Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Γνώμες, κριτικές και εμπειρίες για τράπεζες ή τραπεζικά προϊόντα.

ΘΕΜΑ: ALPHA ΝΤΑΒΑΤΖΙΛΙΚΙ!!!

ALPHA ΝΤΑΒΑΤΖΙΛΙΚΙ!!! 17 Δεκ 2016 01:59 #19

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
Γιώργος (ANTI) έγραψε:
Πολλές τράπεζες του εξωτερικού, ζητούν συστατική μίας άλλης τράπεζας πριν το άνοιγμα του λογαριασμού, ιδιαίτερα όταν αυτός γινόνταν (γίνεται ατύπως ακόμα) εξ αποστάσεως.

Αυτό που λες (και που ισχύει σπάνια) απαντάει μόνο σε μια απ' τις ερωτήσεις μου:
Στο προς ποιον θα απευθύνεται.

Δεν απαντάει όμως στις άλλες:
Θα λέει ότι είσαι καλό παιδί?
Ότι έχεις καλό χαρακτήρα?
Τι θα λέει?
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ALPHA ΝΤΑΒΑΤΖΙΛΙΚΙ!!! 17 Δεκ 2016 02:35 #20

  • gus (gus326)
  • Το Άβαταρ του/της gus (gus326)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1784
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 695
  • Κάρμα: 36
soto51 έγραψε:
Ιωάννης (mousatos) έγραψε:
Με την κανονική αποστολή κάνει 2 μέρες πάντως, να ξέρεις. Στέλνω τακτικά από Εθνική σε Αττικής.
Περίεργο.
Εγώ στέλνω κάθε μήνα από Εθνική σε Πειραιώς.
ΠΟΤέ με επείγουσα αποστολή.
Χρέωση συνολικά (our) = 2 ευρώ.
16 Δεκ (Παρ) τα στέλνω, 19 Δεκ (Δευ) είναι στην Πειραιώς (επόμενη εργάσιμη).
17 Δεκ (Σαβ) τα στέλνω, πάλι 19 Δεκ (Δευ) είναι στην Πειραιώς (επόμενη εργάσιμη).
18 Δεκ (Κυρ) τα στέλνω, πάλι 19 Δεκ (Δευ) είναι στην Πειραιώς (επόμενη εργάσιμη).
19 Δεκ (Δευ) τα στέλνω, 20 Δεκ (Τρι) είναι στην Πειραιώς (επόμενη εργάσιμη).
Αν δε μεσολαβεί Σ/Κ δηλαδή, είναι την άλλη μέρα.
Δεν κατάλαβα ποτέ τι είναι αυτή η δυνατότητα του "Επείγουσα Αποστολή" που μπορείς να διαλέξεις, και ποτέ δεν το διάλεξα.
Φαίνεται (απ' ότι διάβασα εδώ) ότι είναι για να μαζεύουν δεκάρικα, κι όποιος τσιμπήσει.

Για τη συστατική:
Τι πα να πει "συστατική"?
Ότι είσαι καλό παιδί, ότι έχεις καλό χαρακτήρα? Τι θα λέει η συστατική? Και προς ποιον θα απευθύνεται?
Μήπως εννοείς "εγγυητική", mixalis (furbygr)?
Εν πάσει περιπτώσει, όταν πας γυρεύοντας κάτι, το πληρώνεις. Αν ζητήσεις ΒΕΒΑΙΩΣΗ (ότι π.χ. την 16/12/2016 είχες υπόλοιπα καταθέσεων ΧΨΩ ευρώ), θα στη δώσουν βάσει τιμοκαταλόγου τους. Αλλά συστατική? Τι λέει?
Κι αν έχεις 2-3 εκ. σε προθεσμιακές, δεν θα σε χρεώσουν τίποτα. Και θα σε κεράσει και καφέ ο διευθυντής.

Για τις κάρτες:
Και ο ermakos, και ο ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) έχουν δίκιο.
Τους λες: "Χωρίς συνδρομή δια βίου, κι αν θέλετε. Αν όχι, καταργείστε την".
Τώρα βέβαια έχουν αλλάξει τα πράματα, και όταν θα ορμήξουν ένα κάρο κόσμος να βγάλει κάρτα γιατί μόνο έτσι θα χτίζεις αφορολόγητο, θα κοιτάξουν κι αυτοί να βγάλουν ό,τι μπορούν απ' την ιστορία.

Σε κάθε περίπτωση, μακριά κι αγαπημένοι.

Επείγουσα αποστολή σημαίνει ΥΚΣ λίγα λεπτά και στο 99% των περιπτώσεων συμβαίνει. Μερικές φορές χρειάζεσαι το χρημα άμεσα για νσ μη μένει μέσα ούτε λεπτό. Όλες οι άλλες τράπεζες χρεώνουν 1€ πιο πάνω την επείγουσα αποστολή. Μόνο τα λαμογια της εθνική χρεώνουν 12€.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ALPHA ΝΤΑΒΑΤΖΙΛΙΚΙ!!! 17 Δεκ 2016 03:00 #21

  • vortex
  • Το Άβαταρ του/της vortex
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 343
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 132
  • Κάρμα: 15
soto51 έγραψε:
Γιώργος (ANTI) έγραψε:
Πολλές τράπεζες του εξωτερικού, ζητούν συστατική μίας άλλης τράπεζας πριν το άνοιγμα του λογαριασμού, ιδιαίτερα όταν αυτός γινόνταν (γίνεται ατύπως ακόμα) εξ αποστάσεως.

Αυτό που λες (και που ισχύει σπάνια) απαντάει μόνο σε μια απ' τις ερωτήσεις μου:
Στο προς ποιον θα απευθύνεται.

Δεν απαντάει όμως στις άλλες:
Θα λέει ότι είσαι καλό παιδί?
Ότι έχεις καλό χαρακτήρα?
Τι θα λέει?

Θα λέει ότι είσαι σωστός στις πληρωμές των δόσεων αν έχεις πάρει κάποιο δάνειο. Αν όχι, ίσως κάτι γενικό, ότι είσαι καλός πελάτης.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ALPHA ΝΤΑΒΑΤΖΙΛΙΚΙ!!! 17 Δεκ 2016 03:03 #22

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
gus (gus326) έγραψε:
Επείγουσα αποστολή σημαίνει ΥΚΣ λίγα λεπτά και στο 99% των περιπτώσεων συμβαίνει. Μερικές φορές χρειάζεσαι το χρημα άμεσα για νσ μη μένει μέσα ούτε λεπτό. Όλες οι άλλες τράπεζες χρεώνουν 1€ πιο πάνω την επείγουσα αποστολή. Μόνο τα λαμογια της εθνική χρεώνουν 12€.

gus,
1) Δεν ξέρω τι σημαίνει ΥΚΣ.
2) Δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ, επομένως δεν ξέρω τι χρεώνει η Εθνική.
3) Κατά μείζονα λόγο, δεν ξέρω τι χρεώνουν οι άλλοι.
4) Δέχομαι αυτό που λες: "Σε λίγα λεπτά". Αλλά δεν μου έχει τύχει να χρειαστώ αυτή την υπηρεσία. Ας πάνε την άλλη μέρα. Με €2.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ALPHA ΝΤΑΒΑΤΖΙΛΙΚΙ!!! 17 Δεκ 2016 03:11 #23

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
vortex έγραψε:
Θα λέει ότι είσαι σωστός στις πληρωμές των δόσεων αν έχεις πάρει κάποιο δάνειο. Αν όχι, ίσως κάτι γενικό, ότι είσαι καλός πελάτης.

Το ότι είσαι σωστός στις πληρωμές του δανείου είναι "Βεβαίωση", όχι συστατική. Αν τη ζητήσεις τη βεβαίωση, κοιτάει τα βιβλία της η τράπεζα, το βλέπει (ότι έτσι έχει γίνει μέχρι τότε), και το βεβαιώνει πάνω σε ένα χαρτί.

Το ότι είσαι καλός πελάτης πράγματι είναι γενικό, αλλά τέτοιο μπορείς να πάρεις κι από τον καστανά της γωνίας, αν σε ξέρει ότι απ' αυτόν αγοράζεις τακτικά τα κάστανα σου. Κι απ' τον βενζινά σου, κι απ' το σουπερμάρκετ σου, να μη στους αραδιάσω όλους τώρα.

Όλοι όμως μπορούν να σου ζητήσουν αμοιβή για να στη δώσουν. Κανείς (ούτε η τράπεζα) δεν υποχρεωμένος να στη δώσει free.

Έλα εσύ στη θέση τους. Εσύ θα την έδινες?
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ALPHA ΝΤΑΒΑΤΖΙΛΙΚΙ!!! 17 Δεκ 2016 04:06 #24

  • ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • Το Άβαταρ του/της ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Moderator
  • Δημοσιεύσεις: 2977
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1368
  • Κάρμα: 147
Πριν κάνα χρόνο έστειλα έμβασμα στη revolut.
Επειδή όμως τα λεφτα τα έστειλα στον λογαριασμό USD που είχαν, έγινε ένα μπερδεμα κ δεν εμφανιζόταν το ποσό στο κινητο μου.
Μην τα πολυλογώ, ζήτησα απο την τράπεζά μου να το ψαξει κ στην αναγκη να ακυρώσουν το έμβασμα κ να επιστρέψουν τα λεφτά.
Μου είπαν πως για να το κάνουν θα με χρεώσουν 15€, ασχετα αν θα λυθεί το πρόβλημά μου.
Επειδή το ποσό ήταν σεβαστό, συμφώνησα.
Με το δικό μου ναι, ΑΜΕΣΩΣ μου τσίμπησαν τα 15€ :angry:
Την άλλη μέρα όμως λύθηκε το πρόβλημά μου, όχι απο την τράπεζά μου, αλλα απο την revolut.

Η τράπεζά μου όμως αρνήθηκε να μου επιστρέψει τα 15€, παρόλο που δεν έκανε τίποτα για να με βοηθήσει.
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ALPHA ΝΤΑΒΑΤΖΙΛΙΚΙ!!! 17 Δεκ 2016 04:39 #25

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) έγραψε:
Πριν κάνα χρόνο έστειλα έμβασμα στη revolut.
Επειδή όμως τα λεφτα τα έστειλα στον λογαριασμό USD που είχαν, έγινε ένα μπερδεμα κ δεν εμφανιζόταν το ποσό στο κινητο μου.
Μην τα πολυλογώ, ζήτησα απο την τράπεζά μου να το ψαξει κ στην αναγκη να ακυρώσουν το έμβασμα κ να επιστρέψουν τα λεφτά.
Μου είπαν πως για να το κάνουν θα με χρεώσουν 15€, ασχετα αν θα λυθεί το πρόβλημά μου.
Επειδή το ποσό ήταν σεβαστό, συμφώνησα.
Με το δικό μου ναι, ΑΜΕΣΩΣ μου τσίμπησαν τα 15€ :angry:
Την άλλη μέρα όμως λύθηκε το πρόβλημά μου, όχι απο την τράπεζά μου, αλλα απο την revolut.

Η τράπεζά μου όμως αρνήθηκε να μου επιστρέψει τα 15€, παρόλο που δεν έκανε τίποτα για να με βοηθήσει.

Αυτό είναι απ' τα κουφά, ρε Παναγιώτη.
Σε χρέωσαν €15 ΓΙΑ ΠΟΙΑ ΥΠΗΡΕΣΙΑ?
Δεν τους ρώτησες?
Τι σου απάντησαν?

Αλλά υπάρχει και μια ασάφεια σ' αυτά που λες:
1) "τα έστειλα στον λογαριασμό USD που είχαν" που είχε η revolut, προφανώς εννοείς.
2) "δεν εμφανιζόταν το ποσό στο κινητο μου" όταν έψαχνες τη revolut, προφανώς εννοείς. Δεν εμφανιζόταν ότι είχαν μπει, ορθόν?
3) "ζήτησα απο την τράπεζά μου να ακυρώσουν το έμβασμα" Το οποίο όμως ΔΕΝ ακύρωσαν, αφού τελικά, πήγε.
4) "κ να επιστρέψουν τα λεφτά" εννοείς να τα ξαναβάλουν στο λογαριασμό σου, εκεί από όπου τα πήραν για να τα στείλουν στη revolut. Ορθόν?

Το (3) και το (4) (εντολές σου προς την τράπεζα σου) δεν πραγματοποιήθηκαν (αν έχω καταλάβει καλά τι λες). Επομένως, για ποια υπηρεσία σε χρέωσαν?
Επειδή τους πήρες τηλέφωνο και τους απασχόλησες?
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ALPHA ΝΤΑΒΑΤΖΙΛΙΚΙ!!! 17 Δεκ 2016 05:12 #26

  • ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • Το Άβαταρ του/της ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Moderator
  • Δημοσιεύσεις: 2977
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1368
  • Κάρμα: 147
soto51 έγραψε:
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) έγραψε:
Πριν κάνα χρόνο έστειλα έμβασμα στη revolut.
Επειδή όμως τα λεφτα τα έστειλα στον λογαριασμό USD που είχαν, έγινε ένα μπερδεμα κ δεν εμφανιζόταν το ποσό στο κινητο μου.
Μην τα πολυλογώ, ζήτησα απο την τράπεζά μου να το ψαξει κ στην αναγκη να ακυρώσουν το έμβασμα κ να επιστρέψουν τα λεφτά.
Μου είπαν πως για να το κάνουν θα με χρεώσουν 15€, ασχετα αν θα λυθεί το πρόβλημά μου.
Επειδή το ποσό ήταν σεβαστό, συμφώνησα.
Με το δικό μου ναι, ΑΜΕΣΩΣ μου τσίμπησαν τα 15€ :angry:
Την άλλη μέρα όμως λύθηκε το πρόβλημά μου, όχι απο την τράπεζά μου, αλλα απο την revolut.

Η τράπεζά μου όμως αρνήθηκε να μου επιστρέψει τα 15€, παρόλο που δεν έκανε τίποτα για να με βοηθήσει.

Αυτό είναι απ' τα κουφά, ρε Παναγιώτη.
Σε χρέωσαν €15 ΓΙΑ ΠΟΙΑ ΥΠΗΡΕΣΙΑ?
Δεν τους ρώτησες?
Τι σου απάντησαν?

Αλλά υπάρχει και μια ασάφεια σ' αυτά που λες:
1) "τα έστειλα στον λογαριασμό USD που είχαν" που είχε η revolut, προφανώς εννοείς.
2) "δεν εμφανιζόταν το ποσό στο κινητο μου" όταν έψαχνες τη revolut, προφανώς εννοείς. Δεν εμφανιζόταν ότι είχαν μπει, ορθόν?
3) "ζήτησα απο την τράπεζά μου να ακυρώσουν το έμβασμα" Το οποίο όμως ΔΕΝ ακύρωσαν, αφού τελικά, πήγε.
4) "κ να επιστρέψουν τα λεφτά" εννοείς να τα ξαναβάλουν στο λογαριασμό σου, εκεί από όπου τα πήραν για να τα στείλουν στη revolut. Ορθόν?

Το (3) και το (4) (εντολές σου προς την τράπεζα σου) δεν πραγματοποιήθηκαν (αν έχω καταλάβει καλά τι λες). Επομένως, για ποια υπηρεσία σε χρέωσαν?
Επειδή τους πήρες τηλέφωνο και τους απασχόλησες?

Δυστυχώς, αυτό το ήξερα κ το ανέφεραν καθαρά.
Κ μόνο που εκανα την γραπτή αίτησή μου προς αυτούς να εξετάσουν την επιστροφή του εμβασματός μου, έχει χρέωση 15€, ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ απο το αποτέλεσμα!
Δεν κάνω πλάκα!
Αν θες να σου πω σε ποια τράπεζα αναφέρομαι με pm.

Αντίθετα, όταν απο λάθος τους με χρέωσαν 2 φορές μια συναλλαγή με πιστωτική, χρειαστηκε μα τους τρελλάνω στα τηλ κ στα mails για να μου επιστρέψουν τελικα το ποσό...
Να το επαναλάβω;
Μακριά απο αυτούς....
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ALPHA ΝΤΑΒΑΤΖΙΛΙΚΙ!!! 17 Δεκ 2016 05:54 #27

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) έγραψε:
Δυστυχώς, αυτό το ήξερα κ το ανέφεραν καθαρά.
Κ μόνο που εκανα την γραπτή αίτησή μου προς αυτούς να εξετάσουν την επιστροφή του εμβασματός μου, έχει χρέωση 15€, ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ απο το αποτέλεσμα!
Δεν κάνω πλάκα!
Αν θες να σου πω σε ποια τράπεζα αναφέρομαι με pm.

Αντίθετα, όταν απο λάθος τους με χρέωσαν 2 φορές μια συναλλαγή με πιστωτική, χρειαστηκε μα τους τρελλάνω στα τηλ κ στα mails για να μου επιστρέψουν τελικα το ποσό...
Να το επαναλάβω;
Μακριά απο αυτούς....

Μπα, δε χρειάζεται πμ... Όποια και να'ναι, δε με νοιάζει.
Σάμπως πρόκειται να πάω λεφτά σε καμιά τους?

Καλά, ΣΕ ΜΕΝΑ το λες το "Μακριά απο αυτούς"?? :lol: :woohoo: :S

Δε με έχεις καταλάβει τόσο καιρό τώρα? :evil:
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.070 δευτερόλεπτα