Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3

ΘΕΜΑ: Emporiki Εισόδημα 10

Emporiki Εισόδημα 10 02 Δεκ 2015 02:16 #19

  • ΝΙΚΟΣ (Roviros)
  • Το Άβαταρ του/της ΝΙΚΟΣ (Roviros)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 10
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 3
  • Κάρμα: 0
Και εμένα το ίδιο μου είχαν πει. Μέχρι σήμερα 1/12 δεν έχω λάβει καμία ενημέρωση για νέους όρους.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Emporiki Εισόδημα 10 03 Δεκ 2015 17:48 #20

  • ΝΙΚΟΣ (Roviros)
  • Το Άβαταρ του/της ΝΙΚΟΣ (Roviros)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 10
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 3
  • Κάρμα: 0
Αναρτήθηκαν οι νέοι οροι του προϊόντος στο site της Credit Agricole.

www.ca-life.gr/
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Emporiki Εισόδημα 10 03 Δεκ 2015 18:53 #21

  • George (FTB)
  • Το Άβαταρ του/της George (FTB)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 4
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2
  • Κάρμα: 0
Σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχα πριν από λίγο με την Credit Agricole Life μου είπαν ότι η ρευστοποίηση του αρχικού ποσού επένδυσης γίνεται με τιμή κλεισίματος της επόμενης μέρας. Το θέμα από τώρα και στο εξής είναι πότε αξίζει να πάμε σε αυτή την κίνηση. Υπάρχουν εκτιμήσεις για την πορεία της μετοχής βραχυπρόθεσμα, μεσοπρόθεσμα και μακροπρόθεσμα ή πολλά ζητάω;
Πάντως είναι απαράδεκτο από κάτοχοι ενός προϊόντος χαμηλού ρίσκου να γινόμαστε τζογαδόροι στο ΧΑΑ
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Emporiki Εισόδημα 10 04 Δεκ 2015 02:48 #22

  • Makiaveli (Max Bogia)
  • Το Άβαταρ του/της Makiaveli (Max Bogia)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 18
  • Κάρμα: 0
ΝΙΚΟΣ (Roviros)
Οι όροι που αναρτήθηκαν έχουν υδατογράφημα με τη λέξη "ΑΚΥΡΟ" σε κάθε σελίδα τους. Έχεις βρει όρους χωρίς αυτό που δεν τους βλέπω;

George (FTB)
Αυτό ακριβώς Γιώργο. Τζογαδόροι στα καλά καθούμενα, Ήδη κυκλοφόρησαν οι πρώτες "διαφημίσεις" από δικηγορικά γραφεία για ομαδικές αγωγές. Εγώ προς το παρόν προσπαθώ πρώτα να καταλάβω που βλέπουμε την τιμή του νέου προϊόντος και δεν το βρίσκω. Την ίδια ονομασία "emporiki εισοδημα+" ψάχνουμε; Την αξία των μετοχών της ALPHA παρακολουθούμε; Τι κοιτάμε, ξέρει κανείς;
Τελευταία διόρθωση: 04 Δεκ 2015 02:53 από Makiaveli (Max Bogia).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Emporiki Εισόδημα 10 06 Δεκ 2015 01:42 #23

  • George (FTB)
  • Το Άβαταρ του/της George (FTB)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 4
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2
  • Κάρμα: 0
Επανέρχομαι στο θέμα που μας απασχολεί και σας παραθέτω κάποιες πληροφορίες από την Credite Agricole. Καταρχάς αφορά όλα τα προγράμματα Εμπορική Εισόδημα από έκδοση 2 και μετά (η 1 ήταν συνδεδεμένη με ομόλογο της Citibank UK αν δεν κάνω λάθος οπότε δεν επηρεάστηκε). Εγώ είμαι στο Εισόδημα 11.
Δεν το συζητώ ότι είναι αλητεία αυτό που έγινε. Άλλα μας έλεγαν και άλλα τελικά έκαναν. Αν αξίζει να πάμε δικαστικά δεν ξέρω. Γενικά τι πιθανότητες έχεις να κερδίσεις κάτι τέτοιο και πότε θα τελεσιδικήσει; Άλλωστε έχουν το πάτημα νομικά ότι μπορούν να αλλάξουν τους όρους αν η τράπεζα που διαχειρίζεται το ομόλογο έχει προβλήματα. οπότε μάλλον τσάμπα έξοδα (προσωπική εκτίμηση) θα έχουμε. Αλήθεια ξέρετε ποιοι έχουν δηλώσει ενδιαφέρον να το διεκδικήσουν δικαστικά; Είναι γνωστά δικηγορικά γραφεία;

Το νέο προϊόν είναι ένα νέο πρόγραμμα συνδεδεμένο με μετοχές της Alpha, το οποίο ενημερώνεται στο site της ναυτεμπορικής 2 μέρες μετά (π.χ. για το 11 είναι το www.naftemporiki.gr/finance/quote/eese11...sodima-syn-ekdosi-11). Αν τηλεφωνήσετε στην Credite μπορούν να σας πουν ακριβώς ποια μερίδια έχετε οπότε επί την τιμή μεριδίου ξέρετε τι ποσό εχετε.
Αν θελήσετε να ρευστοποιήσετε μπορείτε να το κάνετε με τιμή κλεισίματος της επόμενης μέρας. Η ρευστοποίηση μπορεί να γίνει ολικά ή τμηματικά χωρίς ποινή οποτεδήποτε και μέχρι την λήξη του προγράμματος. Τμηματικά για ποσό >3000€ και για ακέραια πολλαπλάσια του 1000 αφήνοντας μέσα τουλάχιστον 5000€.
Το ερώτημα είναι πότε (και λιγότερο πόσο) εξαγοράζεις. Η τιμή της Alpha (www.naftemporiki.gr/finance/quote/alpha.ath/alpha-bank-ko#null) εμφανίζει συγκριτικά με άλλες τράπεζες μια σταθερότητα αν και την Παρασκευή παρουσίασε πτώση 4%. Βέβαια δεν ξέρω αν έφταιξε το γεγονός ότι η Παρασκευή ήταν πτωτική μέρα για όλα σχεδόν τα χρηματιστήρια οπότε παρέσυρε και το δικό μας και κατεπέκταση την μετοχή της alpha. Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ στο παρελθόν με τζόγο=χρηματιστήριο και προσπαθώ να καταλάβω αν διέπεται από κάποιες παραμέτρους ή αν είναι καθαρά απάτη. Πάντως από αρχές οικονομικής θεωρίας δεν διέπεται σε καμιά περίπτωση.
Τα ερωτήματα λοιπόν είναι τι γίνεται βραχυπρόθεσμα, μεσοπρόθεσμα και μακροπρόθεσμα
Παραθέτω κάποιες σκέψεις μου - προβληματισμούς και όποιος θέλει με διορθώνει, συμπληρώνει, σχολιάζει:

Βραχυπρόθεσμα
Εκτίμηση είναι ότι η μετοχή προσπαθεί να κρατηθεί κοντά στα 2 ευρώ. Δεν έχει παρουσιάσει την πτώση άλλων μετοχών (π.χ. ΕΤΕ). Αν θεωρήσουμε ότι η Παρασκευή ήταν κακή μέρα τότε να υποθέσω ότι από Δευτέρα θα παρουσιάσει σημάδια να κινηθεί κοντά στα 2 ευρώ; Υπάρχει κάτι άλλο που θα την επηρεάσει μέσα στην εβδομάδα; Πχ την Πέμπτη έκανε ανακοινώσεις ο Ντράγκι για την ποσοτική χαλάρωση και επηρέασε...Θα πιεστεί επειδή θα έχουμε ρευστοποιήσεις (καμιά πληροφορία σε αυτό;)
Σας παραθέτω και ένα άρθρο της ναυτεμπορικής: www.naftemporiki.gr/finance/story/103867...-i-anapofeukti-ptosi

Μεσοπρόθεσμα - Μακροπρόθεσμα

Τι είναι μέσο και τι είναι μάκρο. Μέσο είναι 1-2 χρόνια και μάκρο 3-5; Δεν ξέρω. Φοβάμαι μήπως ζήσουμε την 4η ανακεφαλαιοποίηση εντός του 2017 (π.χ. το υποστηρίζει ο Λεωτσάκος στο bankingnews, ο οποίος και μιλάει ότι μακροπρόθεσμα όσα ομόλογα έγιναν μετοχές θα δουν την ανιούσα. Δεν ξέρω πόσο αξιόπιστος είναι). Δείτε για παράδειγμα αυτά τα άρθρα

bankingnews.gr/%CF%84%CF%81%CE%B1%CF%80%...%BD%CE%B1-funds.html
bankingnews.gr/%CF%84%CF%81%CE%B1%CF%80%...%87%CE%BF%CE%B9.html


Γενικά λένε οι αναλυτές ότι η alpha μαζί με την eurobank θα έχουν χρηματιστηριακά την καλύτερη συμπεριφορά. Δεν έχω καταλάβει γιατί όποιος θέλει εξηγεί.

Το σημαντικό είναι ότι επειδή έχουν αναβολή πληρωμής φόρων (αν κατάλαβα καλά) όλες οι τράπεζες πρέπει κάποια στιγμή να τα δώσουν που σημαίνει νέα ανάγκη σε κεφάλαια. Πότε θα γίνει αυτό; Θα πάμε σε 4η ανακεφαλαιοποιηση;

Τελικό συμπέρασμα - ερώτημα: Μήπως πρέπει να την κάνουμε τώρα άμεσα όσο είναι καιρός και να μην μπούμε στο τριπάκι της λογικής του τζογαδόρου και ας πάρουμε το κεφάλαιό μας έστω και λίγο λειψό (θεωρώντας ότι έχουμε πάρει και κάποιους τόκους όλο αυτό το διάστημα) και να πούμε άντε γεια; Να το αφήσουμε για κάποιους μήνες - χρόνια μετά; Τι θα γίνει μέχρι τότε; θα πάρει η οικονομία μας μπροστά και θα πλουτίσουμε όλοι ως χώρα; Δεν το βλέπω. Είναι πράγματι οι μετοχές τόσο χαμηλά που σε λίγο καιρό (πόσο;) θα ανεβουν γιατί πράγματι αντιπροσωπεύουν κάτι;

Ομοιοπαθούντες και λοιποί αναγνώστες απαντήστε και αν έχετε πληροφορίες ανεβάστε αρχεία ή δώστε link.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Emporiki Εισόδημα 10 08 Δεκ 2015 10:37 #24

  • Makiaveli (Max Bogia)
  • Το Άβαταρ του/της Makiaveli (Max Bogia)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 18
  • Κάρμα: 0
Για να μην πάρω κανέναν στο λαιμό μου, να ξεκαθαρίσω εξαρχής πως δεν ασχολούμαι καθόλου με το χρηματιστήριο αν και ούτως ή άλλως αυτό το πράγμα που έχουμε στην Ελλάδα μοιάζει περισσότερο με στοιχηματζίδικο.
Μετά από κουβέντα με φίλους σχετικούς με το άθλημα που τους έχω εμπιστοσύνη (ένας δουλεύει στην credit agricole και ένας σε μεγάλη χρηματιστηριακή) άκρη δεν έβγαλα: Κανείς δεν μπορεί να ξέρει τι παιχνίδι θα παίξουν τα ξένα funds που πλέον έχουν τον έλεγχο, μπορει να κατεβάσουν για να αγοράσουν κι άλλα, μπορει να ανεβάσουν για να πουλήσουν...
Σε λίγες γραμμές πάντως συμφώνησαν στο πιθανότερο σενάριο να δουν την μετοχή να κατεβαίνει (ίσως κάπου κοντά στο το 1,60) και μετά μεσομακροπρόθεσμα (πόσο είν' τούτο;) να ανέβει αρκετά, με πολύ πιθανή όμως μια ενδιάμεση 4η ανακεφαλαιοποίηση στην οποία μπορεί και να χάσουμε τα πάντα...

Προσωπικά το στομάχι μου δεν το σηκώνει αυτό το παιχνίδι όπως παίζεται στην Ελλάδα. Εστω και με μικρή ζημιά έδωσα χτες εντολή για πλήρη εξαγορά. Μπορεί να χτυπάω το κεφάλι μου. Ίσως. Με τους παλαβούς που μπλέξαμε, για μένα είναι προτιμότερο από το να σπάσει το στομάχι μου.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Emporiki Εισόδημα 10 21 Δεκ 2015 17:58 #25

  • akis63
  • Το Άβαταρ του/της akis63
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 209
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 22
  • Κάρμα: 0 (3)
Δεν ξέρω αν είδατε αλλά τα προιόντα είναι περίπου στο 119, δηλαδή περίπου 20% πάνω από την τιμή βάσης προφανώς λόγω της απόδοσης της τιμής της μετοχής σε σχέση με την αρχική τιμή της ΑΜΚ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.064 δευτερόλεπτα