Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Διαδικασία ανοίγματος λογαριασμού στο εξωτερικό, επιτόκια, φορολογία τόκων καταθέσεων εξωτερικού, επαναπατρισμός.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

ΘΕΜΑ: HSBC

HSBC 30 Μαρ 2015 01:33 #19

  • birdy
  • Το Άβαταρ του/της birdy
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Senior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 42
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 12
  • Κάρμα: 0
Και να μην μιλήσω για την απαράδεκτη συμπεριφορά :angry: :angry:
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

HSBC 30 Μαρ 2015 06:44 #20

  • starmaker
  • Το Άβαταρ του/της starmaker
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 476
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 190
  • Κάρμα: 21 (2)
birdy έγραψε:
Καλησπέρα σε όλους σας
Σε ερώτηση που έκανα σε υποκατάστημα της HSBC μου είπαν πως τα 60000 euros πρέπει να παραμείνουν στον λογαριασμό εντός Ελλάδας και μετά το άνοιγμα του λογαριασμού, ενώ το υπόλοιπο άνω των 60000 euros είναι αυτό που μεταφέρεται εκτός συνόρων. Βεβαία έχοντας τους κωδικούς e banking μπορείς μετά να μεταφέρεις και τα υπόλοιπα χωρίς να ρωτήσεις κανέναν.

Γενικα ο καθε υπαλληλος της HSBC λεει οτι θελει!! 100% παρανομη συμπεριφορα, αγνοηση ολου του ευρωπαικου νομοθετικου πλαισιου με πλατες προφανως της ΤτΕ. Ενας υπαλληλος μου ειχε πει οτι για να τα πανε εξω ηθελαν επενδυσεις 100χιλ σε συγκεκριμενα αμοιβαια με προμηθεια 2.5% παρακαλω, μετα αλλος μου ειπε αυτο που λες εσυ. Η τραπεζα ειναι μπαχαλο και δεν αξιζει τιποτα. Αυτοι ειναι ικανοι να στα φανε με προμηθειες και αλλα κολπα προτου χρεωκοπησει η χωρα. Ειμαι πελατης μια πενταετια σχεδον και θα σου ελεγα οτι ουτε απεξω δεν θελω να περναω πια. Το να σου συστησει να πας στην HSBC ειναι σαν να σου συστησει καποιος να πας σε εστιατορια με χαλασμενα φαγητα. Βρες αλλο τροπο να τα πας εξω. Εμενα που τους εκανα φασαρια εκαναν κατι μηνες (πλεον των 6 που τα ειχα) και το τελος ηταν φυσικα να τα αποσυρω γιατι σε ολα μα ολα ηταν αθλιοι. Συγγνωμη που το λεω αλλα τωρα καταλαβαινω γιατι στην λατινικη αμερικη διαπραγματευοντουσαν με εμπορους ναρκωτικων και αλλα πολλα ωραια.

uk.reuters.com/article/2012/12/12/uk-hsb...dUKBRE8BA05K20121212

www.rollingstone.com/politics/news/outra...r-is-a-joke-20121213

Επειδη η ιδια η τραπεζα εχει παραδεχτει οτι ξεπλενε χρηματα, ειναι πολλες φορες που ηθελα να τους πω ρε καθαρματα θα μου πειτε πως τα βγαλαμε και φερε εκεινο το χαρτι και το αλλο οταν συνεργαζεστε με μαφια; Στο καταστημα της βουκουρεστιου που πηγα μετα απο κατι δουλειες στο κεντρο και ειπα να το επισκεφτω για να καταθεσω καπου μια τραπεζικη επιταγη 3 μηδενικων μου φερθηκαν σαν να ξεπλενω χρηματα και εκανα τοσο μα τοσο κοπο να την καταθεσω. Τελικα η απαντηση κατεφτασε στην μορφη ενος γνωστου κυριου και ονομα στην λιστα λαγκαρντ που μονο δεν του εστρωσαν χαλια. Και οχι τιποτα αλλο αν με δειτε στην εμφανιση αλλα και το γεγονος οτι δεν εχω φοροδιαφυγει ποτε (κατι που το μετανιωνω καθημερινα) σε πληρης αντιδιαστολη με το στυλ του εν λογω κυριου, θα καταλαβετε πολλα. Απορω ποιος στο διαολο προσελαβε τετοιους τραπεζικους, ποιο ειναι ακριβως το αντικειμενο τους (σιγουρα οχι η προσελευση καθαρων χρηματων) και αλλα πολλα. Εννοειται οτι σιχαινομαι τις ελληνικες τραπεζες αλλα πραγματικα η χειροτερη ελληνικα ειναι η καλυτερη HSBC ενω και οι πιο αρχοσχολοι και αγενεις υπαλληλοι του δημοσιου μοιαζουν δουλευταραδες μπροστα τους. Γενικα μια ιδιωτικη τραπεζα που θα μπορουσε να χρησιμοποιηθει ως επιχειρημα υπερ του κομμουνισμου.



Το θεμα της HSBC εχει απαντηθει και εδω:
tsig.gr/lang-el/forum/9-%CE%9A%CF%81%CE%...%B7%CE%BD-HSBC#47010
Τελευταία διόρθωση: 30 Μαρ 2015 06:48 από starmaker.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kathrine

HSBC 01 Απρ 2015 16:19 #21

  • fidelio
  • Το Άβαταρ του/της fidelio
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Senior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 56
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 8
  • Κάρμα: 1
birdy έγραψε:
Καλησπέρα σε όλους σας
Σε ερώτηση που έκανα σε υποκατάστημα της HSBC μου είπαν πως τα 60000 euros πρέπει να παραμείνουν στον λογαριασμό εντός Ελλάδας και μετά το άνοιγμα του λογαριασμού, ενώ το υπόλοιπο άνω των 60000 euros είναι αυτό που μεταφέρεται εκτός συνόρων. Βεβαία έχοντας τους κωδικούς e banking μπορείς μετά να μεταφέρεις και τα υπόλοιπα χωρίς να ρωτήσεις κανέναν.

Μηπως σου ειπανε οτι πρεπει να τα αφησεις τουλαχιστον 6 μηνες στην Ελλαδα?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

HSBC 01 Απρ 2015 18:06 #22

  • birdy
  • Το Άβαταρ του/της birdy
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Senior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 42
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 12
  • Κάρμα: 0
Ναι τα 60000 θα πρέπει να παραμείνουν στο λογαριασμό σου εντός Ελλάδος για τουλάχιστον 6 μήνες . Μετά και καλά , εισηγούνται στο εξωτερικό και σου ανοίγουν λογαριασμό σε όποια χώρα εσύ επιλέξεις και υπάρχει HSBC . Το ποσό που αυτοί θα σου μεταφέρουν είναι το ποσό που έχεις και είναι πάνω από τα 60000 ευρω. (Δηλαδη έχεις 60000+20000=80000. Δηλαδή μεταφέρουν τα 20000).Τα 60000 θα πρέπει να παραμείνουν στην Ελλάδα Εσύ όμως έχοντας τους κωδικούς μπορείς να κάνεις ότι θέλεις.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": fidelio

HSBC 01 Απρ 2015 22:08 #23

  • GSAKKI
  • Το Άβαταρ του/της GSAKKI
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 456
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 162
  • Κάρμα: 32
προσωπικα με εξυπηρετησαν πολυ καλα οταν αγορασα αμοιβαια απο το υποκαταστημα και
αργοτερα που πηρα και απο το internet banking δεχθηκα και τηλεφωνο να με ρωτησουν αν μου φανηκε ευκολη η διαδικασια και αν εχω καποιο παραπονο η προταση να αναφερω!!
επισης μου εστειλαν βεβαιωση αποδοχων του ετους σπιτι και πριν το ζητησω εγω!
στην αττικα που ειχα ζητησει απο το υποκαταστημα μου ειπαν οτι δεν γινεται σε 1 ημερα να βγει η βεβαιωση και ξαναπηγα παλι στη επομενη...

ελπιζω σε 6 μηνες να κανω και εγω ενα λογαριασμο εξω, αν δεν ειναι ηδη αργα...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

HSBC 02 Απρ 2015 01:09 #24

  • valtos
  • Το Άβαταρ του/της valtos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 12
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 3
  • Κάρμα: 1
Είμαι πολλά χρόνια πελάτης της HSBC. Θα συμφωνήσω με κάποια αρνητικά σχόλια που έχουν γράψει φίλοι παραπάνω. Παραταύτα πρόκειται για μια παγκόσμια τράπεζα κολοσσό που είναι εξαιρετικά δύσκολο να βαρέσει κανόνι. Ο λόγος ύπαρξής της στην Ελλάδα είναι οι εφοπλιστές και τα θαλασσοδάνεια γι αυτό και οι υπάλληλοι τις σε βλέπουν με μισό μάτι σαν να σου λεν "με σένα θα ασχοληθούμε τώρα ρε φίλε". Πάντως το internet banking και το phone banking είναι άψογο και το χρησιμοποιώ πολλά χρόνια χωρίςκανένα πρόβλημα. Στα θετικά επίσης και η υπηρεσία global transfer που μπορείς πολύ εύκολα να μεταφέρεις ποσα σε λογαριασμούς σου ανα τον κοσμο στην HSBC. Αυτά.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

HSBC 02 Απρ 2015 02:02 #25

  • kathrine
  • Το Άβαταρ του/της kathrine
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1270
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 527
  • Κάρμα: 77
Πάντως οι Έλληνες εφοπλιστές -για να μην ξεχνιόμαστε -έχουν τη δική τους τράπεζα στην Ελλάδα, την Aegean Baltic Bank, με κεφαλαιακη επαρκεια που θα ζηλευε και η HSBC...
Οι καιροί ου μενετοί...
Τελευταία διόρθωση: 02 Απρ 2015 02:02 από kathrine.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

HSBC 02 Απρ 2015 02:53 #26

  • GSAKKI
  • Το Άβαταρ του/της GSAKKI
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 456
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 162
  • Κάρμα: 32
Τ.Ε.Κ.Ε.? :(
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

HSBC 02 Απρ 2015 04:46 #27

  • starmaker
  • Το Άβαταρ του/της starmaker
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 476
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 190
  • Κάρμα: 21 (2)
GSAKKI έγραψε:
προσωπικα με εξυπηρετησαν πολυ καλα οταν αγορασα αμοιβαια απο το υποκαταστημα και
αργοτερα που πηρα και απο το internet banking δεχθηκα και τηλεφωνο να με ρωτησουν αν μου φανηκε ευκολη η διαδικασια και αν εχω καποιο παραπονο η προταση να αναφερω!!
επισης μου εστειλαν βεβαιωση αποδοχων του ετους σπιτι και πριν το ζητησω εγω!
στην αττικα που ειχα ζητησει απο το υποκαταστημα μου ειπαν οτι δεν γινεται σε 1 ημερα να βγει η βεβαιωση και ξαναπηγα παλι στη επομενη...

ελπιζω σε 6 μηνες να κανω και εγω ενα λογαριασμο εξω, αν δεν ειναι ηδη αργα...


Αγορασες αμοιβαια αρα πηραν χοντρη προμηθεια οι τραπεζικοι. Απο που νομιζεις βγαινει η χοντρη προμηθεια τους; Οσο για την βεβαιωση τοκων την στελνουν πλεον ταχυδρομικα ενω εχουν και καλη ασφαλεια (τοκεν, συνθηματα, κωδικοι). Αλλα ως εκει. Σε λιγα χρονια θα με θυμηθεις παντως οπως και να γινει. Ναι στα χρηματα εξω, οχι στην HSBC. Πραγματικα απιθανες προμηθειες και εξυπηρετηση του κ**** εκτος αν ειναι να αγορασεις κατι απο αυτους με τις γνωστες ληστρικες προμηθειες (οχι προθεσμιακες και απλες καταθεσεις). Οταν ειχα πρωτοπαει και με ζαχαρωναν με αμοιβαια ολα ηταν καλα. Οταν ειδαν οτι δεν θα αγοραζα αμοιβαια, ομολογα και αλλα και ενω τους μιλουσα παντα σε πολυ ευγενικο τονο ξαφνικα ξεφυσουσαν και μουτρωναν. Και αυτο ειναι το λιγοτερο που εχω να πω. Σκεψου μονο κατι: σε περιοδο απιστευτης τραπεζικης κρισης που επρεπε να ειχαν μαζεψει ολες τι καταθεσεις εντος Ελλαδος και να υπαρχουν ουρες στα καταστηματα, κωλοβαρανε. Οπου και να εχω παει μονιμως αδειοι (ως και πριν 4-5 μηνες η τελευταια φορα). Ως και οι ατομα που τους κουρεψαν χοντρα στην τραπεζα κυπρου, προτιμουν να τα ξαναπανε στην Κυπρου απο το να τα φερουν στην HSBC.

Αληθεια που σου προτειναν να σου ανοιξουν λογαριασμο; Μαλτα ή Τζερσι........αν ισχυει το 2ο να ξερεις οτι η εγγυηση ειναι 50χιλ λιρες και οχι 85.
Τελευταία διόρθωση: 02 Απρ 2015 17:36 από starmaker.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": GSAKKI
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.073 δευτερόλεπτα