Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Διαδικασία ανοίγματος λογαριασμού στο εξωτερικό, επιτόκια, φορολογία τόκων καταθέσεων εξωτερικού, επαναπατρισμός.

ΘΕΜΑ: ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΛΑΘΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ, ΧΡΗΖΕΙ ΠΡΟΣΟΧΗΣ!

ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΛΑΘΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ, ΧΡΗΖΕΙ ΠΡΟΣΟΧΗΣ! 01 Φεβ 2016 20:31 #1

  • kostello
  • Το Άβαταρ του/της kostello
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 32
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 15
  • Κάρμα: 0
Καλησπέρα,

θα ηθελα την γνωμη και τα φοντα οσων γνωριζουν ή εχουν τυχει αντίστοιχης πεπριπτωσης.

Το 2003 πηγα φοιτητης στην Αγγλια και τις πρωτες μου ημερες εκει ανοιξα έναν φοιτητικο λογαριασμο σε Αγγλικη τραπεζα.
Το 2006 αποφοιτησα και γυρισα Ελλαδα με τον λογαριασμο να μενει ενεργος με ελαχιστα pens (cents) μεσα.

Περυσι επειδή υπηρχε ενδεχομενο να ξαναφυγω για δουλεια στην Αγγλια θελησα να ανοιξω ebanking για τον λογαριασμο που ειχα από τοτε.
Η τραπεζα μου εστελνε αλληλογραφια στην Ελλαδα καθως και καρτες τις visa debit σε συνεχεια αυτων που ειχα από τοτε.
Όταν λοιπον ηρα τηλεφωνο στην Αγγλια να ενεργοποιησω το ebanking μου ζητηθηκαν όλα τα στοιχεια ασφαλειας και προσψπικα μου στοιχεια και επιτυχως εγινε η επαληθευση. Μεσα σε λιγα λεπτα ειχα Live το ebanking μου και καθως μπαινω μεσα βλεπω 3 λογαριαμους. ενας premier ενας savings και ενας με κλειστα χρηματα και σταθερο επιτοκιο.
Δεν θυμαμαι ποιος από αυτος τους 3 ηταν αυτος που ειχα τοτε που ημουν φοιτητης.
Ολοι τους μεσα εχουν χρηματα και ειδικα ο ενας ειχε καθημερινες κινησεις από ψωνια και με χρηση καρτας.
Από οσο εψαξα με τις ορολογιες ο άλλος λογαριασμος είναι προφανως καποια εγγυηση για αγορα κατοικιας αλλα δεν τα ξερω καλα και δεν βγαζω ακρη 100%.
μπορω να δω τα ιστορικα και τις κινησεις των 2 λογαριασμων πλην αυτου που εχει κλειστα χρηματα.

Το παραξενο είναι ότι εγω εμφανίζομαι σαν συνιδιοκτήτης στους 2 λογαριασμούς και μαλιστα σαν δευτερο ονομα.
το επιθετο του αλλου συνιδιοκτητη είναι ακριβως το ιδιο.

Εκανα λοιπον ένα τηλεφώνημα παλι στην Αγγλικη τραπεζα απλης επιβεβαίωσης λογαριαμου χωρις να γινω υποπτος ή να αφήσω κατι να εννοειθεί. Και αφου περασα παλι τον ελεγχο με τις ερωτήσεις ασφαλειας μου ειπε ότι αυτος είναι υπαρχει λογαρισμος στο ονομα μου και ότι ισχυει κανονικα.. Επισης μου ειπε ότι είναι joint account (κοινος λογαριασμος) από την ημερα που ανοιχτηκε!!!!!
Εγω πηγα μονος μου και ανοιξα τον λογαριασμο την πρωτη εβδομαδα υπαρξης μου στην Αγγλια!

Τι λαθος μπορει να εχει γινει σε αυτή την περιπτωση?
1) αν ηθελε καποιος με το ιδιο επιθετο να ανοιξει λογαριαμο γιατι δεν εβαλαν καταλαθος αυτόν σαν δευτερο ονομα εφόσον υπηρχε ο δικος μου παρα μπηκα εγω δευτερο και αυτος πρωτο?
2) αυτος δεν εχει ebanking για να δει ότι υπαρχω και εγω μεσα στους λογαριασμούς?
3) Μηπως βρηκαν έναν χρονια ανενεργο λογαριασμο και εχωσαν χρημα μεσα?
4) Μηπως ηθελαν να παρουν ένα δανειο στο ονομα καποιου αλλου και βρηκαν έναν ανενεργο λογαριαμο?
5) Αν υπηρχε ebanking από αυτόν όταν θελησα ν κανω και εγω δεν επρεπε να μου πει η υπάλληλος ότι υπαρχει ηδη ενεργο ebanking στον άλλο ιδιοκτήτη ή γενικα ότι υπαρχει και άλλο ebanking?

Προφανως υπαρχει περιπτωση λαθους του υπαλληλου και αντιστοιχηθηκαν δυο διαφορετικοι λογαριασμοι και εγιναν κοινοι.
Πως μπορω εγω τωρα να διεκδικησω αυτά τα χρηματα?
Εχω μιλησει με τραπεζικους και με δικηγορους και μου ειπαν ολοι ότι αν παρεις μεχρι 50.000 θεωρείτε πλημελημα και για 50.000 και επανω θεωρείτε κακούργημα.

Εχω παρει ενδεικτικα 100 ευρω για να δω τι θα γινει και δεν εχει επικοινωνησει κανεις μαζι μου.
Στο σπιτι ηρθε χαρτι με την συναλλαγή ότι πηρα δηλαδή 100 ευρω και αυτό είναι ολο. απλη ενημερωση.
Αυτος δεν θα επρεπε να το δει καπου ειδικά αν εχει τοσους λογαριασμούς και αν εχει ebanking?

Παρεπιπτοντος η κινηση εχει σταματησει από τις 4 Δεκεμβριου. δεν εχει ξαναγινει η παραμικρη κινηση.
Η τραπεζα ειπε ότι ο λογαριασμος από students account εγινε premier γιατι δεν πληρουσε τις προϋποθέσεις για να μεινει student με τοσα λιγα χρηματα μεσα. ισως εκει να εγινε κατι λαθος αλλα η άλλη στο τηλεφωνο μου ειπε ότι είναι κοινος από την ημερα που ανοιχθηκε. εκτος και αν εννοουσε του αλλου ατομου τον λογαριασμο......

Τι λετε για ολο αυτό?
Τελευταία διόρθωση: 01 Φεβ 2016 20:33 από kostello.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΛΑΘΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ, ΧΡΗΖΕΙ ΠΡΟΣΟΧΗΣ! 02 Φεβ 2016 00:56 #2

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
kostello έγραψε:
Τι λετε για ολο αυτό?
Τι να σου πω ρε φίλε....
Take the money and run.
Βάλ'τα σε έναν λογαριασμό ΑΛΛΗΣ τράπεζας, και μην τα πειράξεις.... Άσ' τα εκεί 5, 10, 15 χρόνια, και παρακολούθα τα.
Αν δεν τα ζητήσει κανείς, φά τα.
Εν τω μεταξύ (για τόσο μεγάλα διαστήματα) σιγά μην είσαι υποχρεωμένος να θυμάσαι τι έχει γίνει.
Ο άλλος (αν υπάρχει) δεν θα ζημιωθεί. Στο τέλος θα του τα πληρώσει η τράπεζα, αφού (προφανώς) είναι δικό της λάθος.

Τα περί κακουργήματος, πλημμελήματος, πταίσματος κλπ είναι παπαριές. Ας βρουν την υπογραφή σου σε κάτι που έχεις κάνει και παρανόμησες, και μετά να σου πουν τέτοια. Δικιά τους δουλειά είναι να σε ενημερώνουν για το πόσα λεφτά έχεις στο account σου, όχι δικιά σου. Ας την έκαναν καλά.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΛΑΘΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ, ΧΡΗΖΕΙ ΠΡΟΣΟΧΗΣ! 02 Φεβ 2016 01:20 #3

  • Filoxrimatos
  • Το Άβαταρ του/της Filoxrimatos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 882
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 294
  • Κάρμα: 18 (-1)
Δώσε μας μερικές λεπτομέρειες παραπάνω.
Τα στοιχεία του συνιδιοκτήτη (εκτός δηλαδή του επωνύμου) είναι τα ίδια ;;;;
Πόσα λεφτά έχει μέσα ο λογαριασμός ; Αυτά μπήκαν μια κι έξω ή έμπαιναν σιγά-σιγά ;

ΥΓ Πάντως μεγάλη κωλοφαρδία στο forum αυτό. Ο ένας βρίσκεται με λογαριασμό με λεφτά κι ο άλλος έχει τη ετοιμοθάνατη γιαγιά να τον βάζει συνδικαιούχο σε κοινό λογαριασμό.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΛΑΘΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ, ΧΡΗΖΕΙ ΠΡΟΣΟΧΗΣ! 02 Φεβ 2016 01:46 #4

  • ermakos
  • Το Άβαταρ του/της ermakos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 789
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 180
  • Κάρμα: 12 (1)
Πόσα είναι τα χρήματα αυτά που βρήκες και σε τί λογαριασμό? Μήπως είναι κάποιο "overdraft" που είχες χωρίς να το γνωρίζεις? Μήπως είχες κάποια χρήματα μέσα και τοκίζονταν χρόνια? Ψάξτο λίγο. Ζήτα μια ανάλυση του λογαριασμού σου κάποια χρόνια πίσω.
Ο συνονόματος που λές, δεν είναι κάποιος συγγενείς σου κάτι?
Στη τελική, ανάλογα το ύψος των χρημάτω πράξε. Πχ αν ειναι 10.000, μετέφερε τα 5 κάπου για να το πάρει χαμπάρι ο άλλος και να δείς τί παίζει. Αν είναι 2-3000 πάρτα όλα (μπορεί να ειναι και δικά σου). Πάντως η ανάλυση θα σου ανοίξει τα μάτια.
Κάποτε είχα μπεί στο internet banking μου και είχα δει μια εταιρική κάρτα! που ποτέ δεν είχα και που τελικά ήτανε σε άλλο όνομα (την είχανε συνδέσει με το λογαριασμό μου), αν είχα χρήματα, θα μπορούσε να μου τα είχε φάει!
Τελευταία διόρθωση: 02 Φεβ 2016 01:48 από ermakos.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΛΑΘΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ, ΧΡΗΖΕΙ ΠΡΟΣΟΧΗΣ! 02 Φεβ 2016 03:05 #5

  • ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • Το Άβαταρ του/της ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Moderator
  • Δημοσιεύσεις: 2976
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1366
  • Κάρμα: 146
Κάτι ύποπτο παίζει.
Εγώ θα επικοινωνούσα με την τράπεζα κ θα προσπαθούσα να λύσω το μυστήριο.
Τα λεφτά δεν θα τα άγγιζα.
Δεν ξέρεις πόσοι είναι μπλεγμένοι στην ιστορία, ποιός κ γιατί το έστησε όλο αυτό κ τι σκοπό έχει.
Το να πάρεις τα λεφτά κ να φύγειςσαν κύριος, ακούγεται κ είναι νόμιμο κ προφανές.

Ξέρουν όμως τα στοιχεία σου κ υπάρχει κίνδυνος να δεχτείς επισκέψεις απο περίεργους τύπους κ να σου ζητάνε τα χρήματα.
Το αποκλείεις;

Εγώ θα πήγαινα στην αστυνομία..
Φαντάσου πως, ακόμη κ λάθος ενός υπαλλήλου να είναι όλο αυτό, δεν είναι σίγουρο πως θα αποφύγεις τα μπλεξίματα..
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΛΑΘΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ, ΧΡΗΖΕΙ ΠΡΟΣΟΧΗΣ! 02 Φεβ 2016 06:44 #6

  • kathrine
  • Το Άβαταρ του/της kathrine
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1270
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 527
  • Κάρμα: 77
Αν είναι της HSBC μπορεί να ανοίχτηκε από Ελλάδα, για κάποιον που ήθελε για ασφάλεια να ανοίξει λογαριασμό στην Αγγλία ενώ μένει στην Ελλάδα και να μπλέχτηκε με το δικό σου λογαριασμό...
Οι καιροί ου μενετοί...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΛΑΘΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ, ΧΡΗΖΕΙ ΠΡΟΣΟΧΗΣ! 02 Φεβ 2016 11:30 #7

  • Panagiotis (panosvr)
  • Το Άβαταρ του/της Panagiotis (panosvr)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 133
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 27
  • Κάρμα: 0 (2)
Πάντως αν βλέπεις εσύ τα στοιχεία του, σίγουρα βλέπει κι αυτός τα δικά σου...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΛΑΘΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ, ΧΡΗΖΕΙ ΠΡΟΣΟΧΗΣ! 02 Φεβ 2016 12:25 #8

  • Καράντη Μαρία (cross)
  • Το Άβαταρ του/της Καράντη Μαρία (cross)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • "χωρίς εμού ου δύνασθε ποιείν ουδέν" Ιωάννην 15:5
  • Δημοσιεύσεις: 13073
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1246
  • Κάρμα: -29 (-1)
Το 2009 φαλίρησαν όλες σχεδόν οι Βρετανικές Τράπεζες, και το Κράτος πλήρωσε αποζημιώσεις για τους χαμένους δεσμευμένους λογαριασμούς.
Μπορεί τα χρήματα να είναι δικά σου, μέρος αποζημίωσης!

Μπορεί το Πανεπιστήμιο να σου είχε επιστρέψει δίδακτρα στο λογαριασμό σου, λόγω εισόδου της Ελλάδος στην ΕΕ, και τα λεφτά να τοκίζονταν από τότε!

Μπορεί το Ερευνητικό Τμήμα του Ιδρύματος να σου χάρισε κάποια υποτροφία, λόγω καλής εργασίας, και να μην μπόρεσες ή πρόλαβες να ενημερωθείς, αφού άλλαξες διεύθυνση κατοικίας!

Σπάνια οι Τράπεζες χαρίζουν λεφτά, πιο πιθανό είναι να είναι δικά σου.

Ύποπτη είναι η ύπαρξη συνδικαιούχου που δε γνωρίζεις, από την πρώτη κιόλας μέρα!

Αυτός σίγουρα είναι κάποιο σεσημασμένο ή καταζητούμενο λαμόγιο που αδυνατούσε να ανοίξει λογαριασμό στο Εξωτερικό για ξέπλυμα, και λάδωσε κάποιο στέλεχος για να τον βάλει σε ήδη υπάρχοντα ανενεργό λογαριασμό.

Για μένα, πάρε όλα τα λεφτά και μετέφερε τα σε άλλον λογαριασμό σου, Εξωτερικού, όχι στην Ελλάδα.
Σταυρός ο φύλαξ πάσης της Οικουμένης,
Σταυρός η ωραιότης της Εκκλησίας,
Σταυρός βασιλέων το κραταίωμα,
Σταυρός πιστών το στήριγμα,
Σταυρός Αγγέλων η δόξα και...
Τελευταία διόρθωση: 02 Φεβ 2016 12:36 από Καράντη Μαρία (cross).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΛΑΘΟΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ, ΧΡΗΖΕΙ ΠΡΟΣΟΧΗΣ! 02 Φεβ 2016 12:33 #9

  • Filoxrimatos
  • Το Άβαταρ του/της Filoxrimatos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 882
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 294
  • Κάρμα: 18 (-1)
Πάντως εμένα μια φορά που κάνανε λάθος (στην Ελλάδα) και πιστώσανε τον λογαριασμό μου με κάποιες χιλιάδες δραχμές, μου τα ζήτησαν πίσω στο τέλος του έτους. Τότε δεν μπορούσαν να τα πάρουν μόνοι τους κι έπρεπε να πάω εγώ να κάνω την κίνηση.
Απίθανες συνομιλίες και τότε :)
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.068 δευτερόλεπτα