Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: Τράπεζα Κύπρου (στην Κύπρο) - Πληροφορίες

Απ: Τράπεζα Κύπρου (στην Κύπρο) - Πληροφορίες 07 Ιαν 2011 22:47 #46

  • ΧΧΧ
  • Το Άβαταρ του/της ΧΧΧ
Κανατε αμεση επεμβαση και με βοηθησατε...
Σας ευχαριστω πολυ...τη δευτερα θα τους ζητησου να μου στειλουν βεβαιωση τοκων για να παω στην εφορια...απλα θα μπορουσαν να σου δινουν περιθωριο 6μηνες να πηγαινεις μια φορα να καταβαλλεις τον φορο και του ταμιευτηριου και της προθεσμιακης...Θα με φανε οι ουρες στις εφοριες ειναι γραφτο μου..Και ειναι τοσο ομιχλωδεις οι καιροι που δε μπορεις να κανεις προθεσμιακη μεγαλυτερη απο 3μηνο..Τα χρηματα ειναι ασπρα σα το γαλα και τα πηγα για περισσοτερη ασφαλεια..Δεν ειναι και πολλα...Να ειστε ολοι καλα...
Καλη χρονια
ΧΧΧ
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Τράπεζα Κύπρου (στην Κύπρο) - Πληροφορίες 07 Ιαν 2011 22:56 #47

  • Ανώνυμος
  • Το Άβαταρ του/της Ανώνυμος
Nomader έγραψε:
kostasgl έγραψε:
Και εγώ θα πήγαινα ΔΟΥ και για 1 Ευρώ φόρο. Δεν καταλαβαίνω τη λογική του μικρού ποσού και της μη καταβολής του φόρου γι'αυτό το λόγο. Γίνεται καμιά διάκριση στο νόμο; Δίνεις τα 1, 3, 5 Ευρώ και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Δηλαδή κολλάμε στα 2 Ευρώ και όχι στα 2000 ας πούμε; Εκτός αν σκεφτόμαστε να αποφύγουμε την καταβολή του φόρου, ανεξαρτήτως ποσού, οπότε πάμε αλλού.

Δε νομίζω οτι είναι αυτό.
Ο μόνος λόγος που κάποιος δε θέλει να καταβάλει το 10% στη ΔΟΥ είναι οτι φοβάται μη καρφωθεί μόνος του οτι έχει καταθέσεις έξω γιατι απλά δε τα δικαιολογεί..
Οι τελευταίοι (αν και δε θα πρεπε να τους συμβουλεύω) καλύτερα να τα βγάλουν εκτός ΕΕ νομίζω

OK, αλλά στην περίπτωση αυτή φέρεται ως αιτιολογία το μικρό ποσό, αλλά οποιοδήποτε ποσό φόρου.
Εξάλλου το πρόβλημα τώρα προέκυψε, άρα φέτος βγήκαν τα χρήματα έξω....
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Τράπεζα Κύπρου (στην Κύπρο) - Πληροφορίες 07 Ιαν 2011 22:59 #48

  • kostasgl
  • Το Άβαταρ του/της kostasgl
Διορθώσεις:

1. Ξέχασα να βάλω το όνομα παραπάνω.

2. Η σωστή πρώτη φράση είναι: "OK, αλλά στην περίπτωση αυτή ΔΕΝ φέρεται ως αιτιολογία το μικρό ποσό, αλλά οποιοδήποτε ποσό φόρου"
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Τράπεζα Κύπρου (στην Κύπρο) - Πληροφορίες 07 Ιαν 2011 23:08 #49

  • kostasgl
  • Το Άβαταρ του/της kostasgl
ΧΧΧ έγραψε:
Κανατε αμεση επεμβαση και με βοηθησατε...
Σας ευχαριστω πολυ...τη δευτερα θα τους ζητησου να μου στειλουν βεβαιωση τοκων για να παω στην εφορια...απλα θα μπορουσαν να σου δινουν περιθωριο 6μηνες να πηγαινεις μια φορα να καταβαλλεις τον φορο και του ταμιευτηριου και της προθεσμιακης...Θα με φανε οι ουρες στις εφοριες ειναι γραφτο μου..Και ειναι τοσο ομιχλωδεις οι καιροι που δε μπορεις να κανεις προθεσμιακη μεγαλυτερη απο 3μηνο..Τα χρηματα ειναι ασπρα σα το γαλα και τα πηγα για περισσοτερη ασφαλεια..Δεν ειναι και πολλα...Να ειστε ολοι καλα...
Καλη χρονια
ΧΧΧ
Κάποιος φίλος έγραψε ότι η Τράπεζα Κύπρου δε στέλνει βεβαίωση, αλλά σου λένε να την εκτυπώσεις από το Ιντερνέτ. Αν δεν σου κάνει κόπο ενημέρωσέ μας για την εξέλιξη. Ευχαριστώ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Τράπεζα Κύπρου (στην Κύπρο) - Πληροφορίες 08 Ιαν 2011 14:52 #50

  • manolis002
  • Το Άβαταρ του/της manolis002
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 354
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 55
  • Κάρμα: 2
kostasgl έγραψε:
ΧΧΧ έγραψε:
Κανατε αμεση επεμβαση και με βοηθησατε...
Σας ευχαριστω πολυ...τη δευτερα θα τους ζητησου να μου στειλουν βεβαιωση τοκων για να παω στην εφορια...απλα θα μπορουσαν να σου δινουν περιθωριο 6μηνες να πηγαινεις μια φορα να καταβαλλεις τον φορο και του ταμιευτηριου και της προθεσμιακης...Θα με φανε οι ουρες στις εφοριες ειναι γραφτο μου..Και ειναι τοσο ομιχλωδεις οι καιροι που δε μπορεις να κανεις προθεσμιακη μεγαλυτερη απο 3μηνο..Τα χρηματα ειναι ασπρα σα το γαλα και τα πηγα για περισσοτερη ασφαλεια..Δεν ειναι και πολλα...Να ειστε ολοι καλα...
Καλη χρονια
ΧΧΧ
Κάποιος φίλος έγραψε ότι η Τράπεζα Κύπρου δε στέλνει βεβαίωση, αλλά σου λένε να την εκτυπώσεις από το Ιντερνέτ. Αν δεν σου κάνει κόπο ενημέρωσέ μας για την εξέλιξη. Ευχαριστώ.

Φίλε kostasgl
Σε μένα είχαν πει τόσο από Ελλάδα όσο κι από Κύπρο ότι στέλνουν βεβαίωση για τους τόκους και ενημερωτική επιστολή για τη λήξη της προθεσμιακής και τις επιλογές που μπορείς να κάνεις στη συνέχεια.
Η δικιά μου λήγει σε δέκα μέρες και δεν έχω πάρει ακόμα τίποτα βέβαια..
Τα επιτόκια πάντως (για όποιον ενδιαφέρεται) ήταν πριν μερικές μέρες αυξημένα κατά 0,25%..
Σχετικά με τις διορθώσεις που έκανες με δεύτερο μήνυμα, θα μπορούσες κοιτώντας το απεσταλμένο να επιλέξεις "επεξεργασία" και να το υποβάλεις ξανά..
Τελευταία διόρθωση: 08 Ιαν 2011 15:00 από Ο Τσιγκούνης (T$ig). Αιτία: Χρήση ( αντί [
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Τράπεζα Κύπρου (στην Κύπρο) - Πληροφορίες 08 Ιαν 2011 15:09 #51

  • Κώστας1 (koter)
  • Το Άβαταρ του/της Κώστας1 (koter)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Νυν και αεί
  • Δημοσιεύσεις: 205
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 16
  • Κάρμα: 0 (9)
MB έγραψε:
Σχετικά με τις διορθώσεις που έκανες με δεύτερο μήνυμα, θα μπορούσες κοιτώντας το απεσταλμένο να επιλέξεις "επεξεργασία" και να το υποβάλεις ξανά..
Αυτό φίλε @ΜΒ ισχύει μόνο για τα εγγεγραμμένα μέλη και όχι για τα μη εγγεγραμμένα όπως ο @kostasgl.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Τράπεζα Κύπρου (στην Κύπρο) - Πληροφορίες 08 Ιαν 2011 16:21 #52

  • XXX
  • Το Άβαταρ του/της XXX
Δηλαδη δεν τους κανει μια απλη εκτυπωση των τελευταιων 10κινησεων που φαινονται οι τοκοι? μεσω e-banking δε μου τη δινει λεει not found..
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Τράπεζα Κύπρου (στην Κύπρο) - Πληροφορίες 08 Ιαν 2011 19:23 #53

  • kostasgl
  • Το Άβαταρ του/της kostasgl
Ευχαριστώ τον φίλο ΜΒ για την ενημέρωση, αλλά και τον φίλο Κώστας1 για τη διευκρίνηση που έκανε. Είχα ψάξει για διαδικασία edit, αλλά δεν ήταν διαθέσιμη στα μη εγγεγραμμένα μέλη. Μάλλον θα προχωρήσω σε εγγραφή.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Τράπεζα Κύπρου (στην Κύπρο) - Πληροφορίες 08 Ιαν 2011 19:43 #54

ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ?
ΣΕ ΠΟΙΟ ΤΜΗΜΑ ΤΗΣ ΕΦΟΡΙΑΣ ΓΙΝΕΤΕ Η ΠΛΗΡΩΜΗ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥ ΤΩΝ ΤΟΚΩΝ?
ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΕ ΜΕΣΩ INTERNET BANKING ΑΥΤΗ Η ΠΛΗΡΩΜΗ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΦΕΥΓΕΤΕ Η ΤΑΛΑΙΠΩΡΙΑ?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.084 δευτερόλεπτα