Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: Λαφαζαν

Λαφαζαν 03 Σεπ 2015 15:39 #46

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -23 (4)
Megs έγραψε:
ισως υποτιμηση 50% αλλα εμεις λεμε 10%

Ποια υποτίμηση 10%;;;; 50% ανατίμηση θα έχουμε. Θα μας κλάσουνε τ' @ρχ.... οι κουτόφραγκοι και όλος ο υπόλοιπος πλανήτης, μην πω και ολόκληρος ο milky way.
Θα έχουμε το πιο σκληρό νόμισμα στον πλανήτη. Θα ... σκέφτεσαι ... να το ... δαγκώσεις και θα σου σπάνε τρία δόντια...
Μέτρον άριστον
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Λαφαζαν 03 Σεπ 2015 15:40 #47

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
Megs έγραψε:
αν δεν κανω λαθος τα δανεια εκχωρημενα σε ξενους δεν ειναι απο τις τραπεζές μας..?
οποτε θα πρεπει να αποπληρωθουν σε ευρω.
Η δικιά σου σύμβαση (με την τράπεζα, ή ΜΕ ΟΠΟΙΟΝ ΕΧΕΙ ΑΓΟΡΆΣΕΙ το δάνειο σου από την τράπεζα κατ' επέκταση) είναι σε ευρώ, ΔΕΥΤΕΡΕΥΟΝΤΩΣ.
Πρωτευόντως, είναι στο εθνικό νόμισμα (το οποίο ήταν το ευρώ, όταν την έκανες).
Όταν λοιπόν αλλάξει το εθνικό νόμισμα, θα αλλάξει (αυτόματα) και το νόμισμα στο οποίο είναι η σύμβαση σου.
Έτσι θα γίνει ΜΕ ΟΛΕΣ τις συμβάσεις, ΕΚΤΟΣ και αν μέσα σ' αυτές γίνεται μνεία για κάποια άλλη ρήτρα (ξένου νομίσματος).

Να σου θυμίσω ότι πολύ παλιά (δεκαετία '60? '70? κάπου τότε), η ΔΕΗ εξέδιδε "ομολογιακόν δάνειον με ρήτρα δολλαρίου".
Αυτό, ήταν σε δολλάρια (την αξία τους θα έπαιρνες όταν έληγε).
Το στεγαστικό σου (και όλα όσα δεν κάνουν ειδική μνεία σε ξένο νόμισμα - όπως αυτά που έγιναν σε ελβετικά φράγκα) θα υπαχθεί σ' αυτόν τον κανόνα.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Λαφαζαν 03 Σεπ 2015 15:49 #48

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
Megs έγραψε:
τον π@π@ρα τον Λαπαβίτσα
Megs έγραψε:
ο "υπερ-οικονομολογος" ο λαπαβ παλι γενικολογα μιλαει.
Megs έγραψε:
Για Λαπαβ:
Ερωτηθείς.....
.
Πολύ ασχολείσαι με τον παπάρα.
Κάνε την παραδοχή "είναι παπάρας" και βγάλ'τον απ' το μυαλό σου.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Λαφαζαν 03 Σεπ 2015 15:50 #49

  • Megs
  • Το Άβαταρ του/της Megs
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 89
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 28
  • Κάρμα: 4
σε αυτο που θελω να καταληξω ειναι οτι και ο δανειοληπτης θα την "πληρωσει"..δεν μπορει αυτος να παμε στην δραχμη κ να γλυτωσει..και εξηγω(χωρις να ειμαι ο ειδικος στο θεμα και δεχομαι διορθωσεις/κριτικες)..

εστω οτι εχω ενα δανειο τωρα ευρω 100.000 και εστω οτι παμε σε δρχ με αρχικη ισοτιμια 1:1
αρα ευρω 100.000=δρχ 100.000 δανειο
ομως μετα απο λιγο λογω της υποτιμησης ,την οποια λογου χαρη την κανω 1:5, το δανειο θα ειναι 500.000 δρχ.
αρα με δεδομενη την μειομενη αγοραστικη αξια που θα ισχυει συν την υποτιμηση εγω θα βγω ζημιωμενος.
κανω καπου λαθος..?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Λαφαζαν 03 Σεπ 2015 15:52 #50

  • Megs
  • Το Άβαταρ του/της Megs
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 89
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 28
  • Κάρμα: 4
soto51 έγραψε:
Megs έγραψε:
τον π@π@ρα τον Λαπαβίτσα
Megs έγραψε:
ο "υπερ-οικονομολογος" ο λαπαβ παλι γενικολογα μιλαει.
Megs έγραψε:
Για Λαπαβ:
Ερωτηθείς.....
.
Πολύ ασχολείσαι με τον παπάρα.
Κάνε την παραδοχή "είναι παπάρας" και βγάλ'τον απ' το μυαλό σου.

ενταξει δικιο εχεις!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Λαφαζαν 03 Σεπ 2015 15:59 #51

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) έγραψε:
Του έδωσαν 10.000 δρχ.
Πρόσεξε τώρα:
Του έδωσαν 10.000 το 1939-40. Προφανώς πριν από τον Σεπτέμβριο του 1940, γιατί τον Οκτώβριο ξεκίνησε ο πόλεμος, και δε νομίζω να ασχολιόταν κανείς με απαλλοτριώσεις.
Τότε η λίρα έκανε (δες τον πίνακα που εβαλα) περίπου 1.000 δρχ.

Θα μπορούσε δηλαδή ο παππούς σου να πάει με τις 10.000 δρχ και να αγοράσει 10 λίρες.

Αν το είχε κάνει, το 1946 θα είχε 1.350.000 νέες δραχμές (δες και γι' αυτό τον πίνακα)
Αντί για χαρτί ταπετσαρίας, κι εσύ σουβενίρ τώρα.

Και άσε το μπατίστα να μας λέει ότι πρέπει να καταρηγθεί όχι ο χρυσός, αλλά και τα χαρτονομίσματα.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Λαφαζαν 03 Σεπ 2015 16:01 #52

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
Megs έγραψε:
σε αυτο που θελω να καταληξω ειναι οτι και ο δανειοληπτης θα την "πληρωσει"..δεν μπορει αυτος να παμε στην δραχμη κ να γλυτωσει..και εξηγω(χωρις να ειμαι ο ειδικος στο θεμα και δεχομαι διορθωσεις/κριτικες)..

εστω οτι εχω ενα δανειο τωρα ευρω 100.000 και εστω οτι παμε σε δρχ με αρχικη ισοτιμια 1:1
αρα ευρω 100.000=δρχ 100.000 δανειο
ομως μετα απο λιγο λογω της υποτιμησης ,την οποια λογου χαρη την κανω 1:5, το δανειο θα ειναι 500.000 δρχ.
αρα με δεδομενη την μειομενη αγοραστικη αξια που θα ισχυει συν την υποτιμηση εγω θα βγω ζημιωμενος.
κανω καπου λαθος..?
Βέβαια κάνεις λάθος ρε μεγάλε!
Πως θα γίνει 500k το δάνειο των 100k?
Έτσι? Αέρα πατέρα? Με βάση ποια συμφωνία? Ποιο νόμο?
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Λαφαζαν 03 Σεπ 2015 16:03 #53

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
Πολύ ευχάριστη η παρέα σας, αλλά βγαίνω για φαϊ.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Λαφαζαν 03 Σεπ 2015 16:09 #54

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -23 (4)
soto51 έγραψε:
batista έγραψε:
κάποιος ο οποίος δεν έχει άμεσο και καταχρηστικό συμφέρον
Από που βγάζεις το συμπέρασμα ρε φίλε ότι εγώ "έχω άμεσο και καταχρηστικό συμφέρον"?

Σε ξαναρωτάω:
Έχω πει πουθενά εδώ μέσα πόσα βγάζω, πόσα δηλώνω, πόσα έχω στην άκρη, που τα έχω, κλπ?

Όταν λέω κάτι στο οποίο δε μπορείς να απαντήσεις (όπως αυτό το περί καρότου ή του τυρακίου της φάκας - το ίδιο είναι) θα λες καθε φορά "Μην τον ακούτε αυτόν τι λέει, γιατί είναι αδερφή" και "Άσε μας εμάς να τρώμε το καρότο μας"?

Σε αφήνω, πως θα μπορούσα να σε εμποδίσω άλλωστε?

Επομένως?

Άστα ρε Σώτο τα ψόφια. Κατάλαβες πολύ καλά τι σου λέω.
Τουλάχιστον μείνε συνεπής (κάτι σαν τον Λαφαζάνη ή τον Κουτσούμα ας πούμε) σε αυτά που δηλώνεις (στην προκείμενη, περι φοροδιαφυγής με κάθε μέσο και κάθε τρόπο) και μην την κάνεις γυριστή κάθε φορά που τελειώνουν τα ... "επιχειρήματα".

Αλλιώς βγες και πες ότι εγώ προτρέπω σε φοροδιαφυγή όλον τον υπόλοιπο κόσμο, το καλώ μάλιστα να του κάνω και μαθήματα, αλλά εγώ είμαι ο πιο συνεπής φορολογούμενος. Πρέπει βέβαια ταυτόχρονα να εξηγήσεις τον λόγο της εμφάνισης, με ... "Βαρουφάκια" υπερηφάνια, του μηδενικού εκκαθαριστικού σου (και όχι μόνο αυτό), σε μια στιγμή που ήθελες να αποδείξεις στους συνομιλητές σου, σε έναν ανταγωνισμό ... φοροδιαφυγής/φοροαποφυγής, ότι εσύ δεν δίνεις φράγκο στους πούσ....δες.

Όσο για τα τυράκια και τα καρότα, σου είπα να συζητήσουμε ότι θέλεις. Για το συγκεκριμένο όμως ... "τυράκι" άσε να μιλήσει κανένας άλλος που δεν έχει, επαναλαμβάνω, καταχρηστικό συμφέρον. Το συγκεκριμένο τυράκι είναι τόσο δικό σου όσο και του Αλεξιάδη, απλά από διαφορετικές οπτικές.
Αν δεν μπορείς ή μάλλον δεν θέλεις να καταλάβεις από που προκύπτει το καταχρηστικό συμφέρον σε σχέση με την φοροδιαφυγή και το περιουσιολόγιο, δεν φταίω εγώ γι αυτό. Ξαναδιάβασε αυτά που σου έχω γράψει.

Ίσως τα καταλάβεις, ίσως έρθεις λίγο και στην δική μας μειονεκτική θέση και δεις λίγο πιο πέρα από τις "...κατσίκες του γείτονα". Και μετά ... ξύπνησα.
Μέτρον άριστον
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.067 δευτερόλεπτα