Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Διαδικασίες ανάληψης - κατάθεσης (π.χ. τραπεζικές επιταγές, valeur, "νέα κεφάλαια"), θέματα εφορίας (π.χ. πόθεν έσχες), κόστος εμβασμάτων, όροι προθεσμιακής, διευκρίνηση τραπεζικών ορών, τρόποι υπολογισμού επιτοκίων.

ΘΕΜΑ: Να εξοφλήσω το δάνειο;

Απ: Να εξοφλήσω το δάνειο; 28 Δεκ 2010 01:32 #46

  • Δημήτρης P
  • Το Άβαταρ του/της Δημήτρης P
Πήγα σήμερα στην τράπεζα και μου είπαν πως για την εξόφληση του δανείου σήμερα,
θα πρέπει να καταβάλω 12200 ευρώ.
Από την άλλη όμως, μετά από συζήτηση που είχα με τη λογίστρια μου, αυτό το ποσό θα πρέπει να αιτιολογήται
από την φορολογική μου δήλωση. Αποτελεί ποιο απλά τεκμήριο, το οποίο προστίθεται στα ήδη υπάρχοντα.
Άρα βάζοντας και την παράμετρο του φόρου που θα πρέπει να πληρώσω σύμφωνα με τα τεκμήρια, δεν νομίζω
να αξίζει η εξόφληση του δανείου. Έχω σύμφωνα με τα τεκμήρια ελάχιστο εισόδημα 12100 ευρώ. Προσθέτωντας
και την ενδεχόμενη εξόφληση του δανείου (12200ευρώ) εμφανίζω εισόδημα 24300 ευρώ και φορολογούμε για αυτά.
Από την άλλη, ρώτησα μήπως να εξοφλήσω το δάνειο με την καινούργια χρονιά (Ιανουάριος 2011) και να μην
εμφανίσω καθόλου τα στοιχεία του δανείου, αλλά κάτι τέτοιο είναι αρκετά επίφοβο, καθώς υπάρχει περίπτωση να το
ψάξουν.
tsig επειδή μπερδεύτηκα λίγο με το excel, σου είναι εύκολο να το ξανασυντάξεις με τα παραπάνω στοιχεία του δανείου μου?
Ευχαριστώ πολύ!
Καλές γιορτές!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Να εξοφλήσω το δάνειο; 28 Δεκ 2010 22:31 #47

  • Ο Τσιγκούνης (T$ig)
  • Το Άβαταρ του/της Ο Τσιγκούνης  (T$ig)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Administrator
  • Δημοσιεύσεις: 1241
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 740
  • Κάρμα: 110 (74)
Φίλε Δημήτρη, αν κάνεις την εξόφληση του δανείου και αποταμιεύεις την δόση με ένα επιτόκιο 4% θα έχεις κέρδος κάτι παραπάνω από 500 ευρώ συγκρίνοντας την κατάθεση του κεφαλαίου με το ίδιο επιτόκιο.
Φυσικά πρέπει να δεις και το θέμα του τεκμηρίου. Ίσως να μπορείς να το ξεπεράσεις με το εισόδημα προηγούμενων ετών. Αν π.χ. από τα προηγούμενα 6 χρόνια μπορείς να δικαιολογήσεις περίσσεμα 2.000 ευρώ το χρόνο, μαζεύονται 12.000 ευρώ.
Συνημμένα:
Γνῶθι σαὐτόν
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Να εξοφλήσω το δάνειο; 07 Ιαν 2011 00:39 #48

  • agnosti (elena)
  • Το Άβαταρ του/της agnosti (elena)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 3
  • Κάρμα: 0
Καλησπέρα και Καλή Χρονιά, θα ήθελα την βοήθειά σας στον παρακάτω προβληματισμό μου,
μετά απο συζήτηση με την τράπεζα κάνοντας αποπληρωμή του δανείου μου που είναι το ποσό των 3900€ κερδίζω 7000€ απο τους τόκους. Το ερώτημά μου είναι αναφορικά με την εφορία και τα τεκμήρια. Εγώ λόγω του δανείου είχα επιστροφή περίπου 800€ ετησίως. Τώρα κάνοντας την αποπληρωμή φυσικά και δεν θα έχω επιστροφή, ωστόσο γνωρίζετε να μου πείτε εαν θα πληρώνω εφορία? Το δάνειο αφορά σε πρώτη κατοικία, και το ετήσιο εισόδημά μας είναι 35.000 €. Εαν θα γίνει αποπληρωμή θα γίνει τους πρώτους μήνες του 2011.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την πολύτιμη βοήθειά σας ...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Να εξοφλήσω το δάνειο; 07 Ιαν 2011 02:13 #49

  • asxetos
  • Το Άβαταρ του/της asxetos
αδελφε τετοια εποχη χαριζουν χρημα? καλυτερα παρε τοκο απο καταθεση κεφαλαιου και φοροαπαλλαγη απο χρηση δανειου, και ασε τους αλλους να σκεφτονται για την υγεια σου. με λιγα λογια . το μπακιρι στη τσεπα και μπουχος , γεμισε ο τοπος dracoumel .ciao και καλο ταξιδι.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Να εξοφλήσω το δάνειο; 07 Ιαν 2011 15:39 #50

  • Ο Τσιγκούνης (T$ig)
  • Το Άβαταρ του/της Ο Τσιγκούνης  (T$ig)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Administrator
  • Δημοσιεύσεις: 1241
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 740
  • Κάρμα: 110 (74)
agnosti έγραψε:
Καλησπέρα και Καλή Χρονιά, θα ήθελα την βοήθειά σας στον παρακάτω προβληματισμό μου,
μετά απο συζήτηση με την τράπεζα κάνοντας αποπληρωμή του δανείου μου που είναι το ποσό των 3900€ κερδίζω 7000€ απο τους τόκους. Το ερώτημά μου είναι αναφορικά με την εφορία και τα τεκμήρια. Εγώ λόγω του δανείου είχα επιστροφή περίπου 800€ ετησίως. Τώρα κάνοντας την αποπληρωμή φυσικά και δεν θα έχω επιστροφή, ωστόσο γνωρίζετε να μου πείτε εαν θα πληρώνω εφορία? Το δάνειο αφορά σε πρώτη κατοικία, και το ετήσιο εισόδημά μας είναι 35.000 €. Εαν θα γίνει αποπληρωμή θα γίνει τους πρώτους μήνες του 2011.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την πολύτιμη βοήθειά σας ...
Καλή χρονιά αγαπητή φίλη.
Σχετικά με το τεκμήριο, όταν ξεπληρώσεις το δάνειο, γνωστός μου που ξεπλήρωσε στεγαστικό δάνειο, δεν είχε πρόβλημα ούτε με τεκμήρια και ούτε πλήρωσε επιπλέον φόρο. Σε περίπτωση, πάντως, που γίνει κάποιος έλεγχος, μπορείς να επικαλεστείς κεφάλαιο προηγούμενων ετών. Η σελίδα περί τεκμηρίων, αν και από την εποχή της δραχμής, περιέχει χρήσιμες πληροφορίες αναφορικά με τα τεκμήρια.
Γνῶθι σαὐτόν
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Να εξοφλήσω το δάνειο; 07 Ιαν 2011 21:53 #51

  • Κώστας1 (koter)
  • Το Άβαταρ του/της Κώστας1 (koter)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Νυν και αεί
  • Δημοσιεύσεις: 205
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 16
  • Κάρμα: 0 (9)
Φίλη @agnosti μην ξεχνάς εφόσον πρόκειται για αγορά κύριας κατοικίας υπάρχει και αφορολόγητο όριο αναλόγως των μελών της οικογενείας.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Να εξοφλήσω το δάνειο; 12 Ιαν 2011 14:08 #52

  • tsoliaZzzZzzzz
  • Το Άβαταρ του/της tsoliaZzzZzzzz
loipon

Pros Dimitris P: Akou file.....ksofla to to rimadi na fygei apo panw sou kai ase ti logistria na leei.

Pros to arthro kai tous loipous symmetexontes: Giati re trago-katanalwtes oi trapezes lene oti se kathe daneiolipti ta prwta 5-7 xronia tou daneiou einai ta pio dyskola? Epeidi kai kala o pelatis bainei stin diadikasia na parei daneio? kai dn exei synithisei tin megali dosi? Alitheia e??

'H MHPWS EPEIDI TO GALLIKO SYSTHMA TOKOXREWLYSIWN "eisprattei" to megalytero pososto twn tokwn (dld to kerdos tis trapezas) ta prwta 5-7 xronia (analoga me ypsos kai diarkeia daneiou) ? opote afto ti simainei....o filos panw eipe...pira daneio 65.000 kai einai 47 meta apo 5 xronia....skepsou dike mou na'tan kai 300.000 ....pikra...apopsi mou....kante oso perissoteres "xodres" apoplirwmes boreite ta prwta 5-7 xronakia wste o synolikos tokos pou tha plirwnete na peftei sto overall, mias kai oi doseis pou tha epivaryneste miniaiws einai 70-80% tokos kai 20-30% kefalaio. afou to kanete afto, tha deite meta to 5o kai 6o etos oti siga siga, borei px na synexizete na plirwnete tin idia dosi, px 500 evrwpoula, alla tha einai 400 evrw kefalaio kai100 tokos, oxi 450 tokos kai 50 kefalaio pou einai stin arxi.

Epipleon pws nomizete oti oi trapezes vgazoun kerdofories kai isologismous? Panta ta kerdi enos daneiou ypologizontai stin apodosi pou tha exei afto stin prwti pentaetia KAI TA NOUMERA THS PENTAETIAS TWN DANEIWN ENTASSONTAI STIS ETHSIES KERDOFORIES KAI TZIROUS. To daneio prepei na "vgalei ta eksoda tou" apo mono tou, pou simainei pws sta 5 xronia i trapeza exei stoxo na mazepsei oso to dynaton perissotera kerdi apo esena glyke mou pelati WSTE na min meinei edelws ksekremasti.

En telei, trapezes = diefkolynseis mesw nomimis tokoglufias me adeia leitourgias. Ksexrewnoume osa pio polla boroume stin arxi, kai meta kante mia apoplirwmi to xrono vre aderfe etC gia na min tous xartzilikwnete perissotero apo oso tous xreiazetai.


Love,


Tsolias
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Σε επαναφορά σε δραχμή και παραμονή δάνειων σε ευρω;;;;;; 26 Ιουν 2011 19:26 #53

  • Ψαχνόμενος (ant)
  • Το Άβαταρ του/της Ψαχνόμενος (ant)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 203
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 36
  • Κάρμα: 3 (-3)
Θα ήθελα να ρωτήσω τι θα γίνει αν ποτέ επιστρέψουμε στη δραχμή. Όσοι έχουν δάνεια σε ευρω θα παραμείνουν σε ευρώ, ενώ οι καταθέσεις τους και ο μισθός τους θα μετατραπούν σε δραχμή;
Όπως καταλαβαίνεται θα γίνει και μία ωραία υποτίμηση, οπότε πως θα μπορείς να πληρώσεις το δάνειο;
Θα ήθελα ιδιαιτέρως τη γνώμη του τσιγκούνη αλλά και όποιος άλλος έχει ευχαρίστηση
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Σε επαναφορά σε δραχμή και παραμονή δάνειων σε ευρω;;;;;; 26 Ιουν 2011 21:50 #54

  • Ο Τσιγκούνης (T$ig)
  • Το Άβαταρ του/της Ο Τσιγκούνης  (T$ig)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Administrator
  • Δημοσιεύσεις: 1241
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 740
  • Κάρμα: 110 (74)
Αγαπητέ φίλε Χρεωμένε καταθέτη, καθώς δεν έχει ξαναγίνει έξοδος χώρας από το ευρώ, ότι λέμε είναι υποκειμενικές γνώμες που δεν μπορούν να προεξοφλήσουν τα μελλοντικά γεγονότα.
Αν επιστρέψουμε στην δραχμή, με αναμενόμενη υποτίμηση, λογικό είναι να μετατραπούν στο νέο νόμισμα η πλειοψηφία των δάνειων που σήμερα είναι σε ευρώ. Διαφορετικά, όπως επισημαίνεις, τα περισσότερα δάνεια θα είναι αδύνατο να εξυπηρετηθούν. Αναφέρεται ότι στην περίπτωση της Αργεντινής μετατράπηκαν σε εθνικό νόμισμα τμήμα των δανείων που είχαν χορηγηθεί σε αμερικανικά δολάρια (π.χ. τα πρώτα 200.000 δολάρια).
Τον ίδιο δρόμο της μετατροπής αναμένεται να ακολουθήσουν και οι εσωτερικές καταθέσεις σε ευρώ, ίσως και καταθέσεις σε συνάλλαγμα, όπως έγινε πάλι στην πτώχευση της Αργεντινής με τις καταθέσεις σε δολάρια.
Γνῶθι σαὐτόν
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.072 δευτερόλεπτα