Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Θέματα οικονομικής επικαιρότητας

ΘΕΜΑ: Αποσύρονται τα 500ευρα;;;

Αποσύρονται τα 500ευρα;;; 04 Μαϊ 2019 23:04 #343

  • PRS33 (PARIS33)
  • Το Άβαταρ του/της PRS33 (PARIS33)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 4891
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2044
  • Κάρμα: -9
bffc__xx εγραψε
. PARIS33 έγραψε:
Απαντηση
Στις "τραπεζες" γενικα αμα πατε και δωσετε €200 και πανω να σας κανουν "ψιλα" (€10,€20,€50,€100) αφενος εχει α.π.α.γ.ο.ρ.ε.υ.τ.ε.ι απο την Νομοθεσια (κανονες λειτουργιας των Τραπεζων) αλλα και στην περιπτωση που θα βρειτε "μαλακο" τον/την ταμεια τοτε υ.π.ο.χ.ρ.ε.ω.τ.ι.κ.α θα σας ζητησει ταυτοτητα ειδαλλως δ.ε.ν το δεχονται και χωρια το "τσαμπα" μας τελειωσε θα πληρωσετε προμηθεια .......!
Τωρα για καταθεση εννοειτε ειναι υποχρεωτικα να εχετε μαζι σας δημοσιο εγγραφο ταυτοπροσωπειας (Ταυτοτητα -Διαβατηριο)!
Για χαρτονομισματα υψηλης νομισματικης αξιας το μονο σιγουρο ειναι θα σας βαλουν στην "black list" να παρακολουθουν καθημερινα τις συναλλαγες σας.
Καθε χρονο αλλωστε στην "επικαιροποιηση" στοιχειων (Φορολογικη δηλωση,Δ.Ε.Η και λογαριασμο τηλεφωνου) τα ζητανε οι μπακαλογυφτοι γυφτοτραπεζιτες που εχουν σκοτωθει και μεταξυ τους.
Στην Τουρκια κοντεψε να "πεσει" η Κυβερνηση γιατι σκοτωθηκαν οι μπακαλογυφτοτραπεζιτες γιατι ενα fund απο Ολλανδια "μπεικε" στην σοκολατα στα "μπακαλικα" και.........τους πηρε την "δουλεια".
Μετα απο τα ναρκωτικα οι μπακαλογυφτοτραπεζιτες εχουν "χωθει" στα "μπακαλικα" να δικαιολογησουν black money.

Η τράπεζα της Ελλάδος κάνει "ψιλά" κανονικότατα και χωρίς προμήθεια.

Στις εμπορικές τράπεζες ζητάω πολύ συχνά να μου χαλάσουν 100-200κα γιατί τα αυτόματα μηχανήματα καταθέσεων δε δίνουν ρέστα και δεν μου έχουν πει ποτέ τίποτα.

Απαντηση

1.Να ......καταλαβαινεις τι διαβαζεις και επειτα να απαντας γιατι ενω εσυ μου εγραψες οτι πας να κανεις ψιλα €100,€200 εγω σας εγραψα οτι απο €200 και πανω αμα πατε υ.π.ο.χ.ρ.ε.ω.τ.ι.κ.α ο /η ταμειας θα σας ζητησει δημοσιο εγγραφο ταυτοπροσωπειας ειτε Αστ.Ταυτοτητα ειτε Διαβατηριο ειδαλλως δεν δεχονται να σας κανουν "ψιλα" και "χοντρα".
Ειναι Νομοθεσια Εγκυκλιος των Τραπεζων αυτο να μην πληρωνουν (κοστος) τον/την ταμεια για εξωτραπεζικες συναλλαγες.

2.Σας εγραψα για τις Τραπεζες υπονοοωντας τις Εμπορικες ......οχι την Κεντρικη Τραπεζα της Χωρας.........ο αλλος δεν θα φυγει απο την "ματρακωμη" ......να κανει "ψιλα" .......στην Πανεπιστημιου στην ΤτΕ.

3.Αν πηγες "ταμειο" για την οποια συναλλαγη ..........κοιτας τα χρηματα που σου δινουν?
Ολες οι συναλλαγες εχουν κοστος εδω και οι ηλεκτρονικες πληρωμες "κρατανε" απο €0,50 η χαμηλοτερη χρεωση .......επομενως ο υπαλληλος στο ταμειο λετε να ειναι "τσαμπα"?
Αν πηγαινεις συχνα για "ψιλα" μολονοτι α.π.α.γ.ο.ρ.ε.υ.ε.τ.ε στις εμπορικες Τραπεζες να απασχολουν προσωπικο για τετοιες συναλλαγες (ενημερωθειτε για την Εγκυκλιο) τοτε θα εισαι τακτικος "πελατης" και ο /η ταμειας δεν θα σου ζηταει στοιχεια ταυτοπροσωπειας γιατι σε ξερει αν και α.π.α.γ.ο.ρ.ε.υ.ε.τ.ε !
Απλα κρατειστε οτι ο/η ταμειας εχει δ.ι.κ.α.ι.ω.μ.α να σας αρνηθει ακομα και να καλεσετε οχι το 100 αλλα και το 200.

Το "τσαμπα" δυστυχως "μας τελειωσε" εδω για ανανεωση καρτας που οι ανθρωποι εχουν καταθεση εχει χρεωση η Πειραιως στα €5 καποιος το ειχε αναφερει στο αναλογο thread του forum και το "κουμπωσα" και απο αλλους.

Gus (gus326)

Αμα κανεις καταθεση και αναληψη χρηματων αμεσως αυτη ειναι η νομιμη "οδος" που αναφερει και η Εγκυκλιος των Τραπεζων .......να "τσιμπανε" την ...…....προμηθεια.
Εγω που ειχα παει για €200 ο ταμειας με εδιωξε πηγαινε ρε φιλε μου ειπε να πιεις εναν καφε να στο χαλασουν γιατι δεν θελω να σου κανω κρατηση €5 και να σου δωσω ........€195. (καταθεση/αναληψη).
Διαφωνω και εγω με αυτα τα "τερτιπια" αλλα σας το ξαναγραφω εχουν σκοτωθει οι μπακαλογυφτοτραπεζιτες στην Τουρκια τους "εκατσε" με Ολλανδικο fund.
Οι μαγκες Ολλανδοι βρεικαν και απο κατασχεμενο πλοιο για ναρκωτικα σε αλλη Χωρα που μετεφερε σοκολατα (σκονη) και αγορασαν φθηνα το εμπορευμα σοκολατας που μετεφερε και την "εφεραν" τους την "βγεικαν" στους μπακαλογυφτους τραπεζιτες και "τρυπωσαν" στην αγορα σοκολατας στα μπακαλικα.
Εγινε εσωτερικος πολεμος στην Τουρκια και πηγε να πεσει απο το.....πουθενα η Κυβερνηση με το εμποριο σοκολατας των Ολλανδων.
EINSTEIN : Aν κάποιος σου προτείνει κάτι τσάμπα ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΟ ΠΡΟΙΟΝ ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ!!!
Να θυμάσαι όταν σου τάζουν «ελευθερία» σημαίνει ότι την εχεις ηδη χάσει!!!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Αποσύρονται τα 500ευρα;;; 05 Μαϊ 2019 07:56 #344

  • kostas bg (kostas.bg)
  • Το Άβαταρ του/της kostas bg (kostas.bg)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 552
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 208
  • Κάρμα: 23 (1)
dimos (finos) έγραψε:
παιδες τι γινεται με τα 500ευρα;τα δεχονται για αγορες(σουπερ μαρκετ κτλ) ; εχει κανεις προσφατη εμπειρια;το λεω γιατι διακοπηκε το τυπωμα τους. επισης τι γινεται στην καταθεση σε τραπεζα(ατμ η γκισε)
το ξερω ότι εχει ξανασυζητηθεί αλλα ένα συντομο repeat δεν βλαπτει και μηπως εχει αλλαξει κατι
Ρώτησα στο Lidl αν χαλάνε πεντακοσάρικο και ο υπάλληλος μου απάντησε Φυσικά εάν ψωνίσετε θα σας δώσουμε τα ρέστα
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Αποσύρονται τα 500ευρα;;; 05 Μαϊ 2019 11:04 #345

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -22 (4)
kostas bg (kostas.bg) έγραψε:
Ρώτησα στο Lidl αν χαλάνε πεντακοσάρικο και ο υπάλληλος μου απάντησε Φυσικά εάν ψωνίσετε θα σας δώσουμε τα ρέστα

Δεν θα μπορούσαν να σου πουν και κάτι διαφορετικό. Δεν έχει απαγορευθεί η χρήση του πεντακοσάρικου. Αν τώρα πας να πληρώσεις στην πράξη με πεντακοσάρικο (όχι μόνο στο Lidl που είναι μεγάλη επιχείρηση), αυτό θα είναι το πραγματικό τεστ για να δεις τι θα σου πουν σε κάθε περίπτωση.
Μέτρον άριστον
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Αποσύρονται τα 500ευρα;;; 05 Μαϊ 2019 12:52 #346

  • kostas bg (kostas.bg)
  • Το Άβαταρ του/της kostas bg (kostas.bg)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 552
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 208
  • Κάρμα: 23 (1)
Το έχω κάνει στην πράξη και μου δώσανε κανονικά ρέστα πριν λίγους μήνες στο Lidl
Τελευταία διόρθωση: 05 Μαϊ 2019 12:54 από kostas bg (kostas.bg).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": γιώργης (yorgi)

Αποσύρονται τα 500ευρα;;; 05 Μαϊ 2019 13:06 #347

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -22 (4)
Αναμενόμενο για τόσο μεγάλη επιχείρηση και δεν νομίζω ότι θα βρεθεί περίπτωση όπου σε κάποια μεγάλη επιχείρηση θα υπάρξει κρούσμα άρνησης αποδοχής (για οποιονδήποτε λόγο) πεντακοσάρικου.
Σε μεσαίες και μικρότερες είναι πολύ πιθανότερο (για πρακτικούς λόγους ή λόγους ασφαλείας) αλλά σε κάθε περίπτωση όχι νόμιμο, οπότε εξαρτάται από την ... όρεξη του συναλλασσόμενου να κάνει ... νταβαντούρι.
Μέτρον άριστον
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Αποσύρονται τα 500ευρα;;; 05 Μαϊ 2019 20:20 #348

  • CV
  • Το Άβαταρ του/της CV
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1015
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 764
  • Κάρμα: 9
PARIS33 έγραψε:
1.Να ......καταλαβαινεις τι διαβαζεις και επειτα να απαντας
Πεστα χρυσοστομε.

PARIS33 έγραψε:
Εγω που ειχα παει για €200 ο ταμειας με εδιωξε πηγαινε ρε φιλε μου ειπε να πιεις εναν καφε να στο χαλασουν γιατι δεν θελω να σου κανω κρατηση €5 και να σου δωσω ........€195. (καταθεση/αναληψη).
Εσυ εισαι ιδιαζουσα περιπτωση. Αλλη φορα να πηγαινεις με τους σπεσιαλ οριτζιν παραμασκαλα. Αλλιως, σε οποιον ταμια και να πας, παλι πορτα θα φας.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Αποσύρονται τα 500ευρα;;; 06 Μαϊ 2019 00:10 #349

  • gus (gus326)
  • Το Άβαταρ του/της gus (gus326)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1780
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 692
  • Κάρμα: 35
CV έγραψε:
Εσυ εισαι ιδιαζουσα περιπτωση. Αλλη φορα να πηγαινεις με τους σπεσιαλ οριτζιν παραμασκαλα. Αλλιως, σε οποιον ταμια και να πας, παλι πορτα θα φας.
:cheer: :laugh: :laugh:
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.085 δευτερόλεπτα