Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Προτάσεις βελτίωσης, αναφορά προβλημάτων - σφαλμάτων ιστοσελίδας, προτάσεις προσθήκης κατηγοριών στην συζήτηση, ερωτήσεις χρήσης

ΘΕΜΑ: Συγκριτικός πίνακας για παρόχους ηλεκτρικής ενέργειας

Συγκριτικός πίνακας για παρόχους ηλεκτρικής ενέργειας 01 Οκτ 2019 14:17 #145

  • papadcha
  • Το Άβαταρ του/της papadcha
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 29
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 42
  • Κάρμα: 10
weenergy.gr Με εύρος ρήτρας ΟΤΣ 43 - 68 MWh

senergy.gr με εύρος ρήτρας ΟΤΣ 40-55 Mwh

fosplus.gr

Αξίζει να μπουν στην σύγκριση.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Ο Τσιγκούνης (T$ig), Μάριος Αντωνίου (epolala), Καράντη Μαρία (cross), γιώργης (yorgi)

Συγκριτικός πίνακας για παρόχους ηλεκτρικής ενέργειας 01 Οκτ 2019 20:13 #146

  • Ο Τσιγκούνης (T$ig)
  • Το Άβαταρ του/της Ο Τσιγκούνης  (T$ig)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Administrator
  • Δημοσιεύσεις: 1241
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 740
  • Κάρμα: 110 (74)
papadcha έγραψε:
weenergy.gr Με εύρος ρήτρας ΟΤΣ 43 - 68 MWh

senergy.gr με εύρος ρήτρας ΟΤΣ 40-55 Mwh

fosplus.gr

Αξίζει να μπουν στην σύγκριση.
Ευχαριστώ για τη πρόταση, θα προστεθούν στον πίνακα.
Γνῶθι σαὐτόν
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross), γιώργης (yorgi), papadcha

Συγκριτικός πίνακας για παρόχους ηλεκτρικής ενέργειας 03 Οκτ 2019 03:05 #147

  • γιώργης (yorgi)
  • Το Άβαταρ του/της γιώργης (yorgi)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1470
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 643
papadcha έγραψε:
senergy.gr
"Πρωτοπόρος στην παραγωγή
ηλεκτρικής ενέργειας από τον ήλιο"
weenergy.gr
"Επιλέγοντας τη WE ENERGY, τη μοναδική εταιρεία στην Ελλάδα που διαθέτει στο Σύστημα Ενέργειας ηλεκτρικό ρεύμα που προέρχεται 100% από Ανανεώσιμες Πηγές, όπως ήλιος και ο άνεμος:
Λες οριστικά… αντίο στους φουσκωμένους λογαριασμούς και συμβάλλεις ουσιαστικά στη μείωση των αερίων ρύπων που προκαλούν το φαινόμενο του θερμοκηπίου και την κλιματική αλλαγή."

Ενδιαφέρον (αν ισχύει).
Βλέπω ακόμη & η αδελφή (η οποία θεωρεί 'μούφα' την κλιματική αλλαγή tsig.gr/lang-el/forum/26-%CE%9B%CE%BF%CE...%B5?start=2133#97189) ενθουσιάστηκε.


Μία ακόμη εταιρεία (ξεφυτρώνουν σαν μανιτάρια για ένα κομμάτι από την πίτα..) που λείπει από το πινακάκι:
www.petrogazenergy.gr


Σχετικά με τις ρήτρες ΟΤΣ
allazorevma.gr/main/post/481
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Ο Τσιγκούνης (T$ig), Καράντη Μαρία (cross)

Συγκριτικός πίνακας για παρόχους ηλεκτρικής ενέργειας 04 Οκτ 2019 19:36 #148

  • savvas lazaridis (savvas74)
  • Το Άβαταρ του/της savvas lazaridis (savvas74)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1
  • Κάρμα: 0
energeia.shop ειναι συνεργαζόμενη με την nrg . φυσικά δεν χρεώνουν ΟΤΣ
επίσης δείτε ένα οδηγό λογαριασμό ΔΕΗ

ειναι γνωστές της αγοράς ενέργειας
Τελευταία διόρθωση: 04 Οκτ 2019 19:38 από savvas lazaridis (savvas74). Αιτία: ορθογραφικά
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Ο Τσιγκούνης (T$ig)

Συγκριτικός πίνακας για παρόχους ηλεκτρικής ενέργειας 07 Οκτ 2019 19:06 #149

  • papadcha
  • Το Άβαταρ του/της papadcha
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 29
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 42
  • Κάρμα: 10
Κάποιες προτάσεις, αν είναι υλοποιήσιμες για τον συγκριτικό πίνακα.
1. Προσθήκη επιλογής τριφασικού - μονοφασικού με ανάλογη αλλαγή στα πάγια (όπου υπάρχει).
2. Προθήκη στήλης κόστους πλέον της ρήτρας ΟΤΣ, γιατί τα αποτελέσματα με την επιβάρυνση είναι η μέρα με την νύχτα. Προτείνω αν γίνεται στην καταχώρηση των δεδομένων τετραμήνου δίπλα ένα κουτάκι όπου θα καταχωρείται η ενδεικτικη ΟΤΣ.

Από την προσωπική μου ενασχόληση με την αναζήτηση παρόχου οι προτεραιότητες μου είναι η χαμηλότερη τιμή συμπεριλαμβανομένης μιας ενδεικτικής ρήτρας (όπου υπάρχει) ΟΤΣ (αυτή την στιγμή η ΟΤΣ κυμαίνεται στα 60+ με σκαμπανεβάσματα από 55-70+ €/ΜWh. Δηλαδή ενδεικτικά για άνω όριο συμβολαίο 50 €/Mwh και 1,5 Mwh το τετράμηνο υπαρχει επιβάρυνση λαμβάνοντας υπόψη το 60 15€ το τετράμηνο στον λογαριασμό του τετραμήνου. Σε προγράμματα τα οποία είναι κοντά στην αξια κατανάλωσης τετραμήνου οι επόμενες επιλογές μου είναι με μηδενικό πάγιο, χωρίς δέσμευση και όσο το δυνατον μικρότερη εκπτωση συνέπειας. Τέλος στην επιλογή που θα κάνουμε να ας ψάξουμε και από γνωστούς την γνωμη τους για τον πάροχο τους καθώς επίσης και τους τρόπους πληρωμής μην ότι κερδίζουμε από ρεύμα το δίνουμε στην τράπεζα σαν εξοδα πληρωμής.

Να ρωτήσω και κάτι, κατά πόσο είναι διασταυρωμένο ότι κάποες εταιρείες δεν χρεώνουν ρήτρα ενώ αναφέρεται στο συμβόλαιο?
Γιατί με την μία από αυτές σε επικοινωνία που είχα πριν από ένα τρίμηνο μου είχε αναφέρει ότι (όπως και ο δικός μου πάροχος) έχουν αρχίσει να χρεώνουν από τον 12/2018 ή 1/2019.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Συγκριτικός πίνακας για παρόχους ηλεκτρικής ενέργειας 08 Οκτ 2019 09:07 #150

  • Ο Τσιγκούνης (T$ig)
  • Το Άβαταρ του/της Ο Τσιγκούνης  (T$ig)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Administrator
  • Δημοσιεύσεις: 1241
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 740
  • Κάρμα: 110 (74)
papadcha έγραψε:
Κάποιες προτάσεις, αν είναι υλοποιήσιμες για τον συγκριτικό πίνακα.
1. Προσθήκη επιλογής τριφασικού - μονοφασικού με ανάλογη αλλαγή στα πάγια (όπου υπάρχει).
2. Προθήκη στήλης κόστους πλέον της ρήτρας ΟΤΣ, γιατί τα αποτελέσματα με την επιβάρυνση είναι η μέρα με την νύχτα. Προτείνω αν γίνεται στην καταχώρηση των δεδομένων τετραμήνου δίπλα ένα κουτάκι όπου θα καταχωρείται η ενδεικτικη ΟΤΣ.

Από την προσωπική μου ενασχόληση με την αναζήτηση παρόχου οι προτεραιότητες μου είναι η χαμηλότερη τιμή συμπεριλαμβανομένης μιας ενδεικτικής ρήτρας (όπου υπάρχει) ΟΤΣ (αυτή την στιγμή η ΟΤΣ κυμαίνεται στα 60+ με σκαμπανεβάσματα από 55-70+ €/ΜWh. Δηλαδή ενδεικτικά για άνω όριο συμβολαίο 50 €/Mwh και 1,5 Mwh το τετράμηνο υπαρχει επιβάρυνση λαμβάνοντας υπόψη το 60 15€ το τετράμηνο στον λογαριασμό του τετραμήνου. Σε προγράμματα τα οποία είναι κοντά στην αξια κατανάλωσης τετραμήνου οι επόμενες επιλογές μου είναι με μηδενικό πάγιο, χωρίς δέσμευση και όσο το δυνατον μικρότερη εκπτωση συνέπειας. Τέλος στην επιλογή που θα κάνουμε να ας ψάξουμε και από γνωστούς την γνωμη τους για τον πάροχο τους καθώς επίσης και τους τρόπους πληρωμής μην ότι κερδίζουμε από ρεύμα το δίνουμε στην τράπεζα σαν εξοδα πληρωμής.

Να ρωτήσω και κάτι, κατά πόσο είναι διασταυρωμένο ότι κάποες εταιρείες δεν χρεώνουν ρήτρα ενώ αναφέρεται στο συμβόλαιο?
Γιατί με την μία από αυτές σε επικοινωνία που είχα πριν από ένα τρίμηνο μου είχε αναφέρει ότι (όπως και ο δικός μου πάροχος) έχουν αρχίσει να χρεώνουν από τον 12/2018 ή 1/2019.
Ευχαριστώ papadcha για τις προτάσεις.
Το πρόβλημα και με την 1 προσθήκη είναι ότι στα περισσότερα προγράμματα δεν αναφέρεται η επιλογή τριφασικού. Πιστεύω ο λόγος είναι ότι λίγοι οικιακοί καταναλωτές χρειάζονται τριφασικό.
Για την 2 προσθήκη, τα πράγματα περιπλέκονται. Ας πούμε ότι ξεπερνάμε το ότι κάθε μέρα είναι διαφορετική η ΟΤΣ και ότι οι περισσότερες εταιρείες δεν την ανακοινώνουν. Ας πάρουμε για παράδειγμα τις τιμές www.volterra.gr/diagramma-ots/. Την μία μέρα είχε 55,09 και την επόμενη 73,76. Πώς μεταφράζεται σε ευρώ η επιβάρυνση που μπορεί να έχει κάποιος καταναλωτής με π.χ. 1000kw το τετράμηνο;
Σχετικά με το ότι κάποιες εταιρείες δεν χρεώνουν ρήτρα, δεν είναι σίγουρο. Απλά υπάρχει η πληροφορία ότι στο παρελθόν δεν χρέωναν. Αν γνωρίζεις ότι κάποιες ξεκίνησαν να χρεώνουν, αν μπορείς να μας αναφέρεις ποιές είναι αυτές να διορθώσουμε το πίνακα.
Γνῶθι σαὐτόν
Τελευταία διόρθωση: 08 Οκτ 2019 09:07 από Ο Τσιγκούνης (T$ig).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Συγκριτικός πίνακας για παρόχους ηλεκτρικής ενέργειας 08 Οκτ 2019 10:59 #151

  • papadcha
  • Το Άβαταρ του/της papadcha
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 29
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 42
  • Κάρμα: 10
Στο πρώτο θέμα όντως είναι λίγες οι εταιρείες που έχουν διαφορά στο πάγιο τριφασικού μονοφασικού αλλά είναι σχεδόν τριπλάσιο.
Για το 2ο θέμα η ΟΤΣ ανακοινώνεται στο παρακάτω σύνδεσμο

www.admie.gr/leitoyrgia-dedomena/leitoyr...dimosieyseis-agoras/

και από την επικοινωνία που είχα με τον πάροχο μου αναφέρεται στον μέσο όρο της ΟΤΣ για το συνολικό διάστημα του εκκαθαριστικού λογαριασμού (τετράμηνο τις περισσότερες φορές). Έτσι από το παραπάνω σύνδεσμο βάζοντας το διάστημα σου δίνει μια αναφορά για όλο το τετράμηνο από την οποία επιλέγοντας τα κελιά με τις ΟΤΣ σου δίνει τον μέσο όρο στην κάτω μπάρα του excel. Ενδεικτικά αναφέρω ότι η ΟΤΣ στο τελευταίο τετράμηνο είναι 63,58 €/MWh, Άρα για 1000 kWh κατανάλωση τετραμήνου που αναφέρεις και για άνω όριο ΟΤΣ τα 50 €/Mwh η επιβάρυνση θα είναι 63,58-50=13,58 €/MWh. Επειδή 1000 KWh = 1 MWh η επιβάρυνση στο λογαριασμό θα είναι 13,58 €/MWh. Αν υποθέσουμε ότι η τιμή της KWh είναι 0,085 €/kWh εμείς για το συγκεκριμένο διάστημα θα την πληρώσουμε 0,085+0,01358=0,09858 €/kWh. Εμένα ο ΗΡΩΝ δεν μου χρέωνε ρήτρα και στον τελευταίο εκκαθαριστικό ο οποίος αναφερόταν σε 10μηνο (γιατί δεν πηρε μετρήσεις ο ΔΕΔΔΗΕ) μου χρέωσε περίπου 30 € για ένα 9μηνο γιατί ξεκίνησαν να χρεώνουν ρήτρα από 1/12 αν θυμάμαι καλά. Στο κυνήγι άλλου παρόχου μου ανάφερε και η nrg ότι δεν χρέωνε αλλά και αυτή ξεκίνησε το ίδο χρονικό διάστημα να χρεώνει.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Ο Τσιγκούνης (T$ig), Καράντη Μαρία (cross), Isidoros

Συγκριτικός πίνακας για παρόχους ηλεκτρικής ενέργειας 08 Οκτ 2019 16:38 #152

  • Isidoros
  • Το Άβαταρ του/της Isidoros
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 201
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 35
  • Κάρμα: 3
papadcha έγραψε:
..........
Για το 2ο θέμα η ΟΤΣ ανακοινώνεται στο παρακάτω σύνδεσμο
www.admie.gr/leitoyrgia-dedomena/leitoyr...dimosieyseis-agoras/
και από την επικοινωνία που είχα με τον πάροχο μου αναφέρεται στον μέσο όρο της ΟΤΣ για το συνολικό διάστημα του εκκαθαριστικού λογαριασμού (τετράμηνο τις περισσότερες φορές). Έτσι από το παραπάνω σύνδεσμο βάζοντας το διάστημα σου δίνει μια αναφορά για όλο το τετράμηνο από την οποία επιλέγοντας τα κελιά με τις ΟΤΣ σου δίνει τον μέσο όρο στην κάτω μπάρα του excel. Ενδεικτικά αναφέρω ότι η ΟΤΣ στο τελευταίο τετράμηνο είναι 63,58 €/MWh, .....
Προσπάθησα να εφαρμόσω το μ.ο. αλλά δε μπόρεσα, ούτε βρήκα κάποια κάτω μπάρα στο link του excel...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Συγκριτικός πίνακας για παρόχους ηλεκτρικής ενέργειας 08 Οκτ 2019 17:18 #153

  • papadcha
  • Το Άβαταρ του/της papadcha
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 29
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 42
  • Κάρμα: 10
Σου στέλνω το αρχείο από τον ΑΔΜΗΕ για το τελευταίο τετράμηνο και ένα screenshot που δείχνει τον μέσο όρο. Προυπόθεση είναι να κάνεις επιλογή όλων των κελιων με τις τιμές της ΟΤΣ.
Συνημμένα:
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.079 δευτερόλεπτα