Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Θέματα οικονομικής επικαιρότητας

ΘΕΜΑ: Capital controls και άλλα

Capital controls και άλλα 03 Σεπ 2017 16:50 #1936

  • sonik
  • Το Άβαταρ του/της sonik
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1313
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 310
  • Κάρμα: 1
μια μικρη λεπτομερεια που παρελειψα να σας πω.ο συνδικαιουχος δεν εχει βιβλιαριο.το μοναδικο το εχω εγω ο δικαιουχος.τωρα αν παει απο μονος του ως συνδικαιουχος να βγαλει δεν ξερω τι γινεται σε αυτη τη περιπτωση.θα μπορουσε καλλιστα να πει οτι το εχασα...

το παραπανω κειμενο δεν εξηγει ομως αν ο δικαιουχος εχει καποια ΄΄προτεραιοτητα'' στις αποφασεις του συνδικαιουχου και το αν θα τις εγκρινει ή οχι.μου εχει τυχει ο συνδικαιουχος που εχω μεσα να μην μπορει να βγαλει χρηματα με δικη μου υποδειξη αν δεν υπεγραφα πρωτα εγω που ημουν το πρωτο ονομα. επισης ο συνδικαιουχος σε περιπτωση αναληψης πρεπει να υπογραψει και υπευθυνη δηλωση του νομου 105 ενω εγω δεν χρειαζεται φυσικα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Capital controls και άλλα 04 Σεπ 2017 23:18 #1937

  • trobocop
  • Το Άβαταρ του/της trobocop
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 28
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 12
  • Κάρμα: 0
Υπάρχουν 2 ειδών καταθετικοί λογαριασμοί με πολλούς δικαιούχους : οι κοινοί διαζευκτικοί και οι κοινοί συμπλεκτικοί. Στους πρώτους μπορεί ο οποιοσδήποτε συνδικαιούχος να κάνει κινήσεις χωρίς συναίνεση των άλλων , στους δεύτερους απαιτείται η συναίνεση όλων των δικαιούχων. Πρακτικά η συντριπτική πλειοψηφία είναι κοινοί, για λόγους διευκόλυνσης των συναλλαγών. Υπάρχουν βέβαια και οι συμπλεκτικοί, για ειδικές περιπτώσεις , π.χ. η δική σου.
Ο λογαριασμός που περιγράφεις ("μου έχει τύχει...να μην μπορεί ο συνδικαιούχος") ίσως να είναι συμπλεκτικός.
Το αν έχει βιβλιάριο ή όχι ο συνδικαιούχος δεν τον εμποδίζει να κάνει ανάληψη, αρκεί η ταυτότητά του.
Αυτά που λές ότι τον έβαλες για τυπικούς λόγους και ότι τα χρήματα είναι δικά σου , είναι πραγματικά γεγονότα που , αν χρειαστεί, θα πρέπει να τα αποδείξεις και ο άλλος βέβαια , αν διαφωνεί, θα επικαλεστεί τα δικά του επιχειρήματα.
Γι' αυτό , αν ο λογαριασμός είναι κοινός , η απλούστερη λύση είναι αυτή που σου προτάθηκε ήδη, να μεταφέρεις τα χρήματα σε λογαριασμό που είτε είσαι μόνος σου ή με άτομα της απολύτου εμπιστοσύνης σου, αν φοβάσαι για το ο,τιδήποτε.
Δεν μπορείς όμως να πας μόνος σου στην τράπεζα και να ζητήσεις από τον λογαριασμό Χ να αφαιρέσουν το όνομα Ψ.
Τελευταία διόρθωση: 04 Σεπ 2017 23:23 από trobocop.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": sonik

Capital controls και άλλα 29 Σεπ 2017 08:22 #1938

  • johny69
  • Το Άβαταρ του/της johny69
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 30
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 4
  • Κάρμα: 0
Αυτη ειναι μια αυστηροποιηση για παραδειγμα
johny69 έγραψε:
Να συμπληρωσω την απαγορευση χρησης πιστωτικης καρτας μεσω ιντερνετ, σε καταστηματα με χρυσα νομισματα, ακριβα ρολογια κλπ ακομα κι αν δεν εχει καλυφθει το οριο εξωτερικου της τραπεζας
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Capital controls και άλλα 29 Σεπ 2017 09:43 #1939

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -22 (4)
soto51 έγραψε:
Λοιπόν,

Το συμπέρασμα μου είναι (από αυτά που άκουσα, και απ' αυτά που σκέφτηκα) ότι βαίνουμε (ως χώρα, ως οικονομία, και ως τραπεζικό σύστημα) προς ΑΥΣΤΗΡΟΠΟΙΗΣΗ των Capital Controls.
Σημειώστε πότε το λέω αυτό, τώρα είναι 4 Απριλίου 2017, απόγευμα.
ΔΕΝ μπορώ (δεν ξέρω) να πω πότε ακριβώς θα γίνει αυτό. Είναι πάντως χρονικός ορίζοντας τριμήνου - εξαμήνου.


Άντε, το τρίμηνο πέρασε. Τώρα πάμε για το εξάμηνο :whistle: . Επαναλαμβάνω όμως, πρόβλεψη με "άκουσα και σκέφτηκα" και ... period, είναι ως μη γενόμενη.
Βέβαια η ... γυάλα κατέγραψε αλλαγή. Μπήκε τώρα και το ... αυτονόητο ... "μπορεί".


soto51 έγραψε:
Λοιπόν,
Να θυμίσω ότι 15 μέρες πριν από το κλείσιμο των τραπεζών (που έγινε 29/6/2015) το είχα προβλέψει. Και ΤΟ ΕΙΧΑ ΓΡΑΨΕΙ εδώ, στον Tsig.

Τι λες ρε μεγάλε;; Με ... Yianis στην ... "περήφανη" διαπραγμάτευση, με Τσίπρα ακόμα σε ... exit mode και αθρόες αναλήψεις, προέβλεψες CC (όπως και ολόκληρη η χώρα ως πολύ πιθανό ενδεχόμενο) και έπεσες και μέσα;;;
Εύγε...
Τι άλλο θα διαβάσουμε εδώ μέσα τελικά.... :whistle:
Μέτρον άριστον
Τελευταία διόρθωση: 29 Σεπ 2017 09:50 από batista.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Capital controls και άλλα 29 Σεπ 2017 14:01 #1940

  • sonik
  • Το Άβαταρ του/της sonik
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1313
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 310
  • Κάρμα: 1
σιγουρα δεν ηταν καμια προβλεψη αυτο. προσωπικα εγω απο τον φλεβαρη του 15 και ως τον ιουνη ειχα φροντισει να βγαλω εκτος ελληνικων τραπεζων το μεγαλυτερο μερος καταθεσεων. ολοι ακουγαμε τι γινεται και πως ειναι η κατασταση και δεν ημουν μονο εγω που ειχα φροντισει.μεγαλος μερος καταθετων ειχε κανει αναλογες κινησεις με τον χαμο που γινοταν. σχεδον ολοι οι φιλοι μου τα ειχαν βγαλει εκτος ελλαδος ή με αλλους τροπους αλλου.ακομη και μεγαλυτερης ηλικιας ειχαν κανει αναλογες κινησεις απο συζητησεις που ειχα.

συμπερασμα.δεν ηταν κατι αγνωστο.ηταν αναμενομενο να γινει αυτο που εγινε το καλοκαιρι του 15 αλλα δεν ξεραμε με ποια μορφη θα γινει.

εγω για να ειμαι απολυτα ειλικρινης περιμενα δυο τροπους.ο πρωτος που πιστευα πολυ οτι αυτο θα γινοταν ηταν το κουρεμα και υπο αυτον τον φοβο εβγαζα τα χρηματα. ο δευτερος ηταν τα cc.ο τριτος τροπος ηταν να γινει σταση πληρωμων σε δημοσιο και συνταξιουχους για 2 με 3 μηνες.εδινα προβαδισμα παντως και μεγαλυτερες πιθανοτητες στον πρωτο τροπο.προφανως θα γινοταν μακελειο και επελεξαν τον δευτερο για να ερθει στους καταθετες πιο ηπια το πραγμα.αλλο να χασεις χρηματα και αλλο να τα εχεις αλλα να τα παιρνεις λιγα λιγα.
Τελευταία διόρθωση: 29 Σεπ 2017 14:04 από sonik.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Capital controls και άλλα 29 Σεπ 2017 21:54 #1941

  • sonik
  • Το Άβαταρ του/της sonik
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1313
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 310
  • Κάρμα: 1
www.makeleio.gr/%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%BA...%CE%BC-%CF%83%CF%84/


ο μοναδικος τροπος αρσης των cc.....
Τελευταία διόρθωση: 30 Σεπ 2017 01:37 από sonik.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Capital controls και άλλα 30 Σεπ 2017 20:25 #1942

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -22 (4)
Τα CC έχουν καταργηθεί. Απλά έχουν ξεχάσει να μας το πουν ....

www.protothema.gr/politics/article/71801...iromis-tou-mandarin/
Μέτρον άριστον
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Capital controls και άλλα 01 Οκτ 2017 02:35 #1943

  • Vladimiros
  • Το Άβαταρ του/της Vladimiros
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 195
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 65
  • Κάρμα: 3
batista έγραψε:
Τα CC έχουν καταργηθεί. Απλά έχουν ξεχάσει να μας το πουν ....
www.protothema.gr/politics/article/71801...iromis-tou-mandarin/

Πάλι ψέμματα λες.
Ο κομμένος τα μετρητά τα είχε κρύψει στις κάλτσες του όταν έφυγε.
Βασιζόταν στο ότι σαν υπουργός που είναι δεν θα τον ψάξουν, και είχε δίκιο.
Τα CC ισχύουν.

Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Capital controls και άλλα 01 Οκτ 2017 09:41 #1944

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -22 (4)
Vladimiros έγραψε:
Πάλι ψέμματα λες.
Ο κομμένος τα μετρητά τα είχε κρύψει στις κάλτσες του όταν έφυγε.
Βασιζόταν στο ότι σαν υπουργός που είναι δεν θα τον ψάξουν, και είχε δίκιο.
Τα CC ισχύουν.

Έλα ρε μεγάλε, αλήθεια ;;;; Συνεχίζουν να ισχύουν (πλην Καμένου και λοιπών ... συγγενών, όπως φαίνεται) τα CC;;; Αυτό είναι είδηση..... :woohoo:

Όσο για τα ... ψέματα (τα επαναλαμβανόμενα) δεν μπορείς να μην γράψεις κάτι μια φορά που δεν θα σε εκθέσει τόσο ανεπανόρθωτα;;;
Κάνε μια προσπάθεια. Μπορεί (λέμε τώρα) κάποτε να τα καταφέρεις...
Μέτρον άριστον
Τελευταία διόρθωση: 01 Οκτ 2017 09:41 από batista.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.107 δευτερόλεπτα