Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Διαδικασίες ανάληψης - κατάθεσης (π.χ. τραπεζικές επιταγές, valeur, "νέα κεφάλαια"), θέματα εφορίας (π.χ. πόθεν έσχες), κόστος εμβασμάτων, όροι προθεσμιακής, διευκρίνηση τραπεζικών ορών, τρόποι υπολογισμού επιτοκίων.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2

ΘΕΜΑ: Τράπεζα & εργοδότης

Τράπεζα & εργοδότης 16 Φεβ 2017 16:25 #1

  • takis (ptasos1)
  • Το Άβαταρ του/της takis (ptasos1)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 37
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 4
  • Κάρμα: 1
Καλησπέρα παιδιά. Η γυναίκα μου είναι φιλόλογος και εργάζεται σε κέντρο μελέτης & φροντιστηριο ξένων γλωσσών (όλα τα σφάζω, όλα τα μαχαιρώνω). Το θέμα είναι το εξής. Ενώ έως τώρα τους πλήρωνε στο χέρι κάνοντας τα μαγειρέματά της, αναγκάστηκε και τις έβαλε να ανοίξουν λογαριασμό μισθοδοσίας στην Πειραιώς. Όταν ήρθε η ώρα για την πρώτη πληρωμή μέσω τραπέζης η κυρία εργοδότρια έκανε το εξής. Τους πλήρωσε κανονικά τις ώρες που δουλέψανε ΚΑΙ ΌΛΕΣ ΤΙΣ ΝΟΜΙΜΕΣ ΑΔΕΙΕΣ που διακαιούνταν το συγκεκριμένο μήνα λέγοντάς τους πως θα μπει αργοτερα στο λογαριασμο τους και θα παρει ΠΙΣΩ τα λεφτα των αδειών!!! Επειδή έχω ακούσει και εγώ κάτι αντίστοιχο σε άλλη περίπτωση που εργοδότης ενώ πληρωσε κανονικά το μισθό σε έναν γνωστό μου, μπηκε αργοτερα και τον πήρε πισω...Ρωτάω...ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΥΤΟ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ? Ποιος νομος τους καλυπτει , ωστε να μπαινουν σε λογαριασμους αλλων και να παιρνουν χρήματα? Είναι νόμιμο αυτό και αν οχι, ποια η ευθύνη των τραπεζών και τί μπορούμε να κάνουμε σε αυτήν τη πε΄ρίπτωση?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Τράπεζα & εργοδότης 16 Φεβ 2017 18:49 #2

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -22 (4)
takis (ptasos1) έγραψε:
Καλησπέρα παιδιά. Η γυναίκα μου είναι φιλόλογος και εργάζεται σε κέντρο μελέτης & φροντιστηριο ξένων γλωσσών (όλα τα σφάζω, όλα τα μαχαιρώνω). Το θέμα είναι το εξής. Ενώ έως τώρα τους πλήρωνε στο χέρι κάνοντας τα μαγειρέματά της, αναγκάστηκε και τις έβαλε να ανοίξουν λογαριασμό μισθοδοσίας στην Πειραιώς. Όταν ήρθε η ώρα για την πρώτη πληρωμή μέσω τραπέζης η κυρία εργοδότρια έκανε το εξής. Τους πλήρωσε κανονικά τις ώρες που δουλέψανε ΚΑΙ ΌΛΕΣ ΤΙΣ ΝΟΜΙΜΕΣ ΑΔΕΙΕΣ που διακαιούνταν το συγκεκριμένο μήνα λέγοντάς τους πως θα μπει αργοτερα στο λογαριασμο τους και θα παρει ΠΙΣΩ τα λεφτα των αδειών!!! Επειδή έχω ακούσει και εγώ κάτι αντίστοιχο σε άλλη περίπτωση που εργοδότης ενώ πληρωσε κανονικά το μισθό σε έναν γνωστό μου, μπηκε αργοτερα και τον πήρε πισω...Ρωτάω...ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΥΤΟ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ? Ποιος νομος τους καλυπτει , ωστε να μπαινουν σε λογαριασμους αλλων και να παιρνουν χρήματα? Είναι νόμιμο αυτό και αν οχι, ποια η ευθύνη των τραπεζών και τί μπορούμε να κάνουμε σε αυτήν τη πε΄ρίπτωση?

Προσωπικά φίλε μου δεν γνωρίζω κάποια νόμιμη διαδικασία με την οποία κάποιος ιδιώτης να μπορεί να αφαιρέσει χρήματα από λογαριασμό άλλου ιδιώτη (στον οποίον φυσικά δεν είναι συνδικαιούχος) εφόσον η κατάθεση που έχει κάνει έχει οριστικοποιηθεί στο σύστημα της τράπεζας. Ακόμα και αν έχει γίνει κάποιο λάθος, αυτό θα συμψηφιζόταν στην μισθοδοσία π.χ. επόμενου μήνα και όχι με αφαίρεση χρημάτων από τον λογαριασμό του εργαζόμενου. Αν υπάρχει κάποιο άλλο καθεστώς το οποίο διέπει του λογαριασμούς μισθοδοσίας και δεν το γνωρίζω, ας με διορθώσει κάποιος.
Μέτρον άριστον
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Τράπεζα & εργοδότης 16 Φεβ 2017 19:02 #3

  • Vladimiros
  • Το Άβαταρ του/της Vladimiros
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 195
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 65
  • Κάρμα: 3
batista έγραψε:
και δεν το γνωρίζω, ας με διορθώσει κάποιος.

Τι λες?
Υπάρχουν και πράματα που δε γνωρίζεις?
Δεν ξανάγινε!

Αλλά χαμένος κόπος....
Και να σε διορθώσει κάποιος, αποκλείεται να μάθεις!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Τράπεζα & εργοδότης 16 Φεβ 2017 19:44 #4

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -22 (4)
Vladimiros έγραψε:
Τι λες?
Υπάρχουν και πράματα που δε γνωρίζεις?
Δεν ξανάγινε!

Αλλά χαμένος κόπος....
Και να σε διορθώσει κάποιος, αποκλείεται να μάθεις!

Πάλι στον καθρέφτη κοιτάζεσαι παλικάρι μου και νομίζεις ότι όλοι είναι σαν την αφεντιά σου;;;;
Αδικαιολόγητος....
Μέτρον άριστον
Τελευταία διόρθωση: 16 Φεβ 2017 19:45 από batista.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Τράπεζα & εργοδότης 16 Φεβ 2017 19:44 #5

  • ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • Το Άβαταρ του/της ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Moderator
  • Δημοσιεύσεις: 2976
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1366
  • Κάρμα: 146
takis (ptasos1) έγραψε:
Καλησπέρα παιδιά. Η γυναίκα μου είναι φιλόλογος και εργάζεται σε κέντρο μελέτης & φροντιστηριο ξένων γλωσσών (όλα τα σφάζω, όλα τα μαχαιρώνω). Το θέμα είναι το εξής. Ενώ έως τώρα τους πλήρωνε στο χέρι κάνοντας τα μαγειρέματά της, αναγκάστηκε και τις έβαλε να ανοίξουν λογαριασμό μισθοδοσίας στην Πειραιώς. Όταν ήρθε η ώρα για την πρώτη πληρωμή μέσω τραπέζης η κυρία εργοδότρια έκανε το εξής. Τους πλήρωσε κανονικά τις ώρες που δουλέψανε ΚΑΙ ΌΛΕΣ ΤΙΣ ΝΟΜΙΜΕΣ ΑΔΕΙΕΣ που διακαιούνταν το συγκεκριμένο μήνα λέγοντάς τους πως θα μπει αργοτερα στο λογαριασμο τους και θα παρει ΠΙΣΩ τα λεφτα των αδειών!!! Επειδή έχω ακούσει και εγώ κάτι αντίστοιχο σε άλλη περίπτωση που εργοδότης ενώ πληρωσε κανονικά το μισθό σε έναν γνωστό μου, μπηκε αργοτερα και τον πήρε πισω...Ρωτάω...ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΥΤΟ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ? Ποιος νομος τους καλυπτει , ωστε να μπαινουν σε λογαριασμους αλλων και να παιρνουν χρήματα? Είναι νόμιμο αυτό και αν οχι, ποια η ευθύνη των τραπεζών και τί μπορούμε να κάνουμε σε αυτήν τη πε΄ρίπτωση?

Δεν υπάρχει περίπτωση να αφαιρέσει κάποιος λεφτά απο τον λογαριασμό κάποιου χωρίς την έγκριση του κατόχου του λογαριασμού.
Μόνο να προσθέσει μπορεί.

Εκτός αν είναι χάκερ, αν παρανομήσει υπάλληλος τράπεζας κλπ...

Για να μην μπλέκεις ΓΕΝΙΚΑ όμως με αυτά κ να μην απασχολεί το μυαλό σου αυτό το θέμα, σου προτείνω το εξής...

ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ΠΟΥ ΤΗΣ ΒΑΖΟΥΝ ΤΗ ΜΙΣΘΟΔΟΣΙΑ ΣΤΗΝ ΤΡΑΠΕΖΑ, ΑΣ ΣΗΚΩΝΕΙ ΟΛΟ ΤΟ ΠΟΣΟ...
Διαφωνείς;
Μηδέν άγχος... :cheer:
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Τελευταία διόρθωση: 16 Φεβ 2017 19:48 από ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Τράπεζα & εργοδότης 16 Φεβ 2017 19:46 #6

  • bfc_xxx
  • Το Άβαταρ του/της bfc_xxx
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 100
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 24
  • Κάρμα: 0 (-1)
Μήπως οι εργαζόμενοι δίνουν τους κωδικούς του ebanking στους εργοδότες?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Τράπεζα & εργοδότης 16 Φεβ 2017 19:49 #7

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -22 (4)
bfc_xxx έγραψε:
Μήπως οι εργαζόμενοι δίνουν τους κωδικούς του ebanking στους εργοδότες?

Αυτό θα ήταν πράγματι πρωτοτυπία (για να μην γράψω κάτι άλλο).
Μέτρον άριστον
Τελευταία διόρθωση: 16 Φεβ 2017 19:50 από batista.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Τράπεζα & εργοδότης 16 Φεβ 2017 20:02 #8

  • miou (ΜΑΝΘΟΣ)
  • Το Άβαταρ του/της miou (ΜΑΝΘΟΣ)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 804
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 297
  • Κάρμα: 50 (6)
Σε ορισμένες περιπτώσεις μπορεί να γίνει αντιλογισμός αλλά μόνο πριν οριστικοποιηθεί στο σύστημα της τράπεζας (νομίζω την ίδια ημέρα) κι εφόσον ο δικαιούχος δεν τα έχει ωστόσο τραβήξει.
Μαλλον εννοούσε ότι η εργοδότης θα τα απαιτήσει cash από τους υπαλλήλους με τον εκφοβισμό της απόλυσης
«Ενισχύστε τις Ελβετικές καταθέσεις των Ελλήνων»
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Τράπεζα & εργοδότης 17 Φεβ 2017 01:13 #9

  • Κώστας (sardanapalos)
  • Το Άβαταρ του/της Κώστας (sardanapalos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Senior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 63
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 40
  • Κάρμα: 3 (1)
miou (ΜΑΝΘΟΣ) έγραψε:
Μαλλον εννοούσε ότι η εργοδότης θα τα απαιτήσει cash από τους υπαλλήλους με τον εκφοβισμό της απόλυσης

αυτό ακριβώς.
λεφτά δε μπορεί να πάρει από το λογαριασμό.
θα απαιτήσει λοιπόν να επιστραφεί πίσω κάποιο ποσό.

πάντως ακριβώς το ίδιο σκηνικό το είχα ακούσει πριν αρκετό καιρό, ίσως χρόνια. δε θυμάμαι ποιος μου το είπε.
δε το πίστεψα. λέω αποκλείεται να γίνεται κάτι τέτοιο. το θεωρούσα τραβηγμένο, αν κι έχω δει προσωπικά κι άλλα τραβηγμένα πράγματα.

δε ξέρω τι θα κάνεις αλλά αν τύχαινε σε μένα, της είχα μαμήσει το σπίτι. με οποιονδήποτε τρόπο....
αυτό παραείναι κοροϊδία.
θα έχει πλάκα να φορολογείται για ποσό που δε μπαίνει στην τσέπη της και να ξεπερνάει το αφορολόγητο.
είναι που είναι στα ουράνια οι φόροι, αν φορολογείσαι και για χρήματα που δε παίρνεις την έκατσες
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.078 δευτερόλεπτα