Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Διαδικασίες ανάληψης - κατάθεσης (π.χ. τραπεζικές επιταγές, valeur, "νέα κεφάλαια"), θέματα εφορίας (π.χ. πόθεν έσχες), κόστος εμβασμάτων, όροι προθεσμιακής, διευκρίνηση τραπεζικών ορών, τρόποι υπολογισμού επιτοκίων.
  • Σελίδα:
  • 1

ΘΕΜΑ: Ασφάλιση στην Ελλάδα για κάτοικο εξωτερικού

Ασφάλιση στην Ελλάδα για κάτοικο εξωτερικού 01 Νοε 2017 13:29 #1

  • toulou
  • Το Άβαταρ του/της toulou
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 2
  • Κάρμα: 0
Καλησπέρα,

θα ήθελα την άποψη σας στο εξής θέμα...είμαι εργαζόμενος εξωτερικού, στην Ελλάδα μέχρι τώρα υπαγόμαι στην ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού. Έχω την δυνατότητα επιστροφής κ εργασίας ως home office υπαλλήλου. Αυτό σημαίνει ότι θα συνεχίσω να είμαι ασφαλισμένος στο εξωτερικό, απλά θα εργάζομαι με τον υπολογιστή μου στην ελλάδα. Ωστόσο, θα ήθελα να έχω ασφαλεία κ στην ελλάδα. Η οικογένεια μου έχει έναν φούρνο κ θα μπορούσαν να με προσλάβουν σαν υπάλληλο τους...θα υπάρχει πρόβλημα επειδή θα είμαι ασφαλισμένος κ στο εξωτερικό κ αν όχι ποια είναι η καλύτερη δυνατή επιλογή ασφάλειας στην Ελλάδα (υποθέτω το ΙΚΑ)?

Ευχαριστώ πολυ εκ των προτέρων!
:)
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ασφάλιση στην Ελλάδα για κάτοικο εξωτερικού 01 Νοε 2017 13:59 #2

  • Thanasis (atsi)
  • Το Άβαταρ του/της Thanasis (atsi)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 390
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 164
  • Κάρμα: 12
την ασφάλεια γιατί την θέλεις; Αν δουλεύεις σε χωρα της ΕΕ πάρε την κάρτα απο εκεί και θα είσαι καλυμμένος για κάτι έκτακτο.

Εχω την εντύπωση επίσης πως έχοντας ΑΜΚΑ δικαιούσαι περίθαλψης άσχετα εαν έχεις ασφάλιση ή όχι, ομως αυτό θέλει επιβεβαίωση.

Αν κάνεις αυτο που λες θα χάσεις την ιδιότητα του φορολογικού κατοίκου εξωτερικού και θα βάλουν χέρι στα εισοδήματα σου με επιβολή εισφοράς "αλληλεγγύης", δεν ξέρω τα εισοδήματα σου αλλά υπολόγισε χοντρά ένα 5%
Lagom
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": toulou

Ασφάλιση στην Ελλάδα για κάτοικο εξωτερικού 01 Νοε 2017 14:43 #3

  • toulou
  • Το Άβαταρ του/της toulou
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 2
  • Κάρμα: 0
ευχαριστώ για την απάντηση, δεν είχα υπόψιν μου την εισφορά αλληλεγγύης.

δεν θα ήθελα να ειμαι όλη μου την ζωή στην ελλάδα κ να έχω απλά ευρωπαική κάρτα ασφάλισης, γι αυτο εξετάζω πιθανούς τρόπους άμεσης ασφάλισης στην ελλάδα!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ασφάλιση στην Ελλάδα για κάτοικο εξωτερικού 01 Νοε 2017 15:22 #4

  • Thanasis (atsi)
  • Το Άβαταρ του/της Thanasis (atsi)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 390
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 164
  • Κάρμα: 12
toulou έγραψε:
ευχαριστώ για την απάντηση, δεν είχα υπόψιν μου την εισφορά αλληλεγγύης.

δεν θα ήθελα να ειμαι όλη μου την ζωή στην ελλάδα κ να έχω απλά ευρωπαική κάρτα ασφάλισης, γι αυτο εξετάζω πιθανούς τρόπους άμεσης ασφάλισης στην ελλάδα!

Δες αυτο : dereferer.me/?http://www.moh.gov.gr/arti...mosio-systhma-ygeias
Lagom
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ασφάλιση στην Ελλάδα για κάτοικο εξωτερικού 01 Νοε 2017 22:31 #5

toulou έγραψε:
Η οικογένεια μου έχει έναν φούρνο κ θα μπορούσαν να με προσλάβουν σαν υπάλληλο τους...θα υπάρχει πρόβλημα επειδή θα είμαι ασφαλισμένος κ στο εξωτερικό κ αν όχι ποια είναι η καλύτερη δυνατή επιλογή ασφάλειας στην Ελλάδα (υποθέτω το ΙΚΑ)?

Ξέχνα τη ΔΟΥ Κατοίκων Εξωτερικού αν προσληφθείς ή κάνεις έναρξη επαγγέλματος στην Ελλάδα.

Ίσως να υπάρχει τρόπος να ασφαλιστείς εθελοντικά χωρίς να εργάζεσαι στην Ελλάδα.
Πως μπορείτε να αγοράσετε, να πουλήσετε, να δεχτείτε και να ξοδέψετε Bitcoin στην Ελλάδα: WeAcceptBitcoin.gr/
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.052 δευτερόλεπτα