Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Θέματα οικονομικής επικαιρότητας

ΘΕΜΑ: BREXIT

BREXIT 29 Ιουν 2016 02:35 #91

  • Optimus (optimus)
  • Το Άβαταρ του/της Optimus (optimus)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 588
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 61
  • Κάρμα: -3 (-86)
soto51 έγραψε:
Voukes έγραψε:
Εδώ είναι το καφρικό επίπεδο
Εγώ το βλέπω και αλλού.
Αυτός είναι ένας κάφρος που δεν αξίζει να ασχολείται κανείς μαζί του. Τόσο σκουπίδι. Τόσο τίποτας.

Έκανα όμως μερικές σκέψεις, και τις οποίες θα γράψω. (Και δεν έχουν σχέση με τον κάφρο - ούτε ξέρω ποιος είναι αυτός).

Τώρα, ο Αγγλικός λαός κλήθηκε να αποφασίσει (ή να πει τη γνώμη του - δε θα κολλήσω εκεί) για τη σχέση της επίσημης χώρας του με την ΕΕ.
Τι πράματα διακυβεύονται μέσω αυτής της σχέσης?
Οικονομικά προφανώς. Δεν υπάρχουν θέματα εξωτερικής, αμυντικής, εδαφικής, πολιτευματικής (βασίλισσα) πολιτικής στο ερώτημα (και το αποτέλεσμα) του δημοψηφίσματος.
Θεωρώ ότι το ερώτημα "άπτεται" κυρίως στο θέμα των σχέσεων της Αγγλίας με τη Γερμανία. Φυσικό είναι, αφού η Γερμανία είναι de facto η οικονομικά ηγέτις δύναμη της Ευρώπης.
Δεν τους αρέσει των Εγγλέζων να αποφασίζουν (έστω και σε μικρό βαθμό) οι Γερμανοί γι' αυτούς, γι' αυτό άλλωστε και το αποτέλσμα ήταν αυτό που ήταν.

Υπάρχει ένα πρώτο θέμα, το οποίο είναι σε ποιο βαθμό οι ψηφοφόροι που ρωτήθηκαν είναι σε θέση να κατανοήσουν τη σημασία της απάντησης τους, ώστε αυτή να (πρέπει να) έχει κάποιο βάρος. ΕΧΕΙ ΟΜΩΣ, αυτό είναι η "δημοκρατία".
Υπάρχει ένα δεύτερο θέμα, το οποίο είναι τι "σπουδαιότητας" είναι τα θέματα για τα οποία οι Άγγλοι ρωτήθηκαν, σε σχέση με 1) τη συνολική επίδραση που η μια ή η άλλη απάντηση τους θα έχει πάνω στη ζωή τους, και 2) αν θα έχει (πράγματι) κάποια επίδραση.

Έχουν ξανα-υπάρξει περιπτώσεις που η μια ή η άλλη απόφαση πολιτικής της χώρας έχει συνέπειες στη ζωή του λαού της.
Ειδικά για την Αγγλία, πριν από 77 χρόνια (1939) η κυβέρνηση της έλαβε μια απόφαση πολιτικής που είχε σημαντικές συνέπειες (και επιπτώσεις) στη ζωή του λαού της.
Αναφέρομαι βέβαια στην απόφαση της τότε κυβέρνησης (Chamberlain) να κηρύξει τον πόλεμο στη Γερμανία (συμπτωματικά, πάλι με τη Γερμανία είχε να κάνει και η τότε απόφαση - όπως και τώρα).
Γιατί βέβαια δεν θεωρώ ότι η "δυσαρέσκεια" των Εγγλέζων για τη σχέση της χώρας τους με την ΕΕ έχει να κάνει με την Ιταλία, τη Γαλλία, την Ισπανία, ή με μας, ή τους Βέλγους. Έχει να κάνει με τη Γερμανία, κακά είναι τα ψέμματα.

Εσύ τι λες, η σπουδαιότητα ως προς τις επιπτώσεις για τον Αγγλικό λαό ήταν μεγαλύτερη, πότε?
Τώρα, που κλήθηκε/ρωτήθηκε να απαντήσει μέ ένα ναί ή όχι για μια σχέση (που δεν είναι και πολύ ξεκάθαρο τι σημαίνει, ή πότε θα αρχίσει να εφαρμόζεται)?
ή τότε, που αμέσως μετά την απόφαση άρχισαν οι βομβαρδισμοί?
Η απάντηση που δίνω εγώ είναι "ΤΟΤΕ".

Και όμως, "τότε", δεν ρωτήθηκε "ο λαός" για το ποια γνώμη έχει σε σχέση με την προσεχή πολιτική της χώρας του. Και ως γνωστόν, ο Χίτλερ ΗΘΕΛΕ συνεργασία με την Αγγλία (αντί το να συγκρουσθεί αμέσως μαζί της), άλλο αν αυτή η συνεργασία δεν πραγματοποιήθηκε ποτέ, γιατί τον "ελαστικό" και υποχωρητικό Chamberlain διαδέχτηκε ο Τσώρτσιλ, ο οποίος 1) ξεκαθάρισε το τοπίο (ότι θα πολεμήσουν μέχρι τέλους), και 2) είχε τις ηγετικές ικανότητες να το καταφέρει και μάλιστα με νικηφόρο αποτέλεσμα. (*)

Για μένα λοιπόν τώρα μικρή σημασία έχει αυτή η ιστορία. Οι λόγοι συνοπτικά:
1) Το ερώτημα που τέθηκε και "ο λαός απάντησε" είναι ασαφές.
2) "Ο λαός" δεν καταλαβαίνει σε τι πράμα απαντάει.
3) "Ο λαός" δεν καταλαβαίνει τι επιπτώσεις θα έχει στη ζωή του η μια ή ή άλλη απάντηση του.
4) "Ο λαός" απαντάει με βάση κριτήρια που καμία σχέση δεν έχουν με την "οικονομική πολιτική" της χώρας του (την οποία επίσης δεν καταλαβαίνει).
5) Το ερώτημα τέθηκε απ' τους επαγγελματίες της εξουσίας με στόχο να λύσουν (η αναβάλουν τη λύση, ή να μεταθέσουν) ΔΙΚΑ ΤΟΥΣ προβήματα, είτε εσωτερικά είτε αντιπαλότητας με τις αντίπαλες εξουσιαστικές ομάδες.

Οπότε έχει σημασία, και αξίζει τον κόπο εμείς τώρα, να καθόμαστε να σκάμε για το "τι σημαίνει" και το "τι σηματοδοτεί" και όλα αυτά η απόφαση του Αγγλικου λαού?

Εγώ λέω πως όχι, και γι' αυτό κάθομαι και χαζεύω (και σας ανεβάζω εδώ) όλες τις σχετικές με το brexit εικόνες που μου φαίνεται ότι έχουν πλάκα....


(*)
Αυτό ΔΕΝ έχει πλάκα:
Είναι ο περίφημος λόγος του Τσώρτσιλ (απόσπασμα 1':45") ύστερα από την νίκη των Γερμανών επί των αγγλογάλλων, τη Δουνκέρκη (Μάϊος 1940), και την ανακοίνωση προς τον λαό για το τι έπεται...
Ακούστε τον τι είπε.
Έπρεπε να ρωτήσει?


Συνημμένο αρχείο:

Όνομα Αρχείου: WeWillNeverSurrender.mp3
Μέγεθος αρχείου: 411 KB
Αυτό το 2% παραπάνω που ψήφισε το BREXIT το έκανε για ξενοφοβικούς λόγους και όχι όλα αυτά που λες. Ίσως σαν Νο2 λόγος να είναι η εθνική κυριαρχία.
Άλλο πράγμα κατάλαβα εγώ. Οτι παρόλα τα χρόνια που περάσαν, οι Άγγλοι ποτέ δεν συνήθισαν τους μετανάστες, που ακόμα και αν κάποιοι απόκτησαν Αγγλική υπηκοότητα, παραμείναν ξένοι. Ξενοφοβικό είναι το 52%.
Μεγάλο το 52% αλλα μην ξεχνάμε και το 48% που είναι και αυτό ένα μεγάλο ποσοστό.

-Δεν μας πέφτει λόγος τι ψηφίζουν οι Άγγλοι, δεν ξέρουμε ούτε 2) μας αφορά το θέμα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

BREXIT 29 Ιουν 2016 12:55 #92

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -22 (4)
Αφροδίτη έγραψε:
batista έγραψε:
Όσο για τα τρικ που εξαφανίζουν τους φόρους του μισθωτού και τον εξισώνουν (σε εξοικονόμηση χρημάτων) με τον μπαταχτσή φοροφυγά, μόνο εσύ τα γνωρίζεις. Σε προκαλώ λοιπόν να τα μοιρασθείς με τους υπόλοιπους ΙΥ (όχι τους ψυχοπαθείς) για να εκτεθείς ακόμα περισσότερο και να γελάσει και το παρδαλό κατσίκι.
Φαντάζομαι όμως σε τι αναφέρεσαι. Μας τα είπαν κι άλλοι, πιο φανατικοί από εσένα. Διαπραγματεύσεις για τον ΦΠΑ με τον σουβλατζή (τον θυμάσαι αυτόν καρδούλα μου), τον υδραυλικό, τον ηλεκτρολόγο, τον περιπτερά κ.λπ. κ.λπ Κονόμησε ο μισθωτός με αυτά.

Μια φορά θα παρέμβω (δεν αξίζει για παραπάνω) μ' αυτά που λέγονται εδώ μέσα:
Άσε το σουβλατζή και τον υδραυλικό.
Αλλά επειδή το ρωτάς:
Οι περισσότερες ιδιωτικές επιχειρήσεις κάποιες παρτίδες έχουν με το εξωτερικό: Κάποια εξαγωγή, κάποια εισαγωγή, κάποιους ναύλους, ακόμα και προσφορά ή αγορά υπηρεσιών με "ξένοι".
Άλλες ΕΧΟΥΝ τη δυνατότητα να έχουν και μαύρη είσπραξη (παράλληλα με την άσπρη) χωρίς να μπερδεύεται το εξωτερικό.
Σε όλες αυτές τις συναλλαγές ένα κομμάτι από τη φορολογητέα ύλη μπορεί και κρύβεται.
Απ' αυτό το κομμάτι προέρχεται και ένα κομμάτι της αμοιβής του μισθωτού που δεν δηλώνεται πουθενά. Τα παίρνει μαύρα, είτε εδώ, είτε έξω, είτε όπως συμφωνηθεί. Είναι θέμα εμπιστοσύνης, ύψους αμοιβής και διαχείρισης.
Τα έχουν γράψει εδώ μέσα άνθρωποι που προφανώς ξέρουν (και τα κάνουν).
Δε λέω ότι στα 452 μικτά που παίρνει ο Ιδ. υπάλληλος των γκούντις θα γίνουν τέτοιοι διακανονισμοί. Αλλά για 250k/έτος, 100k/έτος, ακόμα και για 60k/έτος, γίνονται.
Είναι ανοησία να μη γίνονται.
Και δικιά σου ανοησία να μην το κάνεις κι εσύ.
Καλά στο λένε: Δεν μπορείς να το κάνεις; Κρίμα, συμπάσχουμε. Αλλά και το να σ' ακούμε 24/7/365 να κλαίγεσαι, και να τα βάζεις με όλους και με όλα, ε, καταντάς κούραση.
Είναι χαρακτηριστικό των ψυχοπαθών.

Νεόπλουτη μεγαλοκοπέλα μου, τράβα σε κανέναν γιατρό να σε κοιτάξει που θα μου μιλήσεις εμένα για τα 250k :woohoo: :woohoo: :woohoo: (το 0,00000000000000001 των ΙΥ) και τις επιλογές για μαύρα. Αυτή την π@π@ρ.... βρήκες να γράψεις για να με πείσεις ότι κι άλλοι μπορούν να κλέβουν ατιμώρητα και όλα μέλι γάλα;;;;;
Και μην συμπάσχεις με τον μεροκαματιάρη των 450 € και τον αντίστοιχο συνταξιούχο που πληρώνει τους φόρους του και τους φόρους σου (των 250, 100 και 60k) γιατί σε έχει κατηγοριοποιήσει εκεί που πρέπει και εσένα και την υπόλοιπη παρέα των ... διαχρονικών αμαρτωλών και των κλεφτών.
Όσο για το τι σημαίνει ψυχοπάθεια, άστο καλύτερα. Τι ποιο ψυχοπαθές από τον να κλέβεις τον διπλανό σου (να ... "συμπάσχεις", τρομάρα σου) και να του την λες κιόλας ότι είναι ψυχοπαθής...που σε κατηγορεί για αντικοινωνική συμπεριφορά.
Επαναλαμβάνω, αιδώς.......γομάρια.....

ΥΓ: Θα συνεχίσω να σε κουράζω. Η μόνη σου λύση;;;; Ignore που λέει και ο φίλος σου ο Γιωργάκης....
Μέτρον άριστον
Τελευταία διόρθωση: 29 Ιουν 2016 13:01 από batista.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

BREXIT 29 Ιουν 2016 13:29 #93

  • George (geo821)
  • Το Άβαταρ του/της George (geo821)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 963
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 190
  • Κάρμα: 19
Πόσο πλάκα έχεις ρε Μπατίστα.. By the way, έχεις βγει εκτος θέματος.. Ξανακοίτα τον τίτλο του thread πρωτου μας αραδιασεις τις επομενες βλακειες σου.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

BREXIT 29 Ιουν 2016 13:44 #94

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -22 (4)
George (geo821) έγραψε:
Πόσο πλάκα έχεις ρε Μπατίστα.. By the way, έχεις βγει εκτος θέματος.. Ξανακοίτα τον τίτλο του thread πρωτου μας αραδιασεις τις επομενες βλακειες σου.

Γραφικέ, psycho Γιωργάκη, έκανες τον κόπο να ψάξεις για το πως ξεκίνησε η ... αλλαγή πορείας στο thread;;; Μπααααααα... Με την αναφορά του φίλου σου του αρχιερέα για το λογικό ποσοστό φορολόγησης σε μια χώρα και τις ερωτήσεις του άλλου τρελού παλικαριού του Vladimiros, ξεκίνησε τρελό μου αγόρι. Γι αυτό .... :sick:

Δεν πειράζει όμως. Η ιατρική σου κατάσταση δικαιολογεί τα πάντα (σχεδόν). Μου φαίνεται όμως ότι έχεις σταματήσει την ... αγωγή και έχεις εξοκείλει σε ασυγχώρητο βαθμό.
Μέτρον άριστον
Τελευταία διόρθωση: 29 Ιουν 2016 13:55 από batista.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

BREXIT 29 Ιουν 2016 14:13 #95

  • George (geo821)
  • Το Άβαταρ του/της George (geo821)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 963
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 190
  • Κάρμα: 19
batista έγραψε:
George (geo821) έγραψε:
Πόσο πλάκα έχεις ρε Μπατίστα.. By the way, έχεις βγει εκτος θέματος.. Ξανακοίτα τον τίτλο του thread πρωτου μας αραδιασεις τις επομενες βλακειες σου.

Γραφικέ, psycho Γιωργάκη, έκανες τον κόπο να ψάξεις για το πως ξεκίνησε η ... αλλαγή πορείας στο thread;;; Μπααααααα... Με την αναφορά του φίλου σου του αρχιερέα για το λογικό ποσοστό φορολόγησης σε μια χώρα και τις ερωτήσεις του άλλου τρελού παλικαριού του Vladimiros, ξεκίνησε τρελό μου αγόρι. Γι αυτό .... :sick:

Δεν πειράζει όμως. Η ιατρική σου κατάσταση δικαιολογεί τα πάντα (σχεδόν). Μου φαίνεται όμως ότι έχεις σταματήσει την ... αγωγή και έχεις εξοκείλει σε ασυγχώρητο βαθμό.

Μην συγχίζεσαι, θα πάθεις τίποτα και μετά αντε να πληρώνουμε και κλόουν να μας διασκεδαζει.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

BREXIT 29 Ιουν 2016 14:43 #96

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -22 (4)
George (geo821) έγραψε:
batista έγραψε:
George (geo821) έγραψε:
Πόσο πλάκα έχεις ρε Μπατίστα.. By the way, έχεις βγει εκτος θέματος.. Ξανακοίτα τον τίτλο του thread πρωτου μας αραδιασεις τις επομενες βλακειες σου.

Γραφικέ, psycho Γιωργάκη, έκανες τον κόπο να ψάξεις για το πως ξεκίνησε η ... αλλαγή πορείας στο thread;;; Μπααααααα... Με την αναφορά του φίλου σου του αρχιερέα για το λογικό ποσοστό φορολόγησης σε μια χώρα και τις ερωτήσεις του άλλου τρελού παλικαριού του Vladimiros, ξεκίνησε τρελό μου αγόρι. Γι αυτό .... :sick:

Δεν πειράζει όμως. Η ιατρική σου κατάσταση δικαιολογεί τα πάντα (σχεδόν). Μου φαίνεται όμως ότι έχεις σταματήσει την ... αγωγή και έχεις εξοκείλει σε ασυγχώρητο βαθμό.

Μην συγχίζεσαι, θα πάθεις τίποτα και μετά αντε να πληρώνουμε και κλόουν να μας διασκεδαζει.

Μάλλον δεν σου ήρθε κάτι λιγότερο άσχετο από αυτό για να γράψεις έτσι;;;;;
Δεν πειράζει. Τα γραπτά μένουν psycho αγόρι......
Μέτρον άριστον
Τελευταία διόρθωση: 29 Ιουν 2016 14:43 από batista.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

BREXIT 29 Ιουν 2016 17:21 #97

  • George (geo821)
  • Το Άβαταρ του/της George (geo821)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 963
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 190
  • Κάρμα: 19
batista έγραψε:
George (geo821) έγραψε:
batista έγραψε:
George (geo821) έγραψε:
Πόσο πλάκα έχεις ρε Μπατίστα.. By the way, έχεις βγει εκτος θέματος.. Ξανακοίτα τον τίτλο του thread πρωτου μας αραδιασεις τις επομενες βλακειες σου.

Γραφικέ, psycho Γιωργάκη, έκανες τον κόπο να ψάξεις για το πως ξεκίνησε η ... αλλαγή πορείας στο thread;;; Μπααααααα... Με την αναφορά του φίλου σου του αρχιερέα για το λογικό ποσοστό φορολόγησης σε μια χώρα και τις ερωτήσεις του άλλου τρελού παλικαριού του Vladimiros, ξεκίνησε τρελό μου αγόρι. Γι αυτό .... :sick:

Δεν πειράζει όμως. Η ιατρική σου κατάσταση δικαιολογεί τα πάντα (σχεδόν). Μου φαίνεται όμως ότι έχεις σταματήσει την ... αγωγή και έχεις εξοκείλει σε ασυγχώρητο βαθμό.

Μην συγχίζεσαι, θα πάθεις τίποτα και μετά αντε να πληρώνουμε και κλόουν να μας διασκεδαζει.

Μάλλον δεν σου ήρθε κάτι λιγότερο άσχετο από αυτό για να γράψεις έτσι;;;;;
Δεν πειράζει. Τα γραπτά μένουν psycho αγόρι......

Ετσι. Τρελός είμαι, ότι θέλω λέω! :laugh: :kiss:
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

BREXIT 29 Ιουν 2016 17:27 #98

  • George (geo821)
  • Το Άβαταρ του/της George (geo821)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 963
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 190
  • Κάρμα: 19
Vladimiros έγραψε:
batista έγραψε:
Το επίπεδο το χαρακτηρίζουν οι πράξεις σου παλικάρι μου....
Ναι.
Το ξέρω.
Έχω ξεχάσει να σου πω μάλιστα ότι που και που τον παίζω κι όλας.
Θα με χαρακτηρίσεις και γι' αυτό;
Περιμένω....

Βλαδίμηρε, δεν νομίζω να σε χαρακτηρίσει (και) γι αυτό καθώς απ' ότι φαίνεται πρέπει να το κάνει πολύ πιο συχνά απο εσένα... :laugh: :lol:
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

BREXIT 29 Ιουν 2016 18:29 #99

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -22 (4)
George (geo821) έγραψε:
Vladimiros έγραψε:
batista έγραψε:
Το επίπεδο το χαρακτηρίζουν οι πράξεις σου παλικάρι μου....
Ναι.
Το ξέρω.
Έχω ξεχάσει να σου πω μάλιστα ότι που και που τον παίζω κι όλας.
Θα με χαρακτηρίσεις και γι' αυτό;
Περιμένω....

Βλαδίμηρε, δεν νομίζω να σε χαρακτηρίσει (και) γι αυτό καθώς απ' ότι φαίνεται πρέπει να το κάνει πολύ πιο συχνά απο εσένα... :laugh: :lol:

Αν κρίνεις εξ ... ιδίων .... πάσο παλικάρι μου....
Μέτρον άριστον
Τελευταία διόρθωση: 29 Ιουν 2016 18:29 από batista.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.084 δευτερόλεπτα