Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Θέματα οικονομικής επικαιρότητας

ΘΕΜΑ: Φοροδιαφυγή

Φοροδιαφυγή 26 Αυγ 2018 19:45 #496

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -22 (4)
γιώργης (yorgi) έγραψε:
Η μεγαλύτερη ιστορικά μετακύλιση δημόσιου χρέους σε ιδιωτικό
www.naftemporiki.gr/story/1384483/i-mega...u-xreous-se-idiotiko
"..Δεν είναι μόνο το εξαιρετικά χαμηλό ποσοστό εισοδήματα/ΑΕΠ. Το πιο σοκαριστικό είναι ότι από αυτά τα 72 δις, οι μισθωτοί φαίνεται να έχουν παραγάγει το 82% και οι ελεύθεροι επαγγελματίες μόλις το 5%, και μάλιστα στη χώρα με το χαμηλότερο ποσοστό μισθωτών και το υψηλότερο ποσοστό αυτοαπασχολούμενων στην Ευρώπη, απλώς και μόνο επειδή οι μισθωτοί δεν μπορούν να αποκρύψουν εισοδήματα! Οι αιτίες αυτής της μέγιστης ανισορροπίας και κοινωνικής αδικίας έγκεινται, αφ’ ενός μεν στις δομικές αδυναμίες του πολιτικού συστήματος και της δημόσιας διοίκησης της χώρας, που συνεχίζουν να γεννούν μαζικά ανομία και φοροδιαφυγή, αφ’ ετέρου δε στην υπερφορολόγηση των τελευταίων ετών καθώς και στο Ν. 4387/2016 («νόμο Κατρούγκαλου»), σύμφωνα με τον οποίο οι ασφαλιστικές εισφορές υπολογίζονται βάσει του δηλωθέντος εισοδήματος του προηγούμενου έτους. Αυτά είναι τα βαρίδια με τα οποία η ελληνική οικονομία έχει, υποτίθεται, επανέλθει στην «κανονικότητα» μετά τη λήξη του Τρίτου Μνημονίου.."

Διαχρονική (και πολύ προ κρίσης) πραγματικότητα.
Μέτρον άριστον
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ρουφιάνοι της ΑΑΔΕ πλέον και οι λογιστές! 05 Νοε 2018 21:06 #497

  • Καράντη Μαρία (cross)
  • Το Άβαταρ του/της Καράντη Μαρία (cross)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • "χωρίς εμού ου δύνασθε ποιείν ουδέν" Ιωάννην 15:5
  • Δημοσιεύσεις: 12976
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1238
  • Κάρμα: -30 (-1)
Με εξοντωτικές ποινές φυλάκισης και προστίμων απειλούνται πλέον και οι λογιστές/μεσίτες/χρηματιστές, ώστε να καρφώνουν ύπουλα στην εφορία όλες τις μεγάλες συναλλαγές των πελατών τους.
Και μάλιστα χωρίς να τους ενημερώνουν. Διαλύεται οριστικά η επαγγελματική ηθική και το απόρρητο.


www.iefimerida.gr/news/456408/presingk-t...-se-epiheiriseis-kai


Μονάχα σε πολιτισμένες Χώρες του Εξωτερικού πρέπει να καταφύγουν οι ευκατάστατοι Έλληνες πολίτες, για να ισχύσουν τα ανθρώπινα τους δικαιώματα του Καταστατικού Χάρτη ΟΗΕ περί προστασίας ιδιωτικής περιουσίας κι εχεμύθειας.
Σταυρός ο φύλαξ πάσης της Οικουμένης,
Σταυρός η ωραιότης της Εκκλησίας,
Σταυρός βασιλέων το κραταίωμα,
Σταυρός πιστών το στήριγμα,
Σταυρός Αγγέλων η δόξα και...
Τελευταία διόρθωση: 05 Νοε 2018 21:13 από Καράντη Μαρία (cross).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ρουφιάνοι της ΑΑΔΕ πλέον και οι λογιστές! 07 Νοε 2018 16:45 #498

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -22 (4)
Καράντη Μαρία (cross) έγραψε:
Με εξοντωτικές ποινές φυλάκισης και προστίμων απειλούνται πλέον και οι λογιστές/μεσίτες/χρηματιστές, ώστε να καρφώνουν ύπουλα στην εφορία όλες τις μεγάλες συναλλαγές των πελατών τους.
Και μάλιστα χωρίς να τους ενημερώνουν. Διαλύεται οριστικά η επαγγελματική ηθική και το απόρρητο.

Καλά το ... απόρρητο, αλλά η "επαγγελματική ηθική" πως συνδυάζεται με την φοροδιαφυγή;;;;;; :woohoo:
Μήπως ήθελες να γράψεις για το ... "μεταξύ ... κατεργαρέων";;;;;;;

ΥΓ:Αλήθεια, ο ... Παίσιος, που τόσο τον μνημονεύεις, τι έχει πει για την φοροδιαφυγή (ειδικά στην ασύδοτη μορφή της);;;
Μέτρον άριστον
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ρουφιάνοι της ΑΑΔΕ πλέον και οι λογιστές! 07 Νοε 2018 20:39 #499

  • Καράντη Μαρία (cross)
  • Το Άβαταρ του/της Καράντη Μαρία (cross)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • "χωρίς εμού ου δύνασθε ποιείν ουδέν" Ιωάννην 15:5
  • Δημοσιεύσεις: 12976
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1238
  • Κάρμα: -30 (-1)
batista έγραψε:
ΥΓ:Αλήθεια, ο ... Παίσιος, που τόσο τον μνημονεύεις, τι έχει πει για την φοροδιαφυγή (ειδικά στην ασύδοτη μορφή της);;;

"Τα του Καίσαρος τω Καίσαρι", η φοροδιαφυγή δεν επιτρέπεται στον Χριστιανισμό.
Στην εδώ Σοβιετική Βαλκανική Μπανανία, πάντως, σκοπός της επιβολής ρουφιανιάς στους λογιστές είναι η μεταγενέστερη άδικη αντισυνταγματική αναδρομική φορολόγηση των συνετών νομοταγών νοικοκυραίων-ταξικών εχθρών των αναρχικών κυβερνώντων.
Τα λάφυρα θα μοιραστούν μετά ως επιδόματα στα άεργα στελέχη των Συνιστωσών.
Σταυρός ο φύλαξ πάσης της Οικουμένης,
Σταυρός η ωραιότης της Εκκλησίας,
Σταυρός βασιλέων το κραταίωμα,
Σταυρός πιστών το στήριγμα,
Σταυρός Αγγέλων η δόξα και...
Τελευταία διόρθωση: 07 Νοε 2018 20:44 από Καράντη Μαρία (cross).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ρουφιάνοι της ΑΑΔΕ πλέον και οι λογιστές! 08 Νοε 2018 16:05 #500

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -22 (4)
Καράντη Μαρία (cross) έγραψε:
Στην εδώ Σοβιετική Βαλκανική Μπανανία, πάντως, σκοπός της επιβολής ρουφιανιάς στους λογιστές είναι η μεταγενέστερη άδικη αντισυνταγματική αναδρομική φορολόγηση των συνετών νομοταγών νοικοκυραίων-ταξικών εχθρών των αναρχικών κυβερνώντων.
Τα λάφυρα θα μοιραστούν μετά ως επιδόματα στα άεργα στελέχη των Συνιστωσών.

Αν έδινες ένα παράδειγμα "συνετούς νομοταγούς νοικοκυραίου" θα σου απαντούσα. Γιατί αυτοί (αν εννοούμε τους ίδιους) πολύ ελάχιστα (έως καθόλου) έχουν να φοβηθούν την οποιαδήποτε ρουφιανιά οποιουδήποτε.
Μέτρον άριστον
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ρουφιάνοι της ΑΑΔΕ πλέον και οι λογιστές! 08 Νοε 2018 21:43 #501

  • CV
  • Το Άβαταρ του/της CV
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1015
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 764
  • Κάρμα: 9
Καράντη Μαρία (cross) έγραψε:
"Τα του Καίσαρος τω Καίσαρι", η φοροδιαφυγή δεν επιτρέπεται στον Χριστιανισμό.

Αυτο παλι απο που προκυπτει? Εγω θυμαμαι καποιους να μην τα εχουν καλα με τους φοροσυλλεκτες :)
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Ρουφιάνοι της ΑΑΔΕ πλέον και οι λογιστές! 09 Νοε 2018 14:36 #502

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -22 (4)
CV έγραψε:
Αυτο παλι απο που προκυπτει? Εγω θυμαμαι καποιους να μην τα εχουν καλα με τους φοροσυλλεκτες :)

Κάποιοι, σίγουρα δεν τα είχαν καλά με τους φοροσυλλέκτες. Ο Ιησούς όμως (ο αρχηγός), μια χαρά τα πήγαινε..... Και μιλάμε και για ... κατοχικούς φοροσυλλέκτες :) .
Μέτρον άριστον
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": CV

Φοροδιαφυγή 29 Νοε 2018 05:31 #503

  • sonik
  • Το Άβαταρ του/της sonik
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1313
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 310
  • Κάρμα: 1
Για να μην ανοιγω καινουριο θεμα θετω εδω τα ερωτηματα που εχω και οποιος γνωριζει αν μπορει ας μου απαντησει.

1)μπορω να πληρωσω φορο στην εφορια με ενα ποσο που εχω μεσα στην προπληρωμενη καρτα μου?

2)εχω μια προθεσμιακη καταθεση σε μια τραπεζα αλλα δεν εχω δηλωσει ποτε ακατασχετο λογαριασμο στην εφορια.αν δεν πληρωσω τον φορο πχ μπορει η τραπεζα να μου μπλοκαρει τον λογαριασμο που εχω την προθεσμιακη ή να παρει ενα ποσο απο εκει αυθαιρετα? γιατι οταν λεμε προθεσμιακη εννοουμε για ενα κλειστο ποσο για ενα συγκεκριμενο χρονικο διαστημα.εγω πχ ως δικαιουχος μπορω να κανω μερικη προεξοφληση της προθεσμιακης αλλα ως ποινη χανω ενα μερος των τοκων.εχει δικαιωμα η εφορια να βαλει ΄΄χερι΄΄ εκει? η συγκεκριμενη προθεσμιακη καταθεση ειναι για 12 μηνες και βρισκομαι στον 3ο μηνα τωρα.

ευχαριστω.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Φοροδιαφυγή 29 Νοε 2018 21:03 #504

  • sonik
  • Το Άβαταρ του/της sonik
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1313
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 310
  • Κάρμα: 1
sonik έγραψε:
Για να μην ανοιγω καινουριο θεμα θετω εδω τα ερωτηματα που εχω και οποιος γνωριζει αν μπορει ας μου απαντησει.

1)μπορω να πληρωσω φορο στην εφορια με ενα ποσο που εχω μεσα στην προπληρωμενη καρτα μου?

2)εχω μια προθεσμιακη καταθεση σε μια τραπεζα αλλα δεν εχω δηλωσει ποτε ακατασχετο λογαριασμο στην εφορια.αν δεν πληρωσω τον φορο πχ μπορει η τραπεζα να μου μπλοκαρει τον λογαριασμο που εχω την προθεσμιακη ή να παρει ενα ποσο απο εκει αυθαιρετα? γιατι οταν λεμε προθεσμιακη εννοουμε για ενα κλειστο ποσο για ενα συγκεκριμενο χρονικο διαστημα.εγω πχ ως δικαιουχος μπορω να κανω μερικη προεξοφληση της προθεσμιακης αλλα ως ποινη χανω ενα μερος των τοκων.εχει δικαιωμα η εφορια να βαλει ΄΄χερι΄΄ εκει? η συγκεκριμενη προθεσμιακη καταθεση ειναι για 12 μηνες και βρισκομαι στον 3ο μηνα τωρα.

ευχαριστω.


ουδεις γνωριζει κατι?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.078 δευτερόλεπτα