Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Διαδικασία ανοίγματος λογαριασμού στο εξωτερικό, επιτόκια, φορολογία τόκων καταθέσεων εξωτερικού, επαναπατρισμός.

ΘΕΜΑ: ΤΟΚΟΙ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ

ΤΟΚΟΙ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ 31 Μαϊ 2016 17:49 #10

  • George (geo821)
  • Το Άβαταρ του/της George (geo821)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 963
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 190
  • Κάρμα: 19
Καράντη Μαρία (cross) έγραψε:
Χάθηκε η δημιουργία αφορολόγητης ανώνυμης offshore εταιρίας, και η εκεί μεταφορά όλων των τραπεζικών καταθέσεων;

Άμυνα απέναντι σε λυσσασμένους εκδικητικούς Μαοϊκούς Κομμουνιστές, σε δηλωμένο ταξικό πόλεμο.

Αυτο ειναι (ακομα) το καλυτερο.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

ΤΟΚΟΙ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ 31 Μαϊ 2016 20:11 #11

  • kostas bg (kostas.bg)
  • Το Άβαταρ του/της kostas bg (kostas.bg)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 552
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 208
  • Κάρμα: 23 (1)
George (geo821) έγραψε:
kostas bg (kostas.bg) έγραψε:
aris (vets) έγραψε:
Καλησπέρα.

έχω από πέρυσι μεταφέρει κάποια χρήματα στην ADVANZIA, κατά το άνοιγμα του λογαριασμού δεν μου ζητήθηκε ΑΦΜ, μόνο στοιχεία ταυτότητας. θέλω την αποψή σας κατά πόσο θα πρέπει να δηλώσω στην φετινή μου δήλωση τα ποσά που εισέπραξα από τόκους. Tα χρήματα προέρχονται από αποταμίευση και προκύπτουν από τις φορολογικές μου δηλώσεις. Απλά δεν θα ήθελα αυτο το συνονθύλευμα καλικάντζαρων που κυβερνά να ξέρει τι έχω και που. Με δεδομένο ότι δεν έχει η τράπεζα το ΑΦΜ μου, πως θα ενημερώσουν τις εδώ αρχές για το ποσό σύμφωνα με την διακρατική συμφωνία που υπάρχει? έχω δει ότι μου κρατάνε φόρο, κάθε φορά που μου αποδίσουν τόκους.
περιμένω τις απόψεις των ειδικών του forum.
Από το 2008 δεν έχω δηλώσει τόκους εξωτερικού για πιο λόγο? Όταν πτώχευσε η τράπεζα που είχα τα χρήματα μου στο εξωτερικό το Ελληνικό κράτος με αποζημίωσε????Μη μασάτε στους εκβιαστές τίποτα μη δηλώσετε Αν γίνει νόμος να δίνουν πληροφορίες οι τράπεζες στην ΕΕ τα βάζεις σε θυρίδα τράπεζας εξωτερικού και κοιμάσαι ήσυχος Όπως έγιναν οι τόκοι κάτω από 1% ποιος ο λόγος να φαίνονται πόσα έχεις στους ντόπιους και ευρωπαίους νταβατζήδες :evil:

Πολυ ευκολα τα λες. Και η ανταλλαγη πληροφοριων εχει μπει ηδη σε εφαρμογη. Και ταυτοποιηση μπορει να γινει και με τον αριθμο ταυτοτητας.
Έγραψα τα παρκάρεις σε θυρίδα σε τράπεζα εξωτερικού και ησύχασες από αρπακτικά και νταβατζήδες !
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΤΟΚΟΙ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ 31 Μαϊ 2016 20:28 #12

  • George (geo821)
  • Το Άβαταρ του/της George (geo821)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 963
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 190
  • Κάρμα: 19
kostas bg (kostas.bg) έγραψε:
George (geo821) έγραψε:
kostas bg (kostas.bg) έγραψε:
aris (vets) έγραψε:
Καλησπέρα.

έχω από πέρυσι μεταφέρει κάποια χρήματα στην ADVANZIA, κατά το άνοιγμα του λογαριασμού δεν μου ζητήθηκε ΑΦΜ, μόνο στοιχεία ταυτότητας. θέλω την αποψή σας κατά πόσο θα πρέπει να δηλώσω στην φετινή μου δήλωση τα ποσά που εισέπραξα από τόκους. Tα χρήματα προέρχονται από αποταμίευση και προκύπτουν από τις φορολογικές μου δηλώσεις. Απλά δεν θα ήθελα αυτο το συνονθύλευμα καλικάντζαρων που κυβερνά να ξέρει τι έχω και που. Με δεδομένο ότι δεν έχει η τράπεζα το ΑΦΜ μου, πως θα ενημερώσουν τις εδώ αρχές για το ποσό σύμφωνα με την διακρατική συμφωνία που υπάρχει? έχω δει ότι μου κρατάνε φόρο, κάθε φορά που μου αποδίσουν τόκους.
περιμένω τις απόψεις των ειδικών του forum.
Από το 2008 δεν έχω δηλώσει τόκους εξωτερικού για πιο λόγο? Όταν πτώχευσε η τράπεζα που είχα τα χρήματα μου στο εξωτερικό το Ελληνικό κράτος με αποζημίωσε????Μη μασάτε στους εκβιαστές τίποτα μη δηλώσετε Αν γίνει νόμος να δίνουν πληροφορίες οι τράπεζες στην ΕΕ τα βάζεις σε θυρίδα τράπεζας εξωτερικού και κοιμάσαι ήσυχος Όπως έγιναν οι τόκοι κάτω από 1% ποιος ο λόγος να φαίνονται πόσα έχεις στους ντόπιους και ευρωπαίους νταβατζήδες :evil:

Πολυ ευκολα τα λες. Και η ανταλλαγη πληροφοριων εχει μπει ηδη σε εφαρμογη. Και ταυτοποιηση μπορει να γινει και με τον αριθμο ταυτοτητας.
Έγραψα τα παρκάρεις σε θυρίδα σε τράπεζα εξωτερικού και ησύχασες από αρπακτικά και νταβατζήδες !

Δεν είμαι τόσο βέβαιος ούτε για το ότι είναι ευκολότερη λύση, ούτε λιγκότερο επικίνδυνη, ούτε για το ότι ξεμπερδεύεις ...
Ξεμπερδεύεις μόνο όταν τα έχεις δίπλα σου και τα ακουμπας και δεν δίνεις λογαριασμό σε κανέναν. Βέβαια εκεί έχεις άλλα ρίσκα, αλλά απ' ότι φαίνεται τίποτα δεν είναι risk free σε αυτή τη ζωή.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΤΟΚΟΙ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ 31 Μαϊ 2016 21:07 #13

  • Thanasis (atsi)
  • Το Άβαταρ του/της Thanasis (atsi)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 390
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 164
  • Κάρμα: 12
Δεν ξέρω τι γίνεται σε άλλες ευρωπαϊκές χώρες αλλά στην Σουηδία δεν επιτρέπεται να έχεις μετρητά σε τραπεζική θυρίδα
Lagom
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΤΟΚΟΙ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ 31 Μαϊ 2016 21:17 #14

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
Thanasis (atsi) έγραψε:
Δεν ξέρω τι γίνεται σε άλλες ευρωπαϊκές χώρες αλλά στην Σουηδία δεν επιτρέπεται να έχεις μετρητά σε τραπεζική θυρίδα
Ούτε εδώ.
Και λοιπόν?
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross), Thanasis (atsi)

ΤΟΚΟΙ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ 31 Μαϊ 2016 21:20 #15

  • kostas bg (kostas.bg)
  • Το Άβαταρ του/της kostas bg (kostas.bg)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 552
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 208
  • Κάρμα: 23 (1)
Thanasis (atsi) έγραψε:
Δεν ξέρω τι γίνεται σε άλλες ευρωπαϊκές χώρες αλλά στην Σουηδία δεν επιτρέπεται να έχεις μετρητά σε τραπεζική θυρίδα
Στη Βουλγαρία επιτρέπετε και έχει 3 μεγέθη θυρίδες για να χωρέσει όλο το πακέτο Το ρίσκο είναι ότι σε περίπτωση ληστείας δεν αποζημιώνεσαι
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross), Thanasis (atsi)

ΤΟΚΟΙ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ 31 Μαϊ 2016 21:30 #16

  • Thanasis (atsi)
  • Το Άβαταρ του/της Thanasis (atsi)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 390
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 164
  • Κάρμα: 12
soto51 έγραψε:
Thanasis (atsi) έγραψε:
Δεν ξέρω τι γίνεται σε άλλες ευρωπαϊκές χώρες αλλά στην Σουηδία δεν επιτρέπεται να έχεις μετρητά σε τραπεζική θυρίδα
Ούτε εδώ.
Και λοιπόν?

Σε περίπτωση ληστείας δεν σε αποζημιώνει η ασφάλεια
Lagom
Τελευταία διόρθωση: 31 Μαϊ 2016 21:31 από Thanasis (atsi).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΤΟΚΟΙ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ 31 Μαϊ 2016 21:50 #17

  • gus (gus326)
  • Το Άβαταρ του/της gus (gus326)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1784
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 695
  • Κάρμα: 36
Γιαυτό διάλεξα θυρίδες στην Ελλάδα, Ελβετία και εκτός Ηπείρου και μάλιστα σε USD, Euro, Gold και πες στον Τρύπωνα χαιρετίσματα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

ΤΟΚΟΙ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ 31 Μαϊ 2016 21:55 #18

  • george123
  • Το Άβαταρ του/της george123
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 385
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 66
  • Κάρμα: -8 (-1)
gus326 έγραψε:
Γιαυτό διάλεξα θυρίδες στην Ελλάδα, Ελβετία και εκτός Ηπείρου και μάλιστα σε USD, Euro, Gold και πες στον Τρύπωνα χαιρετίσματα.

Θεσσαλονικη άρπαξαν απο θυρίδα τραπεζας 300κ απο ενα γιατρό
Υπαλληλος της τράπεζας που τωρα θα ειναι Brazil

Θες να κάνουν άλλοι διακοπες με τα δικά σου χρήματα ;;
Εαν ναι , βάλτα σε θυρίδα
Τελευταία διόρθωση: 02 Ιουν 2016 13:59 από george123.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.065 δευτερόλεπτα