Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Θέματα οικονομικής επικαιρότητας

ΘΕΜΑ: Φοροδιαφυγή

Φοροδιαφυγή 30 Νοε 2018 02:07 #505

  • ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • Το Άβαταρ του/της ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Moderator
  • Δημοσιεύσεις: 2976
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1366
  • Κάρμα: 146
sonik έγραψε:

ουδεις γνωριζει κατι?

Σίγουρα μπορείς να πληρώσεις πχ ΕΝΦΙΑ με κάρτα.
Χρεωστική, πιστωτική, προπληρωμένη, άυλη...δεν έχει σημασία.
Αρκεί να είναι έγκυρη κ να έχει λεφτά μέσα.
Να έρθει τώρα το κράτος, να σου σπάσει προθεσμιακή για να σου πάρει λεφτά επειδή χρωστάς...το βρίσκω τραβηγμένο..
Με αυτούς όμως στην εξουσία τίποτα δεν είναι απίθανο.
Πρέπει να δηλώσεις έναν ακατάσχετο λογαριασμό το γρηγορότερο.
Μπορούν για παράδειγμα, την ημέρα που τελειώνει η προθεσμιακη σου κ πριν προλάβεις να ξανακλείσεις τα λεφτά σου, αυτοί να σε περιμένουν κ να σου πάρουν όσα θέλουν..
Σου φαίνεται αδύνατο;
Αν σκεφτείς τις δηλώσεις που έκαναν κάποιοι υπουργοί πριν λίγες μέρες...
Ότι θα ανοίγουν θυρίδες αυθαίρετα κ ότι βρίσκουν θα το δίνουν στους μη έχοντες...
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross), sonik

Φοροδιαφυγή 30 Νοε 2018 09:20 #506

  • gus (gus326)
  • Το Άβαταρ του/της gus (gus326)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1784
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 695
  • Κάρμα: 36
Απλά μπλοκάρουν την προθεσμιακή και όταν με το καλό λήξει (η τη σπασεις νωρίτερα) θα τραβήξουν όσα χρωστάς. Το κακό είναι ότι παραμένει μπλοκαρισμένος ο λογαριασμός και θέλει τρέξιμο για ξεμπλοκάρισμα. Αρα όσοι χρωστάτε ή βλέπετε ότι θα χρωστάτε σύντομα, κουνήστε το μαντίλι στις τράπεζες και ξεκινήστε άμεσα μεταβιβάσεις όσων ακινήτων πιστεύετε ότι έχουν κάποια αξία.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

Φοροδιαφυγή 30 Νοε 2018 10:10 #507

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -22 (4)
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) έγραψε:
Να έρθει τώρα το κράτος, να σου σπάσει προθεσμιακή για να σου πάρει λεφτά επειδή χρωστάς...το βρίσκω τραβηγμένο..
Με αυτούς όμως στην εξουσία τίποτα δεν είναι απίθανο.

Σου διαφεύγει κάτι Παναγιώτη.
Δεν θα σπάσει την προθεσμιακή για να σου πάρει τα λεφτά. Θα στα πάρει αυτόματα (πριν προλάβεις να κάνεις κάτι άλλο) όταν λήξει και πέσει στο ταμιευτήριο ή θα στα πάρει αυτόματα (πριν προλάβεις να κάνεις κάτι άλλο) αν την σπάσεις εσύ οπότε πάλι θα πέσει στο ταμιευτήριο.
Μέτρον άριστον
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Φοροδιαφυγή 30 Νοε 2018 13:54 #508

  • sonik
  • Το Άβαταρ του/της sonik
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1313
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 310
  • Κάρμα: 1
αυτο ισχυει ακομη και αν εχω σε εναν λογαριασμο τραπεζης συνδικαιουχο τον αδερφο μου αλλα εγω ειμαι ο κυριος δικαιουχος του λογαριασμου και χρωσταει ο αδερφος μου στην εφορια μπορουν να κατασχεσουν απο τον λογαριασμο στον οποιο ειμαι εγω ο κυριος δικαιουχος?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Φοροδιαφυγή 30 Νοε 2018 14:23 #509

  • Thanasis (atsi)
  • Το Άβαταρ του/της Thanasis (atsi)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 390
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 164
  • Κάρμα: 12
sonik έγραψε:
αυτο ισχυει ακομη και αν εχω σε εναν λογαριασμο τραπεζης συνδικαιουχο τον αδερφο μου αλλα εγω ειμαι ο κυριος δικαιουχος του λογαριασμου και χρωσταει ο αδερφος μου στην εφορια μπορουν να κατασχεσουν απο τον λογαριασμο στον οποιο ειμαι εγω ο κυριος δικαιουχος?

από οτι ξέρω μπορουν
Σχετικός σύνδεσμος:
www.taxheaven.gr/news/news/view/id/37113
Lagom
Τελευταία διόρθωση: 30 Νοε 2018 14:28 από Thanasis (atsi).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Φοροδιαφυγή 30 Νοε 2018 17:01 #510

  • ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • Το Άβαταρ του/της ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Moderator
  • Δημοσιεύσεις: 2976
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1366
  • Κάρμα: 146
batista έγραψε:
Σου διαφεύγει κάτι Παναγιώτη.
Δεν θα σπάσει την προθεσμιακή για να σου πάρει τα λεφτά. Θα στα πάρει αυτόματα (πριν προλάβεις να κάνεις κάτι άλλο) όταν λήξει και πέσει στο ταμιευτήριο ή θα στα πάρει αυτόματα (πριν προλάβεις να κάνεις κάτι άλλο) αν την σπάσεις εσύ οπότε πάλι θα πέσει στο ταμιευτήριο.
Σωστά.
Στο περίπου έτσι το φαντάστηκα.
Νομίζω ο gus μας κατατόπισε.
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Φοροδιαφυγή 30 Νοε 2018 17:45 #511

  • sonik
  • Το Άβαταρ του/της sonik
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1313
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 310
  • Κάρμα: 1
gus (gus326) έγραψε:
Απλά μπλοκάρουν την προθεσμιακή και όταν με το καλό λήξει (η τη σπασεις νωρίτερα) θα τραβήξουν όσα χρωστάς. Το κακό είναι ότι παραμένει μπλοκαρισμένος ο λογαριασμός και θέλει τρέξιμο για ξεμπλοκάρισμα. Αρα όσοι χρωστάτε ή βλέπετε ότι θα χρωστάτε σύντομα, κουνήστε το μαντίλι στις τράπεζες και ξεκινήστε άμεσα μεταβιβάσεις όσων ακινήτων πιστεύετε ότι έχουν κάποια αξία.


gus ειναι σιγουρο αυτο που λες?
γιατι η προθεσμιακη ειναι ουσιαστικα ενα συμβολαιο μεταξυ εμου και της τραπεζας.αυτο λεει ο τιτλος.
πως επεμβαινει ετσι το κρατος να μπλοκαρει μια προθεσμιακη ενω ειναι εν εξελιξει με προσυμφωνημενα τα ποσα των τοκων και ΄΄τρεχει΄΄ κανονικα?
πιο λογικο θα μου ακουγοταν να αφαιρεθει το οφειλομενο ποσο οταν μπει στο ταμιευτηριο ο τοκος.εκει που ειναι ΄΄ανοιχτα΄΄ τα λεφτα δηλαδη.και οχι στα κλειστα με μπλοκαρισμα.

επισης δεν εχω ακινητα.τα εχω ξεφορτωθει προπολου γιατι δεν γουσταρα κρατικο νταβατζη στον σβερκο μου.ο ενφια ειναι καθαρα ληστρικος-εκβιαστικος φορος.και πολλα ακομη που δεν ειναι της παρουσης.αυτοι οι φοροι ειναι λογικες νονων της νυχτας.
ο φορος ειναι απο εισοδημα οχι απο ακινητα.

και κατι ακομη που εχω παρατηρησει.ο λογαριασμος τραπεζης οταν προκειται για προθεσμιακη συνδεεται με λογαριασμο ταμιευτηριου με ενα βιβλιαριο τραπεζης.οποτε τι ειναι πιο σωστο να δηλωσεις ως ακατασχετο λογαριασμο? τον λογαριασμο προθεσμιακης λογικα που το ποσο ειναι μεγαλυτερο ή τον λογαριασμο ταμιευτηριου που μπανει ο τοκος? αν ο λογαριασμος προθεσμιακης εκ των πραγματων δεν μπλοκαρεται λογω της φυσης του τοτε απομενει μονο ο λογαριασμος ταμιευτηριου.
με αυτο τι γινεται?τι ισχυει?
Τελευταία διόρθωση: 30 Νοε 2018 17:58 από sonik.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Φοροδιαφυγή 30 Νοε 2018 17:53 #512

  • sonik
  • Το Άβαταρ του/της sonik
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1313
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 310
  • Κάρμα: 1
Thanasis (atsi) έγραψε:
από οτι ξέρω μπορουν
Σχετικός σύνδεσμος:
www.taxheaven.gr/news/news/view/id/37113


''Επιπρόσθετα, με το άρθρο 4 του ν. 5638/1932 «περί καταθέσεως εις κοινόν λογαριασμόν», τον οποίο εφαρμόζουν τα Πιστωτικά Ιδρύματα, σε περίπτωση κατάσχεσης κοινού λογαριασμού, τεκμαίρεται αμάχητα έναντι του κατασχόντος ότι η κατάθεση ανήκει σε όλους τους δικαιούχους κατ’ ίσα μέρη και επομένως η κατάσχεση εκτείνεται μόνο στο μερίδιο που ανήκει στον καθού η κατάσχεση και όχι σε όλο το λογαριασμό.''

Πηγή: Taxheaven © Δείτε περισσότερα www.taxheaven.gr/news/news/view/id/37113


εγω απο το τελευταιο καταλαβαινω οτι η κατασχεση κανονικα θα πρεπει να στραφει στον κοινο λογαριασμο σε αυτον που οφειλει.
ομως ειναι ετσι οπως το περιγραφεις.δηλαδη εφοσον προκειται για κοινο λογαριασμο παρε το αυγο και κουρευτο.θα αφαιρεθει το ποσο απο ενα λογαριασμο και μετα σου λενε βρειτε τα μεταξυ σας....παραλογα πραγματα δηλαδη.
σκεψου να πεθανει ο πατερας σου και η μανα σου και να σου εχουν αφησει χρεη και να μην το ξερεις πχ. και εχεις βαλει στον λογαριασμο τραπεζης σου συνδικαιουχους τους γονεις σου. θα πληρωσεις εσυ τα σπασμενα.απο την αλλη αν δεν θες κανεναν συνδικαιουχο και εισαι μονος σου παλι υπαρχει περιπτωση να την πατησεις.αν πεθανεις στα τρωει το κρατος.
μπρος γκρεμος και πισω ρεμα!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Φοροδιαφυγή 30 Νοε 2018 19:33 #513

  • CV
  • Το Άβαταρ του/της CV
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1015
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 764
  • Κάρμα: 9
sonik έγραψε:
αν πεθανεις στα τρωει το κρατος.
μπρος γκρεμος και πισω ρεμα!
Από τα λίγα που ξέρω, ο φόρος κληρονομιάς στις καταθέσεις δεν είναι τόσο τραγικός. Ειδικά αν συγκρίνεις με άλλα κράτη. Έχεις ψάξει να δεις για τι νούμερα μιλάμε?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.076 δευτερόλεπτα