Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: Φορολογική δηλωση 2016

Φορολογική δηλωση 2016 05 Μαϊ 2016 02:51 #19

  • sonik
  • Το Άβαταρ του/της sonik
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1313
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 310
  • Κάρμα: 1
ermakos έγραψε:
Εάν τα στοιχεία της βεβαίωσης αποδοχών ή συντάξεων ή αμοιβών σας, είναι διαφορετικά από αυτά που είναι προσυμπληρωμένα, οι ενέργειες θα πρέπει να είναι οι ακόλουθες:
1. Να συμπληρωθούν όλα τα υπόλοιπα στοιχεία που πρέπει να δηλωθούν (όπως αυτοκίνητα δαπάνες κ.τ.λ.).
2. Να γίνει προσωρινή αποθήκευση της δήλωσης Ε1.
3. Να επικοινωνήσει ο φορολογούμενος με τον εργοδότη ή φορέα και σε περίπτωση λανθασμένης υποβολής, θα πρέπει ο εργοδότης ή φορέας να υποβάλλει ηλεκτρονικά εκ νέου το αρχείο με τα σωστά στοιχεία βεβαίωσης. Σε διαφορετική περίπτωση, ο φορολογούμενος θα πρέπει να επικοινωνήσει με το Κέντρο Εξυπηρέτησης Συναλλασσομένων της ΔΕ μέσω e-mail ή στο τηλέφωνο 15515.


αυτο το γκουγκλαρα και εγω το ειχα βρει.απλα αυτο ειναι μια προγενεστερη ανακοινωση για το προβλημα...οταν εφτανε η καταληκτικη ημερομηνια των δηλωσεων βρηκαν αλλη φορμουλα γιατι δεν προλαβαιναν οι φορεις να στειλουν και να περαστουν απο την ΓΓΔΕ τα στοιχεια.
μαλιστα ειχαν πει καντε μονοι σας τις διορθωσεις(αυτο που ψαχνω δηλ) και πηγαινετε με τα νεα στοιχεια που εχετε στην κατοχη σας για να αποδειξετε την διορθωση...

ρωτηστε εναν επαγγελματια λογιστη(καλο ομως) και θα δειτε οτι εχω δικιο..απλα το εψαξα λιγο περισσοτερο..
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Φορολογική δηλωση 2016 05 Μαϊ 2016 12:47 #20

  • ermakos
  • Το Άβαταρ του/της ermakos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 789
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 180
  • Κάρμα: 12 (1)
Οι λογιστές έχουν τους κωδικούς που τους δίνεις εσύ ή ακόμα και κάποιους extra που διαχειρίζεσαι εσύ και μπορείς να του δίνεις πρόσβαση όποτε θέλεις. Είναι προσωπικοί κωδικοί. Οπότε ότι μπορείς να κάνεις εσύ, κάνει και ο λογιστής. Αν πατώντας στο προσυμπληρωμένο κουτάκισου βγάζει το παρακάτω "Σε περίπτωση που δεν εμφανίζονται στοιχεία βεβαιώσεων ή διαφωνείτε με τα εμφανιζόμενα, επικοινωνήστε με τον εργοδότη-φορέα", δε μπορείς να κάνεις κάτι εσυ! Αυτό γιατί ο εργοδότης σου έχει περάσει στο σύστημα ηλεκτρονικά κάποιες καταστάσεις και ελέγχεται γι αυτό, όπως κι εσύ ελέγχεσαι, πρέπει λοιπόν να συμφωνεί και εκείνος και εσύ με αυτά τα στοιχεία. Οι κωδικοί που αλλάζουν είναι αυτοί που αφορούν κατοικίες, αυτοκίνητα, σκάφη...εκεί αν έχεις διαφορές τις περνάς με το χέρι, Επίσης μια απλή ερώτηση στο τηλ κέντρο του taxis θα μπορούσε να λύσει κάθε απορία σχετικά με το παραπάνω.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": George (geo821)

Φορολογική δηλωση 2016 06 Μαϊ 2016 01:08 #21

  • sonik
  • Το Άβαταρ του/της sonik
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1313
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 310
  • Κάρμα: 1
ermakos συμφωνω με αυτο που λες γι'αυτο σου εξηγησα πως οι επαγγελματιες λογιστες κανουν αυτο που μπορεις και εσυ να κανεις μονος σου μονο που γραφουν κατι απο κατω μετα στο σημειο που δεν συμφωνεις,.ισως να κανουν δηλωση με επιφυλαξη και απο κατω δινουν και μια εξηγηση.δεν ειπα οτι δεν μπορεις και εσυ να το κανεις αυτο αν χρειαστει απλα αν δεν ξερεις τι ακριβως κανουν οι επαγγελματιες τοτε δεν μπορεις και εσυ..ειναι απο τα μυστικα του επαγγελματος ισως.

ρωτησε εναν καλο επαγγελματια λογιστη και θα δεις οτι εχω δικιο.ειμαι σιγουρος γι΄αυτο που σου λεω τοσο ψαξει οσο δεν παιρνει.μονο τον τροπο δεν θυμαμαι γιατι δεν εδωσα περυσι την δεουσα σημασια οταν μου το ειχαν πει σε μια τυχαια απορια μου.

απλα εσυ αυτο που λες ειναι σαν να υποννοεις οτι και εσυ μπορει να ξερεις να φτιαξεις μια μικροζημια στο αυτοκινητο θεωρητικα αλλα στην πραξη ειναι κομματακι δυσκολο αν δεν σου εξηγησει καποιος επαγγελματιας με πειρα..
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Φορολογική δηλωση 2016 06 Μαϊ 2016 01:41 #22

  • vag1129 (Akis Papas)
  • Το Άβαταρ του/της vag1129 (Akis Papas)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • frugallivingingreece
  • Δημοσιεύσεις: 373
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 124
  • Κάρμα: 9 (3)
παιδιά αγορά μεριδίων αμοιβαίων βάζουμε όλο το ποσό κανονικά και σε ποιό κωδικό;
επίσης αν ρευστοποίησαμε μερίδια αμοιβαίων πρέπει να βάλουμε όλο το ποσό που εισπράξαμε ή αυτό που λέει την υπεραξία; δηλαδή αν είχαμε κέρδος.
γέλα κι ο κόσμος θα γελάει μαζί σου. κλάψε και θα κλαις μόνος.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Φορολογική δηλωση 2016 06 Μαϊ 2016 13:42 #23

  • tomfel
  • Το Άβαταρ του/της tomfel
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 6
  • Κάρμα: 0
Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους. Χωρις να είμαι σιγουρος νομίζω οτι ισχυεί το παραπανω (δηλ το κερδος-υπεραξια). Βέβαια ακόμα και οι λογιστές ψάχνονται ακόμη..
Τελευταία διόρθωση: 06 Μαϊ 2016 13:44 από tomfel.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Φορολογική δηλωση 2016 06 Μαϊ 2016 13:53 #24

  • tomfel
  • Το Άβαταρ του/της tomfel
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 6
  • Κάρμα: 0
Επιτρέψτε μου να επανελθω σε μια ερωτηση που ειχα δει παλιοτερα σε αλλο thread...
Καταθεσεις εξωτερικού δηλωνονται στη δηλωση ? Σε καποιους γνωστους ηρθε χαρτι απο αγγλικη τραπεζα που τους ζηταει να επιβεβαιωσουν που ειναι tax residents, να δηλωσουν το TIN (Tax Insurance Number) της χωρας που ειναι φορολογικοι κατοικοι και τους ενημερωνει οτι η αγγλικη κυβερνηση θα δικαιουται να δωσει αυτα τα στοιχεια στις χωρες τους...αρα η ανταλλαγη στοιχειων αρχισε ηδη απο 1/1/2016? Να τονισω οτι ειναι η πρωτη φορα που ελαβαν τετοια επιστολη, σε λογαριασμους ετων που ειχαν στην αγγλια..
Ολες οι σκεψεις κ αποψεις ειναι ευπροσδεκτες. Ολοι οσοι εχουμε λογαριασμους εξωτερικο ΕΕ , νομιζω θα σκεφτομαστε ποτε θα ερθει αυτο το χαρτι.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Φορολογική δηλωση 2016 06 Μαϊ 2016 13:57 #25

  • George (geo821)
  • Το Άβαταρ του/της George (geo821)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 963
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 190
  • Κάρμα: 19
tomfel έγραψε:
Επιτρέψτε μου να επανελθω σε μια ερωτηση που ειχα δει παλιοτερα σε αλλο thread...
Καταθεσεις εξωτερικού δηλωνονται στη δηλωση ? Σε καποιους γνωστους ηρθε χαρτι απο αγγλικη τραπεζα που τους ζηταει να επιβεβαιωσουν που ειναι tax residents, να δηλωσουν το TIN (Tax Insurance Number) της χωρας που ειναι φορολογικοι κατοικοι και τους ενημερωνει οτι η αγγλικη κυβερνηση θα δικαιουται να δωσει αυτα τα στοιχεια στις χωρες τους...αρα η ανταλλαγη στοιχειων αρχισε ηδη απο 1/1/2016? Να τονισω οτι ειναι η πρωτη φορα που ελαβαν τετοια επιστολη, σε λογαριασμους ετων που ειχαν στην αγγλια..
Ολες οι σκεψεις κ αποψεις ειναι ευπροσδεκτες. Ολοι οσοι εχουμε λογαριασμους εξωτερικο ΕΕ , νομιζω θα σκεφτομαστε ποτε θα ερθει αυτο το χαρτι.

Πλέον αυτές οι πληροφορίες απαιτούνται τη στιγμή ανοίγματος του λογαριασμού - από τις περισσότερες τράπεζες.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": tomfel

Φορολογική δηλωση 2016 06 Μαϊ 2016 14:06 #26

  • tomfel
  • Το Άβαταρ του/της tomfel
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 6
  • Κάρμα: 0
Ευχαριστω για την απαντηση.

αρα τις ζητανε αμεσα αυτες τωρα κατα το ανοιγμα ? Οσοι πχ ανοιξαν πριν απο 5 χρονια, δεν ειχαν συμπληρωσει ΤΙΝ αριθμο, οποτε γυρνανε τωρα κ το ζητανε...
αυτο σημαινει πρακτικα οτι θα αρχισουν να στελνουν οπως γραφει αυτο το χαρτι πληροφοριες για το λογαριασμο, υπολοιπα,τοκους κτλ στη χωρα που καποιος ειναι tax resident. Αυτα τα ζητανε λογικα πια κ σε λογαριασμους στο Jersey (πχ Hsbc expat / offshore accounts opening) ?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Φορολογική δηλωση 2016 06 Μαϊ 2016 14:10 #27

  • George (geo821)
  • Το Άβαταρ του/της George (geo821)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 963
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 190
  • Κάρμα: 19
tomfel έγραψε:
Ευχαριστω για την απαντηση.

αρα τις ζητανε αμεσα αυτες τωρα κατα το ανοιγμα ? Οσοι πχ ανοιξαν πριν απο 5 χρονια, δεν ειχαν συμπληρωσει ΤΙΝ αριθμο, οποτε γυρνανε τωρα κ το ζητανε...
αυτο σημαινει πρακτικα οτι θα αρχισουν να στελνουν οπως γραφει αυτο το χαρτι πληροφοριες για το λογαριασμο, υπολοιπα,τοκους κτλ στη χωρα που καποιος ειναι tax resident. Αυτα τα ζητανε λογικα πια κ σε λογαριασμους στο Jersey (πχ Hsbc expat / offshore accounts opening) ?

Δεν είμαι βέβαιος τι θα συμβεί με τις offshore τράπεζες αλλά εξ όσων γνωρίζω έχουν υπογράψει κι αυτοί την συγκεκριμένη συμφωνια ανταλλαγής πληροφοριών.
Το τι πληροφορίες θα ανταλλάσουν it remains to be seen. Σίγουρα αριθμό λογαριασμου, όνομα δικαιούχου και τόκους. Δεν είμαι βέβαιος για τα υπόλοιπα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.074 δευτερόλεπτα