Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Προτάσεις βελτίωσης, αναφορά προβλημάτων - σφαλμάτων ιστοσελίδας, προτάσεις προσθήκης κατηγοριών στην συζήτηση, ερωτήσεις χρήσης

ΘΕΜΑ: Διαγραφή υβριστικών μηνυμάτων του batista

Διαγραφή υβριστικών μηνυμάτων του batista 25 Νοε 2016 15:22 #91

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
Ο Τσιγκούνης (T$ig) έγραψε:
Αγαπητοί φίλοι,
Ευχαριστώ για την ανάδειξη του προβλήματος με την συμμετοχή σε αυτό το νήμα.

Θεωρώ ότι η αιτία του προβλήματος είναι η ανοχή σε "μικροπαραβιάσεις" του σεβασμού προς τον ομιλητή που επέτρεπε, χειρότερες ίσως, παραβάσεις ως απάντηση προς τις πρώτες.

Αυτό από σήμερα αλλάζει:
Αν κάποιος, έστω και σε ένα κείμενο πολλών χρήσιμων προς τη συζήτηση παραγράφων, αναφέρει μια μόνο λέξη που προσβάλει κάποιον τρίτο, ο προσβαλόμενος θα έχει κάθε δικαίωμα να κάνει αναφορά του μηνύματος και αν είναι προσβλητικό θα αφαιρείται εξολοκλήρου. Δεν θα έχει δικαίωμα ο θιγόμενος να απαντήσει ανάλογα ή χειρότερα, αλλιώς μπορεί να αφαιρεθεί η απάντηση του προσβαλόμενου και να μείνει το αρχικό προκλητικό μήνυμα. Ο διαχειριστής πλέον δεν θα κάνει τον ντετέκτιβ ψάχνοντας τα μηνύματα για το ποιός άρχισε την διένεξη.

Προσβλητικό μήνυμα που εντοπίζεται, είτε με αναφορά είτε χωρίς, είτε είναι απάντηση σε προηγούμενο προκλητικό μήνυμα είτε όχι, θα διαγράφεται.-

Όπως θα έχετε (όλοι) παρατηρήσει, δεν συμμετέχω σ' αυτό το νήμα.
Παρά τούτο, θεωρώ ότι οι ανωτέρω "ευχαριστίες" του admin μας προς τους "συμμετέχοντες", και μόνο προς αυτούς, με αδικεί. Και αυτό που λέω έχει να κάνει με "την ανάδειξη του προβλήματος".
Περισσότερα δεν θέλω να πω, αλλά ο admin (Tsig) έχει από μένα το ελεύθερο να πει ό,τι θέλει (αναφερόμενος και στο πρόβλημα, και στο γιατί λέω ότι αισθάνομαι αδικημένος).
Ας αποφασίσει αυτός αν θα το κάνει.

Δυο (γενικές) ερωτήσεις μόνο τώρα (γιατί είμαι πρακτικός άνθρωπος) και μια ειδικότερη ως προς το νόημα της ανωτέρω παραγράφου:
1) "Προσβλητικό" μήνυμα τι θα θεωρείται?
και
2) Ποιος θα κρίνει αν ένα μήνυμα είναι προσβλητικό? Ο admin ή ο user που κάνει την αναφορά?

Π.χ(1) το μήνυμα: "Βρε μαλάκα soto51, τι είναι αυτή η μαλακία που έγραψες?"
είναι προσβλητικό (αν ο soto ΔΕΝ κάνει αναφορά)?

Π.χ(2): "Αυτό το λες επειδή μάλλον είσαι αδερφή"
(ίδιο το ερώτημα).

Το ειδικότερο ερώτημα:
Ένα μήνυμα που μάλλον κάποιον user προσβάλλει, αλλά δεν είναι σαφές ποιον, θα θεωρείται προσβλητικό, ή όχι?
Παράδειγμα τέτοιου μηνύματος:
"...συμφωνεί με την άποψη του γνωστού μαλάκα του site..."
ή
"...συμφωνεί με την άποψη του γνωστού λαμόγιου του site..."
θα διαγράφεται (σύμφωνα με την ανωτέρω παράγραφο) ή όχι?

Και τέλος:
Θα ορίσουμε και ένα λεξικό (κατάλογο λέξεων), με βάση το οποίο θα προσδιορίζεται ποιες λέξεις είναι προσβλητικές και ποιες όχι?
Γιατί μερικές λέξεις έχουν διττή έννοια:
Π.χ:
Αν κάποιος πει (για μένα):
"Τον ξέρω το soto. Είναι διευθυντής στην Αβγδε Α.Ε. Αλλά αρχίδια διευθυντής είναι"
ίσως με προσβάλλει, ίσως όχι.
Αν πει:
"Τον ξέρω το soto. Είναι διευθυντής στην Αβγδε Α.Ε. Και είναι διευθυντής με αρχίδια"
πάλι ίσως με προσβάλλει, ίσως όχι.
Θα πάμε με βάση το λεξικό?
Τότε θα σβήσουμε και το δεύτερο σχόλιο, που είναι εγκωμιαστικό για μένα.
Ε, δε θα μου αρέσει αυτό.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": George (geo821), Ιωάννου (Ιωάννης)

Διαγραφή υβριστικών μηνυμάτων του batista 25 Νοε 2016 15:53 #92

  • Thanasis (atsi)
  • Το Άβαταρ του/της Thanasis (atsi)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 390
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 164
  • Κάρμα: 12
η μέχρι τώρα κατάσταση δεν δουλεύει.
Εμπιστοσύνη στον Tsig νομίζω υπάρχει, ας δώσουμε μια ευκαιρία στον νέο κανονισμό και εδώ θα είμαστε να κουβεντιάσουμε τα αποτελέσματα.
Lagom
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Διαγραφή υβριστικών μηνυμάτων του batista 25 Νοε 2016 15:54 #93

  • Ο Τσιγκούνης (T$ig)
  • Το Άβαταρ του/της Ο Τσιγκούνης  (T$ig)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Administrator
  • Δημοσιεύσεις: 1241
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 740
  • Κάρμα: 110 (74)
Φίλε soto51,
Παράληψή μου συμφωνώ, καθώς μέσω προσωπικών μηνυμάτων έχω λάβει πληροφορίες για το πρόβλημα και επιπλέον προτάσεις για την επίλυσή του. Επομένως, ευχαριστώ και τα μέλη αυτά που βοήθησαν ιδιαιτέρως.
Ως προς τις ερωτήσεις:
Πάνω κάτω πιστεύω ότι ο καθένας καταλαβαίνει αν προσβάλει τον άλλον, ιδιαίτερα αν είναι ειλικρινής για τις προθέσεις του. Υπάρχει φυσικά η περίπτωση να προσβάλεις τον άλλον καταλάθος ή να γίνει παρεξήγηση του μηνύματος.
Στα μηνύματα που δεν προσβάλουν εξόφθαλμα, άλλα ωστόσο βρεθεί κάποιος που προσβάλεται, ο θιγμένος θα πρέπει να κάνει αναφορά αιτιολογώντας όσο μπορεί γιατί αισθάνεται προσβεβλημένος.
Φυσικά στο τέλος ο διαχειριστής θα είναι αυτός που θα κρίνει αν το μήνυμα όντως έχει στοιχεία που προσβάλλουν.
Δεν θα κάτσουμε να φτιάξουμε λεξικό, δεν θα τελειώναμε ποτέ.
Φυσικά αποφεύγουμε την γλώσσα του πεζοδρομίου και τις αναφορές σε γενετήσια όργανα.
Νομίζω ότι η γλώσσα μας είναι αρκετή πλούσια και μπορούμε να πούμε το ίδιο ακριβώς με κόσμιο τρόπο, χωρίς να αφήνουμε περιθώρια παρεξηγήσεων.

Η βασική ιδέα είναι όταν γράφουμε να αποφεύγουμε εκφράσεις που μπορεί να θίξουν τον συνομηλητή, αλλιώς δίνουμε δικαίωμα στον κάθε προσβαλλόμενο να διαγράψει, στην τελική, το μήνυμά μας.
Γνῶθι σαὐτόν
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Διαγραφή υβριστικών μηνυμάτων του batista 25 Νοε 2016 16:30 #94

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
@ Tsig

Εν τάξει, Tsig, ευχαριστώ για την αναφορά, και ο νοών νοείτο.

Κατανοητή και η διευκρίνιση ότι ΔΕΝ θα φτιάξουμε λεξικό, η αναφορά μου σ' αυτό ήταν (βεβαίως) καθ' υπερβολή, δεν είναι δυνατό να γίνει κάτι τέτοιο. Την έκανα όμως για να καταδείξω μέχρι που μπορεί να φτάσει μια τέτοια (ατέρμων) συζήτηση. Δεν οδηγεί πουθενά.

Συμφωνώ και με τη θεωρία (ή "κανονισμό" αν θέλεις να τον πεις κι έτσι) ότι ο admin είναι ο τελικός κριτής του τι επιτρέπεται να γράφεται και τι όχι. Από κει και πέρα είναι στο χέρι σου να ασκείς αυτή τη δράση με τρόπο που θα έχει ευχαριστημένους αυτούς που συμμετέχουν στο site σου, ή εν πάσει περιπτώσει όσους εσύ θέλεις να έχεις ευχαριστημένους, με τα όποια κριτήρια εσύ ορίζεις. Και πάλι, το αποτέλεσμα που θα φέρεις θα κριθεί με βάση τα δικά σου κριτήρια, όχι του καθ' ενός περίεργου που μπαίνει εδώ μέσα.

Αλλά (νομίζω) ότι μετά από 4 (και πλέον) χρόνια γνωριμίας μας, έστω και μόνο διαδικτυακής, έχεις καταλάβει πια ποιος μπαίνει με διάθεση προσφοράς (και οφέλους ή ψυχαγωγίας), ποιος διατηρεί μια σοβαρότητα, και ποιος μπαίνει απλώς και μόνο για να κάνει την κοινότητα μπάχαλο.
Ε, προς το καλό του site και της κοινότητας είναι τέτοια στοιχεία να απομονώνονται.
Εγώ, σαν user, ο μόνος τρόπος να συμμετέχω σ' αυτό και να το ενισχύω είναι να μην ενθαρρύνω τη διενέργεια συζητήσεων με τέτοια στοιχεία. Και το οποίο κάνω, όπως θα έχεις διαπιστώσει.
Εσύ όμως, σαν admin, έχεις πολύ περισσότερα μέσα (και τρόπους) για να το πετύχεις. Δεν θα σου τους υποδείξω εγώ, ούτε δουλειά μου είναι, ούτε θέλω να κάνω το δάσκαλο. Άλλωστε είμαι σίγουρος ότι τους ξέρεις.

Δεν συμφωνώ με όλα όσα λες, π.χ. για τη "γλώσσα του πεζοδρομίου". Η λέξη "μαλάκας" π.χ. είναι η πλέον κοινή λέξη σε χρήση στη σύχγρονη Ελληνική γλώσσα. Θα την απαγορέψουμε? Αλλά είπαμε, εσύ αποφασίζεις.

Επίσης, σε μια κοινότητα που έχει αποδείξει τη διαχρονικότητα της, είναι αναπόφευκτο να υπάρχουν και κάποιες στιγμές "χαλάρωσης". Όλοι τις έχουν ανάγκη. Αναγκαστικά, εκδήλωση χαλάρωσης σημαίνει και μείωση της σοβαρότητας. Ε, να μην το απαγορέψουμε κι αυτό!

Το θέμα (για μένα) λήγει εδώ.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": George (geo821), Ιωάννου (Ιωάννης)

Διαγραφή υβριστικών μηνυμάτων του batista 25 Νοε 2016 16:45 #95

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -23 (4)
soto51 έγραψε:
Ε, προς το καλό του site και της κοινότητας είναι τέτοια στοιχεία να απομονώνονται.

Δυστυχώς για κάποιους το έχει καταλάβει αλλά ας όψεται...

soto51 έγραψε:
Ε, προς το καλό του site και της κοινότητας είναι τέτοια στοιχεία να απομονώνονται.

Αν γινόταν αυτό τότε να έβλεπες απομόνωση για μερικούς ... συντρόφους.
Μέτρον άριστον
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Διαγραφή υβριστικών μηνυμάτων του batista 25 Νοε 2016 17:43 #96

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -23 (4)
Τι να σχολιάσει κανείς;

Το ...
George (georgetsl) έγραψε:
Το δημοκρατικό είναι να αποφασίζουν οι συμμετέχοντες. Ο admin ως τελικός κριτής, ναι αλλά να παραμένει αχρείαστος, διαφορετικά εκθέτεται, κρίνετε και αποδυναμώνεται όταν μένει full time στην διαιτησία

Αφού το ... δημοκρατικό είναι να αποφασίζουν οι συμμετέχοντες, πως αυτό κολλάει με το ότι ο admin θα παραμένει τελικός κριτής; Αποφάσισε.
Παρεμπιπτόντως, τα "λαικά" δικαστήρια σου θυμίζουν τίποτα; Επίσης το ότι ο καθένας μπορεί να δημιουργήσει όσα παράλληλα accounts θέλει και να το παίζει πλειοψηφία σου λέει κάτι;

Το ...


George (georgetsl) έγραψε:
"Φραγμός στο λεκτικό δεν μπορεί να μπει."


Δηλαδή μπορεί να διαφωνείς, ακόμα και σε έντονο ακόμη και ειρωνικό σε ότι αφορά την άποψη και όχι το πρόσωπο, ύφος και ξαφνικά να γυρίσει ο άλλος και να σε πει γελοίο (ή ... κυρία) και δεν τρέχει τίποτα και η ζωή συνεχίζεται;;; Αυτή την άποψη έχεις για τον διάλογο;;;

Το ...

George (georgetsl) έγραψε:
"Η επανάληψη της ίδιας άποψης (και σε διάφορες κατηγορίες )δεν είναι θεμιτή και ειδικά όταν χαρακτηρίζει συμμετέχοντες ή/και συγκεντρώνει 3 αναφορές θα διαγράφετε άνευ όρων."

Δηλαδή, βρίσκω τρεις σαν του ... λόγου μου ή δημιουργώ 4 accounts και κάνω ότι γουστάρω με τις απόψεις των άλλων. Αυτό θα πει "συμμετοχική" δικτατορία.


Το ...
George (georgetsl) έγραψε:
"Αν τώρα κάποιος έχει συσπειρώσει τους συμμετέχοντες εναντίων του, δεν είναι τυχαίο, ας προβληματιστεί ή ας αποχωρίσει αφού μετέχει σε μία ομάδα που δεν ταιριάζει. Η παραμονή του σε αυτή δημιουργώντας ίντριγκες σε τι εξυπηρετεί? Επαναστατικό μέτωπο σε διαφορετικό ιδεολογικό χώρο από τον καναπέ ?"

Κατ' αρχάς το να μιλάς εσύ για ... επαναστατικά μέτωπα (για άλλους) θα κάνει το forum να ... αυτοδιαγραφεί.
Θα στο πω και αλλιώς όμως. Αν ο T$ig αποφασίσει να μετονομάσει το "Forum" σε π.χ.

"Forum αποκλειστικά και μόνο, του κινήματος υπέρ της δραχμής, της διαχρονικής ασύδοτης φοροδιαφυγής, των καρτέλ πετρελαίου, των αρνητών της κλιματικής αλλαγής, των αρνητών της χρησιμότητας των κόκκινων σηματοδοτών και αυτών που γουστάρουν την ασύδοτη οπλοκατοχή κ.λπ., κ.λπ."

τότε θα αποχωρήσω ... οικειοθελώς...την επόμενη στιγμή και θα συνεχίσω την ... ¨επανάστασή" μου :woohoo: στον καναπέ του σπιτιού μου.

Παρεμπιπτόντως, ξέχασες μέσα στον ... δημοκρατικό οίστρο, να ζητήσεις και ένα δημοψήφισμα για το αν πρέπει να κρεμάσουμε τους τροικανούς και τους Γερμανοτσολιάδες που τους ... "υμνούν" στην πλατεία Συντάγματος και ας αποφασίσει ... δημοκρατικά ο ... λαός.
Μέτρον άριστον
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Διαγραφή υβριστικών μηνυμάτων του batista 25 Νοε 2016 17:45 #97

  • Ο Τσιγκούνης (T$ig)
  • Το Άβαταρ του/της Ο Τσιγκούνης  (T$ig)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Administrator
  • Δημοσιεύσεις: 1241
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 740
  • Κάρμα: 110 (74)
Φίλε George,
Το δημοκρατικό, η πλειοψηφία δηλαδή, δεν είναι πάντα το σωστό.
Ας υποθέσουμε ότι έχουμε ένα σύλλογο που έχουν μαζευτεί 70% Παναθηναϊκοί. Αν έρθει ένας Ολυμπιακός και αρχίζει να μιλάει ποδοσφαιρικά, οι Παναθηναϊκοί θα τον τρελάνουν στην αναφορά, όχι γιατί λέει κάτι λάθος ή με λάθος τρόπο, απλά γιατί δεν τους αρέσουν αυτά που λέει.
Αναγκαστικά πρέπει να υπάρχει ένας τρίτος "διαιτητής" γιατί όταν για παράδειγμα υπάρχει ένα μήνυμα προσβλητικό, δεν θα μπορούσαμε να το βάλουμε σε ψηφοφορία για το αν είναι ή όχι.
Ο κανόνας που προτείνεις, ισχύει όχι για τις αναφορές, που μπορεί να είναι και κούφιες, αλλά όταν ένα μέλος δεν συμμορφώνεται, για παράδειγμα διαγράφεται ένα μήνυμά του και αυτός το ξαναβάζει κατ' επανάληψη. Τότε δεν υπάρχει άλλη λύση από τον αποκλεισμό.
Γνῶθι σαὐτόν
Τελευταία διόρθωση: 25 Νοε 2016 17:45 από Ο Τσιγκούνης (T$ig).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Διαγραφή υβριστικών μηνυμάτων του batista 25 Νοε 2016 18:07 #98

  • Vladimiros
  • Το Άβαταρ του/της Vladimiros
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 195
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 65
  • Κάρμα: 3
batista έγραψε:
τότε θα αποχωρήσω ... οικειοθελώς...την επόμενη στιγμή και θα συνεχίσω την ... ¨επανάστασή" μου :woohoo: στον καναπέ του σπιτιού μου.

Αμήν και πότε.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Ιωάννου (Ιωάννης)

Διαγραφή υβριστικών μηνυμάτων του batista 25 Νοε 2016 18:24 #99

  • George (geo821)
  • Το Άβαταρ του/της George (geo821)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 963
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 190
  • Κάρμα: 19
Μπατίστα, όπως βλέπεις κατάφερες να ρίξεις ολόκληρο το φορουμ στο επίπεδο σου. Ελπίζω αυτό να σε κάνει χαρούμενο.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Ιωάννου (Ιωάννης)
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.091 δευτερόλεπτα