Θα αλλάξει την τιμή του ο Ολλανδός κτηνοτρόφος?
Θα αλλάξει το κέρδος του το σουπερμάρκετ? – Ας πω «ναι» σ’ αυτό. Το 1,48/kg κέρδος του, θα το κάνει πόσο? 1,30? 1,00? Έστω. 1,00. Πάλι, ο συνταξιούχος θα το αγοράζει 9,46/kg. Το «30% μείωση» εσύ πως το βγάζεις?
Θες να σου πω και τι θα γίνει όταν ο συνταξιούχος πληρώνεται με local currency?
Τον πρώτο μήνα το κρέας θα κάνει 10, (και η σύνταξη θα είναι 500, όπως είναι και σήμερα).
Το δεύτερο μήνα το κρέας θα κάνει 12, (και η σύνταξη θα είναι 500, όπως είναι και σήμερα).
Τον τρίτο μήνα το κρέας θα κάνει 14, (και η σύνταξη θα είναι 500, όπως είναι και σήμερα).
Τον έκτο μήνα το κρέας θα κάνει 18, (και η σύνταξη θα εξακολουθεί να είναι 500, όπως είναι και σήμερα).
Τότε θα ξεσηκωθεί ο συνταξιούχος, θα πλησιάζουν και οι εκλογές, και ο πολιτευτής θα του πει: «Εν τάξει, μη φωνάζεις, θα σου κάνω αύξηση». Και η σύνταξη θα πάει 800 σε local currency. Θα καλμάρει (για λίγο) ο συνταξιούχος, αλλά ο πολιτευτής θα έχει τυπώσει (ή τρυγήσει από το λεφτόδεντρο) χαρτιά για να τα δώσει στον συνταξιούχο.
Ξέρεις τι σημαίνει αυτό? Σημαίνει ότι από 1 ευρώ = 1 local currency που ίσχυε, θα γίνει 1 ευρώ = 2 local currency.
Ο Ολλανδός όμως θα εξακολουθήσει να πουλάει το κρέας του 7,37 ευρώ το κιλό – γιατί να το αλλάξει?
Άρα το σουπερμάρκετ θα πρέπει να δίνει στην τράπεζα 14,74 local για να πληρώνει τον Ολλανδό για κρέας. Πόσο θα το πουλάει?
Όταν φτάσει το κρέας να πουλιέται 30, πάλι δε θα φτάνει η σύνταξη, πάλι θα φωνάζει ο συνταξιούχος, και φτου κι απ’ την αρχή.
Αυτό λες να γίνει, και αυτό λέει και ο Αλαβάνος σου.
Ε, εγώ δεν το θέλω.
Παρ’ ότι έχω κάτι λεφτά έξω, και από τη βαβούρα με το local currency κερδισμένος θα έβγαινα, ΔΕΝ το θέλω να γίνει.
Γιατί? Γιατί μ’ ενδιαφέρει να συνεχίσει η χώρα να υπάρχει μέσα σε ένα πλαίσιο νομισματικής σταθερότητας, αντί να τυπώνονται χαρτάκια και να μοιράζονται στους ιθαγενείς όπως τα καθρεφτάκια παλιότερα.
Προφανώς εσένα δεν σ’ ενδιαφέρει αυτό (και ούτε και τον Αλαβάνο). Σας ενδιαφέρει να «μη χάσουν τη δουλειά τους οι ΔΥ». Και τον μεν Αλαβάνο τον καταλαβαίνω: Είναι η εκλογική του πελατεία. Εσένα όμως? Βρε μπας και είσαι ο Αλαβάνος?
Συμφωνώ. Να μη τη χάσουν.
Αλλά να δουλεύουν.
-
-
-makper έγραψε:
Εφοσον εμφανιστηκαν παλι οι γνωστες νεοφιλευθερες @ριες οτι ολοι οι ΔΥ ειναι κηφηνες και τους συντηρει ο σκληρα εργσζομενος ανωνυμος σχολιαστης των φορουμ, προφανως και δεν θα απσντησω. Μαλιστα πολυ κρατηθηκατε τοσο καιρο, επρεπε να ειχατε εκδηλωθει νωριτερα.
Ρε πες ότι θέλεις. Πες με και αδερφή, και χασικλή, και τροτσικιστή, και παλαιοημερολογίτη, καλά στα είπε ο νέος. Για την ουσία έχεις να πεις κάτι? ΠΩΣ θα μειωθούν οι δαπάνες?
-
-
-makper έγραψε:
Το είχα καταλάβει. Τετοιο χυδαίο ύφος γραφής κσι η ποιότητα των επιχειρρημάτων, ταιριάζει στον τυπικό ψηφοφόρο της Χρυσής Αυγής.
Ναι, συγγνώμη, το ξέχασα. Εκτός από τα προηγούμενα τέσσερα, προσθέτω και το «χρυσαυγίτης».
-
-
-makper έγραψε:
Όχι είμαι κάθετα αντίθετος στην ποσοστικοποίηση των δημοσίων δαπανών. Υπάρχουν πράγματα τα οποία θεωρώ ανελαστικές δαπάνες όπως και κάποιος συγκεκριμένος αριθμός δημοσίων υπαλλήλων, συγκεκριμένο ύψος αποδοχών τους και όπως επίσης συγκεκριμένο ύψος συντάξεων. Αν δεν βγαίνει με τα υπάρχοντα δεδομένα τότε εκτυπώνεις χρήμα για να τους πληρώνεις. Τόσο απλά.
Τώρα, το πόσοι πρέπει να είναι οι Δ.Υ και πόσα πρέπει να παίρνουν, όπως και οι συνταξιούχοι, αυτό είναι ένα άλλο θέμα, προφανώς και δεν μπορώ να σου απαντήσω εγώ, ούτε κι εσύ, θεωρώ όμως ότι ο αριθμός των Δ.Υ μπορεί να ελαττωθεί, όχι όμως οι αποδοχές αυτών που εργάζονται, όπως και να περικοπούν οι συντάξεις των 45αρηδων και κάτι άλλα τραγικά που βλέπω.
Σε αυτά σου απάντησα.
Όμως για να γίνει πιο σαφές το πράμα, θα πω και ένα παράδειγμα.
Οι εθνικές οικονομίες, είναι (σε μεγαλογραφία) αντιγραφή μιας οικονομίας νοικοκυριού.
Φαντάσου λοιπόν ένα νοικοκυριό, που έχει:
-Έσοδα από τις παραγωγικές του δραστηριότητες.
-Κατανάλωση αγαθών που το ίδιο το νοικοκυριό παράγει: π.χ. αυγά από το κοτέτσι του.
-Κάποιο συσσωρευμένο πλούτο.
-Δάνεια.
-Έξοδα.
Τα έξοδα γίνονται (και σ’ αυτά κατευθύνονται τα έσοδα από τις παραγωγικές δραστηριότητες) για να συντηρηθεί το νοικοκυριό και τα άτομα που το απαρτίζουν.
Αν κάτι συμβεί και τα έσοδα περιοριστούν (π.χ έπεσε περονόσπορος, αρρώστησαν τα ζώα και δεν πουλήθηκε κρέας για να μπουν λεφτά στο νοικοκυριό), τότε μπορούν να γίνουν δυο πράματα, ή συνδυασμός τους:
-Είτε να περιοριστούν τα έξοδα.
-Είτε να γίνει δανεισμός, για να αντικατασταθούν οι πόροι που πήγαιναν στην κατανάλωση (και προερχόντουσαν από την πώληση κρέατος και αυγών) από αυτούς του δανεισμού.
Στην εθνική μας οικονομία και περονόσπορος έπεσε, και κανείς δε μας δανείζει πια, και τίποτα δεν υπάρχει στο σεντούκι για ξόδεμα.
Έρχεται κάποιος λοιπόν τώρα (μέλος της οικογένειας κι αυτός – Αλαβάνος λέγεται, έχει μαζί του και κάποιον ακόμα – makper λέγεται) και λέει:
«Θα κάνω ένα μαγικό, και το αποτέλεσμα θα είναι:
-Θα φύγει ο περονόσπορος.
-Θα αποκτήσουμε εμπόρευμα που θα το πουλάμε, και έτσι θα έχουμε πάλι έσοδα.
-Θα συνεχίσουμε να τρώμε κάθε μέρα καπνιστό σολομό και γαρίδες, όπως κάναμε μέχρι τώρα. Έχουμε βαρεθεί τα αυγά.
Θα με αφήσετε να κάνω το μαγικό μου?»

Τα υπόλοιπα μέλη βρίσκονται σε δίλημμα. Πράγματι, έχουν βαρεθεί όλοι να τρώνε κάθε μέρα μόνο αυγά (αυτά μόνο τους έχουν μείνει), πράγματι, αυτά που λέει ο Αλαβάνος καλά ακούγονται, αλλά ΓΙΝΟΝΤΑΙ? Κι’ αν γίνονται (γιατί πράγματι, το μέλος «Αλαβάνος» και έξυπνος είναι, και μορφωμένος), ΠΩΣ γίνονται?
Τον ρωτάνε λοιπόν: «Πως θα το κάνεις το μαγικό?»

Και ο Αλαβάνος απαντάει:
-Δεν είναι απλό αυτό το μαγικό που λέω, θέλει δουλειά για να γίνει. Αλλά θα πετύχει. Έχω σχέδιο, και μάλιστα δέκα (10) σημείων.
-Θα συγκροτήσουμε ένα νέο πολιτικό φορέα με τίτλο «Σχέδιο Β'»
-Δε θα ξαναχρησιμοποιήσουμε αυτό το νόμισμα με το οποίο μας πλήρωναν μέχρι τώρα, και το οποίο προφανώς έφερε τον περονόσπορο, γιατί αυτό το χρησιμοποιούν και οι εχθροί μας, που θέλουν το κακό μας. Θα τυπώσουμε δικό μας νόμισμα, γιατί είναι απολύτως αναγκαία η έξοδος της χώρας από το ευρώ.

Το Πρώτο Σημείο από τα 10 βγαίνει από τα γεγονότα στην Κύπρο που έδωσαν μια εικόνα από ένα εφιαλτικό μέλλον που δεν πρέπει ποτέ να έρθει στην Ελλάδα. Τυπώνοντας δικό μας νόμισμα, δεν θα έρθει.
Αυτό που λένε οι άλλοι, «θα καταργηθεί το μνημόνιο μέσα στην Ευρωζώνη» έχει ολοκληρωτικά καταρρεύσει δεδομένου του εργαλείου της διακοπής της ρευστότητας σε ευρώ από την Ευρωπαϊκή Κεντρική Τράπεζα. Καλούμε τον λαό να απεγκλωβισθεί από τη στείρα, νοσηρή και αδιέξοδη αυτή αντιπαράθεση και απέναντι στις δύο εκδοχές του Σχεδίου Α' να αντιπαραθέσει ένα απελευθερωτικό Σχέδιο Β'. Τυπώνοντας δικό μας νόμισμα, θα ξαναέρθει η ρευστότητα, που σταμάτησε να υπάρχει σε ευρώ. Δικό μας θα είναι, ότι θέλουμε θα το κάνουμε.

Το Δεύτερο Σημείο βγαίνει από το γεγονός ότι στην ιστορία των υφεσιακών κρίσεων καμία χώρα δεν έχει μπορέσει να ανακάμψει με σκληρό νόμισμα όπως το ευρώ. Είναι γνωστό ότι οι ΗΠΑ το 1930 βγήκαν απ’ το δολλάριο, και έτσι ξεπέρασαν την κρίση του 29. Το ίδιο και η Γερμανία του 1945, που βγήκε από το μάρκο (κατεστραμμένη ούσα από τους βομβαρδισμούς).
Το θέμα της παραμονής ή της εξόδου από την Ευρωζώνη είναι το σταυροδρόμι πάνω στο οποίο βρίσκεται σήμερα η χώρα μας.
Η έκδοση εθνικού νομίσματος είναι μια μεγάλη τομή. Θα οδηγήσει το μαχαίρι μέχρι το κόκκαλο, με άλλα λόγια. Θα αμφισβητήσει το μέχρι τώρα κεντρικό στρατηγικό στήριγμα της άρχουσας τάξης στην Ελλάδα (το ευρώ), και τη συμμετοχή στην ευρωπαϊκή καπιταλιστική ολοκλήρωση. Είναι απολύτως αναγκαία. Και δεν αποτελεί πια διαπραγματευτικό χαρτί εντός Ευρωζώνης. Όπως έδειξε η σχετική ηρεμία των χρηματαγορών, η Ευρωζώνη, παρότι δεν το επιθυμεί, διακινδυνεύει το ενδεχόμενο αποχώρησης μιας χώρας από αυτήν. Ε, αφού αυτοί το διακινδυνεύουν, εμείς θα το τολμήσουμε.


Το Τρίτο Σημείο είναι ότι η αποχώρηση από το ευρώ είναι απαραίτητη προϋπόθεση για τη σωτηρία και την ανάκαμψη. Από μόνη της όμως δεν αρκεί. Είναι κρίκος σε μια σειρά μετασχηματισμών, αριστερού προσανατολισμού που απευθύνονται όμως σε όλους τους πολίτες.
Την άμεση παύση πληρωμών προς τους ξένους δανειστές.
Την εθνικοποίηση των τραπεζών.
Τον οικονομικό σχεδιασμό.
Την παραγωγική ανασυγκρότηση.
Τη δυναμική παρουσία των δημοσίων επενδύσεων.
Τη συγκρότηση ενός Κοινωνικού Κράτους.
Επειδή πλευρές των πολιτικών αυτών θα έρθουν σε σύγκρουση με το καθεστώς της Ευρωπαϊκής Ένωσης, ο λαός με δημοψήφισμα θα πάρει την απόφαση για την περαιτέρω πορεία του.

Και στο άκουσμα της λέξης «δημοψήφισμα» τα υπόλοιπα μέλη της οικογένειας αναρρίγησαν, γιατί πράγματι, αυτός ο έξυπνος και μορφωμένος άνθρωπος δεν πήγαινε να τους ξεγελάσει. Τους έλεγε ότι δε θα τα κάνει μόνος του, αυτά που τους πρότεινε. Αυτοί θα αποφάσιζαν. Αυτοί θα είχαν την ευθύνη. Και αυτοί θα καρπωνόντουσαν και το αποτέλεσμα της απόφασης τους. Και ακόμα, ποτέ τα τελευταία 38 χρόνια δεν τους είχαν ζητήσει τη γνώμη τους για κάτι τέτοιο (η τελευταία φορά ήταν για το αν θα μείνει ή θα φύγει κάποιος βασιλιάς που είχε ήδη φύγει – κουταμάρες δηλαδή, δε χρειαζόταν δημοψήφισμα γι’ αυτό), αλλά τώρα? Και ακόμα, υπήρχε και κάτι άλλο: Άλλος ένας έξυπνος και μορφωμένος άνθρωπος είχε πει κάτι για δημοψήφισμα πριν 1-2 χρόνια, και πέσανε πάνω του όλοι οι κακοί να τον φάνε – και τον έφαγαν τελικά. Ρε μπας και πράγματι δε θέλουν αυτοί οι κακοί με τον περονόσπορο να αποφασίζουμε εμείς για μας, και αυτός ο Αλαβάνος θα τους κάνει πέρα? Ρε μπας και πρέπει να τον αφήσουμε να κάνει ότι λέει?
Άλλωστε αυτά που λέει δεν είναι άσχημα πράματα: Ας τα επαναλάβουμε:
-Άμεση παύση πληρωμών προς τους ξένους δανειστές.
-Εθνικοποίηση τραπεζών.
-Οικονομικός σχεδιασμός.
-Παραγωγική ανασυγκρότηση.
-Δυναμική παρουσία δημοσίων επενδύσεων.
-Συγκρότηση ενός Κοινωνικού Κράτους.
Είναι δυνατόν να έχει κάποιος αντίρρηση σ’ αυτά?

Το Τέταρτο Σημείο είναι ότι υπάρχει μια εκστρατεία τρόμου της κυβέρνησης για το ευρώ, στην οποία έχει συνδράμει η αξιωματική αντιπολίτευση με τη θέση ότι η αποχώρηση είναι «εθνική καταστροφή».
Ο τρόμος αυτός δεν έχει πλέον καμία βάση. Δεν μας δίνουν ευρώ? Στ’ αρχίδια μας. Θα τυπώσουμε εμείς, μόνοι μας, δικά μας χαρτάκια, και μ’ αυτά θα κάνουμε τις δουλειές μας. Άλλωστε τότε που ήμασταν μικροί, και παίζαμε monopoly με ευρώ παίζαμε? Όχι βέβαια. Είχαμε δικά μας λεφτά, στο δωμάτιο μας, στο κουτί της Μονόπολης, και τα κάναμε ότι θέλαμε. Ρωτάγαμε κανέναν? Όχι βέβαια. Ότι θέλαμε κάναμε. Έ, και τώρα το ίδιο θα γίνει. Θα παίζουμε με τα δικά μας χαρτάκια, και δε θα ρωτάμε κανέναν κερατά.

Όλα τα φόβητρα -από την έλλειψη πετρελαίου και τα μαγκάλια μέχρι το κλείσιμο των τραπεζών, έχουν συμβεί μέσα στο ευρώ. Σταμάταγε το καλοριφέρ όταν παίζαμε Monopoly? Όχι βέβαια. Τώρα, με το ευρώ, σταματάει. Έκλεινε η τράπεζα της Monopoly όταν παίζαμε με τα συμπαθητικά εκείνα λεφτάκια? Όχι βέβαια, Και σπίτια αγοράζαμε, και ξενοδοχεία, και απ’ όλα. Ενώ τώρα με το ευρώ, μας τα παίρνουν. Ξουτ λοιπόν, κακό ευρώ.

Θα είναι δύσβατος ο δρόμος της ανάκτησης του ελέγχου στη νομισματικής και οικονομικής πολιτικής, αλλά θα είναι καρποφόρος. Μέσω της ρευστότητας με ταχύτητα θα ανοίξουν οι θέσεις εργασίας στον τουρισμό, στον αγροτικό τομέα, στις μικρομεσαίες επιχειρήσεις που ανακτούν την εσωτερική αγορά, στα δημόσια έργα.
Καρποφορία! Τι ωραία λέξη! Βέβαια υπάρχει (στο τέταρτο σημείο του κ. Αλαβάνου) και αυτή η κακιά λέξη, «δυσβατότης», αλλά τι! Να μη μας προειδοποιήσει ο άνθρωπος? Αλήθειες λέει, δεν τα κρύβει. Όμως, θα καρποφορούν τα λεφτόδεντρα, θα κόβουμε χρηματόφυλλα απ’ αυτά, και θα κάνουμε τις δουλειές μας. Με ταχύτητα θα ανοίξουν οι θέσεις εργασίας, και όλα θα δουλεύουν πάλι:
-Τουρισμός,
-Αγροτικός τομέας,
-Μικρομεσαίες επιχειρήσεις (που θα ανακτήσουν την εσωτερική αγορά που έχασαν, π.χ. θα φύγουν τα ΙΚΕΑ και θα ξανανοίξει ο κυρ Βαγγέλης που έφτιανε έπιπλα στο υπόγειο του, θα φύγει το Carrefour και θα ξανανοίξουν οι μπακάληδες της γειτονιάς, θα φύγουν τα Starbucks και θα ξανανοίξουν τα καφενεία με την πρέφα που ο καφές έκανε 2,50 δραχμές (και όχι 4,50 ευρώ), θα κλείσουν τα ναυπηγεία στην Κορέα και θα ξανανοίξει ο Σκαραμαγκάς και η ζώνη του Περάματος, θα κλείσουν τα Village τα Odeon και τα Ster που ούτε διάλειμμα δεν κάνουν, και θα ξανανοίξουν το Αττικόν, το ΡαδιοΣίτυ, το Έμπασσυ, το Σινεάκ, όλο τέτοια θα γίνουν).
-Δημόσια έργα.
Όλα καλά θα πάνε. Αυτό το κωλοευρώ φταίει.

Το Πέμπτο Σημείο είναι σαφείς προσδιορισμοί αρχών:
Με άλλα λόγια είναι οι θέσεις όλης της οικογένειας που θα ψηφίσει τις προτάσεις του μέλους Αλαβάνου, και συνοπτικά συνοψίζονται στα εξής, με ξακαθάρισμα τι καταργείται, τι διατηρείται, τι καθιερώνεται, και με ποιο μέσο.
Μέσο είναι ο επαναστατικός χαρακτήρας των αλλαγών. Με ημίμετρα δε γίνεται δουλειά. Επανάσταση, 1789, Τσε Γκεβάρα, Κάστρο, Μάο, τέτοια πράματα. Δεν θα παίζουμε εδώ. Δεν θα είναι δρόμος εθνικής αναδίπλωσης, αλλά θα είναι μια πρόσκληση για μια νέα Ευρώπη.

Αλληλεγγύη: Διατηρείται
Ισότητα: Διατηρείται
Δικαιοσύνη: Διατηρείται
Συστράτευση μεγάλης πλειοψηφίας του λαού: Προαπαιτούμενο.
Άλλες αξίες: Προαπαιτούμενο.
Ατομισμός: Καταργείται.
Συλλογικότητα: Καθιερώνεται.
Κερδοσκοπία: Καταργείται
Κοινό καλό: Καθιερώνεται.
Εκμετάλλευση: Καταργείται.
Συνεργασία: Καθιερώνεται.
Κομπίνα: Καταργείται
Μόρφωση: Καθιερώνεται
Παρασιτισμός: Καταργείται
Τεχνολογία: Καθιερώνεται.
Διαφθορά: Καταργείται
Λαϊκός έλεγχος: Καθιερώνεται.
Θεσμοί συμμετοχής: Καθιερώνονται
Άνθρωποι ειλικρίνειας: Καθιερώνονται.
Άνθρωποι εντιμότητας: Καθιερώνονται.

Ξεκάθαρα πράματα, έτσι? Και όλα αυτά, με δημοψήφισμα.

Το Έκτο Σημείο είναι οργανωτικοπρογραμματικό, για να ξέρουμε όλοι στο νοικοκυριό πως θα πορευτούμε από δω και μπρος, ώστε να φύγει ο περονόσπορος που μας έχει ρημάξει. Και πάλι όμως, δηλώνουμε αρχές και θέσεις που κάνουν ξεκάθαρη την πολιτική μας: Ιδού:

-Ενθάρρυνση που μας δίνει η επιβεβαίωση των προβλέψεών μας: Ισχύει.
-Πλατιά αποδοχή του Σχεδίου Β από την κοινωνία: Ελπίδα μας.
-Μικρές οι αρχικές μας δυνάμεις: Μη μας πάρετε και για ψώνια, τα ξέρουμε τα πράματα.
-Οι δυνάμεις του Σχεδίου Α' έχουν πια πλήρη σύγχυση ταυτότητας: Χι-χι!
-Νομίζουμε ότι είναι ώριμο να κάνουμε ένα τολμηρό βήμα μπροστά: Άσε που έχει και έξοδα αυτή η ιστορία.
-Προχωράμε στη συγκρότηση πολιτικού φορέα με προγραμματικό περιεχόμενο και τίτλο το «Σχέδιο Β'»: Μαζί σου αρχηγέ.
-Ιδρυτική συνέλευση 18 και 19 Μαΐου στην Αθήνα: 18 εορτάζουν: ΓΑΛΑΤΕΙΑ, ΙΟΥΛΙΑ (Τζούλια), ΦΑΕΙΝΗ. 19 εορτάζουν: ΠΑΤΡΙΚΙΟΣ, ΘΕΟΓΝΩΣΤΟΣ, ΘΕΟΚΤΙΣΤΟΣ, ΜΑΓΔΑΛΗΝΗ, ΜΕΝΑΝΔΡΟΣ, ΜΑΡΙΛΕΝΑ, ΜΥΡΟΦΟΡΑ. Επίσης στις 19 είναι ημέρα μνήμης της Γενοκτονίας των Ποντίων.

-Αρχηγισμός: Καταργείται.
-Γραφειοκρατία: Καταργείται.
-Αδιαφάνεια: Καταργείται.
-Ίντριγκα: Καταργείται.
-Σημερινή κομματοκρατίας: Καταργείται.
-Λειτουργεί πανελλαδικού δικτύου συνελεύσεων: Καθιερώνεται
-Αποφασιστικές αρμοδιότητες (στο ανωτέρω δίκτυο): Δίδονται
-Αμεσοδημοκρατικά χαρακτηριστικά (στο ανωτέρω δίκτυο): Δίδονται
-Αξιοποίηση των δυνατοτήτων που δίνει σήμερα το διαδίκτυο: Επιτρέπεται (αλλά αυτό δεν είναικαι τίποτα καινούριο: Αυτό κάνω κι εγώ τώρα!)

Πιστεύουμε ότι η ιδρυτική συνέλευση θα εγκρίνει την πρόταση για την πολιτική παρουσία του «Σχεδίου Β'», είτε αυτόνομα είτε σε συνεργασίες, στις επερχόμενες εκλογικές αναμετρήσεις.
Πίστευε και μη ερεύνα. Ο makper ήδη σε έχει πιστέψει και σε εγκρίνει.

Το Έβδομο Σημείο είναι δηλωτικό κατεύθυνσης:
Απευθυνόμαστε στις νέες και τους νέους, στις άνεργες και τους ανέργους, στις εργαζόμενες και τους εργαζόμενους υπό πλήρη ανασφάλεια, στις συνταξιούχες και τους συνταξιούχους.

Ας αξιοποιήσουμε κάθε δυνατότητα αυτοοργάνωσης. Ας στήσουμε παντού επιτροπές του Σχεδίου Β'. Ας φέρουμε τα μηνύματά του στο διαδίκτυο. Ας μεταδώσουμε τις απόψεις μας σε κάθε κινηματική διαδικασία σε τόπους εργασίας και γειτονιές. Ας συγκρουσθούμε με αυτοπεποίθηση και τόλμη με κάθε παραλλαγή του Σχεδίου Α'.

Ας δημιουργήσουμε ένα γνήσιο, εμπνευσμένο, αισιόδοξο λαϊκό κίνημα νίκης, απαραίτητο στις στιγμές μιας επαναλαμβανόμενης και ταπεινωτικής ήττας.

Άρα:
Γέροι και γριές εξαιρούνται. Άνεργοι περιλαμβάνονται, και εργαζόμενοι υπό πλήρη ανασφάλεια επίσης. ΠΡΟΣΟΧΗ! Εργαζόμενοι υπό ασφάλεια ΔΕΝ περιλαμβάνονται. Συνταξιούχοι, πάντα. Κουκιά είναι αυτά.
Έχω όμως την εντύπωση ότι εδώ ο φίλος κ. Αλαβάνος είναι χαμένος από χέρι.
ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ πως να απευθύνεται στο κοινό του, αν ήξερε θα είχε με κάποιο τρόπο αντιγράψει τον κ. Κωσταντινίδη.
Έστω ένα κομμάτι του ταλέντου του. Και σκέψου, ο κ. Κωσταντινίδης ΔΕΝ είναι υποψήφιος σε κανένα κόμμα, κίνημα, κίνηση, σχέδιο, σχηματισμό, τίποτα.
Από την καρδιά του τα λέει ο άνθρωπος. Του ρίχνει στ’ αυτιά του Αλαβάνου ο κ. Κωσταντινίδης.
Εγώ δεν καταγράφω εκπομπές, αλλά υπάρχουν άλλοι που το κάνουν. Συγκεκριμένα εδώ, οι «Ράδιο Αρβύλα».
Τρία λεπτά είναι, αξίζει να το δείτε όμως. ΕΤΣΙ κερδίζονται οι αγώνες.
Δεν έχει μείνει κανείς απ’ έξω.



Κουράστηκα.

Τα επόμενα 3 σημεία (8, 9, & 10) από το «σχέδιο» των κ. Αλαβάνου και makper δεν θα τα πιάσω.
Θα βάλω όμως εδώ τις ωραίες λέξεις που περιλαμβάνονται (copy-paste είναι, αν αμφιβάλλει κάποιος. Το original κείμενο εδώ,
news.in.gr/greece/article/?aid=1231242599
είναι ίδιο και στο πρώτο ποστ του νήματος, που μας έδωσε ο κ. makper).
Γιατί αυτές οι λέξεις είναι που μας δηλώνουν τι ωραία πράματα θα πετύχουμε, άμα σας πιστέψουμε:

Σειρά ημερίδες.
Μόλις εκδοθέν βιβλίο: «Ο μόνος δρόμος είναι ο δεύτερος δρόμος». >>> Δηλαδή τι, ο Άδωνις πιο ξύπνιος είναι που πουλάει και βιβλία?

συναντήσεις με φορείς του βιοτεχνικού και εμπορικού κόσμου.
διευρύνουμε τις συναντήσεις.
δημιουργικό εργαστήρι επεξεργασίας
βήμα στο μέλλον
επεξεργασμένες απόψεις
συμμετοχή των πολιτών
δυνάμεις διανόησης
απαγκίστρωση από τη μοιρολατρία
απαγκίστρωση από τη συμβατικότητα,
απαγκίστρωση από την απογοήτευση και την παραίτηση
ποταμός τολμηρών ιδεών
ποταμός ευρηματικών προτάσεων
ποτίζεται η διψασμένη γη.

κοινή δράση
οικοδόμηση σχέσεων εμπιστοσύνης
γεφύρωση υπαρκτών διαφορών με αριστερές και άλλες αντιστασιακές οργανώσεις,
γεφύρωση υπαρκτών διαφορών με κοινωνικά κινήματα
γεφύρωση υπαρκτών διαφορών με ευαισθητοποιημένες ομάδες
γεφύρωση υπαρκτών διαφορών με ενεργούς πολίτες
κοινός στόχος είναι η συνεργασία
πολλαπλότητα μορφών που μπορεί να παίρνει η συνεργασία

μεγάλο κοινωνικό και πολιτικό μέτωπο των δυνάμεων της εργασίας
παλλαϊκή διάσταση
στήριξη στην κοινωνική οργάνωση του λαού
κυβέρνηση απελευθέρωσης και προόδου.

ιστορικές υπαρξιακές στιγμές για την Ελλάδα - και την Ευρώπη.

Η λάθος στάση είναι να μη αλλάξεις τίποτε >>> Ναι.
Τα έξοδα του κρατικού προϋπολογισμού πρέπει να είναι το 25% του ΑΕΠ.
>>> Μήπως αυτό είναι η αλλαγή που πρέπει να γίνει ΕΠΙ ΤΕΛΟΥΣ, ΚΑΠΟΤΕ?

να αλλάξεις με βάση τις απεριόριστες επιστημονικές και τεχνικές δυνατότητες του 21ου αιώνα
να φέρεις το μήνυμα της αλλαγής και στους άλλους στην Ευρώπη.
είναι διαστροφικό, ανήθικο και βάρβαρο να υπάρχουν και στον τόπο μας τόσοι άνεργοι και τόσοι φτωχοί στον αιώνα μας. >>> Μας τα ‘παν κι άλλοι, και μας ρώτησαν: Σοσιαλισμός ή βαρβαρότητα?

νέο πλαίσιο ανοικοδόμησης και ανασυγκρότησης >>> Μας είπαν και για «επανίδρυση».
αποδυνάμωση βίας
αποδυνάμωση φθόνου
αποδυνάμωση ιδιοτέλειας
απελευθέρωση αυτοεκτίμησης
απελευθέρωση αισιοδοξίας
απελευθέρωση δημιουργικότητας.

Τα υπόλοιπα σε επόμενο ποστ.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Re: Δέκα σημεία για τον πολιτικό φορέα «Σχέδιο Β» παρουσίασε ο Αλ.Αλαβάνος 12 Απρ 2013 20:15 #45

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
makper έγραψε:
Για αυτο ακριβως που γραφεις, για να παραγουμε κατι και να το πουλησουμε στο εξωτερικο και μεσω αυτου να βρουμε λεφτα για επενδυσεις και εσωτερικες πληρωμες. Για αυτο ακριβως χρειαζεται ενα πραγματικο εθνικο νομισμα και οχι ενα εργαλειο τζογαδορων οπως το €.
Τωρα αν αυτο χαλαει τα αισθηματα μνησικακιας που τρεφουν μερικοι κατα των Δ.Υ και συνταξιουχων, που κατα τυχη ειναι και η βασικη αιτια που το κακο κρατος μας αναγκαζει να πληρωνουμε φορους, δυστυχως γισ αυτους μια ειναι η λυση, και θα σας την προτεινω:
Μαζεψτε τα ατελειωτα προσοντα σας και μετακομιστε στην ζουγκλα του Ταρζαν, εκει που το μεγαλο αρπακτικο τρωει το μικρο. Εκει εχει τεραστιες αποδοχες, οικονομια καζινο γαρ, καθολου φορους, αφου ολα ειναι ιδιωτικα, και ατελειωτη διασκεδαση: 5-5 πηδανε απο τα μπαλκονια καθε μερα, ολοι οι αχρηστοι, Δ.Υ και συνταξιουχοι ολοι τους
Αναρωτιεμαι μονο σε ποιο σημειο θα φτασει ακομα ο κωλοπαιδαρισμος του Ελληνα για να βρει ιδεολογικα ερεισματα...

Εργαλείο τζογαδόρων, άσχετε, θα είναι το κωλόχαρτο που θα τυπώνουν οι τενεκέδες που και πριν το 1999 το τύπωναν, και που η καθιέρωση ενός «δύσκολου» στην εκτύπωση νομίσματος τους τη στέρησε.
Εσύ το λες «πραγματικο εθνικο νομισμα». Εγώ το λέω μάρκες καζίνο. Που ο καζινάρχης τυπώνει όσες θέλει.
Φόρους για τους συνταξιούχους ναι, πληρώνουμε, αλλά ξέρεις γιατί?
Γιατί τα λεφτά που ΟΙ ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟΙ μάζεψαν (όταν δούλευαν, για να έχουν σύνταξη όταν γεράσουν, και ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ανέλαβε να τους τα φυλάει) τους ΤΑ ΕΦΑΓΑΝ με διάφορα κόλπα ΟΙ ΙΔΙΟΙ που τύπωναν νόμισμα από το 1945 (και όχι από το 1974 όπως λένε κάποιοι) μέχρι το 1999.
Και εσύ τώρα θέλεις (κι ο Αλαβάνος, και ο Μιχαλολιάκος, κι ο Καμμένος, για να μη ξεχνιόμαστε) σε αυτούς, να τους ξαναδώσεις το δικαίωμα να τυπώνουν κωλόχαρτα.

Τα υπόλοιπα που λες για Ταρζάν, αρπακτικά, κωλοπαιδισμούς, μνησικακίες, μετακομίσεις, κλπ ασυναρτησίες, είναι το δικό σου ιδεολογικό υπόβαθρο και γνωστικό επίπεδο.
Και με βάση αυτό κρίνεις, και ψηφίζεις κι όλας.
Δυστυχώς.

Ξαναγυρίζω στο παράδειγμα του νοικοκυριού που το άφησα ημιτελές νωρίτερα:

Έστω ότι τα έσοδα ήταν (πριν από τον περονόσπορο) 1.000 το χρόνο.
Απ’ αυτά, κάποιος είχε καταφέρει να τους επιβάλλει να του δίνουν τα 500 για να τους αφήνει να αναπνέουν.
Ζούσαν με τα υπόλοιπα 500.
Μετά τον περονόσπορο, τα έσοδα έπεσαν στα 510.
Αν εξακολουθήσουν να πληρώνουν 500 για να αναπνέουν, θα τους μείνουν 10 για να καλύψουν τις άλλες ανάγκες τους. Θα πεθάνουν δηλαδή από την πείνα, τη βρώμα και τις αρρώστιες.
Τα 500 του αέρα είναι οι «ανελαστικές δαπάνες» που μας λες εσύ ότι υπάρχουν.
Εγώ λέω ότι δεν υπάρχουν ανελαστικές δαπάνες. Προκειμένου να μην πεθάνουν από την πείνα, πρέπει να σταματήσουν να δίνουν 500 στον νταβατζή του αέρα.
Αν αρχίσουν να του δίνουν 250, θα τους μένουν 260 για να ζήσουν. Φτωχά, αλλά θα ζήσουν.
Εσύ τι λες? Ειλικρινά, δεν καταλαβαίνω. Δεν καταλαβαίνω πως τυπώνοντας χαρτάκια ο διαθέσιμος πλούτος θα αυξηθεί.
Και δεν θεωρώ ότι ο νταβατζής θα δεχτεί εύκολα να μειώσει το νταβατζηλίκι του. Ούτε και ο κ. Αλαβάνος. Άλλωστε ΤΟ ΜΟΝΟ που δεν λέει στα «10 σημεία» του, είναι αυτό. Η μείωση του νταβατζηλικίου.

Αυτά.
Και αρκετά.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.121 δευτερόλεπτα