Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Διαδικασία ανοίγματος λογαριασμού στο εξωτερικό, επιτόκια, κριτικές. Επιτόκια Βουλγαρίας
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3

ΘΕΜΑ: Θα είναι ασφαλή τα λεφτά μου στη Βουλγαρία σε σχέση με την Ελλάδα?

Θα είναι ασφαλή τα λεφτά μου στη Βουλγαρία σε σχέση με την Ελλάδα? 18 Οκτ 2014 21:33 #1

  • vacondios
  • Το Άβαταρ του/της vacondios
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 223
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 86
  • Κάρμα: 6 (1)
Προσφάτως με τη ρευστότητα και την αβεβαιότητα που επικρατεί στην Ελληνική Οικονομία σκέφτηκα να να ξαναβγάλω λεφτά (150.000 €) στο εξωτερικό. Τα λεφτά είναι καθαρά, νόμιμα και φορολογημένα. Το 2010 είχα ξαναβγάλει λεφτά στην Κύπρο ώσπου ήλθε το σοκ του Μαρτίου 2013 αλλά ευτυχώς χωρίς απώλεις (ελέω συνδικαιούχου) Τα λεφτά τώρα είναι στην Ελλάδα. Τώρα που εμφανίζονται μαύρα σύννεφα στην Ελλάδα σκέφτομαι μήπως οι οικονομίες μιας ζωής θα είναι πιο ασφαλείς στην Τράπεζα Πειραιώς Βουλγαρίας απ' ότι είναι στην Τράπεζα Πειραιώς Ελλάδας. Άλλες επιλογές (πχ Ελβετία, Αγγλία) δεν παίζουν. Το δίλλημά μου είναι Ελλάδα ή Βουλγαρία και το κριτήριο είναι η ασφάλεια ΚΑΙ ΟΧΙ η απόδοση.

Υ.Γ. Προσφάτως διάβασα και αυτά και φούντωσε η αμφιβολία:
e-dragoumanos.eu/2014/08/13/%CE%BA%CE%B1...-%CF%87%CE%AC%CE%BD/

www.imerisia.gr/article.asp?catid=26520&subid=2&pubid=113298940

www.kathimerini.gr/37576/article/oikonom...s-ploysiwn-voylgarwn
Εσύ νόμιζες πως έχεις τίποτα κορτάκηδες
μα ούτε πιτσιρίκια έχεις μήτε και πρεζάκηδες
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Θα είναι ασφαλή τα λεφτά μου στη Βουλγαρία σε σχέση με την Ελλάδα? 18 Οκτ 2014 22:29 #2

  • Isidoros
  • Το Άβαταρ του/της Isidoros
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 201
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 35
  • Κάρμα: 3
Αν δεν παίζει η Ελβετία ή η Αγγλία, ας "παίξει" η Γερμανία ή Λουξεμβούργο (αν σκέφτεσαι για Ευρώπη).
Γιατί να κολλούμε με τη Βουλγαρία και μάλιστα με την Πειραιώς;
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Θα είναι ασφαλή τα λεφτά μου στη Βουλγαρία σε σχέση με την Ελλάδα? 18 Οκτ 2014 23:41 #3

  • Yannisko
  • Το Άβαταρ του/της Yannisko
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 34
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 14
  • Κάρμα: 2
Φίλε ακόμη πολλοί απο εμάς έχουμε δεσμευμένα χρήματα στην ΚΤΒ Bank. Δες το θέμα συζήτησης:
Πρόβλημα στην Corporate Commercial Bank (KTB)
Μακριά από Βουλγαρία διαθέτει αναξιόπιστο κρατικό μηχανισμό. Εγγυήθηκε τις καταθέσεις μας εως 100.000,00ευρώ και δεν μας έχει δώσει σεντ απο τον Ιούνιο 2014 και δεν είμαστε και σίγουροι εάν θα μας πληρώσει κιόλας... :(

Τώρα που αλλού να στείλεις τα χρήματα σου για ασφάλεια δυστυχώς εγώ δεν μπορώ να σε βοηθήσω.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Θα είναι ασφαλή τα λεφτά μου στη Βουλγαρία σε σχέση με την Ελλάδα? 19 Οκτ 2014 03:45 #4

  • vacondios
  • Το Άβαταρ του/της vacondios
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 223
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 86
  • Κάρμα: 6 (1)
Yannisko έγραψε:
Φίλε ακόμη πολλοί απο εμάς έχουμε δεσμευμένα χρήματα στην ΚΤΒ Bank. Δες το θέμα συζήτησης:
Πρόβλημα στην Corporate Commercial Bank (KTB)
Μακριά από Βουλγαρία διαθέτει αναξιόπιστο κρατικό μηχανισμό. Εγγυήθηκε τις καταθέσεις μας εως 100.000,00ευρώ και δεν μας έχει δώσει σεντ απο τον Ιούνιο 2014 και δεν είμαστε και σίγουροι εάν θα μας πληρώσει κιόλας... :(

Τώρα που αλλού να στείλεις τα χρήματα σου για ασφάλεια δυστυχώς εγώ δεν μπορώ να σε βοηθήσω.

Δεν παίζει άλλη επιλογή. Δηλαδή καλύτερα να διακινδυνεύσω το ενδεχόμενο να τα αφήσω εδώ στην Ελλάδα και να συμβεί οι αγορές να αρνηθούν να δανείσουν το Ελληνικό Δημόσιο (ότι συμβαίνει αυτές τις μέρες) και να τυγχάνει να είναι μια αντιμνημονιακή κυβέρνηση, οπότε θα τεθούν σε κίνδυνο οι καταθέσεις μας? Δεν υπάρχει περισσότερη ασφάλεια από τέτοιο ενδδεχόμενο σε Ελληνική Τράπεζα στη Βουλγαρία?
Εσύ νόμιζες πως έχεις τίποτα κορτάκηδες
μα ούτε πιτσιρίκια έχεις μήτε και πρεζάκηδες
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Θα είναι ασφαλή τα λεφτά μου στη Βουλγαρία σε σχέση με την Ελλάδα? 19 Οκτ 2014 12:38 #5

  • kostas bg (kostas.bg)
  • Το Άβαταρ του/της kostas bg (kostas.bg)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 552
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 208
  • Κάρμα: 23 (1)
vacondios έγραψε:
Προσφάτως με τη ρευστότητα και την αβεβαιότητα που επικρατεί στην Ελληνική Οικονομία σκέφτηκα να να ξαναβγάλω λεφτά (150.000 €) στο εξωτερικό. Τα λεφτά είναι καθαρά, νόμιμα και φορολογημένα. Το 2010 είχα ξαναβγάλει λεφτά στην Κύπρο ώσπου ήλθε το σοκ του Μαρτίου 2013 αλλά ευτυχώς χωρίς απώλεις (ελέω συνδικαιούχου) Τα λεφτά τώρα είναι στην Ελλάδα. Τώρα που εμφανίζονται μαύρα σύννεφα στην Ελλάδα σκέφτομαι μήπως οι οικονομίες μιας ζωής θα είναι πιο ασφαλείς στην Τράπεζα Πειραιώς Βουλγαρίας απ' ότι είναι στην Τράπεζα Πειραιώς Ελλάδας. Άλλες επιλογές (πχ Ελβετία, Αγγλία) δεν παίζουν. Το δίλλημά μου είναι Ελλάδα ή Βουλγαρία και το κριτήριο είναι η ασφάλεια ΚΑΙ ΟΧΙ η απόδοση.

Υ.Γ. Προσφάτως διάβασα και αυτά και φούντωσε η αμφιβολία:
e-dragoumanos.eu/2014/08/13/%CE%BA%CE%B1...-%CF%87%CE%AC%CE%BD/

www.imerisia.gr/article.asp?catid=26520&subid=2&pubid=113298940

www.kathimerini.gr/37576/article/oikonom...s-ploysiwn-voylgarwn
Από τον τυφλό καλύτερος ο μονόφθαλμος έτσι είναι το δίλημμα σου και εγώ τον μονόφθαλμο θα επέλεγα BG
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": vacondios

Θα είναι ασφαλή τα λεφτά μου στη Βουλγαρία σε σχέση με την Ελλάδα? 19 Οκτ 2014 13:14 #6

  • Filoxrimatos
  • Το Άβαταρ του/της Filoxrimatos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 882
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 294
  • Κάρμα: 18 (-1)
Αν οι επιλογές σου είναι μόνο Ελλάδα ή Βουλγαρία, πάρτα και κράτα τα σπίτι σου.
Ειδάλλως, ψάξε για άλλα ασφαλή καταφύγια.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Θα είναι ασφαλή τα λεφτά μου στη Βουλγαρία σε σχέση με την Ελλάδα? 19 Οκτ 2014 16:31 #7

kostas bg έγραψε:
vacondios έγραψε:
Προσφάτως με τη ρευστότητα και την αβεβαιότητα που επικρατεί στην Ελληνική Οικονομία σκέφτηκα να να ξαναβγάλω λεφτά (150.000 €) στο εξωτερικό. Τα λεφτά είναι καθαρά, νόμιμα και φορολογημένα. Το 2010 είχα ξαναβγάλει λεφτά στην Κύπρο ώσπου ήλθε το σοκ του Μαρτίου 2013 αλλά ευτυχώς χωρίς απώλεις (ελέω συνδικαιούχου) Τα λεφτά τώρα είναι στην Ελλάδα. Τώρα που εμφανίζονται μαύρα σύννεφα στην Ελλάδα σκέφτομαι μήπως οι οικονομίες μιας ζωής θα είναι πιο ασφαλείς στην Τράπεζα Πειραιώς Βουλγαρίας απ' ότι είναι στην Τράπεζα Πειραιώς Ελλάδας. Άλλες επιλογές (πχ Ελβετία, Αγγλία) δεν παίζουν. Το δίλλημά μου είναι Ελλάδα ή Βουλγαρία και το κριτήριο είναι η ασφάλεια ΚΑΙ ΟΧΙ η απόδοση.

Υ.Γ. Προσφάτως διάβασα και αυτά και φούντωσε η αμφιβολία:
e-dragoumanos.eu/2014/08/13/%CE%BA%CE%B1...-%CF%87%CE%AC%CE%BD/

www.imerisia.gr/article.asp?catid=26520&subid=2&pubid=113298940

www.kathimerini.gr/37576/article/oikonom...s-ploysiwn-voylgarwn
Από τον τυφλό καλύτερος ο μονόφθαλμος έτσι είναι το δίλημμα σου και εγώ τον μονόφθαλμο θα επέλεγα BG


Vacondios καλημερα ,

συμφωνω με kostas.bg αλλα για την ωρα θα επελεγα Unigredit η Raiffessen και στο προσεχες μελλον μολις κουλαρουν τα πραγματα ( με την υποθεση της CCB ) ρισκαρεις σε ενα μεγαλυτερο επιτοκιο !

Υ.Γ ...στοχος αλλωστε ειναι η διασφαλιση του κεφαλαιου σου ;)
.....πολεμος πατηρ παντων......

.....πας μη Ελλην , βαρβαρος.....

.....αν δεν υπαρχει δρομος η αυτος που πηρες δεν σου αρεσει...τοτε χαραξε τον δικο σου.....
Τελευταία διόρθωση: 19 Οκτ 2014 16:32 από Ηρακλειτος (ΗΡΑΚΛΕΙΤΟΣ).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": miou (ΜΑΝΘΟΣ)

Θα είναι ασφαλή τα λεφτά μου στη Βουλγαρία σε σχέση με την Ελλάδα? 19 Οκτ 2014 20:49 #8

  • ΣΤΑΜΑΤΗΣ
  • Το Άβαταρ του/της ΣΤΑΜΑΤΗΣ
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 2231
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1096
  • Κάρμα: 97 (23)
Allianz , city, Raifessenbank , Societe General βουλγαρία επισης ubb postbank peiraius απο βουλγαρια με την προυποθεση οτι τα χρηματα δεν θα μεταφερθπουν με εμβασμα και μετά βοριες χώρες εαν βρεις άκρη ανοιγματος λογαριασμού . Ολα αυτά με την λογική οτι στην Ελλάδα γίνονται κυβέρνηση μονοι τους ξαναλεω μονοι τους οι γνωστοι παραμυθατζήδες . ΕΠΙΣΗΣ χωρις να κουνηθεις απο την Ελλάδα ΗSBC PREMIUM αμεσα για να προλαβεις το εξαμηνο εαν εμπεισευεσαι τους αγγλοσαξονες . :whistle:HSBC οχι με εμβασμα μετρητα .
Τελευταία διόρθωση: 19 Οκτ 2014 20:50 από ΣΤΑΜΑΤΗΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": miou (ΜΑΝΘΟΣ)

Θα είναι ασφαλή τα λεφτά μου στη Βουλγαρία σε σχέση με την Ελλάδα? 20 Οκτ 2014 02:15 #9

  • gus (gus326)
  • Το Άβαταρ του/της gus (gus326)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1780
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 692
  • Κάρμα: 35
Οι πληροφορίες μου λένε ότι οποιοσδήποτε λογαριασμός ανηγει μέσω ΤτΕ στο εξωτερικό, εφόσον υπάρξει δέσμευση στην Ελλάδα θα δεσμευθεί και στην ΕΕ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.075 δευτερόλεπτα