Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3

ΘΕΜΑ: στεγαστικο δανειο

στεγαστικο δανειο 18 Αυγ 2016 17:19 #1

  • antonios (antonakis)
  • Το Άβαταρ του/της antonios (antonakis)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • ΙΣΧΥΣ ΕΝ ΤΗ ΕΝΩΣΕΙ
  • Δημοσιεύσεις: 199
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 8
  • Κάρμα: 0
Καλησπερα.πηγα να ρωτησω σημερα στην αλφα για στεγαστικο.το επιτοκιο που μου δινουν ειναι 3.7% (spread) συν το euribor 3μηνου.οταν ρωτησα την υπαλληλο αν αφαιρειται το euribor τωρα που ειναι -0.3 μου απαντησε πως οχι δεν αφαιρειται απο το spread και πως παραμενει 3.7. ισχυει αυτο? γνωριζει κανεις?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

στεγαστικο δανειο 18 Αυγ 2016 20:18 #2

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -22 (4)
antonios (antonakis) έγραψε:
Καλησπερα.πηγα να ρωτησω σημερα στην αλφα για στεγαστικο.το επιτοκιο που μου δινουν ειναι 3.7% (spread) συν το euribor 3μηνου.οταν ρωτησα την υπαλληλο αν αφαιρειται το euribor τωρα που ειναι -0.3 μου απαντησε πως οχι δεν αφαιρειται απο το spread και πως παραμενει 3.7. ισχυει αυτο? γνωριζει κανεις?

Αν αυτό σου είπαν από την Alpha τότε αυτό προσφέρουν (φαίνεται και από το site τους άλλωστε). Το αν αφαιρούν το (αρνητικό) euribor σε αυτή την φάση δεν έχει σημασία. Θα μπορούσαν να σου λένε αρχικό 4% μείον το Euribor ή να αυξήσουν το λεγόμενο περιθώριο και να κατέληγες στο ίδιο επιτόκιο. Δεν είναι δηλαδή ότι καταπατούν κάποιον κανονισμό. Σε κάθε περίπτωση, εσύ προφανώς θα καταλήξεις σε αυτό που θέλεις αφού ενημερωθείς για το τι προσφέρει και ο ανταγωνισμός και όχι μόνο η Alpha.

www.alpha.gr/files/aboutalphabank/GR_oro...allagwn_01072016.pdf
Μέτρον άριστον
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": antonios (antonakis)

στεγαστικο δανειο 18 Αυγ 2016 21:55 #3

  • antonios (antonakis)
  • Το Άβαταρ του/της antonios (antonakis)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • ΙΣΧΥΣ ΕΝ ΤΗ ΕΝΩΣΕΙ
  • Δημοσιεύσεις: 199
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 8
  • Κάρμα: 0
δηλαδη αν ειχα παρει πριν10 χρονια στεγαστικο με 4% spread τωρα θα μου το αφαιρουσαν το euribor η ειναι στην ευχερεια της τραπεζας?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

στεγαστικο δανειο 19 Αυγ 2016 12:23 #4

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -22 (4)
antonios (antonakis) έγραψε:
δηλαδη αν ειχα παρει πριν10 χρονια στεγαστικο με 4% spread τωρα θα μου το αφαιρουσαν το euribor η ειναι στην ευχερεια της τραπεζας?

Αυτό που πρέπει να σε ενδιαφέρει είναι το αν η τράπεζα:
1) είναι ξεκάθαρη σε σχέση με τους όρους από την αρχή (μετά, έστω, από τις απαραίτητες διευκρινίσεις).
2) αν αναπροσαρμόζει το επιτόκιο μετά την σύναψη του δανείου, όταν το Euribor αλλάζει, με βάση τους όρους που έχεις υπογράψει.

Το τι θα έκανε πριν 10 χρόνια που το Euribor είχε θετικό πρόσημο δεν νομίζω ότι έχει κάποια σημασία. Αν θέλεις όμως, εγκυκλοπαιδικά, να σου λυθεί απορία, μπορείς να ρωτήσεις και σε κάποια άλλη τράπεζα προκειμένου να δεις αν αυτό (η μη αφαίρεση του αρνητικού Euribor στην αρχική σύμβαση) είναι κάτι που το κάνει μόνο η Alpha.
Μέτρον άριστον
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": antonios (antonakis)

στεγαστικο δανειο 18 Ιουν 2018 08:08 #5

  • kostas bg (kostas.bg)
  • Το Άβαταρ του/της kostas bg (kostas.bg)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 552
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 208
  • Κάρμα: 23 (1)
Απόφαση Σεισμός του Πρωτοδικείου Αθηνών: Κανείς Δανειολήπτης δεν Οφείλει Τίποτα. Ποιες οι Προϋποθέσεις…
buzzstories.eu/apofasi-sismos-tou-protod...ta-pies-proypothesis
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

στεγαστικο δανειο 25 Φεβ 2020 12:02 #6

  • Kostas4
  • Το Άβαταρ του/της Kostas4
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7
  • Κάρμα: 0
Καλησπερα, ζευγαρι με 2 παιδια, δημοσιος υπαλληλος εγω, καταστημα η συζυγος
-σε ποια τραπεζα να απευθυνθω για στεγαστικο? δινω 400 για ενοικιο συν ποσα κοινοχρηστα, με τα ιδια περιπου δεν παιρνω στεγαστικο?
-12-14.000 με τα επιδοματα παιρνω το χρονο. η συζυγος εχει εισοδημα στο μαγαζι αλλα εμφανιζει λιγα φετος...περσι το ανοιξε...γενικα θα εχει εισοδημα 5-10.000 το χρονο, βεβαια το μαγαζι εχει και εξοδα...τωρα δεν ξερω πως θα το παρει η τραπεζα..
ελεγα για 100.000 για να μπουμε σε ψιλο νεο σπιτι...αλλιως 60.000 για 10ετιας..επαρχια τοσο ειναι
τι λετε? να περιμενω μηπως λιγα χρονια να εμφανιζει εισοδημα η γυναικα?
εχω 50% σπιτι χωριο, 1-2 χωραφια μικρα και 25% η 50 δε θυμαμαι του πατρικου
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

στεγαστικο δανειο 25 Φεβ 2020 19:44 #7

  • CV
  • Το Άβαταρ του/της CV
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1015
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 764
  • Κάρμα: 9
Τα βασικα στοιχεια συγκρισης (επιτοκια, κτλ) τα βρισκεις στο σαιτ τους. Δεν χρειαζεται να πας απο κει. Βρες ποια σε συμφερει και δοκιμασε. Προσοχη με τα λοιπα εξοδα (προσημειωση, εφορια, εξοδα φακελου, ασφαλειες, κτλ)

Συμβουλη: Μην παρεις δανειο με δανειο με μεγαλυτερη διαρκεια απο 15-ετια. Αν δεν εχεις τη δυνατοτητα να πληρωνεις τη δοση για 15-ετια, δεν εχεις τη δυνατοτητα να παρεις το δανειο. Μαζεψε μεγαλυτερη προκαταβολη ή πηγαινε σε πιο φτηνο σπιτι και ξαναδοκιμασε.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

στεγαστικο δανειο 26 Φεβ 2020 10:00 #8

  • Kostas4
  • Το Άβαταρ του/της Kostas4
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7
  • Κάρμα: 0
ευχαριστω
εχουμε εισοδημα απο το μαγαζι..καθε σκ..αρκετο...το θεμα ειναι οτι δε φαινεται αυτο..ας το πουμε ετσι...εδω με ενα μισθο τοσο καιρο και βγαζαμε ενοικιο 400 και κοινοχρηστα 200
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

στεγαστικο δανειο 27 Φεβ 2020 01:50 #9

  • Stefan
  • Το Άβαταρ του/της Stefan
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 642
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 189
  • Κάρμα: -23
Kostas4 έγραψε:
ευχαριστω
εχουμε εισοδημα απο το μαγαζι..καθε σκ..αρκετο...το θεμα ειναι οτι δε φαινεται αυτο..ας το πουμε ετσι...εδω με ενα μισθο τοσο καιρο και βγαζαμε ενοικιο 400 και κοινοχρηστα 200

Κοινόχρηστα 200€ το μηνα??


CV έγραψε:
Μην παρεις δανειο με δανειο με μεγαλυτερη διαρκεια απο 15-ετια. Αν δεν εχεις τη δυνατοτητα να πληρωνεις τη δοση για 15-ετια, δεν εχεις τη δυνατοτητα να παρεις το δανειο. Μαζεψε μεγαλυτερη προκαταβολη ή πηγαινε σε πιο φτηνο σπιτι και ξαναδοκιμασε.

Aν παρει 15ετια θα πληρωνει πολύ μεγαλη δοση. Οσο πιο μεγαλη η περιοδος αποπληρωμης, τοσο μικροτερη η δοση. Εγω εχω κανονισει 40 ετη :)
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.062 δευτερόλεπτα