Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Διαδικασία ανοίγματος λογαριασμού στο εξωτερικό, επιτόκια, φορολογία τόκων καταθέσεων εξωτερικού, επαναπατρισμός.

ΘΕΜΑ: φορολογία τόκων καταθέσεων εξωτερικού

φορολογία τόκων καταθέσεων εξωτερικού 22 Ιουν 2014 22:14 #19

  • Midi (Midi )
  • Το Άβαταρ του/της Midi (Midi )
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Senior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 64
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 10
  • Κάρμα: 0 (1)
αν γνωριζει καποιος .. ο λογιστης μου μολις εστειλε την δηλωση μου και μου βγηκε να πληρωσω αρκετα παραπανω σε σχεση με περυσι λογω του οτι απο φετος , οι τοκοι εξωτερικου οπως μου εξηγησε φορολογουνται σαν εισοδημα (με κλιμακα ).Δηλαδη ενω εγω πληρωσα 15 % στην εφορια μεσα στην χρονια .. τωρα ζητανε κι αλλα γιατι λεει μπαινουν πια στο εισοδημα ... Ειναι ετσι ? υπαρχει τετοια εγκυκλιος η γινεται καποιο λαθος..
στην δηλωση μου που διαβαζω τωρα παντως εχει βαλει τους τοκους στην κατηγορια
"Εισοδήματα από κινητές αξίες αλλοδαπής προέλευσης που φορολογούνται με τις γενικές διατάξεις "
Καποιος αλλος με αναλογο θεμα ?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

φορολογία τόκων καταθέσεων εξωτερικού 22 Ιουν 2014 22:43 #20

  • Nick Pap
  • Το Άβαταρ του/της Nick Pap
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 133
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 100

  • Κάρμα: 14 (5)
Midi έγραψε:
αν γνωριζει καποιος .. ο λογιστης μου μολις εστειλε την δηλωση μου και μου βγηκε να πληρωσω αρκετα παραπανω σε σχεση με περυσι λογω του οτι απο φετος , οι τοκοι εξωτερικου οπως μου εξηγησε φορολογουνται σαν εισοδημα (με κλιμακα ).Δηλαδη ενω εγω πληρωσα 15 % στην εφορια μεσα στην χρονια .. τωρα ζητανε κι αλλα γιατι λεει μπαινουν πια στο εισοδημα ... Ειναι ετσι ? υπαρχει τετοια εγκυκλιος η γινεται καποιο λαθος..
στην δηλωση μου που διαβαζω τωρα παντως εχει βαλει τους τοκους στην κατηγορια
"Εισοδήματα από κινητές αξίες αλλοδαπής προέλευσης που φορολογούνται με τις γενικές διατάξεις "
Καποιος αλλος με αναλογο θεμα ?

Ο λογιστής σου έχει σαφώς άδικο.Με βάση το άρθρο 12 του ΚΦΕ οι τόκοι φορολογούνται ΑΥΤΟΤΕΛΩΣ είτε είναι εσωτερικού είτε εξωτερικού.
Δεν μπαίνουν στην κλίμακα
Επίσης σύμφωνα με το άρθρο 9 παρ 1 του 4172/2013 αφαιρείται τυχόν φόρος που κατεβλήθη στην αλλοδαπή
Σχετική είναι η ΠΟΛ 1026/2014
Ορίστε και η άποψη της Delotte που δεν συμφωνεί με το λογιστή σου
www.deloitte.com/assets/Dcom-Greece/Loca...GR%2017012014%20.pdf
Τελευταία διόρθωση: 22 Ιουν 2014 23:05 από Nick Pap. Αιτία: ..
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

φορολογία τόκων καταθέσεων εξωτερικού 22 Ιουν 2014 23:25 #21

  • Midi (Midi )
  • Το Άβαταρ του/της Midi (Midi )
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Senior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 64
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 10
  • Κάρμα: 0 (1)
ευχαριστω για την απαντηση , και συγνωμη εκ των προτερων για πιθανη αγνοια μου , αλλα θα επρεπε να τα δηλωσει σε αλλη κατηγορια και οχι σε αυτην που εγραψα παραπανω ? (τους τοκους εξωτερικου)
Αυτος τα περασε εκει και τωρα που μου βγηκε παραπανω φορολογια ( απο οτι περυσι με τα ιδια εισοδηματα ) μου εδωσε αυτην την εξηγηση ...
οτι τωρα πια οι τοκοι εξωτερικου δεν εξαντλουνται στο 15 %..
Αυριο εχω συναντηση και θελω να εχω συγκεκριμενες ερωτησεις με στοιχεια ..
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

φορολογία τόκων καταθέσεων εξωτερικού 22 Ιουν 2014 23:38 #22

  • makper
  • Το Άβαταρ του/της makper
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Αποκλεισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 1747
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 202
  • Κάρμα: -8 (-195)
Η αλήθεια είναι Nick Pap πως έχω παρατηρήσει κι εγώ πως ένας φοροτεχνικός που συνεργαζόμουν, άρχισε να μου πετάει διάφορα τέτοια παλαβά, σαν του φίλου παραπάνω Δηλαδή από ένα σημείο και μετά, ενώ πριν είχα απέναντι μου έναν άνθρωπο που εμπιστευόμουν, μεταλλάχθηκε σε έναν κουτοπόνηρο τύπο, δυνάμει χαφιέ της εφορίας, ο οποίος άρχισε να παπαγαλίζει τις απειλές που διαβάζουμε στα επιδοτούμενα μέσα για το τι θα πάθουν αυτοί που πάνε να κάνουν φοροαποφυγή!

Και ενώ πριν ήταν ενημερωμένος, τώρα δείχνει να αγνοεί όλα αυτά που γράφεις (με καλύπτουν κι εμένα) και άρχισε να μου υπολογίζει φόρο ως προς τις γενικές διατάξεις, ενώ νομίμως έπρεπε να φορολογηθώ με ειδικές διατάξεις. Με έχει προβληματίσει πάρα πολύ αυτό το γεγονός γενικά, και μιας και δείχνεις επαγγελματίας, θα ήθελα να σε ρωτήσω αν γνωρίζεις να μου συστήσεις έναν φοροτεχνικό που να γνωρίζει πολύ καλά τα θέματα της φορολογίας εισοδήματος στο εξωτερικό.

Ενδιαφέρομαι για επαγγελματία φοροτεχνικό (επ' αμοιβή φυσικά) να συμβουλεύομαι όταν κάνω την δήλωση μου και γενικά νόμιμες επενδύσεις και όχι πλυντήριο χρήματος. Το γράφω αυτό για να μην έχουμε τίποτα υπόνοιες, με ενδιαφέρει η νόμιμη οδός, αλλά όχι και να με βάζουν να δηλώσω σε λάθος πεδία εισοδήματα τα οποία τελικά θα φορολογηθούν στην κλίμακα και όχι με εδικό τρόπο. Και γενικά φορολογικές συμβουλές σαν αυτές που δίνεις εσύ (δωρεάν) :)
Αυτή η Deloitte τι λέει, τους ξέρεις; Αν θέλεις σε p.m
Αν δεν το έχετε καταλάβει ακόμα, η σελίδα αυτή διαβάζει τα προσωπικά σας μυνήματα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

φορολογία τόκων καταθέσεων εξωτερικού 22 Ιουν 2014 23:48 #23

  • Midi (Midi )
  • Το Άβαταρ του/της Midi (Midi )
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Senior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 64
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 10
  • Κάρμα: 0 (1)
δηλαδη μακπερ λες οτι θα μπορουσε να τα περασει σε αλλη κατηγορια ειδικη ? εκτος δηλωσης .. σε ποιο κωδικο?
πρεπει να βρω καποια ακρη κι αν εκανε πατατα να του το επισημανω..
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

φορολογία τόκων καταθέσεων εξωτερικού 23 Ιουν 2014 00:41 #24

  • vassilis (vasskar)
  • Το Άβαταρ του/της vassilis (vasskar)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 26
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 9
  • Κάρμα: 0
Καλό απόγευμα,
δυστυχώς πολλοί εκ των λογιστών χωρίς επαγγελματική συνείδηση, όπως σε όλα τα επαγγέλματα άλλωστε.
Επί του θέματος τώρα, οι τόκοι των καταθέσεων εξωτερικού δηλώνονται στο Ε1 σε τρεις κωδικούς :
1. Πίνακας 2 κωδικός 029-30 για τον ή την σύζυγο εφόσον έχει καταθέσεις επιλέγουμε "Χ" στην λέξη ΝΑΙ
2. Πίνακας 6 κωδικός 659-660 για τον ή την σύζυγο το καθαρό ποσό των τόκων (αφού αφαιρεθούν οι αποδοθέντες φόροι)
3. Πίνακας 6 κωδικός 433-434 για τον ή την σύζυγο το ποσό των φόρων που αποδόθηκαν για τους τόκους καταθέσεων εξωτερικού.
Αυτά τα ολίγα...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

φορολογία τόκων καταθέσεων εξωτερικού 23 Ιουν 2014 00:52 #25

  • kostasgl
  • Το Άβαταρ του/της kostasgl
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 611
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 54
  • Κάρμα: 2 (9)
Οι τόκοι εξωτερικού γράφονται στους κωδικούς 659-660 (Πίνακας 6), "Εισοδήματα που αποκτήσατε το 2013, τα οποία απαλλάσσονται από το φόρο, φορολογούνται με ειδικό τρόπο, καθώς και από μερίσματα ημεδαπών ΑΕ, ΕΠΕ, κτλ.".

Με πρόλαβε ο Βασίλης.

Είναι και σε τι λογιστή θα πέσεις τελικά. Μερικές φορές είναι καλύτερα να κάνεις τη δήλωση μόνος σου, αν είναι να σε μπλέξει κανένας ανεύθυνος.
Δεν υπάρχει τίποτα πιο άνισο από την ίση μεταχείριση των ανίσων.
(Αριστοτέλης)
Τελευταία διόρθωση: 23 Ιουν 2014 00:54 από kostasgl.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

φορολογία τόκων καταθέσεων εξωτερικού 23 Ιουν 2014 01:14 #26

  • kostasgl
  • Το Άβαταρ του/της kostasgl
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 611
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 54
  • Κάρμα: 2 (9)
Βασίλη, μια ερώτηση:

Στο 667 (τόκοι καταθέσεων ημεδαπών τραπεζών) οι τόκοι μπαίνουν καθαροί και εκεί (αφού αφαιρεθεί ο φόρος). Έτσι δεν είναι;
Δεν υπάρχει τίποτα πιο άνισο από την ίση μεταχείριση των ανίσων.
(Αριστοτέλης)
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

φορολογία τόκων καταθέσεων εξωτερικού 23 Ιουν 2014 01:38 #27

  • john45 (jlian)
  • Το Άβαταρ του/της john45 (jlian)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Αποκλεισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 464
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 143
  • Κάρμα: -18 (21)
Midi έγραψε:
δηλαδη μακπερ λες οτι θα μπορουσε να τα περασει σε αλλη κατηγορια ειδικη ? εκτος δηλωσης .. σε ποιο κωδικο?
πρεπει να βρω καποια ακρη κι αν εκανε πατατα να του το επισημανω..

Ειναι οπως το γραφει ο νικ παπ
Ποτέ να μην λογομαχήσεις με έναν βλάκα. Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω εμπειρίας (αγνώστου).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.065 δευτερόλεπτα