Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Διαδικασία ανοίγματος λογαριασμού στο εξωτερικό, επιτόκια, φορολογία τόκων καταθέσεων εξωτερικού, επαναπατρισμός.

ΘΕΜΑ: Προστασία χρημάτων

Προστασία χρημάτων 21 Ιουλ 2015 03:12 #55

  • ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • Το Άβαταρ του/της ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Moderator
  • Δημοσιεύσεις: 2977
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1368
  • Κάρμα: 147
Έχει κανείς άποψη για τις Τουρκικές τράπεζες;
Θεωρώ εύκολο να μεταφέρεις κάποια μετρητά εκεί, με τον γνωστό τρόπο..
Είναι καμιά αξιόπιστη;
Το έχει σκεφτεί κανείς;
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Προστασία χρημάτων 31 Ιουλ 2015 17:48 #56

  • ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • Το Άβαταρ του/της ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Moderator
  • Δημοσιεύσεις: 2977
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1368
  • Κάρμα: 147
Τον τελευταίο καιρό , μαθαίνουμε απίστευτα πράγματα που σχεδιάζονταν πίσω απο την πλάτη μας..
Τι, για παράλληλα νομίσματα, για παράλληλα τραπεζικά συστήματα, για παράλληλα σύμπαντα...

Ο ένας θέλει να μπουκάρει στο νομισματοκοπείο, ο άλοος θέλει να πάρει τα 35 δις που θα μας δώσει κ να τα κάνει δραχμές..
Κάποιοι, θα ήθελαν να μπλοκαρουν τις πληρωμές με ευρώ, ωστε να ακυρώσουν όσα χαρτονομίσματα υπάρχουν στα στρώματα..

Κάποιοι άλλοι, πολύ θα ήθελαν να αρπάξουν τα λεφτά των Ελλήνων σε τράπεζες του εξωτερικού..

Ζούμε πρωτόγνωρες , ακραίες καταστάσεις κ κάτι μου λεει οτι ακόμη δεν τα έχουμε δει όλα, με αυτούς τους παλαβούς που μπλέξαμε..
Το ερώτημα είναι το εξής...
Υπάρχει,αξιόπιστος τρόπος προστασίας χρημάτων;
Τι να τα κανουμε τελικά;
Δολλάρια, λίρες, εσκούδα, σπίτια, bitcoins...
Τα πράγματα είναι τραγικά...
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Προστασία χρημάτων 31 Ιουλ 2015 18:29 #57

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -23 (4)
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) έγραψε:
Τον τελευταίο καιρό , μαθαίνουμε απίστευτα πράγματα που σχεδιάζονταν πίσω απο την πλάτη μας..
Τι, για παράλληλα νομίσματα, για παράλληλα τραπεζικά συστήματα, για παράλληλα σύμπαντα...

Ο ένας θέλει να μπουκάρει στο νομισματοκοπείο, ο άλοος θέλει να πάρει τα 35 δις που θα μας δώσει κ να τα κάνει δραχμές..
Κάποιοι, θα ήθελαν να μπλοκαρουν τις πληρωμές με ευρώ, ωστε να ακυρώσουν όσα χαρτονομίσματα υπάρχουν στα στρώματα..

Κάποιοι άλλοι, πολύ θα ήθελαν να αρπάξουν τα λεφτά των Ελλήνων σε τράπεζες του εξωτερικού..

Ζούμε πρωτόγνωρες , ακραίες καταστάσεις κ κάτι μου λεει οτι ακόμη δεν τα έχουμε δει όλα, με αυτούς τους παλαβούς που μπλέξαμε..
Το ερώτημα είναι το εξής...
Υπάρχει,αξιόπιστος τρόπος προστασίας χρημάτων;
Τι να τα κανουμε τελικά;
Δολλάρια, λίρες, εσκούδα, σπίτια, bitcoins...
Τα πράγματα είναι τραγικά...

Το μόνο σίγουρο είναι ότι από δαύτους μπορείς να περιμένεις τα πάντα. Μπορεί, π.χ. στην πρώτη επιθεώρηση της τρόικας, να τους βγει το Μαοικό/Λενινιστικό, να "στραβώσουν" π.χ. με την Ρουμάνα (εδώ στράβωναν οι ... νεοφιλελέ) και να κυρήξουν πάλι τον ... ανένδοτο απέναντι στους ανάλγητους πιστωτές και να δούμε πάλι τον Αλέξη αγκαλιά με τον Λαφαζάνη να ... προελαύνουν στο μέτωπο εναντίον του ... νομισματοκοπείου.
Διευκρίνιση για την ερώτησή σου. Για ποιά χρήματα μιλάς; Για χρήματα που έχεις εκτός τράπεζας ή για αυτά που έχεις ακόμη μέσα;

Για τα πρώτα, ανοίγεις ένα λαγούμι που να σε βγάζει στην Ελβετία και πας και τα καταθέτεις σε ελβετική τράπεζα.

ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!!το λαγούμι δεν πρέπει να οδηγεί απευθείας μέσα στην ελβετική τράπεζα, γιατί τότε θα έχεις άλλα μπλεξίματα και τα λεφτά θα στα φάνε τελικά οι ...Ελβετοί δικηγόροι.

Για τα δεύτερα, κάνεις μια προθεσμιακή που λέγαμε πριν και κάνεις τον σταυρό σου και ένα τάμα στην Παναγία την Χρυσοβαλάντισα μην τυχόν απλώσει χέρι επάνω τους ο Λαφαζάνης και στα ...βασκάνει.
Μέτρον άριστον
Τελευταία διόρθωση: 31 Ιουλ 2015 18:33 από batista.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": GSAKKI

Προστασία χρημάτων 31 Ιουλ 2015 18:56 #58

  • ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • Το Άβαταρ του/της ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Moderator
  • Δημοσιεύσεις: 2977
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1368
  • Κάρμα: 147
batista έγραψε:
Διευκρίνιση για την ερώτησή σου. Για ποιά χρήματα μιλάς; Για χρήματα που έχεις εκτός τράπεζας ή για αυτά που έχεις ακόμη μέσα;

Για τα πρώτα, ανοίγεις ένα λαγούμι που να σε βγάζει στην Ελβετία και πας και τα καταθέτεις σε ελβετική τράπεζα.

ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!!το λαγούμι δεν πρέπει να οδηγεί απευθείας μέσα στην ελβετική τράπεζα, γιατί τότε θα έχεις άλλα μπλεξίματα και τα λεφτά θα στα φάνε τελικά οι ...Ελβετοί δικηγόροι.

Για τα δεύτερα, κάνεις μια προθεσμιακή που λέγαμε πριν και κάνεις τον σταυρό σου και ένα τάμα στην Παναγία την Χρυσοβαλάντισα μην τυχόν απλώσει χέρι επάνω τους ο Λαφαζάνης και στα ...βασκάνει.

Καλά, αυτά που είναι μέσα...είναι virtual..
Αριθμοί στις οθόνες...και μόνον..

Μιλάω για τα κόκκινα, πράσινα κ κίτρινα ορθογώνια κ κολλαριστά χαρτάκια, που όλοι έχουμε..
Μήπως ο Λάφας γυρίσει το νόμισμα κ βγούν άκυρα απο την ΕΚΤ;

Αν έχεις δολλάρια;
Έστω κ Ελβετικά φράγκα ρε παιδί μου..
Για να καταθέσω στην Ελβετία, ξέχνα το..
Θέλει χαρτί μόνιμης διαμονής.
Σκεφτόμουν να πάω Τουρκία, αλλα άκουσα αρνητικές απόψεις κ το έχω παγώσει το θέμα..
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": GSAKKI

Προστασία χρημάτων 31 Ιουλ 2015 19:06 #59

  • ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • Το Άβαταρ του/της ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Moderator
  • Δημοσιεύσεις: 2977
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1368
  • Κάρμα: 147
Παρεπιπτόντως...

Άλλαξε κανείς, πρόσφατα, ευρώ με δολλάρια;
Τι προμήθεια παίζει;

Καμιά πρόταση για ανταλλακτήριο συναλλάγματος;

Χρόνια έχω να κάνω...
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Προστασία χρημάτων 31 Ιουλ 2015 22:00 #60

  • some are ass (antwnis)
  • Το Άβαταρ του/της some are ass (antwnis)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 103
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 21
  • Κάρμα: 1
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) έγραψε:
Παρεπιπτόντως...

Άλλαξε κανείς, πρόσφατα, ευρώ με δολλάρια;
Τι προμήθεια παίζει;

Καμιά πρόταση για ανταλλακτήριο συναλλάγματος;

Χρόνια έχω να κάνω...
Eτοιμαζομουν να ανοιξω καινουριο thread για αυτο το θεμα,με ενημερωσε ενα παιδι οτι για μεγαλουτσικα ποσα ειναι στανταρ η προμηθεια 40 ευρω αλλα δεν θυμαμαι ακριβως.Επισης ξερει κανεις αν μπορεις μεσω ebanking να αλλαξει δολλαρια-ευρω η πρεπει να πας στην τραπεζα?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Προστασία χρημάτων 31 Ιουλ 2015 23:43 #61

  • ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • Το Άβαταρ του/της ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Moderator
  • Δημοσιεύσεις: 2977
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1368
  • Κάρμα: 147
some are ass (antwnis) έγραψε:
Eτοιμαζομουν να ανοιξω καινουριο thread για αυτο το θεμα,με ενημερωσε ενα παιδι οτι για μεγαλουτσικα ποσα ειναι στανταρ η προμηθεια 40 ευρω αλλα δεν θυμαμαι ακριβως.Επισης ξερει κανεις αν μπορεις μεσω ebanking να αλλαξει δολλαρια-ευρω η πρεπει να πας στην τραπεζα?

40€?

Ας πούμε για 20 χιλ €;
Λίγο μου ακούγεται...
Να αλλαξεις € με USD μέσω winbank;
Δεν νομίζω να υπάρχει αυτή η επιλογή...
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Προστασία χρημάτων 01 Αυγ 2015 00:04 #62

  • some are ass (antwnis)
  • Το Άβαταρ του/της some are ass (antwnis)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 103
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 21
  • Κάρμα: 1
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) έγραψε:
some are ass (antwnis) έγραψε:
Eτοιμαζομουν να ανοιξω καινουριο thread για αυτο το θεμα,με ενημερωσε ενα παιδι οτι για μεγαλουτσικα ποσα ειναι στανταρ η προμηθεια 40 ευρω αλλα δεν θυμαμαι ακριβως.Επισης ξερει κανεις αν μπορεις μεσω ebanking να αλλαξει δολλαρια-ευρω η πρεπει να πας στην τραπεζα?

40€?

Ας πούμε για 20 χιλ €;
Λίγο μου ακούγεται...
Να αλλαξεις € με USD μέσω winbank;
Δεν νομίζω να υπάρχει αυτή η επιλογή...
Θα σε γελασω 40 ευρω πρεπει να μου ειπε και νομιζω κ για το ιδιο ποσο περιπου.Για winbank λεω ναι αν ξερει καποιος ας απαντησει
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Προστασία χρημάτων 01 Αυγ 2015 01:07 #63

  • Filoxrimatos
  • Το Άβαταρ του/της Filoxrimatos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 882
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 294
  • Κάρμα: 18 (-1)
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) έγραψε:
Να αλλαξεις € με USD μέσω winbank;
Δεν νομίζω να υπάρχει αυτή η επιλογή...

Πρέπει να έχεις λογαριασμό σε USD. Στην Eurobank που έχω μου επιτρέπει να μεταφέρω λεφτά από τον λογαριασμό των ευρώ στον λογαριασμό των δολλαρίων με ισοτιμία 1,066 (σήμερα).
Η μετατροπή βέβαια είναι αυστηρά λογιστική, δεν υπάρχει περίπτωση να πας στην τράπεζα και να σου δώσουν δολλάρια.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.085 δευτερόλεπτα