Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Προσφερόμενα επιτόκια, προτάσεις τραπεζικών προϊόντων και ανάλυση αυτών

ΘΕΜΑ: πληροφοριες για τον" ΜΠΟΡΩ " της Πειραιως ?

πληροφοριες για τον" ΜΠΟΡΩ " της Πειραιως ? 12 Αυγ 2014 02:47 #28

  • tempo
  • Το Άβαταρ του/της tempo
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 31
  • Κάρμα: 0
batista έγραψε:
tempo έγραψε:
batista έγραψε:
tempo έγραψε:
να ρωτήσω κάτι (κυρίως αυτούς που έχουν τον συγκεκριμένο λογαριασμό και έχουν ξεκάθαρη εικόνα ως προς το τι ισχύει)

ξεκινάς απο αρχικό κεφάλαιο αναγκαστικά 0 ευρώ και τροφοδοτείς κάθε μήνα;

Στο τέλος του 1ου χρόνου έχεις μέγιστο 6000ευρώ (αν υποθέσουμε ότι τροφοδοτείς τον λογαριασμό "Μπορώ" με 500ευρώ/μήνα. Οι τόκοι 4% υπολογίζονται στις 6000 ή στο ποσό που υπάρχει ως κατάθεση κάθε μήνα (τον 1ο μήνα στα 500ευρώ, τον 2ο μήνα στα 1000ευρώ, τον 3ο μήνα στα 1500ευρώ κ.ο.κ);

Μετά απο 2 χρόνια (που ο λογαριασμός θα περιέχει 12000) οι τόκοι σε τι ποσό υπολογίζονται (στο ποσό των 2 ετών ή μόνο στις καταθέσεις του τελευταίου έτους);

Όπως σε όλους τους καταθετικούς λογαριασμούς, οι τόκοι υπολογίζονται με βάση το ημερήσιο υπόλοιπο.

αυτό είναι σίγουρο;
με προβληματίζει το εξής: "Το επιτόκιο καταθέσεων εφαρμόζεται στο σύνολο του ποσού που αποταμιεύσατε μέσα στο χρόνο αυτό"

Έχεις δίκιο ότι η συγκεκριμένη φράση παραπέμπει σε κάτι το οποίο όμως δεν μπορεί να ισχύει με βάση τη λογική τουλάχιστον. Δηλαδή σκέψου ότι εσύ ξεκινάς από 0€, τους δίνεις π.χ. 500€ το μήνα και αυτοί στο τέλος του χρόνου σου δίνουν 4% για 6000€ για δώδεκα μήνες; Πολύ καλό για να είναι αληθινό έστω και γι αυτό το ύψος ποσού, αλλά μια ερώτηση σε κατάστημα ή στην εξυπηρέτηση πελατών θα σου λύσει σίγουρα την απορία εκτός αν υπάρχει κάποιος άλλος που γνωρίζει κάτι παραπάνω.

επίσης, σύμφωνα με αυτό τον 2ο χρόνο δεν τοκίζεται κεφάλαιο 6000+ ευρώ άλλα το κεφάλαιο που καταθέτεις τον χρόνο αυτό. Εγώ τουλάχιστον έτσι το καταλαβαίνω....
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

πληροφοριες για τον" ΜΠΟΡΩ " της Πειραιως ? 20 Αυγ 2014 03:34 #29

  • tempo
  • Το Άβαταρ του/της tempo
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 31
  • Κάρμα: 0
τελικά υπάρχει κανείς φίλος που να διατηρεί τον λογαριασμό ΜΠΟΡΩ της τράπεζας Πειραιώς για να μας πει τι ακριβώς τόκους έχει λάβει, τον 1ο και τον 2ο χρόνο του λογαριασμού;
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

πληροφοριες για τον" ΜΠΟΡΩ " της Πειραιως ? 04 Σεπ 2014 17:25 #30

  • ΗΛΕΚΤΡΑ
  • Το Άβαταρ του/της ΗΛΕΚΤΡΑ
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 8
  • Κάρμα: 0
tempo έγραψε:
τελικά υπάρχει κανείς φίλος που να διατηρεί τον λογαριασμό ΜΠΟΡΩ της τράπεζας Πειραιώς για να μας πει τι ακριβώς τόκους έχει λάβει, τον 1ο και τον 2ο χρόνο του λογαριασμού;

Καλησπέρα! Έχω τις ίδιες απορίες!! Μπορείτε να βοηθήσετε??
Ευχαριστώ
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

πληροφοριες για τον" ΜΠΟΡΩ " της Πειραιως ? 07 Σεπ 2014 07:34 #31

  • Reactor
  • Το Άβαταρ του/της Reactor
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Senior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 58
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 18
  • Κάρμα: -13
Άμα περιμένετε κανα εξάμηνο θα σας πω εγώ πόσο τόκο πήρα :P . Πάντος εμένα μου φαίνεται αρκετά ξεκάθαρο το πράγμα. Έχεις έναν λογαριασμό όπου βάζεις κάθε μήνα (η τρίμηνο) ένα ποσό. Κάθε φορά που περνάει ένας χρόνος από όταν ανίχτηκε γίνετε ο εκτοκισμός. Ο λογαριασμός αυτός δεν "κλείνει" στο τέλος του χρόνο αλλά συνεχίζεις με τα λεφτά που έχεις μαζέψει.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

πληροφοριες για τον" ΜΠΟΡΩ " της Πειραιως ? 08 Σεπ 2014 00:59 #32

  • maria (mb361)
  • Το Άβαταρ του/της maria (mb361)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 5234
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1688
  • Κάρμα: 35 (-37)
Reactor έγραψε:
Άμα περιμένετε κανα εξάμηνο θα σας πω εγώ πόσο τόκο πήρα :P . Πάντος εμένα μου φαίνεται αρκετά ξεκάθαρο το πράγμα. Έχεις έναν λογαριασμό όπου βάζεις κάθε μήνα (η τρίμηνο) ένα ποσό. Κάθε φορά που περνάει ένας χρόνος από όταν ανίχτηκε γίνετε ο εκτοκισμός. Ο λογαριασμός αυτός δεν "κλείνει" στο τέλος του χρόνο αλλά συνεχίζεις με τα λεφτά που έχεις μαζέψει.

Eστω οτι καταθετεις 500 ευρω το μηνα Χ 12 μηνες = 6000 ευρω για τον πρωτο χρονο. Το 4 % ειναι επιτοκιο προ φορολογησης. Μετα την φορολογηση του 15 %, γινεται 3.4 %. Θα παρεις αρα 204 ευρω τοκους καθαρα.

Τοκοι + Κεφαλαιο γινονται 6204 ευρω.

Παμε στον δευτερο χρονο : 6204 + 6000 = 12204 ευρω Χ 3.4 % = 414.94 ευρω τοκοι, οποτε εχεις συνολικα : 12204 + 414.94 = 12618.94 ευρω.

Και ουτω καθεξης, εαν και εφοσον το επιτοκιο παραμεινει σταθερο και δεν το ριξουν (και αυτο).
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

πληροφοριες για τον" ΜΠΟΡΩ " της Πειραιως ? 08 Σεπ 2014 13:00 #33

  • eleftheria (αγγέλα)
  • Το Άβαταρ του/της eleftheria (αγγέλα)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Senior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 68
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 7
  • Κάρμα: 0 (1)
Υπάρχει και η πιθανότητα το επιτοκιο να καθορίζεται ως εξής:
500 ευρώ *3,4 (καθαρο επιτόκιο)/12 + 1000*3,4/12 + ουτω καθεξής, καθώς αν δεν μπουν χρήματα στον λογαριασμό το επιτόκιο αλλάζει σε 1% νομίζω, οπότε το πιθανότερο είναι να υπολογίζεται μηνιαία και όχι σε ετήσια βάση. Σϊγουρα τηλεφωνικά ή στο κατάστημα θα ξέρουν πιο πολλές λεπτομέρειες.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

πληροφοριες για τον" ΜΠΟΡΩ " της Πειραιως ? 08 Σεπ 2014 15:20 #34

  • che
  • Το Άβαταρ του/της che
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 26
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 17
  • Κάρμα: -2
Καλημέρα σας,

Ο λογαριασμός "μπορώ" εχει επιτόκιο 4% αρα αν τοποθετήσουμε 500€ καθε μηνα στο τελος του ετους θα εχουμε 6000€ οποτε οι τόκοι θα είναι 110.5€ και όχι 204€ οπως αναφέρθηκε παραπάνω. Ο τόκος θα υπολογισθεί με βάση το ημερήσιουπόλοιπο.

τον πρώτο μήνα θα έχουμε 1,4€ , τον δευτερο 2,8€, τον τρίτο 4,3€ ..... η σούμα του έτους μας κάνει 110,5€.
Τελευταία διόρθωση: 08 Σεπ 2014 15:21 από che.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": maria (mb361), ΗΛΕΚΤΡΑ

πληροφοριες για τον" ΜΠΟΡΩ " της Πειραιως ? 08 Σεπ 2014 23:39 #35

  • maria (mb361)
  • Το Άβαταρ του/της maria (mb361)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 5234
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1688
  • Κάρμα: 35 (-37)
che έγραψε:
Καλημέρα σας,

Ο λογαριασμός "μπορώ" εχει επιτόκιο 4% αρα αν τοποθετήσουμε 500€ καθε μηνα στο τελος του ετους θα εχουμε 6000€ οποτε οι τόκοι θα είναι 110.5€ και όχι 204€ οπως αναφέρθηκε παραπάνω. Ο τόκος θα υπολογισθεί με βάση το ημερήσιουπόλοιπο.

τον πρώτο μήνα θα έχουμε 1,4€ , τον δευτερο 2,8€, τον τρίτο 4,3€ ..... η σούμα του έτους μας κάνει 110,5€.

Σωστη, η δευτερη σκεψη σου, comandante che, οποτε κουβεντιζουμε για ΤΡΙΧΕΣ...
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

πληροφοριες για τον" ΜΠΟΡΩ " της Πειραιως ? 11 Σεπ 2014 03:06 #36

  • Vasos S (Titanicos)
  • Το Άβαταρ του/της Vasos S (Titanicos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 9
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 3
  • Κάρμα: 0
Καλησπέρα
Ο κάθε Πελάτης της Πειραιώς δικαιούτε 3 λογαριασμούς μπορώ.
Εγώ και ο γυιός μου έχουμε 6 λογαριασμούς και αποταμιεύουμε 36.000 ευρώ τον χρόνο
Δεν μιλάμε για τρίχες . Αρχίσαμε με 3000 τον μήνα 6 Χ 500 = 3.000
Σκευτομαι να ανοίξει και η σύζηγος άλλους 3
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.066 δευτερόλεπτα