Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Διαδικασία ανοίγματος λογαριασμού στο εξωτερικό, επιτόκια, φορολογία τόκων καταθέσεων εξωτερικού, επαναπατρισμός.

ΘΕΜΑ: ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑ ΑΠ ΕΞΩ-ΕΠΙΛΟΓΕΣ

ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑ ΑΠ ΕΞΩ-ΕΠΙΛΟΓΕΣ 17 Μαϊ 2016 19:46 #1

  • takis (ptasos1)
  • Το Άβαταρ του/της takis (ptasos1)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 37
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 4
  • Κάρμα: 1
Καλησπέρα παιδιά, μπαίνω απ ευθείας στο ζουμί, περιμένω αυτό το χρόνο κάποια χρήματα-κληρονομιά από το Τουρκικό κράτος περί τα 100.000ε πάνω κάτω.
Πείτε μου τί επιλογέ΄ς έχω, τί θα κάνατε εσείς στη θέση μου και πώς θα διαχειριζόσαστε τα χρήματα αυτά. Το θέμα είναι ότι τα λεφτά θα έρθουν απ έξω και θέλω να παραμείνουν έξω για ευνόητους λόγους..
Σκέφτομαι να ανοίξω ένα λογαριασμό στην alpha Κύπρου, ίσως και κάποιο ποσό στην number26( αν και έχει σταματήσει να δέχεται νεους πελάτες).
Ακούω σοβαρές προτάσεις παρακαλώ!!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑ ΑΠ ΕΞΩ-ΕΠΙΛΟΓΕΣ 17 Μαϊ 2016 19:58 #2

  • Thanasis (atsi)
  • Το Άβαταρ του/της Thanasis (atsi)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 390
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 164
  • Κάρμα: 12
καταθεση απο Τουρκία σε Κυπρο δεν ξερω αν θα γινεται.
Lagom
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑ ΑΠ ΕΞΩ-ΕΠΙΛΟΓΕΣ 17 Μαϊ 2016 22:14 #3

  • gus (gus326)
  • Το Άβαταρ του/της gus (gus326)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1784
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 694
  • Κάρμα: 36
Εγω πάντως σε αντίστοιχη περίπτωση που είχα κληρονομιά στο όνομα του πεθερού μου από Αμερική ανοιξα ένα λογαριασμό στο εξωτερικό στο όνομα του και από εκεί έκανε εμβάσματα σε λογαριασμούς των παιδιών του (πάλι βέβαια στο εξωτερικό). Συμπέρασμα; Μακριά από Τράπεζες εδώ. Αν μπορέσεις να ανοίξεις και καμιά θυρίδα σε αξιόπιστη τράπεζα εξωτερικού και να βάλεις μέσα διασπορά ακόμη καλύτερα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑ ΑΠ ΕΞΩ-ΕΠΙΛΟΓΕΣ 17 Μαϊ 2016 23:11 #4

  • takis (ptasos1)
  • Το Άβαταρ του/της takis (ptasos1)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 37
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 4
  • Κάρμα: 1
gus (gus326) έγραψε:
Εγω πάντως σε αντίστοιχη περίπτωση που είχα κληρονομιά στο όνομα του πεθερού μου από Αμερική ανοιξα ένα λογαριασμό στο εξωτερικό στο όνομα του και από εκεί έκανε εμβάσματα σε λογαριασμούς των παιδιών του (πάλι βέβαια στο εξωτερικό). Συμπέρασμα; Μακριά από Τράπεζες εδώ. Αν μπορέσεις να ανοίξεις και καμιά θυρίδα σε αξιόπιστη τράπεζα εξωτερικού και να βάλεις μέσα διασπορά ακόμη καλύτερα.

Μπορειτε να μου προτινετε καποιες αξιοπιστες τραπεζες εξωτερικου? ποιες διενεργειες απαιτουνται? μπορω να ανοιξω απο Ελλαδα? τι κεφαλαιο θελουν και πότε?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑ ΑΠ ΕΞΩ-ΕΠΙΛΟΓΕΣ 17 Μαϊ 2016 23:24 #5

  • takis (ptasos1)
  • Το Άβαταρ του/της takis (ptasos1)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 37
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 4
  • Κάρμα: 1
το ιδανικο γι αμενα θα ήταν να εστελνα ,απ ευθειας το κεφαλαιο σε ενα λογαριασμο μου σε τραπεζα εξωτερικου, και απο εκει μετα μεσω web banking να κανω τις συναλλαγες που θελω!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑ ΑΠ ΕΞΩ-ΕΠΙΛΟΓΕΣ 17 Μαϊ 2016 23:53 #6

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
takis (ptasos1) έγραψε:
Καλησπέρα παιδιά, μπαίνω απ ευθείας στο ζουμί, περιμένω αυτό το χρόνο κάποια χρήματα-κληρονομιά από το Τουρκικό κράτος περί τα 100.000ε πάνω κάτω.
Πείτε μου τί επιλογέ΄ς έχω, τί θα κάνατε εσείς στη θέση μου και πώς θα διαχειριζόσαστε τα χρήματα αυτά. Το θέμα είναι ότι τα λεφτά θα έρθουν απ έξω και θέλω να παραμείνουν έξω για ευνόητους λόγους..
Σκέφτομαι να ανοίξω ένα λογαριασμό στην alpha Κύπρου, ίσως και κάποιο ποσό στην number26( αν και έχει σταματήσει να δέχεται νεους πελάτες).
Ακούω σοβαρές προτάσεις παρακαλώ!!
Τώρα αυτέ οι 4 τελευταίες λέξεις σου δεν χρειαζόντουσαν, εδώ μόνο σοβαρές θα ακούσεις.

Δυο ερωτήσεις:
1) Αποστολέας των χρημάτων θα είναι το τουρκικό κράτος (κρατική αρχή, δικαστήριο κλπ), ή κάποιος ιδιώτης (συμβολαιογράφος, δικηγόρος κλπ)?
2) Όποιος κι αν είναι, θα περιμένει από σένα να του πεις προς τα που να στείλει το έμβασμα, ή θα το στείλουν όπου θέλουν αυτοί (σε κάποια τράπεζα, στο όνομα σου) και θα σου πουν: "Το στείλαμε εκεί, πήγαινε πάρ'τα!" ???

3) Συμφωνώ με τον Thanasis (atsi), ΟΥ ΜΠΛΕΞΕΙΣ Τουρκία και Κύπρο σε τέτοια θέματα. Αυτοί δεν έχουν αναγνωρίσει το κράτος, λεφτά θα στείλουν?
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑ ΑΠ ΕΞΩ-ΕΠΙΛΟΓΕΣ 18 Μαϊ 2016 03:26 #7

  • takis (ptasos1)
  • Το Άβαταρ του/της takis (ptasos1)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 37
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 4
  • Κάρμα: 1
Ναι, απ όσο γνωρίζω την απόφαση θα δώσει το δικαστήριο, τώρα για το 2η ερώτησή σου δεν είμαι σίγουρος πως θα γίνει..
Άρα αποκλείω την Κύπρο σαν πρώτη λύση..Θεωρείται καλή ιδέα να έβαζα αρχικά τα χρήματα σε μια τουρκική τράπεζα όπως η ZIRAT η οποια έχει και εδώ παραρτημα και σιγά σιγά να τα μετέφερα..?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑ ΑΠ ΕΞΩ-ΕΠΙΛΟΓΕΣ 18 Μαϊ 2016 04:04 #8

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
takis (ptasos1) έγραψε:
Ναι, απ όσο γνωρίζω την απόφαση θα δώσει το δικαστήριο, τώρα για το 2η ερώτησή σου δεν είμαι σίγουρος πως θα γίνει..
Άρα αποκλείω την Κύπρο σαν πρώτη λύση..Θεωρείται καλή ιδέα να έβαζα αρχικά τα χρήματα σε μια τουρκική τράπεζα όπως η ZIRAT η οποια έχει και εδώ παραρτημα και σιγά σιγά να τα μετέφερα..?
Επειδή δεν ξέρω τι cc καθεστώς επικρατεί στην Τουρκία (ενώ ξέρω για εδώ), και δε νομίζω να ξέρει και κανείς άλλος για σίγουρα, νομίζω ότι θα ήταν καλή ιδέα να πας σε μια Zirat εδώ στην Ελλάδα, και να τους εκθέσεις το πρόβλημα σου.
Κάτι θα βγάλουν κι αυτοί από την όλη ιστορία σου (αν εμπλακούν), οπότε θα τους έχεις συμμάχους, όχι ανταγωνιστές.
Και βέβαια όχι για να έρθουν τα λεφτά σε εδώ κατάστημα της zirat, γιατί τότε μπαίνουν στα δικά μας cc.
Ψάξε αν η zirat έχει υποκαταστήματα και αλλού (π.χ. Γερμανία).
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑ ΑΠ ΕΞΩ-ΕΠΙΛΟΓΕΣ 18 Μαϊ 2016 12:05 #9

  • ermakos
  • Το Άβαταρ του/της ermakos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 789
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 180
  • Κάρμα: 12 (1)
Αν τα στείλεις απο Τουρκία Ελλάδα, τότε αυτό το κεφάλαιο ειναι ελεύθερο! Ετσι μπορεις να το στείλεις και απο Ελλάδα χωρίς περιορισμό σε άλλη τράπεζα εξωτεριικού (number26, Κυπρου, να ανοιξεις σε Ολλανδία κλπ)
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.065 δευτερόλεπτα