Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Διαδικασίες ανάληψης - κατάθεσης (π.χ. τραπεζικές επιταγές, valeur, "νέα κεφάλαια"), θέματα εφορίας (π.χ. πόθεν έσχες), κόστος εμβασμάτων, όροι προθεσμιακής, διευκρίνηση τραπεζικών ορών, τρόποι υπολογισμού επιτοκίων.
  • Σελίδα:
  • 1

ΘΕΜΑ: Επαγγελματική έδρα σε Container - Είναι εφικτό;

Επαγγελματική έδρα σε Container - Είναι εφικτό; 27 Ιουν 2019 13:52 #1

  • CFUser (merianos)
  • Το Άβαταρ του/της CFUser (merianos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 3
  • Κάρμα: 0
Καλησπέρα.

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση που δεν γνωρίζω αν έχει πρακτική υπόσταση.

Θέλω να ανοίξω μια επιχείρηση στην Ελλάδα, γιατί υπάρχει περίπτωση να υπογράψω συμβόλαιο με μια εταιρεία στο εξωτερικό να τις παρέχω μερικές υπηρεσίες.

Το συμβόλαιο μάλλον θα είναι για τουλάχιστον 2 χρόνια και μιλάμε για ένα ποσό που θα είναι περίπου στα 500€ το μήνα.

Για το λόγο αυτό, δεν είναι εφικτό να ενοικιάσω γραφείο, λόγο του πολύ χαμηλού ποσού και γενικότερα θέλω να εξοικονομήσω όσο περισσότερα χρήματα μπορώ.

Έτσι σκέφτηκα να κατασκευάσω μια πολύ μικρή αποθήκη από πάνελ (θα είναι κλειστή, καθαρή και ικανή να φιλοξενήσει τα έγγραφα της εταιρείας σε καλή κατάσταση), και να δηλώσω αυτή την αποθήκη ως επαγγελματική έδρα.

Είναι αυτό το σενάριο εφικτό; Νομικά/λογιστικά στέκει;

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά !! :)

Υ.Γ.: Η λύση του να δηλώσω το σπίτι μου ως επαγγελματική έδρα απορρίπτετε. Δεν επιθυμώ να έχω τον οποιοδήποτε έλεγχο μέσα στο σπίτι μου. Γνωρίζω πως αν κάνω τεράστιες μαϊμουδιές θα μου σκάσει έλεγχος και μέσα σπίτι μου, αλλά δεν είναι αυτός ο σκοπός μου. Το θέμα είναι η εταιρεία να είναι σε δικό της αυτόνομο χώρο.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Επαγγελματική έδρα σε Container - Είναι εφικτό; 27 Ιουν 2019 14:06 #2

  • Thanasis (atsi)
  • Το Άβαταρ του/της Thanasis (atsi)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 390
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 164
  • Κάρμα: 12
Υπάρχουν εταιρείες που νοικιάζουν χώρο και διεύθυνση για έδρα εταιρείας με ένα μικρό μηνιαίο αντίτιμο.
Lagom
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": CFUser (merianos)

Επαγγελματική έδρα σε Container - Είναι εφικτό; 27 Ιουν 2019 14:07 #3

  • gus (gus326)
  • Το Άβαταρ του/της gus (gus326)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1783
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 693
  • Κάρμα: 36
Εγώ είχα έδρα για 20 χρόνια σε χωριό χωρίς καν κτίσμα!!! Τα τελαυταία χρόνια έχω έδρα σε χωριό 100 κατοίκων (γλυτώνω και το τέλος επιτηδεύματος - δεσ το αν σε συμφέρει) με έδρα αποθήκη. Ουτε πάτησε ποτέ κανείς. Αρα οσο πιο μακριά τόσο πιο καλά σιγα μην έρχονται σε τίποτε βουνά. Τώρα αν σου ζητήσουν αυτοψία πήγαινε τους στο Container Και βλέπεις. Η γνώμη είναι ότι κατά 99,99 δε θα σου πούνε τιποτε.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": sosimple, CFUser (merianos)

Επαγγελματική έδρα σε Container - Είναι εφικτό; 27 Ιουν 2019 14:10 #4

  • CFUser (merianos)
  • Το Άβαταρ του/της CFUser (merianos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 3
  • Κάρμα: 0
Καλησπέρα Θανάση και ευχαριστώ για την απάντηση σου :)

Γνωρίζω για αυτές τις εταιρείες, αλλά προκύπτει το θέμα πως αυτές οι εταιρείες έχουν έδρα την Αθήνα. Για εμένα που είμαι στην νησιωτική Ελλάδα δεν ξέρω πόσο βολικό θα είναι να αξιοποιήσω τις υπηρεσίες μια εταιρείας σαν αυτές.

Επιπλέον, το container που σκέφτομαι να κατασκευάσω θα μου κοστίσει περίπου 500€, που σημαίνει (εφόσον είναι εφικτό το σενάριο του container) πως θα κάνω απόσβεση σε μόλις 10 μήνες (από όσο έχω δει, οι εταιρείες αυτές ενοικιάζουν με περίπου 50€ τους χώρους τους).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Επαγγελματική έδρα σε Container - Είναι εφικτό; 27 Ιουν 2019 14:11 #5

  • sosimple
  • Το Άβαταρ του/της sosimple
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 626
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 498
  • Κάρμα: 56
Αν και δε θα βοηθησω γιατι δεν ξερω, θα στοιχίματιζα οτι δε γίνεται. Είναι γνωστό ότι στην Αμερική, οι μεγαλύτερες πολυεθνικές, ξεκίνησαν με εδρα.... γκαραζ. Microsoft, Google, Apple κλπ. Είναι επίσης γνωστό ομως, οτι δεν είμαστε, ουτε κατα το ελάχιστο, Αμερική.
Η λογική γενικά στην Ελλάδα, ειναι πως οτι χρησιμοποιηται ως επαγγελματική στέγη (παράγει κέρδος) πρεπει να πληρει τα πάντα ως αναφορά τη νομιμότητα της, αποδεδειγμένα και βαση συγκεκριμένων προδιαγραφών. Ένα κοντεινερ πρακτικά είναι αυθαίρετο αρα 100% δε γίνεται.
Αν πήγαιναμε σε προκατασκευασμενο, ΙΣΩΣ κάτι γινόταν. Σε αυτη την περίπτωση θες άδεια κλπ, οποτε το ξεχνάς γι αυτο που θες. Και πάλι θα εμπλεκες σε απίστευτη γραφείοκρατια με αμφίβολο αποτέλεσμα.
Στην περιοχή μου, οταν πχ ειχε ερθει η forthnet, ως εταιρεία τηλέφωνιας / ίντερνετ, ξεκινησε (και ακομα και σήμερα εκει ειναι) σε ενα φτηνιάρικο υπογειο μακρια απο το κέντρο.
Η ποιο φθηνή λυση σου θα ήταν κατι τετοιο πιστεύω που με 500ε το μηνα μισθο δε συμφερει.
Αν δεν θες να βάλεις το σπίτι σου ως έδρα για τους δικούς σου λογους, κατα 99% την ξεχνάς την ιδεα..
Edit, με βαση αυτα που λεει ο φίλος παραπάνω, με εδρα σε αποθήκη σε χωριο, μπορει να κανω λαθος..
Τελευταία διόρθωση: 27 Ιουν 2019 14:14 από sosimple.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": CFUser (merianos)

Επαγγελματική έδρα σε Container - Είναι εφικτό; 27 Ιουν 2019 14:13 #6

  • CFUser (merianos)
  • Το Άβαταρ του/της CFUser (merianos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 3
  • Κάρμα: 0
Η ερώτηση είναι σχετικά με τον αν θα δεχτούν στην εφορία ότι ο χώρος είναι container. Με άλλα λόγια, θέλω να αποφύγω το έξοδο της κατασκευής στην περίπτωση που δεν το δέχονται.

Ωστόσο, οι πληροφορίες που μου έδωσες είναι πολύ καλές !! :)

Ευχαριστώ πολύ !! :)
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Επαγγελματική έδρα σε Container - Είναι εφικτό; 27 Ιουν 2019 17:01 #7

  • gus (gus326)
  • Το Άβαταρ του/της gus (gus326)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1783
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 693
  • Κάρμα: 36
Και σε σκηνή μπορεί να είναι γράψε ότι η δραστηριότητα ασκείται πλανοδίως προβλέπεται άλλωστε.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": CFUser (merianos)
  • Σελίδα:
  • 1
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.076 δευτερόλεπτα