Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Θέματα οικονομικής επικαιρότητας

ΘΕΜΑ: Capital controls και άλλα

Capital controls και άλλα 22 Ιουλ 2017 20:18 #1846

  • PRS33 (PARIS33)
  • Το Άβαταρ του/της PRS33 (PARIS33)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 4891
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2044
  • Κάρμα: -9
Τραβάτε τους μπελάδες με τα "θέματα" που ανοίγετε και την Συριζαλίτικη -Νού -Δού (επόμενη συγκυβέρνηση) προπαγάνδα για "χαλάρωση" των Capital Controls.

Αυτό που ξέρω να πώ ειναι τα εξής απλά "πράγματα".

1.Ενα παληκαράκι φίλος πήγε και κατατάχτηκε για Φαντάρος και πήγε σε μια Τράπεζα (Πειραιώς) να ανοίξει υποχρεωτικό λογαριασμό προκειμένου να του βάζουν οι Ενοπλες Δυνάμεις τα €100-€200 euros χρήματα τον μισθό/αποζημείωση και η Τράπεζα του αρνήθηκε μολονότι τους εδειξε ταυτότητα + το επίσημο εγγραφο του Κράτους για κατάταξη.
Ο κάθε λογαριασμός ειναι "χρεωμένος" στα(€ 150.000 λόγω Κρατικών Χρεών και αμα ανοίξουν και αλλους Τραπεζικούς λογαριασμούς το ποσόν χρέωσης μειώνετε καθότι αυξάνετε ο αριθμητής στο κλάσμα και καταλαβαίνετε τα ρετάλια οι Τράπεζες βλέπουν πώς "τσού" απο μετρητά και θα πάρουν τα ........αν ανοίγουν και αλλους "αδέσποτους" λογαριασμούς.

(αλλη μαλακία του Καμένου Καλοκαιριάτικα με 40C τι βασική να περάσει ο πολίτης οπως και οι Στρατιωτικοί Εκπαιδευτές τι να τους "εκπαιδεύσουν"?
Οτι γίναμε μπουρδλελο και δεν υπάρχουν κλιματιστικά για τους φαντάρους.......δεν κάνει "καυμένε" με τα ναρκωτικά και το τσιγαράδικο καράβι λαθραία τσιγάρα....Καμένε αντε πλήρωσε πρώτα τον Φόρο Κληρονομιάς σου που πέθανε ο πατέρας σου και εχεις να πληρώσεις € 8.000.000 ρε πολιτικό λαμόγιο Καμένε ).
Στα "φορτία" ηρωίνης -κοκκαίνης και τα τσιγαράδικα "το ρίξαμε" Πάνο Τζούλη αντε στον αγύριστο Καλοκαιριάτικα αντε μην μην σου "χώσω και αλλα" και ειμαι και Σαββατογεννημένος.
Η Βουλή πρέπει να αποφασίσει ρε πολιτικό λαμόγιο Καμένε οπως και για την αλλη την κ Αυλωνίτου που με το αυτοκίνητο κτύπησε ανθρωπο και "ουτε γάτα ουτε ζημιά"?

European clowns where is your Federal Court?

2.Για να "χαλαρώσουν" τα Capital Controls θα πρέπει επομένως να ανοίγονται νέοι λογαριασμοί πράγμα που σε ειδικές περιπτώσεις και "γνωριμίες" με Βο(υ)λευτές η "Διευθυντές" ανοίγονται.

3.Τα Non Performing Loans (N.P.L) τα Μή Εξυπηρετούμενα Δάνεια που επίσημα η ηλεκτρονική platform ανοίγει 3 Αγούστου και απο τώρα στις Μελετητικές Εταιρείες και Δικηγορικά γραφεία .....γίνετε.....της Πόπης το κάγκελο (τα "ξεχάσαμε"?).

κ Καράντη που εγραψες οι Ιατροί και Δικηγόροι να μην πληρώνονται ηλεκτρονικά με κάρτα στα POS τα Point Of Sale machines απλά να "υπενθυμίσω" στους καλούς φίλους και τα κολόπαιδα του forum οτι απο μια ματιά που "εριξα" οι χρεώσεις των Δικηγορικών γραφείων για Ανώνυμες και Μεσαίου μεγέθους Επιχειρήσεις ανέρχονται απο €5.000 - € 7.000 και €8.000 και φανταστείτε να μην πληρώνονται ηλεκτρονικά αλλά να ειναι ολα black money (μεσα στις χρεώσεις ειναι και οι Λογιστές -Λογιστικά γραφεία που χρεώνουν τους καταναλωτές /πελάτες Λογιστικών -Νομικών Υπηρεσιών.

Με απλά λόγια αν και ξέρω γίνομαι δυσάρεστος αλλά εδώ στο forum δεν ειμαστε να "χαιδευουμε" τα αυτιά μας ουτε και να κάνουμε αδελφίστικα ασχετα σχόλια οπως παρατηρώ οι "γνωστοί" ντενεκέδες ασχετοι σας παραπληροφορούν.
Ο European Stability Mechanism (ESM) μέσω του εσωτερικού Μηχανισμού διάθεσης ρευστότητας του European Liquidity Assistance (ELA) ....αν οι Μεταρρυθμίσεις δεν προχωρούν οπως τώρα με τον 44-χρονο "παιδί" κρεμανταλά Πρωθυπουργό κ Τσίπρα θα σου λέει οτι απο την μία το 2018 και μετά σταματάνε τα δάνεια στην Ελλάδα και απο την αλλη θα σου μειώνω την ρευστότητα των Τραπεζών σου μέσω του European Liquidity Assistance (ELA).....και τα "ρέστα" πάρτα απο τους Καταθέτες επενδυτές που δια΄Νόμου το 44-χρονο "παιδί" κρεμανταλάς Πρωθυπουργός κ Τσίπρας πέρασε τον Ιανουάριο 2015.

Οπως καταλάβατε κάποια στιγμή οταν "ο καιρός γάρ εγγύς" οι Τράπεζες θα τα εχουν πάρει τα χρήματα απο τον European Stability Mechanism (ESM) αλλά και απο το Μελλοντικό Κούρεμα καταθέσεων οι ιδιες οι Τράπεζες "θα τραβήξουν το χαλί" να αποτύχει ο λεγόμενος Εξωδικαστικός Συμβιβασμός των 120 δόσεων (10 χρόνια) .......απλά διότι θα θελήσουν να πάμε σε αλλον ενα γύρο Νέων Ανακεφαλαιοποιήσεων.

Ξέρω γίνομαι δυσάρεστος και ειλικρινά δεν θέλω να σας "τσιτώσω" Καλοκαιριάτικα αλλά πώς να το κάνουμε ρε παιδιά δεν ειμαστε Ιταλία που η Ειδική Οικονομική Αστυνομία ανοιξε Λογαριασμούς Ιταλών πολιτών που ειχαν Καταθέσεις στην U.B.S και τους ειπαν η θα "γυρίσετε" τα χρήματα Ιταλία με Φοροαπαλλαγές η θα σας "σκίσουμε".
Απο σύνολο περίπου 10.000 λογαριασμών Ιταλών Πολιτών και Επιχειρηματιών στην U.B.S (Ελβετία) γύρισαν Ιταλία μόνο οι 6.000 Καταθέσεις και τώρα "εχουν βγεί οι Νομικές καραμπίνες" με την U.B.S ζητούνται επίσημα τα ονόματεπώνυμα Ιταλών πολιτών που ακόμα 'διατηρούν" Τραπεζικές Καταθέσεις στην U.B.S Ελβετία.

Το σοβαρό και το μεγάλο αμάρτημά σου
είναι που έφερες στο σπίτι τη μαμά σου
κι ενώ περνάγαμε καλά εσύ κι εγώ
βάλαμε τώρα μες στο σπίτι λοχαγό

Κι όταν μαλώνουμε την ξέρεις την αιτία
και ενοχλούμε και την πολυκατοικία
η διαχείριση μου είπε το και το
αν συνεχίσουμε θα φέρει το εκατό

Κι όταν συμβαίνει να 'χουμε δημοκρατία
για τρία χρόνια ή και για τριάντα τρία
τότε τα πράγματα είναι πιο σοβαρά
αν κυβερνάει μες στο σπίτι η πεθερά

Να με γαζώνει με κλωστή και με βελόνα
και να μου ρίχνει μες στα μάτια δακρυγόνα
να ενοχλείται όταν μιλάω πολιτικά
ρε συ γυναίκα, τι θα γίνει τελικά


EINSTEIN : Aν κάποιος σου προτείνει κάτι τσάμπα ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΟ ΠΡΟΙΟΝ ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ!!!
Να θυμάσαι όταν σου τάζουν «ελευθερία» σημαίνει ότι την εχεις ηδη χάσει!!!
Τελευταία διόρθωση: 22 Ιουλ 2017 20:34 από PRS33 (PARIS33).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Capital controls και άλλα 23 Ιουλ 2017 13:03 #1847

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -23 (4)
PARIS33 έγραψε:
1.Ενα παληκαράκι φίλος πήγε και κατατάχτηκε για Φαντάρος και πήγε σε μια Τράπεζα (Πειραιώς) να ανοίξει υποχρεωτικό λογαριασμό προκειμένου να του βάζουν οι Ενοπλες Δυνάμεις τα €100-€200 euros χρήματα τον μισθό/αποζημείωση και η Τράπεζα του αρνήθηκε μολονότι τους εδειξε ταυτότητα + το επίσημο εγγραφο του Κράτους για κατάταξη.

Υπάλληλοι που δεν ξέρουν την δουλειά τους υπάρχουν σε όλα τα επαγγέλματα και προφανώς και στις τράπεζες. Θα πρέπει όμως να είμαστε συγκεκριμένοι, αλλιώς πετάμε ... πράγματα στον ανεμιστήρα χωρίς να βγάζει κανένας συμπέρασμα. Ποια λοιπόν ήταν η απάντηση (επι της ουσίας) στο αίτημα του συγκεκριμένου ... παλληκαριού;


PARIS33 έγραψε:

2.Για να "χαλαρώσουν" τα Capital Controls θα πρέπει επομένως να ανοίγονται νέοι λογαριασμοί πράγμα που σε ειδικές περιπτώσεις και "γνωριμίες" με Βο(υ)λευτές η "Διευθυντές" ανοίγονται.

Άρα έχουν ... δίκιο οι ΣΥΡΙΖΑΝΕΛ. Τα CC πράγματι χαλάρωσαν....(δια της ... πλαγίας) :whistle: .


PARIS33 έγραψε:
... απλά να "υπενθυμίσω" στους καλούς φίλους και τα κολόπαιδα του forum
Με απλά λόγια αν και ξέρω γίνομαι δυσάρεστος αλλά εδώ στο forum δεν ειμαστε να "χαιδευουμε" τα αυτιά μας ουτε και να κάνουμε αδελφίστικα ασχετα σχόλια οπως παρατηρώ οι "γνωστοί" ντενεκέδες ασχετοι σας παραπληροφορούν.

Στην κρίση του ... φιλοθεάμονος κοινού. Προφανώς όποιος διαφωνεί με τον κύριο είναι είτε ... αδελφή, είτε κωλόπαιδο, είτε "ντενεκές που παραπληροφορεί" είτε συνδυασμός των παραπάνω.
Μέτρον άριστον
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Capital controls και άλλα 23 Ιουλ 2017 23:25 #1848

  • PRS33 (PARIS33)
  • Το Άβαταρ του/της PRS33 (PARIS33)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 4891
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2044
  • Κάρμα: -9
batista εγραψε
ΠΡΟΣΟΧΗ Spoiler! [Πατήστε για επέκταση]


Αν εννοείς τον εαυτό σου ναι εισαι και ασχετήλας που ολους σκοταδιστές και "φασίστες" τους βλέπεις και εδώ πέρα φταίει και το forum που δεν σε στέλνουν στον αγύριστο με τις βλακείες σου ασχετε.
Τον Πρόεδρο Tayip Erdogan εξέτασες γιατί "του την πέσανε"?
Λές γιατί.....δεν αφήνει τον κόσμο .....να διαβάζει εφημερίδες και πατσαβουροφυλλάδες οπως των δικών μας "δημοσιογράφων".

Αφού εισαι ασχετος και δεν το κατέχεις το αθλημα τι πετάς τις βλακείες σου στο forum?
Στο εχω ξαναγράψει πρώτα διάβαζε και εξέταζε και επειτα να εκφέρεις αποψη.
Για τον φίλο μου ππου πήγε φαντάρος "επεσε" τηλέφωνο απο Βο(υ)λευτή στην Διευθύντρια και τον "εχωσαν" σε υπολογαριασμό αλλου διότι οπως εγραψα και παραπάνω κάθε Ελληνική Κατάθεση ειναι χρεωμένη με € 150.000 και αμα ανοίγουν Λογαριασμούς "αδέσποτους" τα χρήματα που εχουν να λάβουν οι Τράπεζες ειτε απο τον E.S.M ειτε απο Κούρεμα Καταθέσεων θα μειωθούν.

Επειδή εισαι ελληναράς ΠΑ.ΣΟ.Κ - ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ -ΣΥ.ΡΙΖ.Α απλά πληροφορώ το forum οτι ο "κακκός" Πρόεδρος Tayip Edogan αυξησε το "εισητήριο" τα χρήματα για διέλευση στα Δαρδανέλια στενά.
Βλέπεις οτι εισαι ασχετος και γράφεις τι βλακείες σου ελληναρά ΠΑ.ΣΟ.Κ - ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ -ΣΥ.ΡΙΖ.Α?

Για κότερα πληρώνουν € 2.500 η διέλευση γιατί για επιστροφή εξοδο ξαναπληρώνουν = € 5.000 και για καράβια η διέλευση πάλι πληρώνετε "κασέρι" € 50.000.

Πράσινε forum-ίτη με τα Πράσινα Πιστοποιητικά και Πράσινους Λογαριασμούς και Πράσινα Δάνεια των Πράσινων "Επιχειρηματιών" απλά να "ετοιμάζεστε" λόγω "Πράσινης Ανάπτυξης" να σας φέρνουν ολα τα Βιομηχανικά και Πυρηνικά απόβλητα οπως τώρα τα χύνουν στο Ιόνιο.

Τα σκουπίδια πληρώνονται να ερχονται στην Ελλάδα € 120 τον τόνο μείον κάπου στα € 40 τα μεταφορικά στην Ελλάδα των ΣΥ.ΡΙΖ.Α -ΠΑ.ΣΟ.Κ -ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ.

Μήλισε μήπως η "Νού -Δού" για μήπως οι ΠΑ.ΣΟ.Κ -άρες?

Καθείστε να ακούτε τι εκανε ο Πολάκης και τα ναρκωτικά ηρωίνες -κοκκαίνες και το τσιγαράδικο καράβια με λαθραία του Πάνου Τζούλη Κάμένου -Μαρινάκη και Αλαφούζου.

Το σκυλάκι το κανίς
ποιός το έκλεψε κανείς
το ρολόι, τη γραβάτα
και της άγκυρας τη γάτα :) :) :)

EINSTEIN : Aν κάποιος σου προτείνει κάτι τσάμπα ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΟ ΠΡΟΙΟΝ ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ!!!
Να θυμάσαι όταν σου τάζουν «ελευθερία» σημαίνει ότι την εχεις ηδη χάσει!!!
Τελευταία διόρθωση: 23 Ιουλ 2017 23:27 από PRS33 (PARIS33).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Capital controls και άλλα 24 Ιουλ 2017 03:16 #1849

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
PARIS33 έγραψε:
Ο κάθε λογαριασμός ειναι "χρεωμένος" στα(€ 150.000 λόγω Κρατικών Χρεών και αμα
PARIS33 έγραψε:
οπως εγραψα και παραπάνω κάθε Ελληνική Κατάθεση ειναι χρεωμένη με € 150.000 και αμα

Επειδή το γράφεις δύο φορές, και εγώ δεν το καταλαβαίνω αυτό που γράφεις (ίσως είμαι χαμηλής νοημοσύνης), μήπως μπορείς να το σπάσεις και να το ξαναρίξεις, μπας και καταλάβω τι εννοείς?

Και για να γίνω πιο σαφής στην ερώτηση μου:
Έχω ένα λογαριασμό στη Eurobank, που έχει μέσα 100 ευρώ.
Έχω και έναν στην Εθνική, που έχει μέσα 300 ευρώ.

Αυτές οι δυο καταθέσεις (μου), λες, "είναι χρεωμένες με 150.000 ευρώ". Σύνολο οι δυο, 300k.
Δηλαδή? Ποιος χρωστάει τα 300 χιλιάρικα? Εγώ? Σε ποιον?
Η τράπεζα? Σε ποιον?
Το δημόσιο (ταμείο)? Σε ποιον?

Για κάνε μου αυτή τη χάρη, ίσως έχει ενδιαφέρον (άμα καταλάβω τι εννοείς).
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Capital controls και άλλα 24 Ιουλ 2017 09:09 #1850

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -23 (4)
PARIS33 έγραψε:
batista εγραψε
ΠΡΟΣΟΧΗ Spoiler! [Πατήστε για επέκταση]


Αν εννοείς τον εαυτό σου ναι εισαι και ασχετήλας που ολους σκοταδιστές και "φασίστες" τους βλέπεις και εδώ πέρα φταίει και το forum που δεν σε στέλνουν στον αγύριστο με τις βλακείες σου ασχετε.
Τον Πρόεδρο Tayip Erdogan εξέτασες γιατί "του την πέσανε"?
Λές γιατί.....δεν αφήνει τον κόσμο .....να διαβάζει εφημερίδες και πατσαβουροφυλλάδες οπως των δικών μας "δημοσιογράφων".

Αφού εισαι ασχετος και δεν το κατέχεις το αθλημα τι πετάς τις βλακείες σου στο forum?
Στο εχω ξαναγράψει πρώτα διάβαζε και εξέταζε και επειτα να εκφέρεις αποψη.
Για τον φίλο μου ππου πήγε φαντάρος "επεσε" τηλέφωνο απο Βο(υ)λευτή στην Διευθύντρια και τον "εχωσαν" σε υπολογαριασμό αλλου διότι οπως εγραψα και παραπάνω κάθε Ελληνική Κατάθεση ειναι χρεωμένη με € 150.000 και αμα ανοίγουν Λογαριασμούς "αδέσποτους" τα χρήματα που εχουν να λάβουν οι Τράπεζες ειτε απο τον E.S.M ειτε απο Κούρεμα Καταθέσεων θα μειωθούν.

Επειδή εισαι ελληναράς ΠΑ.ΣΟ.Κ - ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ -ΣΥ.ΡΙΖ.Α απλά πληροφορώ το forum οτι ο "κακκός" Πρόεδρος Tayip Edogan αυξησε το "εισητήριο" τα χρήματα για διέλευση στα Δαρδανέλια στενά.
Βλέπεις οτι εισαι ασχετος και γράφεις τι βλακείες σου ελληναρά ΠΑ.ΣΟ.Κ - ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ -ΣΥ.ΡΙΖ.Α?

Για κότερα πληρώνουν € 2.500 η διέλευση γιατί για επιστροφή εξοδο ξαναπληρώνουν = € 5.000 και για καράβια η διέλευση πάλι πληρώνετε "κασέρι" € 50.000.

Πράσινε forum-ίτη με τα Πράσινα Πιστοποιητικά και Πράσινους Λογαριασμούς και Πράσινα Δάνεια των Πράσινων "Επιχειρηματιών" απλά να "ετοιμάζεστε" λόγω "Πράσινης Ανάπτυξης" να σας φέρνουν ολα τα Βιομηχανικά και Πυρηνικά απόβλητα οπως τώρα τα χύνουν στο Ιόνιο.

Τα σκουπίδια πληρώνονται να ερχονται στην Ελλάδα € 120 τον τόνο μείον κάπου στα € 40 τα μεταφορικά στην Ελλάδα των ΣΥ.ΡΙΖ.Α -ΠΑ.ΣΟ.Κ -ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ.

Μήλισε μήπως η "Νού -Δού" για μήπως οι ΠΑ.ΣΟ.Κ -άρες?

Καθείστε να ακούτε τι εκανε ο Πολάκης και τα ναρκωτικά ηρωίνες -κοκκαίνες και το τσιγαράδικο καράβια με λαθραία του Πάνου Τζούλη Κάμένου -Μαρινάκη και Αλαφούζου.


Το έχουμε πιάσει το νόημα. Ο μόνος ... σχετικός με τα ... πάντα είσαι εσύ. Οι υπόλοιποι (μα όλοι) είναι είτε ... "αδελφές" είτε "κωλόπαιδα" είτε "τενεκέδες" (δεν μας έχεις διευκρινίσει μόνο αν είμαστε από τους ξεγάνωτους ή από τους ... άλλους).
Επίσης έχεις πολύ ... δίκιο όταν γράφεις για την ευθύνη της διαχείρισης. Κάποιον θα έπρεπε να έχει πετάξει έξω.

Και να επαναλάβω για να τα χωνέψεις.
1) Ο Ταγίπ Ερντογάν είναι ένας από τους μεγαλύτερους φασίστες-δολοφόνους που εμφανίστηκαν ποτέ στην ιστορία (και έχει δρόμο ακόμα), όπως και ο πρόεδρος ... πλανητάρχης είναι ο πλέον ανισόρροπος-σκοταδιστής του είδους παγκοσμίως και γελάνε και τα τσιμέντα μαζί του και ακόμα και το ίδιο του το κόμμα.
Εσύ όμως, τι έκπληξη, τους έχεις ... φανερό καμάρι. Το τι σημαίνει αυτό για εσένα δεν θα το πω εγώ. Ο καθένας βγάζει τα συμπεράσματά του.
2) Τα των ... πράσινων αλόγων και της κλιματικής αλλαγής, θα τα καταλάβεις (και θα τα υποστούμε) όταν δυστυχώς θα είναι πολύ αργά. Το μόνο ενθαρρυντικό είναι το γεγονός ότι ακόμα και στις ΗΠΑ, σχεδόν οι πάντες, π.χ. οι περισσότεροι κυβερνήτες έχουν καταλάβει ότι η κλιματική αλλαγή είναι ένα αυταπόδεικτο γεγονός και ακόμα και οι περισσότερες εταιρείες που ασχολούνται με τον τομέα των ορυκτών καυσίμων, γνωρίζουν τι συμβαίνει και έχουν αρχίσει να τηρούν κάποια προσχήματα (χωρίς βέβαια να θίγουν τα συμφέροντά τους). Το αν αυτό είναι αρκετό, θα φανεί σχετικά σύντομα.
www.theguardian.com/environment/2017/feb...limate-change-danger

Τα υπόλοιπα, μόνος σου τα γράφεις, μόνος σου τα καταλαβαίνεις. Γι αυτό, τρέχα τώρα να απαντήσεις στην ερώτηση του ανθρώπου και πρόσεξε. Θέλω να είσαι ευγενής, μήπως και καταφέρεις να αλλάξεις δύο τρεις απόψεις με κάποιον.

Δεν ξέρω αν το έχεις προσέξει. Ο μόνος που απαντάει σε κάποια έστω από τα ... πολύχρωμα, εκτός τόπου και χρόνου (θα μπορούσα να τα χαρακτηρίσω και αλλιώς), κατεβατά σου, είμαι εγώ.
Κανένας άλλος δεν τολμάει να μπλέξει με την πάρτη σου.
Και όποιος πετιέται, αγνοώντας φυσικά τους ... ύμνους π.χ. στον αρχι-φασίστα Ερντογάν ή στο μουσουλμανικό ... κόμμα της Θράκης :woohoo:, το κάνει για να βγάλει την χολή που έχει μέσα του, επισημαίνοντας μου κάποιο ... τυπογραφικό λάθος και το πόσο αυτό (τρομάρα τους, μέσα στην ένδεια επιχειρημάτων) με καθιστά ... ανίκανο να εκφράσω άποψη.
Άλλωστε ποιος χέστηκε για το αν ο Ερντογάν είναι φασίστας-δολοφόνος και κάποιος τον υμνεί, βρίζοντας χυδαία όσους το επισημαίνουν. Εμάς μας ενδιαφέρει να μην μας θίξουν, με την ευρεία έννοια, την τσέπη μας (όντας εν αδίκω). Όποιος το κάνει αυτό γίνεται μισητός εχθρός και μπροστά σε αυτό και ο διάολος είναι σύμμαχός μας. :sick:
Μέτρον άριστον
Τελευταία διόρθωση: 24 Ιουλ 2017 09:11 από batista.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Capital controls και άλλα 25 Ιουλ 2017 00:05 #1851

  • PRS33 (PARIS33)
  • Το Άβαταρ του/της PRS33 (PARIS33)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 4891
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2044
  • Κάρμα: -9
Soto 51 εγραψε
ΠΡΟΣΟΧΗ Spoiler! [Πατήστε για επέκταση]


Nαί και ρώτα τον Τραπεζικό σου (αν ειναι γνωστός γιατί "δεν τα λένε αυτά τα πράγματα") προφανώς να μην "αγριέψουν" τους αφελής.
Πάντως τον φίλο μου που πήγε φαντάρος (εχθές βγείκαν) του ανοίξανε Τραπεζικό Λογαριασμό στην Πειραιώς αλλά......"επεσε" τηλέφωνο απο Προπονητή μεγάλης ομάδας και η Διευθύντρια εβαλε "εγγυητή" τον ιδιο.
Αμα "ακόμα" δεν καταλαβαίνεις.......καλύτερα γιατί αμα ερθει η "λυπητερή" απο το Μελλοντικό Κούρεμα Καταθέσεων λόγω αποτυχίας των Non Performing Loans (Μη Εξυπηρετούμενα Δάνεια) ....γιατί θα γίνει το πότε .....μου ειναι αδιάφορο "πρόλαβα" ναναι καλά οι Τραπεζουπάλληλοι.

Ρωτάς σε ποιόν ειναι χρεωμένα τα € 150.000 ανά Κατάθεση .......τράβα ρώτα τους ανθρώπους που τους Κούρεψε τα Ομόλογα ο Κουρέας της Σεβίλης ο κ Βενιζέλος να σου πούν που τα δώσανε τα χρήματα που τους εφαγαν απο τα Greek Bonds.

Αμα πάλι δεν καταλαβαίνεις (καλύτερα) απλά απάντησε στον εαυτό σου (οχι σε μένα αλλά στον εαυτό σου) γιατί οι Τράπεζες δεν ανοίγουν Νέους Λογαριασμούς?
Εκτός απο θύματα αφελής αμα αμα αμα βρεθεί ηλίθιος /ηλίθια να φέρει cash (μετρητά) χρήματα στην Ελλάδα .....τότε "Καλώς τα παιδιά μας τα ζουμπουρλούδικα" θα πούν οι Τραπεζικοί.
Οι Λογαριασμοί αν εχουν € 1 η € 200 μου ειναι και τους ειναι αδιάφορο και αν πάλι "δεν καταλαβάινεις" δεν αναρρωτήθηκες ποτέ γιατί οι Λογαριασμοί π.ο.τ.ε ...δεν κλείνουν εστω και αν τυπικά μηδενίζονται?
You got it?

Δεν το γράφω να "τσιτάρω" μην παρεξηγηθώ αλλά επειδή αυτό το κανάλι το πέρασα και πρόλαβα αμα τα ακούω αγριεύω πιό πολλύ απο το να τα ειχα στην Ελλάδα.
Εγώ εριξα καντήλια στην αρχή επί Σαμαρά να τα πάρω τα χρήματα μου γιατί οπως εχω ξαναγράψει τότε υπήρχε μόνο ενα α΄σαφές χαρτί του Προβόπουλου πρός τις ΤΡάπεζες απλά για περιορισμό των αναλήψεων.

Αλλοι ειναι πιό τυχεροί και εδώ ειναι που κατηγορούν δικαιολογημένα την Ελλάδα για χρηματοδότηση της τρομοκρατίας.
Δεν γράφω την νομιμότατη μέθοδο γιατί και ο batista εχει αυτιά οπως λένε τα ντουβάρια εχουν αυτιά...ασε να γλυτώσει κανένας ανθρωπος μην μπαίνω στο site και διαβάζω τραγωδίες απο αλλους που τους εφαγαν τα χρήματα.

Με στεναχωρείς ομως απο την μία που "δεν καταλαβαίνεις" και απο την αλλη "Φροντιστήριο" θέλετε γιατί ο αρχιντενεκές πράσινος forum--ίτης σας εχει κάνει σαν τα μούτρα του.
Diesel κάιτε?

batista
Πάλι βλακείες εγραψες για δημοκρατία -φασισμό και οτι οι Τούρκοι πολίτες δεν διαβάζουν πατσαβουροφυλάδες "δημοκρατικές".
Χεστήκανε οι offshore-άδες με τα Καράβια και τα κότερα που τους διπλασίασε το ποσόν διέλευσης ο Πρόεδρος Tayip Erdogan οταν εδώ στην Ελλάδα το πάιζετε Ελληναράδες ΠΑ.ΣΟ.Κ -ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ -ΣΥ.ΡΙΖ.Α.
Πάς καλά ξέρεις τι σημαίνει διέλευση για κότερο € 2.500 σύν αλλά € 2.500 την επιστροφή που την ξεχνάνε ολοι = € 5.000 "κασέρι".
Τα ιδια και για Καράβια μεγάλα η κάθε διέλευση εχει κόστος € 50.000 σύν αλλα "κασεράτα" € 50.000 η επιστροφή `γιατί το καράβι δεν "καθετε" συνέχεια "μέσα στα στενά" = € 100.000 η κάθε μεγάλι "βαρκούλα' δηλαδή Καράβι.

Μαγκιά του Προέδρου Tayip Erdogan και μακάρι να τον ειχαμε Πρόεδρο η Πρωθυπουργό στην Ελλάδα απο τους "γκα" -ρακιόζηδες Τσίπρα -Γεννηματά -Κυριάκο ......α ...ναι ξέχασα και τον μπάρμπα Βασίλη της Ενωσης Κεντρώων που τον πάνε για "delete" απο την Singular Logic database ......οπως λέμε "εις αντικατάστασιν" ο "κύριος Πρόεδρος Mr Goldman Sachs ο "ορθόδοξος" Καρατζαφέρης.

Καλή Εβδομάδα!ι
EINSTEIN : Aν κάποιος σου προτείνει κάτι τσάμπα ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΟ ΠΡΟΙΟΝ ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ!!!
Να θυμάσαι όταν σου τάζουν «ελευθερία» σημαίνει ότι την εχεις ηδη χάσει!!!
Τελευταία διόρθωση: 25 Ιουλ 2017 00:06 από PRS33 (PARIS33).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Capital controls και άλλα 25 Ιουλ 2017 00:30 #1852

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
Πάρις,
Δεν μπορώ να παρακολουθήσω το παραλήρημα σου. Ξεχώρισα λίγα, τα αρίθμησα, και θα συνεχίσω (για λίγο) επ' αυτών:

PARIS33 έγραψε:
1) τράβα ρώτα τους ανθρώπους που τους Κούρεψε τα Ομόλογα ο Κουρέας της Σεβίλης ο κ Βενιζέλος να σου πούν που τα δώσανε τα χρήματα που τους εφαγαν απο τα Greek Bonds.

2) γιατί οι Τράπεζες δεν ανοίγουν Νέους Λογαριασμούς?

3) γιατί οι Λογαριασμοί π.ο.τ.ε ...δεν κλείνουν εστω και αν τυπικά μηδενίζονται?

4) Με στεναχωρείς ομως απο την μία που "δεν καταλαβαίνεις" και απο την αλλη "Φροντιστήριο" θέλετε

1) Όχι, δεν θα "τραβήξω" (και μίλα καλύτερα). Εσύ είπες για "χρεωμένους λογαριασμούς €150.000 ο καθένας" (αυτό ήταν σαφές), εσύ εξήγησε αυτό που σε ρώτησα (αν ξέρεις, και δεν είναι μέρος παραληρήματος). Άσε τις εξυπανδίτσες και τις υπεκφυγές.

2) Σ' αυτό ξέρω να σου απαντήσω. Γιατί "νέος λογαριασμός" σημαίνει κι άλλη κάρτα αναλήψεων. Δηλαδή σημαίνει δεύτερη σειρά αναλήψεων (εξηντάρια ημερησίως, €840/14 μέρες) για το ίδιο άτομο, σημαίνει δηλαδή στην ουσία χαλάρωση των CC. Ε, δεν έχουν αποφασίσει να την κάνουν ακόμα. (Εγώ λέω ότι δεν θα την κάνουν καθόλου, αλλά αυτό είναι άσχετο με αυτό που συζητάμε εδώ).

3) Αυτό είναι ψέμμα. Αν θέλεις, πας στην τράπεζα και ζητάς να κλείσεις το λογαριασμό σου. Το κάνουν.

4) Τι να κάνουμε... είμαι βλάκας (το είπα), και δεν καταλαβαίνω. Θα εξηγήσεις αυτό που σε ρώτησα, η θα συνεχίσεις την αερολογία?
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

Capital controls και άλλα 25 Ιουλ 2017 09:00 #1853

  • gus (gus326)
  • Το Άβαταρ του/της gus (gus326)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1784
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 695
  • Κάρμα: 36
Αυτό για το 150ρι ούτε εγώ το κατάλαβα. Αν υπάρχει κάποιος που το κατάλαβε ας το εξηγήσει και σε εμάς τους κοινούς θνητούς.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Capital controls και άλλα 25 Ιουλ 2017 09:12 #1854

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -23 (4)
1) Παρακαλώ για ... αυτοσυγκράτηση.

2) Χώνεψέ το. Τον αρχιφασίστα-δολοφόνο-μπούλη δεν το θέλουμε ούτε για ... πρόεδρο 15μελούς (γυμνασίου). Να τον χαίρεσαι και να τον πάρεις και σπίτι σου όταν θα τον ... φτύσουν και οι ίδιοι οι Τούρκοι, γιατί καταπιεσμένοι έχουν μάθει να ζουν από τότε που γεννήθηκαν, αλλά αυτό πάει πολύ ακόμα και γι αυτούς.

3) Καλά. Όλα τα στραβά ως Έλληνες τα έχουμε. Γίναμε όμως και ... χρηματοδότες της τρομοκρατίας;;;; :woohoo: :sick: :woohoo: :sick: προς ... υπεράσπιση και αυτό του αρχιφασίστα ινδάλματός σου;;;;
Πες μας επιτέλους τι ... πίνεις (αν δεν παίζεις κάποιον συγκεκριμένο ρόλο αν και δεν θέλω να σου δώσω ... "αξία") και σταμάτα να το πίνεις.

4) Τα περί ... "ντενεκέδων", "ντουβαριών", "βλακειών", "μούτρων" κ.λπ., κατάλαβέ το. Αποτελούν ύψιστη ... τιμή, όταν προέρχονται από υμνητές φασιστών-δολοφόνων σαν και του λόγου σου. Από την στιγμή λοιπόν που σου επιτρέπονται (με ακατανόητους ... συμψηφισμούς) συνέχισε. Απλά εκτίθεσαι περισσότερο.
Μέτρον άριστον
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.177 δευτερόλεπτα