Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Διαδικασίες ανάληψης - κατάθεσης (π.χ. τραπεζικές επιταγές, valeur, "νέα κεφάλαια"), θέματα εφορίας (π.χ. πόθεν έσχες), κόστος εμβασμάτων, όροι προθεσμιακής, διευκρίνηση τραπεζικών ορών, τρόποι υπολογισμού επιτοκίων.

ΘΕΜΑ: Σύσταση εταιρείας στην Βουλγαρία

Σύσταση εταιρείας στην Βουλγαρία 15 Σεπ 2015 12:24 #199

  • Ανέστης (aneguitar)
  • Το Άβαταρ του/της Ανέστης (aneguitar)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 39
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 15
  • Κάρμα: 2
Η Βουλγαρια ειναι διπλα δηλαδη πας ακομα και με το αμαξι.
Στην Κυπρο απο οτι ξερω θα πρεπει να μπει μεσα στην εταιρια και Κυπριος διαχειριστης.
Η Βουλγαρια εχει 10% ενω η Κυρος 12.5%
Η Κυπρος θεωρειται μη συνεργασιμο κρατος για την Ελλαδα και την Ευρωπη ενω η Βουλγαρια για την Ελλαδα απλως χωρα με προνομιακο φορολογικο καθεστως.
Δεν ξερω ακροβως τα κοστη λειτουργιας αλλα πιστευω οτι ειναι πιο τσιμπημενα απο Βουλγαρια.

Το μοναδικο θετικο ειναι οτι ολοι μιλανε Ελληνικα στην Κυπρο.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": thomas (comodotomi)

Σύσταση εταιρείας στην Βουλγαρία 15 Σεπ 2015 12:40 #200

  • thomas (comodotomi)
  • Το Άβαταρ του/της thomas (comodotomi)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 11
  • Κάρμα: 0
H Βουλγαρία όμως είναι μια χώρα ασταθής που διέπεται απο τους νόμους της μαφίας που κυβερνάει (όπως και η Ελλάδα φυσικά) δεν έχει την σταθερότητα που έχει οικονομία της Κύπρου

Απο οτι έχω καταλάβει η Κύπρος έχει καθαρό 10% φόρο επι των κερδών χωρίς κρυμμένες χρεώσεις ενω η Βουλγαρία έχει 10% + 5% φόρο στα λεφτά που θα φέρεις σαν μέρισμα εταιρικό, και επιπλέον δεν μπορείς να περάσεις κάποια έξοδα γιατι δεν τα δέχονται (έτσι έχω διαβάσει σε φόρουμ όλες αυτές τις μέρες που το ψάχνω)

Αν μένεις Αθήνα η Κύπρος είναι το ίδιο μακριά με τη Σόφια. Εγω απο Θεσσαλονίκη κάνω 3-4 ώρες να πάω Σόφια λόγω οδικού δικτύου

Απλα λέω τις σκέψεις μου. Ψάχνω να βγάλω άκρη τόσες μέρες και έχω πελαγώσει
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Σύσταση εταιρείας στην Βουλγαρία 15 Σεπ 2015 13:06 #201

  • Iωάννης (Hologram1973)
  • Το Άβαταρ του/της Iωάννης (Hologram1973)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 17
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 9
  • Κάρμα: 1
Θωμά Καλημέρα

Σου γράφω ως άτομο που είχε ιδρύσει εταιρεία στην Κύπρο και την έκλεισε. Δεν ξέρω σε τι κατηγορία επιχειρηματία ανήκεις, εγώ είμαι ελεύθερος επαγγελματίας υπηρεσιών.
Αρχίζουμε...Το κόστος ίδρυσης στην Κύπρο για εμένα ήταν γύρω στα 2500 ευρώ και έψαξα πολύ να βρω φτηνό λογιστή. Τα λογιστικά του ήταν γύρω στα 150 το μήνα και κάθε τόσο παρουσιάζονταν απρόοπτα....σε οικονομικούς όρους ενώ ο ''φτηνός'' με έβαζε να πληρώνω και έδρα ετησίως. Στην Κύπρο οι λογιστές λόγω του ότι έχουν να κάνουν με εταιρείς μαμούθ που πληρώνουν ότι τους ζητήσεις περιμένουν να κάνεις και εσύ το ίδιο πράγμα δύσκολο ως μικροεπιχειρηματίας. Δεν προσαρμόζουν τα έξοδα καθώς επίσης έχουν το ύφος 1000 καρδηναλίων πράγμα που προσωπικά σιχένομαι. Δεν τους βρίσκεις ποτέ ή πολύ δύσκολα να έχεις ανάγκη.
Φορολογικά με τον έναν ή τον άλλο τρόπο είναι τα ίδια με την Βουλγαρία. Λογαριασμός. Για να ανοίξεις τώρα λογαριασμό στην Κύπρο θα περάσεις μια διαδικασία χρονοβόρα, πρέπει να κάνεις χαρτιά στο προξενείο και μετά να σε ''Εγκρίνουν'' αυτοί εκεί με μια εσωτερική διαδικασία, Γυρω στις 45 μέρες. Σου λέω γιατί προσπάθησα να το κάνω πρόσφατα.

Βουλγαρία. Μια ώρα με το αεροπλάνο από όπου και να πας. Το θέμα της αστάθειας δεν υφίσταται. Είναι πολύ πιο σταθεροί και από εμάς και από τους άλλους φουκαράδες Ισπανούς, Ιταλούς κλπ που είναι στο Ευρώ γιατί κράτησαν το Λέβα. Τα χρήματα έναρξης είναι στο 1/5 σε σχέση με την Κύπρο και αν διαβάσεις όλο αυτό το ποστ θα δεις ότι υπάρχει Έλληνας λογιστής που μπορεί να σου μιλήσει στην γλώσσα σου στην αρχή, μετά θέλεις απλά Αγγλικά για τις συναλλαγές σου με τις κοπέλες.
Άστη Κύπρο θα πέσεις σε περιπέτειες....
Τελευταία διόρθωση: 15 Σεπ 2015 13:07 από Iωάννης (Hologram1973).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": thomas (comodotomi)

Σύσταση εταιρείας στην Βουλγαρία 15 Σεπ 2015 13:21 #202

  • Ανέστης (aneguitar)
  • Το Άβαταρ του/της Ανέστης (aneguitar)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 39
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 15
  • Κάρμα: 2
Η σταθερότητα της κάθε χώρας είναι μία υποκειμενική άποψη.
Τραπεζικό σύστημα, πολιτικό σύστημα, κοινωνία...

Η Κύπρος έχει 12.5% φόρο στα κέρδη και η Βουλγαρία έχει 10%.
Το 5% που λές για τη Βουλγαρία είναι ο φόρος μερίσματος. Αν δηλαδή θελήσεις ποτέ να κόψεις μέρισμα στους μετόχους. Αν το κάνεις τότε θα πληρώσεις και ένα επιπλέον 5% στην Ελλάδα καθώς το μέγιστο που θα πρέπει να πληρώσεις και στις δύο χώρες είναι 10% για τα μερίσματα βάση της σύμβασης αποφυγής διπλής φορολόγησης μεταξύ Ελλάδας - Βουλγαρίας.

Στην Κύπρο μπορεί να μην υπάρχει φόρος για τα μερίσματα στην πηγή, αλλά ως Ελληνας εφόσον θέλεις να γίνουν νόμιμα τα πράγματα και να μη σε κυνηγάνε, θα πρέπει να πληρώσεις το 10% του φόρου μερισμάτων στην Ελλάδα.

Οπότε σχετικά με τα μερίσματα είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα, γιατί τελικά θα πληρώσεις το ίδιο ποσό.
Η μεγάλη διαφορά όμως είναι ότι η Σύμβαση Αποφυγής Διπλής φορολόγησης μεταξύ Ελλάδας - Κύπρου ορίζει το μέγιστο ποσό φόρου παρακράτησης στα μερίσματα στο 25%!!! Αυτό μπορεί να σημαίνει πολλά σε περίπτωση αλλαγής του φόρολογικού συστήματος στην Ελλάδα για τη φορολόγηση μερισμάτων που τώρα είναι στο 10% αλλά μετά μπορεί να πάει στο 20% Αρα ενώ στην Κϋπρο δε θα πληρώσεις τίποτα στην Ελλάδα θα πληρώσεις 20% για το μέρισμα. Αντιθέτως στη Βουλγαρία θα πληρώσεις 5% και μετά στην Ελλάδα μόνο 5% ό,τι και να γίνει γιατί η Σύμβαση Α.Δ.Φ με τη Βουλγαρία έχει ώς μέγιστο το 10% παρακράτηση.

www.taxexperts.gr/%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%...B3%CE%AF%CE%B1%CF%82


Αυτό δε ξέρω τι σημαίνει στην πράξη γιατί δεν έχω εμπειρία από Κύπρο, δηλαδή πόσα θα κληθείς να πληρώσεις τελικά. Σίγουρα θα υπάρχουν τρόποι να το αποφύγεις απλώς εγώ αναφέρω τα νόμιμα πράγματα, ώστε κάποιος να μπορεί να κοιμάται το βράδυ.

Γενικά είναι μεγάλο μπέρδεμα το θέμα της φορολογίας μερισμάτων. Κι εγώ αυτά τα λέω από εμπειρίας και με ότι έχω ψάξει. Δεν είμαι λογιστής!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Σύσταση εταιρείας στην Βουλγαρία 15 Σεπ 2015 14:08 #203

  • George (geo821)
  • Το Άβαταρ του/της George (geo821)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 963
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 190
  • Κάρμα: 19
thomas cheimarios (comodotomi) έγραψε:
Καλησπέρα

Διάβασα όσα περισσότερα μπορούσα στο συγκεκριμένο θέμα. Ψάχνω και εγώ να ανοίξω μια εταιρία στο εξωτερικό για να γλιτώσω τους εγχώριους νταβατζήδες.

Η απορία μου είναι η εξής

Γιατί προτιμάτε την Βουλγαρία απο την Κύπρο ??? (σε άλλα φόρουμ γράφουν οτι πολλοί άνοιξαν εταιρίες στην Βουλγαρία και τελικά δεν ήταν τοσο ρόδινα τα πράγματα όπως τα περιέγραφαν τα διάφορα γραφεία.

ευχαριστώ

Η Κύπρος σίγουρα θα σου βγει αρκετά πιο ακριβή.
Από κει και πέρα εξαρτάται τι επιχείρηση θέλεις να κάνεις και κατά πόσο η έδρα σου παίζει ρόλο στο Background της εταιρείας σου. Στην περίπτωση αυτή μια εταιρεία με έδρα την Κύπρο, θα είναι σαφώς καλύτερη επιλογή.
Επίσης, παρόλο που αρκετοί πιθανόν να έχουν διαφορετική γνώμη μετά το 2013, εξακολουθώ να θεωρώ το τραπεζικό σύστημα της Κύπρου αρκετά καλύτερο -ειδικά μετά την επανεκκίνηση του 2013. Επομένως αν είχα υψηλό cashflow θα προτιμούσα να συναλλάσομαι με κυπριακές τράπεζες παρά με βουλγαρικές.
Παρ' όλα αυτά σίγουρα το κόστος θα είναι υψηλότερο. Η Κύπρος είναι από τις πλεον ακριβές επιλογές για σύσταση εταιρείας/ Offshore.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Σύσταση εταιρείας στην Βουλγαρία 15 Σεπ 2015 14:31 #204

  • thomas (comodotomi)
  • Το Άβαταρ του/της thomas (comodotomi)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 11
  • Κάρμα: 0
Ευχαριστώ για όλα τα σχόλια

είμαι σαν ελεύθερος επαγγελματίας κάπως. Δουλεύω μόνιμα στο εξωτερικό σε διαφορετικές χώρες κάθε φορά. υπογράφω ένα συμβόλαιο διάρκειας 2 μηνών πάω εκεί κάνω την δουλειά και επιστρέφω

Αν ιδρύσω εταιρία θα κόβω 8 αποδείξεις "παροχής υπηρεσιών" το χρόνο και τέλος, και όσα έξοδα δικαιολογήσω

αυτή την στιγμή πληρώνω 50€ το χρόνο για την λογιστική - φορολογική μου τακτοποίηση και φόρο σε ότι δηλώσω στην εφορία.
Μου φαίνεται πολύ μεγάλο ποσό 1500€-2000€ τοχρόνο που ζητάνε στην Κύπρο και λίγο λιγότερο στην Βουλγαρία

Το μέρισμα απο οτι κατάλαβα - δεν ασχολούμαι με οικονομικά - είναι τα εταιρικά χρήματα που θα επαναπατρίσω στην Ελλάδα για αγορές εδω σαν ιδιοκτήτης της εταιρίας ή κάνω λάθος σε αυτο ????
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Σύσταση εταιρείας στην Βουλγαρία 15 Σεπ 2015 15:37 #205

  • Ανέστης (aneguitar)
  • Το Άβαταρ του/της Ανέστης (aneguitar)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 39
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 15
  • Κάρμα: 2
Το μερισμα το δινεις απο την εταιρια στον εαυτο σου ωστε τα χρηματα επισημως απο εταιρικα να γινουν δικα σου.
Γενικα αν θεωρεισαι κατοικος εξωτερικου τα πραγματα ειναι τελειως διαφορετικα στο τι θα πληρωσεις στην Ελλαδα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Σύσταση εταιρείας στην Βουλγαρία 15 Σεπ 2015 15:56 #206

  • George (geo821)
  • Το Άβαταρ του/της George (geo821)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 963
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 190
  • Κάρμα: 19
thomas cheimarios (comodotomi) έγραψε:
Ευχαριστώ για όλα τα σχόλια

είμαι σαν ελεύθερος επαγγελματίας κάπως. Δουλεύω μόνιμα στο εξωτερικό σε διαφορετικές χώρες κάθε φορά. υπογράφω ένα συμβόλαιο διάρκειας 2 μηνών πάω εκεί κάνω την δουλειά και επιστρέφω

Αν ιδρύσω εταιρία θα κόβω 8 αποδείξεις "παροχής υπηρεσιών" το χρόνο και τέλος, και όσα έξοδα δικαιολογήσω

αυτή την στιγμή πληρώνω 50€ το χρόνο για την λογιστική - φορολογική μου τακτοποίηση και φόρο σε ότι δηλώσω στην εφορία.
Μου φαίνεται πολύ μεγάλο ποσό 1500€-2000€ τοχρόνο που ζητάνε στην Κύπρο και λίγο λιγότερο στην Βουλγαρία

Το μέρισμα απο οτι κατάλαβα - δεν ασχολούμαι με οικονομικά - είναι τα εταιρικά χρήματα που θα επαναπατρίσω στην Ελλάδα για αγορές εδω σαν ιδιοκτήτης της εταιρίας ή κάνω λάθος σε αυτο ????

Δεν ξέρω τι ακριβώς υπηρεσίες παρέχεις για να κρίνω επομένως θα σε ρωτήσω: Αν δεν ασχολείσαι με ενδοκοινοτικές συναλλαγές και δεν χρειάζεσαι ΑΦΜ και ταξιδεύεις συχνά που σημαίνει πως δεν έχεις κάποια συγκεκριμένη βάση, γιατί δεν εξερευνείς και την περίπτωση offshore π.χ. σε Marshall Islands με εναν τραπεζικό λογαριασμό στην Κύπρο; Δεν θα έχεις ανάγκη από λογιστικές υπηρεσίες και το εισόδημα σου θα το δικαιολογείς με μερίσματα. Αν το εισόδημα της offshore είναι νόμιμο και τα χρήματα σου τα δικαιολογείς κανονικά πληρώνοντας φόρο μερισμάτων, το μόνο πρόβλημα που θα μπορούσες να αντιμετωπίσεις είναι αν δούλευες για θέματα της Offshore από κάπου εντός της Ελλάδας. Αλλά αν η συναλλαγή/ εργασία σου λαμβάνει χώρα στο εξωτερικό, δεν βλέπω να έχεις κάποιο πρόβλημα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Σύσταση εταιρείας στην Βουλγαρία 15 Σεπ 2015 17:03 #207

  • thomas (comodotomi)
  • Το Άβαταρ του/της thomas (comodotomi)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 11
  • Κάρμα: 0
Γιώργο παρέχω καταδυτικές υπηρεσίες σε διαφορετική σχεδόν χώρα κάθε φορά. με την εκάστοτε εταιρία έχω ενα συμβόλαιο ή μισ σύμβαση εργασίας οτι θα δουλέψω για ενα χρονικό διάστημα με συγκεκριμένο ημερομίσθιο, στο τέλος πληρώνομαι το μισθό που αντιστοιχεί στις εργάσιμες μου μέρες. σκέψου το κάτι σαν ναυτικός για παράδειγμα

Δεν θέλω offshore εταιρία με απλό λογαριασμό Κύπρο διότι θέλω όλα μου τα χρήματα να τα δηλώνω στην Ελλάδα ώστε να μπορέσω να αγοράσω ακίνητη περιουσία κάποια στιγμή στο μέλλον

Ζω στο εξωτερικό και εργάζομαι πάλι στο εξωτερικό. πριν 3 χρόνια ήθελα να επιστρέψω στην Ελλάδα αλλα με 2 παιδιά που έχω πλέον φοβάμαι να γυρίσω εδω διότι δυστυχώς δεν έχει κατι να μας προσφέρει η Ελλάδα πανω στην εκπαίδευση και στην καλλιέργεια τους - Δυστυχώς

Δεν θέλω ομως ακόμα να ρίξω Χ στην Ελλάδα και να τα παρω ολα και να διακόψω ολες μου τις σχέσεις για αυτό προσπαθώ να βρω ένα τρόπο τα χρήματα που βγάζω με σκληρή δουλειά, με επικινδυνότητα και πολυ καιρό μακριά απο την οικογένεια μου να μπορώ να τα αξιοποιήσω και να τα χαίρομαι και όχι να πληρώνω χαράτσια σε διάφορα λαμόγια
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.089 δευτερόλεπτα