Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Χρηματιστήριο, αμοιβαία κεφάλαια, ομόλογα, έντοκα γραμμάτια, χρυσές λίρες, ακίνητα

ΘΕΜΑ: Μια εναλλακτικη μορφη επενδυσης

Μια εναλλακτικη μορφη επενδυσης 04 Ιουλ 2014 07:53 #10

  • Zis (teris3)
  • Το Άβαταρ του/της Zis (teris3)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 130
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 20
  • Κάρμα: 1 (1)
Μαρία,
από την ερώτησή σου καταλαβαίνω πως δεν έκανες καν τον κόπο να διαβάσεις το αναλυτικό post που σου έστειλα για τον χρυσό και συνεχίζεις να ρωτάς όποιο μέλος του forum βρίσκεις για προβλέψεις.
Επέτρεψέ μου να σου απαντήσω έκ μέρους του φίλου ότι ΔΕΝ ξέρει. Και για να είμαι πιο συγκεκριμένος ΚΑΝΕΙΣ δεν ξέρει.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Μια εναλλακτικη μορφη επενδυσης 04 Ιουλ 2014 16:17 #11

  • vlass
  • Το Άβαταρ του/της vlass
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 242
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 60
  • Κάρμα: 4
Εγώ σαν πρώτη επιλογή θα πρότεινα δολάριο είναι σχετικά υψηλά 1,36 μπορεί στην 5αετία να φτάσει το 1,2 :)
Κατα 2ον η χρυσή λίρα μπορεί να κατέβει σε ένα χρόνο και να φτάσει τα 200 ευρώ αλλά μέσα στην 5αετία μπορεί να φτάσει και τα 250, σίγουρα θα συμβούν πολλά επεισόδια στον κόσμο που θα κάνουν το χρήμα να χάσει την αξία του οπότε αξίζει να επενδύσει κανείς.Είναι το καλύτερο μέσο αποταμίευσης ο χρυσός.Τελευταία επιλογή θα έβαζα τα αμοιβαία γιατί προσφέρουν πολύ χαμηλή απόδοση είχα παλιά ένα της Eurobank στην 3ετία μου έδωσε συνολική απόδοση 2% έχασα που δεν τα είχα σε προθεσμιακή. :(
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": maria (mb361)

Μια εναλλακτικη μορφη επενδυσης 05 Ιουλ 2014 03:06 #12

  • maria (mb361)
  • Το Άβαταρ του/της maria (mb361)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 5234
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1688
  • Κάρμα: 35 (-37)
Zis έγραψε:
Μαρία,
από την ερώτησή σου καταλαβαίνω πως δεν έκανες καν τον κόπο να διαβάσεις το αναλυτικό post που σου έστειλα για τον χρυσό και συνεχίζεις να ρωτάς όποιο μέλος του forum βρίσκεις για προβλέψεις.
Επέτρεψέ μου να σου απαντήσω έκ μέρους του φίλου ότι ΔΕΝ ξέρει. Και για να είμαι πιο συγκεκριμένος ΚΑΝΕΙΣ δεν ξέρει.

To διαβασα το post. Προβλεψη δεν ειδα...γιαυτο και επεμεινα.
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Μια εναλλακτικη μορφη επενδυσης 05 Ιουλ 2014 03:11 #13

  • maria (mb361)
  • Το Άβαταρ του/της maria (mb361)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 5234
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1688
  • Κάρμα: 35 (-37)
vlass έγραψε:
Εγώ σαν πρώτη επιλογή θα πρότεινα δολάριο είναι σχετικά υψηλά 1,36 μπορεί στην 5αετία να φτάσει το 1,2 :)
Κατα 2ον η χρυσή λίρα μπορεί να κατέβει σε ένα χρόνο και να φτάσει τα 200 ευρώ αλλά μέσα στην 5αετία μπορεί να φτάσει και τα 250, σίγουρα θα συμβούν πολλά επεισόδια στον κόσμο που θα κάνουν το χρήμα να χάσει την αξία του οπότε αξίζει να επενδύσει κανείς.Είναι το καλύτερο μέσο αποταμίευσης ο χρυσός.Τελευταία επιλογή θα έβαζα τα αμοιβαία γιατί προσφέρουν πολύ χαμηλή απόδοση είχα παλιά ένα της Eurobank στην 3ετία μου έδωσε συνολική απόδοση 2% έχασα που δεν τα είχα σε προθεσμιακή. :(

Vlass καλησπερα,

www.commodities.gr/lira

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου.Υποθετω, οτι η αγορα χρυσων λιρων μεσω Τραπεζας Πειραιως, θα ειναι ευκολοτερη ως διαδικασια, αλλα δεν ξερω εαν χρεωνουν ιδιες τιμες με αυτες της ΤτΕ.

Εχει κανεις εμπειρια ?
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
Τελευταία διόρθωση: 05 Ιουλ 2014 03:26 από maria (mb361).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Μια εναλλακτικη μορφη επενδυσης 05 Ιουλ 2014 16:01 #14

  • vag1129 (Akis Papas)
  • Το Άβαταρ του/της vag1129 (Akis Papas)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • frugallivingingreece
  • Δημοσιεύσεις: 373
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 124
  • Κάρμα: 9 (3)
Μαρία,
εγω το χρυσό, προσωπικά τον έχω περισσότερο για λόγους difersification του χαρτοφυλακίου και λιγότερο το βλέπω σαν επένδυση. Καλύτερα να πει κάποιος που ξέρει.


μια άλλη ενδιάμεση τεχνική που έχω χρησιμοποιήσει πετυχημένα είναι η εξής:

Συγκεντρώνεις το ποσό σου, σε ένα απλό καταθετικό λογαριασμό και το έχεις ως εφεδρεία. Ταυτόχρονα κάνεις και ένα πρόγραμμα που να παίρνει κάθε μήνα ή 2μηνό ή 3μηνο μικρά ποσά από τον τρεχούμενο και να αγοράζει μερίδια είτε ενός καλού αμοιβαίου είτε ενός καλαθιού αμοιβαίων. Έτσι έχεις και ρευστό σε emergency fund που λέγαμε, και εφαρμόζεις την τεχνική DCA στις επενδύσεις σου, δηλαδή όταν οι τιμές ανεβαίνουν αγοράζεις λίγα μερίδια όταν οι τιμές πέφτουν αγοράζεις περισσότερα.
γέλα κι ο κόσμος θα γελάει μαζί σου. κλάψε και θα κλαις μόνος.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Μια εναλλακτικη μορφη επενδυσης 05 Ιουλ 2014 17:18 #15

  • maria (mb361)
  • Το Άβαταρ του/της maria (mb361)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 5234
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1688
  • Κάρμα: 35 (-37)
vag1129 έγραψε:
Μαρία,
εγω το χρυσό, προσωπικά τον έχω περισσότερο για λόγους difersification του χαρτοφυλακίου και λιγότερο το βλέπω σαν επένδυση. Καλύτερα να πει κάποιος που ξέρει.


μια άλλη ενδιάμεση τεχνική που έχω χρησιμοποιήσει πετυχημένα είναι η εξής:

Συγκεντρώνεις το ποσό σου, σε ένα απλό καταθετικό λογαριασμό και το έχεις ως εφεδρεία. Ταυτόχρονα κάνεις και ένα πρόγραμμα που να παίρνει κάθε μήνα ή 2μηνό ή 3μηνο μικρά ποσά από τον τρεχούμενο και να αγοράζει μερίδια είτε ενός καλού αμοιβαίου είτε ενός καλαθιού αμοιβαίων. Έτσι έχεις και ρευστό σε emergency fund που λέγαμε, και εφαρμόζεις την τεχνική DCA στις επενδύσεις σου, δηλαδή όταν οι τιμές ανεβαίνουν αγοράζεις λίγα μερίδια όταν οι τιμές πέφτουν αγοράζεις περισσότερα.

difersification :

A portfolio strategy designed to reduce exposure to risk by combining a variety of investments, such as stocks, bonds, and real estate, which are unlikely to all move in the same direction. The goal of diversification is to reduce the risk in a portfolio. Volatility is limited by the fact that not all asset classes or industries or individual companies move up and down in value at the same time or at the same rate. Diversification reduces both the upside and downside potential and allows for more consistent performance under a wide range of economic conditions.

Βαγγελη καλημερα,

Διαβαζοντας τον ορισμο του diversification

αναρωτιεμαι, εαν η αποδοση απο την τοποθετηση σε χρυσο θα αντισταθμισει τις απωλειες τοκων λογω της πτωσης επιτοκιων προθεσμιακων και θα μου επιτρεψει ισως και ενα λογικο κερδος σε οριζοντα 5 ετιας.
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Μια εναλλακτικη μορφη επενδυσης 05 Ιουλ 2014 18:56 #16

  • vag1129 (Akis Papas)
  • Το Άβαταρ του/της vag1129 (Akis Papas)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • frugallivingingreece
  • Δημοσιεύσεις: 373
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 124
  • Κάρμα: 9 (3)
χμμ εξαρτάται πως το βλέπεις.αν δεν έχεις κάποια big picture τα αφήνες και σε απλή κατάθεση.
αν έχεις κάποιο σχέδιο όπως το δικό μου που ανέλυσα αλλού οργανώνεις τη στρατηγική σου ανάλογα.
Βέβαια τώρα δεν υπάρχει άγνοια γιατί έχουμε και όλες τις εμπειρίες σε σχέση με όσα έγιναν όλη την προηγούμενη δεκαετία.
αν μας πει κάποιος ότι έβαλε όλο το καλάθι του μόνο σε ΟΕΔ ή μόνο σε χρυσό θα βάλουμε τα γέλια, πριν 10 χρόνια θα του βγάζαμε το καπέλο.
αναρωτιεμαι, εαν η αποδοση απο την τοποθετηση σε χρυσο θα αντισταθμισει τις απωλειες τοκων λογω της πτωσης επιτοκιων προθεσμιακων και θα μου επιτρεψει ισως και ενα λογικο κερδος σε οριζοντα 5 ετιας.

αυτό που θες νομίζω πλησιαζει τον ορισμό του αρμπιτραζ. Θέλεις να κάνεις αρμπιτραζ; πρέπει να μιλήσεις με ειδικό. Αρμπιτραζ γίνεται και με ένα μόνο είδος ενεργητικού, ξέρω κάποιους πουυ κάνουν αρμπιτράζ με μετοχές.

Η δική μου αντίληψη για το αρμπιτραζ είναι η διαφοροποίηση του χαρτοφυλακίου σε διαφορετικά είδη και η διασπορα κινδύνου. Μέχρι εκεί φτάνω από κει και πέρα δεν ξερω τι γίνεται.......
γέλα κι ο κόσμος θα γελάει μαζί σου. κλάψε και θα κλαις μόνος.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": maria (mb361)

Μια εναλλακτικη μορφη επενδυσης 06 Ιουλ 2014 01:13 #17

  • vlass
  • Το Άβαταρ του/της vlass
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 242
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 60
  • Κάρμα: 4
Υποθετω, οτι η αγορα χρυσων λιρων μεσω Τραπεζας Πειραιως, θα ειναι ευκολοτερη ως διαδικασια, αλλα δεν ξερω εαν χρεωνουν ιδιες τιμες με αυτες της ΤτΕ.

Μαρία καλησπέρα ένας γνωστός μου πήρε από την Πειραιώς πλήρωσε πρώτα και περίμενε μέχρι να του στείλουν από το εξωτερικό περίπου μια βδομάδα για να τις πάρει.Αν δεν έχει απόθεμα θα περιμένεις πολύ.Πάνω κάτω έχουν τις ίδιες τιμές με την ΤΤΕ.Καλύτερα να πάς στην ΤΤΕ για αμεσότητα τις αγοράζεις επιτόπου αλλά σε κλέβει.Εγώ βρίσκω από ενεχυράδες στην Αθήνα στα 225 και σε κοσμηματοπολεία στα 240 με 245.Αν δεν εμπιστεύεσαι τους ενεχυράδες δε χάνεις τίποτα να τους ρωτήσεις πουλάνε εγγυημένο πράμα και πιο φτηνό από την ΤΤΕ κατά 10 με 15 ευρώ. :)
Πάντως όπως όπως είπα και στο προηγούμενο πόστ μου και συμφωνώ με τον vag1129 ο χρυσός δεν είναι επένδυσή τουλάχιστον στην παρούσα φάση αλλά διαφύλαξη της περιουσίας μας.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": maria (mb361)

Μια εναλλακτικη μορφη επενδυσης 06 Ιουλ 2014 02:34 #18

  • starmaker
  • Το Άβαταρ του/της starmaker
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 476
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 190
  • Κάρμα: 21 (2)
Παιδιά σε όλα αυτά που λέτε μην ξεχνάτε τις καταχρηστικες προμήθειες τόσο κατά την αγορά όσο και κατά την πώληση.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.070 δευτερόλεπτα