Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Προτάσεις βελτίωσης, αναφορά προβλημάτων - σφαλμάτων ιστοσελίδας, προτάσεις προσθήκης κατηγοριών στην συζήτηση, ερωτήσεις χρήσης

ΘΕΜΑ: Συγκριτικός πίνακας για παρόχους ηλεκτρικής ενέργειας

Συγκριτικός πίνακας για παρόχους ηλεκτρικής ενέργειας 18 Φεβ 2016 21:18 #19

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -22 (4)
Μάριος Αντωνίου (epolala) έγραψε:
giorgos (georgios1978) έγραψε:
Αν πληρώνεις τους λογαρισμούς με πιστωτική που δίνει επιστροφή, μπορείς να κερδίζεις επιπλέον 1-2,5% το αναφέρω γιατί στην ΔΕΗ δεν μπορείς να πληρώνεις με κάρτα

Μπορείς! Μέσω Alpha Web banking και φυσικά με κάρτα τής Alpha, το κάνω χρόοονια...
Σου'χει επιλογή: λογαριασμό ή κάρτα (απ'το προφίλ σου).


Σωστός ο Μάριος. Λογαριασμός ΔΕΗ στην ΑΜΕΧ και 1% επιστροφή οπότε καλύπτεται με το παραπάνω και το δεκάλεπτο της προμήθειας, εκτός από το γεγονός ότι μπορείς να το βάλεις και σε μέχρι 9 άτοκες δόσεις αν είναι πάνω από 200€.
Μέτρον άριστον
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Συγκριτικός πίνακας για παρόχους ηλεκτρικής ενέργειας 24 Φεβ 2016 01:14 #20

  • γιώργης (yorgi)
  • Το Άβαταρ του/της γιώργης (yorgi)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1470
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 643
Κάθισα σήμερα & μελέτησα το λογαριασμό μου της ΔΕΗ, μήπως & καταλάβω τι είναι όλα αυτά που καλούμαι κάθε φορά να πληρώσω.
Παρότι μάλιστα έχω βάλει ως δικαιούχος το λεγόμενο "κοινωνικό τιμολόγιο", πρακτικά δεν έχω δει & μεγάλη διαφορά στο λογαριασμό.
Διαπίστωσα λοιπόν τα εξής.
Αυτά που μου 'χαρίζουν' στην έκπτωση της ενεργειακής κατανάλωσης (€/kWh) μου τα τρώνε με τα αυξημένα πάγια. Ιδίως αν έχεις ρεύμα 3φασικό & ξεπεράσεις τις 800 kWh ανά τετράμηνο τα πάγια αυξάνονται κατακόρυφα.
Τα "κοινωνικά" τιμολόγια για όποιον ενδιαφέρεται βρίσκονται εδώ www.dei.gr/Documents2/CUSTOMER%20SERVICE...BA%CF%8C01022016.pdf.
Επίσης (αυτό αφορά νομίζω όλους ανεξάρτητα από το είδος τιμολογίου ή τον πάροχο) η κατανάλωση που κάνουμε & που αναγράφεται & στις χρήσιμες στήλες του φίλου tsig (tsig.gr/lang-el/electricity) δεν είναι καν -δυστυχώς- το κύριο μέρος αυτών που -τελικά- πληρώνουμε (στον δικό μου λογαριασμό είναι λιγότερα από τα μισά). Τα υπόλοιπα: 'ρυθμιζόμενες' χρεώσεις, 'διάφορες' χρεώσεις, ΦΠΑ, χρεώσεις δήμου (ΔΤ+ΔΦ+ΤΑΠ) & (φυσικά) ΕΡΤ (ακόμη & αν δεν παρακολουθείς ή δεν έχεις καν tv/radio στο σπίτι).
(& δεν αναφέρομαι καθόλου σε όλη αυτή την τρελή ιστορία με 'ΕΕΤΑ/ΕΕΤΗΔΕ' που πληρώναμε υποχρεωτικά μέσω ΔΕΗ & τώρα έγινε 'ΕΝΦΙΑ').
Τελευταία διόρθωση: 24 Φεβ 2016 01:16 από γιώργης (yorgi).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross), maria (mb361)

Συγκριτικός πίνακας για παρόχους ηλεκτρικής ενέργειας 24 Φεβ 2016 01:19 #21

  • giorgos (georgios1978)
  • Το Άβαταρ του/της giorgos (georgios1978)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 92
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 42
  • Κάρμα: 3
Μάριος Αντωνίου (epolala) έγραψε:
giorgos (georgios1978) έγραψε:
Αν πληρώνεις τους λογαρισμούς με πιστωτική που δίνει επιστροφή, μπορείς να κερδίζεις επιπλέον 1-2,5% το αναφέρω γιατί στην ΔΕΗ δεν μπορείς να πληρώνεις με κάρτα

Μπορείς! Μέσω Alpha Web banking και φυσικά με κάρτα τής Alpha, το κάνω χρόοονια...
Σου'χει επιλογή: λογαριασμό ή κάρτα (απ'το προφίλ σου).

εχεις δίκιο! μπερδεύτηκα γιατί μερικές κάρτες δεν δινουν επιστροφή για τους λογαριασμους της ΔΕΗ
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Συγκριτικός πίνακας για παρόχους ηλεκτρικής ενέργειας 25 Φεβ 2016 22:29 #22

  • maria (mb361)
  • Το Άβαταρ του/της maria (mb361)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 5234
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1687
  • Κάρμα: 35 (-37)
γιώργης (yorgi) έγραψε:
Κάθισα σήμερα & μελέτησα το λογαριασμό μου της ΔΕΗ, μήπως & καταλάβω τι είναι όλα αυτά που καλούμαι κάθε φορά να πληρώσω.
Παρότι μάλιστα έχω βάλει ως δικαιούχος το λεγόμενο "κοινωνικό τιμολόγιο", πρακτικά δεν έχω δει & μεγάλη διαφορά στο λογαριασμό.
Διαπίστωσα λοιπόν τα εξής.
Αυτά που μου 'χαρίζουν' στην έκπτωση της ενεργειακής κατανάλωσης (€/kWh) μου τα τρώνε με τα αυξημένα πάγια. Ιδίως αν έχεις ρεύμα 3φασικό & ξεπεράσεις τις 800 kWh ανά τετράμηνο τα πάγια αυξάνονται κατακόρυφα.
Τα "κοινωνικά" τιμολόγια για όποιον ενδιαφέρεται βρίσκονται εδώ www.dei.gr/Documents2/CUSTOMER%20SERVICE...BA%CF%8C01022016.pdf.
Επίσης (αυτό αφορά νομίζω όλους ανεξάρτητα από το είδος τιμολογίου ή τον πάροχο) η κατανάλωση που κάνουμε & που αναγράφεται & στις χρήσιμες στήλες του φίλου tsig (tsig.gr/lang-el/electricity) δεν είναι καν -δυστυχώς- το κύριο μέρος αυτών που -τελικά- πληρώνουμε (στον δικό μου λογαριασμό είναι λιγότερα από τα μισά). Τα υπόλοιπα: 'ρυθμιζόμενες' χρεώσεις, 'διάφορες' χρεώσεις, ΦΠΑ, χρεώσεις δήμου (ΔΤ+ΔΦ+ΤΑΠ) & (φυσικά) ΕΡΤ (ακόμη & αν δεν παρακολουθείς ή δεν έχεις καν tv/radio στο σπίτι).
(& δεν αναφέρομαι καθόλου σε όλη αυτή την τρελή ιστορία με 'ΕΕΤΑ/ΕΕΤΗΔΕ' που πληρώναμε υποχρεωτικά μέσω ΔΕΗ & τώρα έγινε 'ΕΝΦΙΑ').

Γιωργο καλησπερα - Ευχαριστω για το ενδιαφερον post σου.

Mπορεις να κανειςς ενα παραδειγμα με συνολικη οικιακη τριφασικη καταναλωση 4 μηνιας περιπου 1100 kW συν 355 kW με νυκτερινο τιμολογιο (συμφωνημενη ισχυς 25kW, 93 τετραγωνικα με τιμη ζωνης 1000 ευρω και παλαιοτητα 0,8).


Οι χρεωσεις μας φεσωνουν για ΦΠΑ, χρεώσεις δήμου (ΔΤ+ΔΦ+ΤΑΠ) & ΕΡΤ ειναι περιπου 90 ευρω (εαν τα διαβαζω σωστα απο τον λογαριασμο μου)

Για την ΔΕΗ εχω ηδη τον υπολογισμο κοστους ρευματος (περιπου 140 ευρω) Για την ΗΡΩΝ (Home 1Ν) ειναι 20 ευρω λιγοτερα.

20 ευρω στα 230 ευρω συνολικου λογαρασμου ειναι ποσοστιαια εξοικονομηση 8.5 % περιπου ανα 4 μηνια (= 2.15 % το μηνα)

Στις ιδιωτικες εταιρειες υπαρχει εγγυηση 'η οχι ? Γιατι η ΔΕΗ εχει και εγγυηση 130 ευρω.
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
Τελευταία διόρθωση: 25 Φεβ 2016 23:31 από maria (mb361).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": γιώργης (yorgi)

Συγκριτικός πίνακας για παρόχους ηλεκτρικής ενέργειας 26 Φεβ 2016 00:25 #23

Καταπληκτικό site (και εργαλείο) σύγκρισης όλων των σχετικών εταιρειών:
www.allazorevma.gr/
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": giorgos (georgios1978), maria (mb361), γιώργης (yorgi)

Συγκριτικός πίνακας για παρόχους ηλεκτρικής ενέργειας 03 Μαρ 2016 21:41 #24

  • maria (mb361)
  • Το Άβαταρ του/της maria (mb361)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 5234
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1687
  • Κάρμα: 35 (-37)
Μάριος Αντωνίου (epolala) έγραψε:
Καταπληκτικό site (και εργαλείο) σύγκρισης όλων των σχετικών εταιρειών:
www.allazorevma.gr/

Νεες προσφορες.

allazorevma.gr/main/post/69
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Συγκριτικός πίνακας για παρόχους ηλεκτρικής ενέργειας 04 Μαρ 2016 01:10 #25

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
maria (mb361) έγραψε:
Νεες προσφορες.

"Κάντε μια αίτηση"


DEH_Diakopi.gif
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross), ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)

Συγκριτικός πίνακας για παρόχους ηλεκτρικής ενέργειας 17 Μαρ 2016 20:31 #26

  • γιώργης (yorgi)
  • Το Άβαταρ του/της γιώργης (yorgi)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1470
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 643
www.capital.gr/epixeiriseis/3111929/nea-...dei-sta-2-3-dis-euro
Νέα έκρηξη των ανεξόφλητων της ΔΕΗ στα 2,3 δισ. ευρώ
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

Συγκριτικός πίνακας για παρόχους ηλεκτρικής ενέργειας 19 Μαρ 2016 23:45 #27

  • GSAKKI
  • Το Άβαταρ του/της GSAKKI
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 456
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 162
  • Κάρμα: 32
"H ΕΓΓΥΗΣΗ ΠΟΥ ΔΙΝΕΙΣ ΣΤΗΝ ΗΡΩΝ ΕΙΝΑΙ Η ΙΔΙΑ ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΠΙΣΤΡΕΦΕΙ Η ΔΕΗ".

ΠΟΣΟ ΝΑ ΕΙΑΙ ΑΡΑΓΕ?? :unsure:
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.074 δευτερόλεπτα