Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Προσφερόμενα επιτόκια, προτάσεις τραπεζικών προϊόντων και ανάλυση αυτών

ΘΕΜΑ: prothesmiaki

prothesmiaki 08 Φεβ 2016 04:34 #10

  • sonik
  • Το Άβαταρ του/της sonik
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1313
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 310
  • Κάρμα: 1
soto51 έγραψε:
sonik έγραψε:
γιατι η εφορια οπως λες να τους τελειωσει.

Σοβαρά το ρωτάς αυτό τώρα?


ποτε δεν αστειευομαι με θεματα επιβιωσης..
ισως δεν καταλαβες τι εννοω? η εφορια τι μπορει να σου κανει αν εχεις ΕΝΑ και ΜΟΝΑΔΙΚΟ εισοδημα απο τοκους? οι κρατησεις φορου γινονται στην πηγη τους αλλωστε. και δεν αναφερομαι σε υπερογκα ποσα τοκων.μιλαμε για λογικα νουμερα οχι να παιρνει καποιος 15 χιλιαρικα τοκους το χρονο.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

prothesmiaki 08 Φεβ 2016 04:42 #11

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
sonik έγραψε:
ποτε δεν αστειευομαι με θεματα επιβιωσης..
ισως δεν καταλαβες τι εννοω? η εφορια τι μπορει να σου κανει αν εχεις ΕΝΑ και ΜΟΝΑΔΙΚΟ εισοδημα απο τοκους? οι κρατησεις φορου γινονται στην πηγη τους αλλωστε. και δεν αναφερομαι σε υπερογκα ποσα τοκων.μιλαμε για λογικα νουμερα οχι να παιρνει καποιος 15 χιλιαρικα τοκους το χρονο.

Δυστυχώς, κι εγώ το καταλαβαίνω ότι δεν αστειεύεσαι.

Τι μπορεί να σου κάνει?

Να σε μαδήσει.
Θα κολώσει νομίζεις?

Και μιλάω για το κεφάλαιο, όχι για τους τόκους.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

prothesmiaki 08 Φεβ 2016 05:05 #12

  • sonik
  • Το Άβαταρ του/της sonik
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1313
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 310
  • Κάρμα: 1
soto51 έγραψε:
sonik έγραψε:
ποτε δεν αστειευομαι με θεματα επιβιωσης..
ισως δεν καταλαβες τι εννοω? η εφορια τι μπορει να σου κανει αν εχεις ΕΝΑ και ΜΟΝΑΔΙΚΟ εισοδημα απο τοκους? οι κρατησεις φορου γινονται στην πηγη τους αλλωστε. και δεν αναφερομαι σε υπερογκα ποσα τοκων.μιλαμε για λογικα νουμερα οχι να παιρνει καποιος 15 χιλιαρικα τοκους το χρονο.

Δυστυχώς, κι εγώ το καταλαβαίνω ότι δεν αστειεύεσαι.

Τι μπορεί να σου κάνει?

Να σε μαδήσει.
Θα κολώσει νομίζεις?

Και μιλάω για το κεφάλαιο, όχι για τους τόκους.


το δυστυχως αν και ειρωνικο δεν το αποδεχομαι γιατι εκ παραδρομης εβαλα ενα ερωτηματικο απευθυνομενος σε σενα που δεν θα επρεπε.δικο μου λαθος απο κεκτημενη ταχυτητα.

αν διαβασες καλα την προηγουμενη αναρτηση μου που ηταν και καπως μεγαλη θα παρατηρουσες οτι εξηγησα τα οποια ρισκα παιρνει καποιος οταν μπει σε τετοια διαδικασια.ημουν αναλυτικος νομιζω.κουρεμα,υποτιμηση,φορος κτλ εμπεριεχονται στα ΡΙΣΚΑ που προανεφερα.μαλιστα σε ενα σημειο λεω οτι μπορει και το κεφαλαιο να γινει και ΜΗΔΕΝ!

αλλα εμενα δεν μου κανει εντυπωση ο τροπος που απαντας εσυ και ο τσαρκαλακος.μου κανει εντυπωση που δεν δινετε λυση στην συγκεκριμενη περιπτωση.τις συνεπειες ολοι τις γνωριζουν.λυσεις και προτασεις δεν ακουγονται.για βαλτε λιγο τον εαυτο σας σε μια τετοια θεση. θελει πολυ οταν πιασει φωτια το σπιτι του διπλανου να ερθει και στο δικο σου?ρητορικα μιλωντας.

ξαναλεω.ο χορτασμενος τον πεινασμενο δεν τον καταλαβαινει!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

prothesmiaki 08 Φεβ 2016 06:15 #13

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
sonik έγραψε:
δεν δινετε λυση στην συγκεκριμενη περιπτωση.
Μα τι νομίζεις πως είμαι? μάγος, και θα δώσω λύση σε ένα πρόβλημα στο οποίο δεν υπάρχει λύση?
Το πρόβλημα δεν είναι του καθενός από αυτούς που αναφέρεσαι, είναι της χώρας συνολικά.
Αν ήμουν μάγος, θα σου έλεγα τη μαγική λύση.
Αν ήμουν πολιτικός, θα σου έλεγα τα γνωστά ψέμματα, ότι έχω/ξέρω τη λύση.
Επειδή όμως δεν είμαι τίποτα απ' τα δυο, δεν μπορώ να σου πω καμία λύση. Και απορώ γιατί αυτό σου κάνει εντύπωση, και το προσάπτεις ως στοιχείο "εις βάρος" (μου), πάνω στην κουβέντα που κάνουμε.

Όταν είσαι πάνω σε μια χώρα που βυθίζεται, προφανώς θα βυθιστείς κι εσύ μαζί της. Αυτό πιστεύω εγώ ότι θα συμβεί.
Θεωρώ λοιπόν ότι δεν έχει νόημα να σκέφτεσαι σε ποιο σημείο της χώρας θα είναι πιο αναπαυτικά να ακουμπήσεις, αφού το σύμπαν πρόκεται να καταποντιστεί. Εκτός κι αν δεν το πιστεύεις ότι θα γίνει αυτό, οπότε καλά κάνεις και ασχολείσαι με προθεσμιακές και το ποια απ' αυτές δίνει το λίγο καλύτερο επιτόκιο από τις άλλες.
Και εδώ το "ακουμπήσεις" έχει την έννοια του ότι θα εμπιστευθείς την αποταμίευση σου, για να παίρνεις αυτό το (έστω) λίγο που λες. Και δε μιλάω προσωπικά για σένα, αλλά προς αυτούς που συμβουλεύεις, ότι αυτό πρέπει να κάνουν. Η που τους δικαιολογείς που το κάνουν.
Όχι, δεν πρέπει, τους λέω εγώ.
Θα πρέπει να κοιτάξουν πως θα απομακρυνθούν όσο το δυνατόν μακρύτερα από το βυθιζόμενο σκάφος, ώστε να έχουν τις περισσότερες πιθανότητες επιβίωσης, επειδή δεν θα τους παρασύρει η δίνη προς τα κάτω.
Εμπιστευόμενοι τις αποταμιεύσεις τους σε τράπεζες, δεν απομακρύνονται απ' τη συμφορά. "Κουμπώνουν" πιο στενά πάνω της.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

prothesmiaki 08 Φεβ 2016 09:53 #14

  • tsarkalakos
  • Το Άβαταρ του/της tsarkalakos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 700
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 52
  • Κάρμα: 12
sonik έγραψε:
soto51 έγραψε:
sonik έγραψε:
γιατι η εφορια οπως λες να τους τελειωσει.

Σοβαρά το ρωτάς αυτό τώρα?


ποτε δεν αστειευομαι με θεματα επιβιωσης..
ισως δεν καταλαβες τι εννοω? η εφορια τι μπορει να σου κανει αν εχεις ΕΝΑ και ΜΟΝΑΔΙΚΟ εισοδημα απο τοκους? οι κρατησεις φορου γινονται στην πηγη τους αλλωστε. και δεν αναφερομαι σε υπερογκα ποσα τοκων.μιλαμε για λογικα νουμερα οχι να παιρνει καποιος 15 χιλιαρικα τοκους το χρονο.
μπορει να θες να παρεις συνταξη σε μερικα χρονια και το κρατος να σε παρουσιαζει ως πλουσιο επειδη ησουν εχεφρων και εκανες αποταμιευσεις ενω αλλοι που επαιρναν δανεια και πιστωτικες να την βγαλουν λαδι..δεν το εχεις καταλαβει?
Εξεπλήρωσα τις στρατιωτικές μου υποχρεώσεις εις την Ελληνική Χωροφυλακή υπηρετήσας επί πενταετία με το βαθμό του Ενωμοτάρχου και απεστρατεύθην με το βαθμό του...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

prothesmiaki 08 Φεβ 2016 09:57 #15

  • ahilleas (ahilleas69)
  • Το Άβαταρ του/της ahilleas (ahilleas69)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 31
  • Κάρμα: 0
diladi den mporei na anoixtei logariasmos me metafora xrimaton apo attica bank.....an oxi tote ti diafimizoun ta epitokia tous sto site....euxaristo
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

prothesmiaki 08 Φεβ 2016 11:46 #16

  • Καράντη Μαρία (cross)
  • Το Άβαταρ του/της Καράντη Μαρία (cross)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • "χωρίς εμού ου δύνασθε ποιείν ουδέν" Ιωάννην 15:5
  • Δημοσιεύσεις: 13142
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1249
  • Κάρμα: -29 (-1)
Καλύτερα να πάτε όλα τα λεφτά στην Κύπρο, στην Privat Bank, αν ψάχνετε υψηλά επιτόκια...

tsig.gr/lang-el/foreign-bank-deposits/Cyprus
Σταυρός ο φύλαξ πάσης της Οικουμένης,
Σταυρός η ωραιότης της Εκκλησίας,
Σταυρός βασιλέων το κραταίωμα,
Σταυρός πιστών το στήριγμα,
Σταυρός Αγγέλων η δόξα και...
Τελευταία διόρθωση: 08 Φεβ 2016 11:48 από Καράντη Μαρία (cross).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

prothesmiaki 08 Φεβ 2016 13:20 #17

  • sonik
  • Το Άβαταρ του/της sonik
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1313
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 310
  • Κάρμα: 1
soto51 έγραψε:
sonik έγραψε:
δεν δινετε λυση στην συγκεκριμενη περιπτωση.
Μα τι νομίζεις πως είμαι? μάγος, και θα δώσω λύση σε ένα πρόβλημα στο οποίο δεν υπάρχει λύση?
Το πρόβλημα δεν είναι του καθενός από αυτούς που αναφέρεσαι, είναι της χώρας συνολικά.
Αν ήμουν μάγος, θα σου έλεγα τη μαγική λύση.
Αν ήμουν πολιτικός, θα σου έλεγα τα γνωστά ψέμματα, ότι έχω/ξέρω τη λύση.
Επειδή όμως δεν είμαι τίποτα απ' τα δυο, δεν μπορώ να σου πω καμία λύση. Και απορώ γιατί αυτό σου κάνει εντύπωση, και το προσάπτεις ως στοιχείο "εις βάρος" (μου), πάνω στην κουβέντα που κάνουμε.

Όταν είσαι πάνω σε μια χώρα που βυθίζεται, προφανώς θα βυθιστείς κι εσύ μαζί της. Αυτό πιστεύω εγώ ότι θα συμβεί.
Θεωρώ λοιπόν ότι δεν έχει νόημα να σκέφτεσαι σε ποιο σημείο της χώρας θα είναι πιο αναπαυτικά να ακουμπήσεις, αφού το σύμπαν πρόκεται να καταποντιστεί. Εκτός κι αν δεν το πιστεύεις ότι θα γίνει αυτό, οπότε καλά κάνεις και ασχολείσαι με προθεσμιακές και το ποια απ' αυτές δίνει το λίγο καλύτερο επιτόκιο από τις άλλες.
Και εδώ το "ακουμπήσεις" έχει την έννοια του ότι θα εμπιστευθείς την αποταμίευση σου, για να παίρνεις αυτό το (έστω) λίγο που λες. Και δε μιλάω προσωπικά για σένα, αλλά προς αυτούς που συμβουλεύεις, ότι αυτό πρέπει να κάνουν. Η που τους δικαιολογείς που το κάνουν.
Όχι, δεν πρέπει, τους λέω εγώ.
Θα πρέπει να κοιτάξουν πως θα απομακρυνθούν όσο το δυνατόν μακρύτερα από το βυθιζόμενο σκάφος, ώστε να έχουν τις περισσότερες πιθανότητες επιβίωσης, επειδή δεν θα τους παρασύρει η δίνη προς τα κάτω.
Εμπιστευόμενοι τις αποταμιεύσεις τους σε τράπεζες, δεν απομακρύνονται απ' τη συμφορά. "Κουμπώνουν" πιο στενά πάνω της.


επειδη ανεφερες οτι συμβουλευω πιστεψε με δεν συμβουλευω κανεναν! μακρια απο μενα οι συμβουλες.εδω κουβεντα κανουμε και λεμε αποψεις.οτι απλα τους δικαιολογω αυτο ναι.καταλαβαινω την θεση που εχουν περιελθει και την ανεχεια.
δεν καταλαβες επακριβως ομως το νοημα των λεγομενων μου. επειδη εχουμε αναλυσει και στο παρελθον την ιδια κουβεντα και πιστευω οτι συμφωνουμε σε γενικες γραμμες.
αλλο να δικαιολογω καταστασεις και αλλο να προτεινω να πανε στις τραπεζες.αν ειδες χαρακτηρισα τις τραπεζες νομιμους ληστες και το κρατος το ιδιο κατ'επεκταση.

στην θεση τους ειλικρινα δεν ηξερα τι θα εκανα.αυτη τη στιγμη αποφευγω τις τραπεζες οπως ο διαολος το λιβανι.αν ομως πεινουσα και ειχα καποιες αποταμιευσεις και μοναδικη μου διεξοδος ηταν οι τοκοι απο τραπεζες δεν ηξερα πως θα αντιδρουσα.ξερεις οταν το στομαχι γουργουριζει ο εγκεφαλος δεν σκεφτεται τοσο καθαρα..

σου ειχα απαντησει και στο αλλο θεμα με τιτλο bail in..δεν ξερω αν το ειδες.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

prothesmiaki 08 Φεβ 2016 13:59 #18

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
sonik έγραψε:
οταν το στομαχι γουργουριζει ο εγκεφαλος δεν σκεφτεται τοσο καθαρα..

σου ειχα απαντησει και στο αλλο θεμα με τιτλο bail in..δεν ξερω αν το ειδες.

Τα πάντα βλέπω.
Αν δεν σου απάντησα, σημαίνει ότι δεν είχα κάτι να σου πω.

Όσο για τη σχέση εγκεφάλου και στομαχιού, ξέρεις, και αυτός:



λόγω στομαχιού "δαγκωσε", όχι λόγω εγκεφάλου!
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.069 δευτερόλεπτα