Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Διαδικασίες ανάληψης - κατάθεσης (π.χ. τραπεζικές επιταγές, valeur, "νέα κεφάλαια"), θέματα εφορίας (π.χ. πόθεν έσχες), κόστος εμβασμάτων, όροι προθεσμιακής, διευκρίνηση τραπεζικών ορών, τρόποι υπολογισμού επιτοκίων.

ΘΕΜΑ: Σύσταση εταιρείας στην Βουλγαρία

Σύσταση εταιρείας στην Βουλγαρία 15 Σεπ 2015 17:12 #208

  • George (geo821)
  • Το Άβαταρ του/της George (geo821)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 963
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 190
  • Κάρμα: 19
thomas cheimarios (comodotomi) έγραψε:
Γιώργο παρέχω καταδυτικές υπηρεσίες σε διαφορετική σχεδόν χώρα κάθε φορά. με την εκάστοτε εταιρία έχω ενα συμβόλαιο ή μισ σύμβαση εργασίας οτι θα δουλέψω για ενα χρονικό διάστημα με συγκεκριμένο ημερομίσθιο, στο τέλος πληρώνομαι το μισθό που αντιστοιχεί στις εργάσιμες μου μέρες. σκέψου το κάτι σαν ναυτικός για παράδειγμα

Δεν θέλω offshore εταιρία με απλό λογαριασμό Κύπρο διότι θέλω όλα μου τα χρήματα να τα δηλώνω στην Ελλάδα ώστε να μπορέσω να αγοράσω ακίνητη περιουσία κάποια στιγμή στο μέλλον

Ζω στο εξωτερικό και εργάζομαι πάλι στο εξωτερικό. πριν 3 χρόνια ήθελα να επιστρέψω στην Ελλάδα αλλα με 2 παιδιά που έχω πλέον φοβάμαι να γυρίσω εδω διότι δυστυχώς δεν έχει κατι να μας προσφέρει η Ελλάδα πανω στην εκπαίδευση και στην καλλιέργεια τους - Δυστυχώς

Δεν θέλω ομως ακόμα να ρίξω Χ στην Ελλάδα και να τα παρω ολα και να διακόψω ολες μου τις σχέσεις για αυτό προσπαθώ να βρω ένα τρόπο τα χρήματα που βγάζω με σκληρή δουλειά, με επικινδυνότητα και πολυ καιρό μακριά απο την οικογένεια μου να μπορώ να τα αξιοποιήσω και να τα χαίρομαι και όχι να πληρώνω χαράτσια σε διάφορα λαμόγια

Και με την offshore θα δηλώνεις τα χρήματα σου κανονικά στην ελλάδα. Λειτουργεί ΑΚΡΙΒΩΣ με τον ιδιο τροπο που λειτουργεί και η εταιρεία στην Κύπρο ή στη Βουλγαρία. Η εταιρεία έχει έσοδα τα οποία μεταφέρεις με μέρισμα στην Ελλάδα. Η μόνη διαφορά είναι η διαφορετική αντιμετώπιση που πιθανόν να έχει από την εκάστοτε εταιρεία που παρέχεις το έργο σου (κάποιοι δεν θέλουν να πληρώνουν Offshore εταιρείες για παράδειγμα - αυτό πρέπει να το ελέγξεις με τον εκμισθωτή έργου). Επίσης μια εταιρεία με έδρα τα Μάρσαλ Αιλαντς ή τις Σευχέλλες πιθανόν να ελεγχθεί πιο εύκολα από τις αρχές από μια εταιρεία στην Κύπρο, αλλά δεν κάνεις κάτι παράνομο και δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα αν (α) υπάρχει νόμιμη σύμβαση μεταξύ εκμισθωτή έργου και εταιρείας σου, (β) το εργό της εταιρείας δεν εκτελείται στην Ελλάδα - δηλαδή δεν φαίνεται πως δουλεύεις από το σπίτι σου για μια εταιρεία που έχει έδρα στις νήσους μάρσαλλ (το ιδιο πρόβλημα θα έχεις και σε περίπτωση Κυπριακής/ Βουλγαρικής εταιρείας καθώς για να εκτελείς εργασία από την Ελλάδα, θα πρέπει να εγκαταστήσεις πρώτα ελληνικό υποκατάστημα και να δικαιολογείς συνάλλαγμα) και (γ) τα χρήματα που ξοδεύεις ως φυσικό πρόσωπο τα έχεις δικαιολογήσει/ φορολογήσει ως μέρισμα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Σύσταση εταιρείας στην Βουλγαρία 15 Σεπ 2015 17:23 #209

  • George (geo821)
  • Το Άβαταρ του/της George (geo821)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 963
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 190
  • Κάρμα: 19
thomas cheimarios (comodotomi) έγραψε:
Γιώργο παρέχω καταδυτικές υπηρεσίες σε διαφορετική σχεδόν χώρα κάθε φορά. με την εκάστοτε εταιρία έχω ενα συμβόλαιο ή μισ σύμβαση εργασίας οτι θα δουλέψω για ενα χρονικό διάστημα με συγκεκριμένο ημερομίσθιο, στο τέλος πληρώνομαι το μισθό που αντιστοιχεί στις εργάσιμες μου μέρες. σκέψου το κάτι σαν ναυτικός για παράδειγμα

Δεν θέλω offshore εταιρία με απλό λογαριασμό Κύπρο διότι θέλω όλα μου τα χρήματα να τα δηλώνω στην Ελλάδα ώστε να μπορέσω να αγοράσω ακίνητη περιουσία κάποια στιγμή στο μέλλον

Ζω στο εξωτερικό και εργάζομαι πάλι στο εξωτερικό. πριν 3 χρόνια ήθελα να επιστρέψω στην Ελλάδα αλλα με 2 παιδιά που έχω πλέον φοβάμαι να γυρίσω εδω διότι δυστυχώς δεν έχει κατι να μας προσφέρει η Ελλάδα πανω στην εκπαίδευση και στην καλλιέργεια τους - Δυστυχώς

Δεν θέλω ομως ακόμα να ρίξω Χ στην Ελλάδα και να τα παρω ολα και να διακόψω ολες μου τις σχέσεις για αυτό προσπαθώ να βρω ένα τρόπο τα χρήματα που βγάζω με σκληρή δουλειά, με επικινδυνότητα και πολυ καιρό μακριά απο την οικογένεια μου να μπορώ να τα αξιοποιήσω και να τα χαίρομαι και όχι να πληρώνω χαράτσια σε διάφορα λαμόγια

Μπορεί η offshore να έχει συνδεθεί με την απόκρυψη χρημάτων αλλά -ευτυχώς- δεν εξυπηρετεί μόνο αυτούς τους σκοπούς. Επίσης για απόκρυψη χρημάτων μπορεί να χρησιμοποιηθεί και μια Κυπριακή/ Βουλγαρική εταιρεία. Προσωπικά, αν έχω καταλαβει καλα τι κανεις και καθώς δεν χρειάζεσαι ΑΦΜ, η Βουλγαρική/ Κυπριακή εταιρεία δεν σου παρέχει τίποτα περισσότερο ή καλύτερο από μια εταιρεία offshore.
Τελευταία διόρθωση: 15 Σεπ 2015 17:24 από George (geo821).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Σύσταση εταιρείας στην Βουλγαρία 15 Σεπ 2015 17:40 #210

  • thomas (comodotomi)
  • Το Άβαταρ του/της thomas (comodotomi)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 11
  • Κάρμα: 0
Γιώργο αν έχεις κάποια στιγμή λίγο χρόνο θα μπορούσες να μου εξηγήσεις τοτε ποια η διαφορά για εμένα στο να ιδρύσω εταιρία Κύπρο/Βουλγαρία ή offshore ????
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Σύσταση εταιρείας στην Βουλγαρία 15 Σεπ 2015 18:33 #211

  • George (geo821)
  • Το Άβαταρ του/της George (geo821)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 963
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 190
  • Κάρμα: 19
thomas cheimarios (comodotomi) έγραψε:
Γιώργο αν έχεις κάποια στιγμή λίγο χρόνο θα μπορούσες να μου εξηγήσεις τοτε ποια η διαφορά για εμένα στο να ιδρύσω εταιρία Κύπρο/Βουλγαρία ή offshore ????

Εξαιτίας του ότι η Βουλγαρία και η Κύπρος είναι μέλη της Ε.Ε. αν ιδρυσεις μια εταιρεία σε καποια από αυτές τις 2 χώρες μπορείς να βγάλεις ΑΦΜ για ενδοκοινωτικές συναλλαγές. Αυτό βολεύει όσες εταιρείες κάνουν τέτοιου είδους συναλλαγές (πωλήσεις λιανικής/ χονδρικής κλπ). Εσύ δεν έχεις κάποιο τέτοιο θέμα (αν συνεργάζεσαι με ευρωπαικές εταιρείες, καλό θα ήταν να το επιβεβαιώσεις πως δεν θα σου ζητήσουν VAT).
Επίσης κάποιοι θεωρούν καλύτερο να έχουν υπεράκτια εταιρεία σε χώρα εντός Ε.Ε. παρά εκτός.
Οι συμβουλευτικές εταιρείες που προχωρούν και στο άνοιγμα των εταιρειών μπορούν να σε ενημερώσουν με τις τελευταίες εξελίξεις (που τρέχουν σε γοργούς ρυθμούς) προτού αποφασίσεις με τι θα προχωρήσεις.
Παρ' όλα αυτά να σου πω οτι για το σκοπο που θελεις την εταιρεία, ακόμα και μια εταιρεία στη βουλγαρία ή την Κυπρο θα εχει χαμηλά εξοδα λογιστικής διαχείρισης. Ακούς πολύ διαφορετικές πληροφορίες από άνθρωπο σε άνθρωπο καθώς η διαχείριση και τα έξοδα έχουν να κάνουν με τον αριθμο των τιμολογίων, με το αν η εταιρεία βγάλει ΑΦΜ κλπ. Χωρίς ΑΦΜ και με 1-2 τιμολόγια το μήνα, το κόστος/ μήνα νομίζω θα είναι κάτω από 100 ευρώ.
Τελευταία διόρθωση: 15 Σεπ 2015 18:35 από George (geo821).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Σύσταση εταιρείας στην Βουλγαρία 15 Σεπ 2015 18:52 #212

  • Ανέστης (aneguitar)
  • Το Άβαταρ του/της Ανέστης (aneguitar)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 39
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 15
  • Κάρμα: 2
Αν ενδιαφερεσαι να φερεις τα χρηματα σου στην Ελλαδα μη μπλεξεις με offshore.
Καποια στιγμη ή μπορει και ποτε να σε βρουν και θα σε σκισουν μονο και μονο επειδη δεν υπαρχουν Συμβασεις Αποφυγης Διπλης Φορολογησης με αυτα τα κρατη.

Τωρα σχετικα με την παροχη της υπηρεσιας σου αυτη εξαρταται απο τον τοπο στον οποιο την παρεχεις. Στην Ελλαδα για παραδειγμα δε ξερω για τις αλλες χωρες του κοσμου για ενα τετοιο επαγγελμα θα επρεπε οπωσδηποτε να εχεις τοπικη επιχειρηση και δεν καλυπτεσαι με τιποτα μονο με την εταιρια του εξωτερικου.
Τα πραγματα ειναι πολυπλοκα και καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη. Θελει πολυ ψαξιμο για να επιλεξεις.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Σύσταση εταιρείας στην Βουλγαρία 15 Σεπ 2015 18:58 #213

  • George (geo821)
  • Το Άβαταρ του/της George (geo821)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 963
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 190
  • Κάρμα: 19
Ανέστης (aneguitar) έγραψε:
Αν ενδιαφερεσαι να φερεις τα χρηματα σου στην Ελλαδα μη μπλεξεις με offshore.
Καποια στιγμη ή μπορει και ποτε να σε βρουν και θα σε σκισουν μονο και μονο επειδη δεν υπαρχουν Συμβασεις Αποφυγης Διπλης Φορολογησης με αυτα τα κρατη.

Τωρα σχετικα με την παροχη της υπηρεσιας σου αυτη εξαρταται απο τον τοπο στον οποιο την παρεχεις. Στην Ελλαδα για παραδειγμα δε ξερω για τις αλλες χωρες του κοσμου για ενα τετοιο επαγγελμα θα επρεπε οπωσδηποτε να εχεις τοπικη επιχειρηση και δεν καλυπτεσαι με τιποτα μονο με την εταιρια του εξωτερικου.
Τα πραγματα ειναι πολυπλοκα και καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη. Θελει πολυ ψαξιμο για να επιλεξεις.

Το βασικό είναι να μην φαίνεται πως η εταιρεία "διευθύνεται" από την Ελλάδα. Που σημαίνει να μην ασκεί διοίκηση ούτε καν από το σπίτι.. Αυτό όμως το πρόβλημα θα το αντιμετωπίσει σε οποιαδήποτε εταιρεία ακόμα και στις Βουλγαρικές και Κυπριακές.
Αν έχει μια Offshore ας πουμε στις μπαχάμες και δηλώνει τις μετοχές στην εταιρεία η οποία δεν εχει καμια σχεση με διοίκηση η παροχή υπηρεσιών στην Ελλάδα και εν τέλει δηλώνει και τα μερίσματα στην φορολογική δήλωση, δεν βρίσκω με ποια αιτιολογία μπορεί να διωχθεί.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Σύσταση εταιρείας στην Βουλγαρία 15 Δεκ 2015 07:30 #214

  • Razimar
  • Το Άβαταρ του/της Razimar
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 3
  • Κάρμα: 0
Kαλησπέρα, κάηκα λίγο αλλά διάβασα ολο το θέμα απο την αρχή :D
Αν και δεν το βλέπεις συχνά σε forum, το θέμα είναι απίστευτη πηγή γνώσεων πραγματικά.

Θέλω να σας ρωτήσω λίγα πράγματα, σίγουρα θα επικοινωνήσω αρχές της χρονιάς με λογιστή στη Βουλγαρία αλλά θα ήθελα να πάρω και μια ιδέα απο τώρα αν κάποιος γνωρίζει..

Φτιάχνω ένα eshop το οποίο θα έχει έδρα στη Βουλγαρία(Σόφια) και θα λειτουργεί αποκλειστικά με Drop Shipping.
ΠΡΟΣΟΧΗ Spoiler! [Πατήστε για επέκταση]

Θέλω να ρωτήσω τα εξής:

1. Ο Προμηθευτής θα είναι στην Κίνα(αποθήκες που αποστέλλονται τα προϊόντα). Την μονοπρόσωπη ΕΠΕ πρέπει να την εντάξω για ενδοκοινοτικές συναλλαγές, δηλαδή να βγάλω ΑΦΜ?
Ρωτάω με την λογική του άσχετου, οτι τα προϊόντα δεν περνάνε καν απο Βουλγαρία και φεύγουν απο Κινα(εκτός ΕΕ) κατευθείαν στη χώρα προορισμού. Χρειάζεται?

Απ'την άλλη για να κάνεις συνεργασία με προμηθευτές στην Κίνα πχ σχεδόν όλοι θέλουν να τους δώσεις ΑΦΜ. Για εγκυρότητα ίσως?

2. Κάθε παραγγελία είναι και ένα ξεχωριστό τιμολόγιο απο τον προμηθευτή. Συνεπώς, αν κάνεις 100 παραγγελίες/μέρα θα έχεις 100 τιμολόγια/μέρα. Και εδώ η ερώτηση γιατί δεν έχω ιδέα απο λογιστικά.
Εχεις τις ίδιες λογιστικές χρεώσεις(~120€/μήνα) αν ο όγκος των τιμολογίων είναι πολύ μεγάλος? Αν οχι, γνωρίζετε κάποια ενδεικτική τιμή σχετικά με την χρέωση του όγκου των τιμολογίων απο κάποιο λογιστή εκεί να έχω μια ιδέα?

3. Καθαρά απο περιέργεια, αν θέλεις να κλείσεις μια εταιρεία στη Βουλγαρία(μονοπρόσωπη ΕΠΕ ας πούμε), τι διαδικασία έχει και τι έξοδα?

4. Εχει κάποιος eshop με έδρα τη Βουλγαρία που να λειτουργεί με drop shipping, να δώσει καμια συμβουλή να υπάρχει? Ενας φίλος ρώτησε πολύ πριν αλλά δυστυχώς πήγε άκλαφτο το ποστ του.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Σύσταση εταιρείας στην Βουλγαρία 15 Δεκ 2015 21:17 #215

  • Σωτήρης (sotiris)
  • Το Άβαταρ του/της Σωτήρης (sotiris)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 105
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 38
  • Κάρμα: 5 (8)
Πρέπει να ρωτήσεις λογιστή στην Βουλγαρία γι αυτά τα θέματα. Στην ουσία ανήκεις στο καθεστώς ΠΩΛΗΣΕΩΝ ΑΠΟ ΑΠΟΣΤΑΣΗ.

Μίλα εδώ, είναι η εταιρεία του Σάββα Καραφυλίδη στην Σόφια, πολύ αξιόπιστο και έμπιστο άτομο.

unionbalkansbusiness.com/
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Σύσταση εταιρείας στην Βουλγαρία 15 Δεκ 2015 22:33 #216

  • Iωάννης (Hologram1973)
  • Το Άβαταρ του/της Iωάννης (Hologram1973)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 17
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 9
  • Κάρμα: 1
Γεια σου Razimar
Μου θυμήζεις ...εμένα μερικά χρόνια πριν.
Λοιπόν...
1. ΑΦΜ πρέπει να βγάλεις για να κόβεις αποδείξεις και τιμολόγια στους πελάτες σου, στην Ευρώπη κυρίως φαντάζομαι. Αν κάποιος είναι σοβαρός πελάτης ή προμηθευτής το πρώτο που θα κάνει είναι να μπει στο VIES για να δει αν υπάρχεις. Η μη εγγραφή στο vies σημαίνει ''δύσκολα τα πράγματα'' για κάποιον. Ξέρω πως σε φοβίζει αυτό αλλά θα σου πω παρακάτω γιατί δεν πρέπει να ''φοβάσαι''.
2-3-4. Τιμές εδώ: unionbalkansbusiness.com/prices/, και αυτός είναι και ο λόγος που δεν πρέπει να φοβάσαι. Το ΑΦΜ ενδοκοινοτικών είναι +50 ευρώ και τελείωσες. Ψάξε στην σελίδα, θα βρεις δυο τηλέφωνα, πάρε μια καρτούλα VIVA για Βουλγαρία και πάρε το τηλ. που λέει mob.για να μιλήσεις κατευθείαν Ελληνικά με τον κ. Σάββα. Σου λέω ουσιαστικά αυτό που σου λέει και ο Σωτήρης παρακάτω..
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.074 δευτερόλεπτα