Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Θέματα οικονομικής επικαιρότητας

ΘΕΜΑ: Αντιμετώπιση φοροδιαφυγής

Αντιμετώπιση φοροδιαφυγής 16 Οκτ 2017 15:26 #181

  • gus (gus326)
  • Το Άβαταρ του/της gus (gus326)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1784
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 695
  • Κάρμα: 36
Δεν έχεις δει τίποτε ακόμη απο επιβάρυνση.... ;)
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Αντιμετώπιση φοροδιαφυγής 16 Οκτ 2017 15:36 #182

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -22 (4)
Από τους κυβερνώντες, από εσένα και τους ομοϊδεάτες σου ή και από τους δύο; Έτσι για ... ενημέρωση.:whistle:
Μέτρον άριστον
Τελευταία διόρθωση: 16 Οκτ 2017 15:37 από batista.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Αντιμετώπιση φοροδιαφυγής 16 Οκτ 2017 16:23 #183

  • γιώργης (yorgi)
  • Το Άβαταρ του/της γιώργης (yorgi)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1470
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 643
Με συνέταιρο την εφορία
www.kathimerini.gr/930678/opinion/epikai...synetairo-thn-eforia
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": batista

Αντιμετώπιση φοροδιαφυγής 05 Νοε 2017 19:25 #184

Επιπλέον φόρους ύψους 7 δισ. ευρώ στοίχισε στους φορολογούμενους η υπερφορολόγηση της μεσαίας τάξης που ομολόγησε το οικονομικό επιτελείο από το βήμα της Βουλής....Ο συνολικός λογαριασμός των φόρων της τελευταίας τριετίας προκύπτει ανάγλυφα μέσα από τις σελίδες των προϋπολογισμών που κατέθεσε η κυβέρνηση του ΣΥΡΙΖΑ την τελευταία τριετία.
Ας δούμε τους φόρους αναλυτικά και το τι στοίχισαν στους φορολογούμενους και ειδικά στη μεσαία τάξη:

www.capital.gr/tax/3252025/i-uperforolog...olous-tous-arithmous

Αναμόρφωση Κώδικα ΦΠΑ (περιλαμβάνεται και η σταδιακή κατάργηση της έκπτωσης στα νησιά κ.λπ.)- 2,2 δισ. ευρώ.
Αναμόρφωση συντελεστών στην ειδική εισφορά αλληλεγγύης-390 εκατ. ευρώ.
Αύξηση συντελεστών στο φόρο πολυτελούς διαβίωσης- 50,6 εκατ.ευρώ.
Αύξηση συντελεστών στο φόρο εισοδήματος νομικών προσώπων -361 εκατ. ευρώ.
Αύξηση συντελεστών στο φόρο ασφαλίστρων -106 εκατ. ευρώ.
Τροποποιήσεις στους νόμους των ρυθμίσεων οφειλών προς το Δημόσιο -12,9 εκατ. ευρώ.
Κατάργηση απαλλαγών πληρωμής ΕΝΦΙΑ -20 εκατ. ευρώ.
Αύξηση της προκαταβολής φόρου εισοδήματος στα νομικά πρόσωπα -129,5 εκατ. ευρώ.
Αύξηση της προκαταβολής φόρου εισοδήματος στους ελεύθερους επαγγελματίες-80,5 εκατ. ευρώ.
Αύξηση της προκαταβολής φόρου εισοδήματος στους αγρότες -36 εκατ. ευρώ.
Κατάργηση έκπτωσης εφάπαξ πληρωμής φόρου εισοδήματος νομικών προσώπων -14,1 εκατ. ευρώ.
Κατάργηση έκπτωσης εφάπαξ πληρωμής φόρου εισοδήματος φυσικών προσώπων -14,5 εκατ. ευρώ.
Αντιμετώπιση αποχής από περιοδικό τεχνικό έλεγχο οχημάτων ΚΤΕΟ -56,3 εκατ. ευρώ.
Κατάργηση επιστροφής του ΕΦΚ στο πετρέλαιο στους αγρότες -13 εκατ. ευρώ.
Επιβολή φόρου επί των τηλεοπτικών διαφημίσεων -103 εκατ. ευρώ.
Αντιμετώπιση φαινομένου ανασφάλιστων οχημάτων -5 εκατ. ευρώ.
Αύξηση των συντελεστών φορολόγησης εισοδήματος από ενοίκια -200 εκατ. ευρώ.
Επέκταση της συμμετοχής του Ελληνικού Δημοσίου στο 30% των κερδών του ΟΠΑΠ και στα κέρδη από παιχνιδομηχανές (VLT's) -226,8 εκατ. ευρώ.
Μείωση του αφορολόγητου ορίου (αναμόρφωση φορολογίας εισοδήματος)-988 εκατ. ευρώ.
Νέα κλίμακα εισφορά αλληλεγγύης και μονιμοποίησή της-736 εκατ. ευρώ.
Αύξηση συντελεστή ΦΠΑ από 23% σε 24%- 437 εκατ. ευρώ.
Αναμόρφωση φορολογίας οχημάτων -30 εκατ. ευρώ.
Φόρος εισοδήματος στα εταιρικά οχήματα-91 εκατ. ευρώ.
Αύξηση φόρων στα καύσιμα-422 εκατ. ευρώ.
Αναμόρφωση φορολογίας στα επενδυτικά σχήματα-19,3 εκατ. ευρώ.
Τέλος στη συνδρομητική τηλεόραση-25 εκατ. ευρώ.
Τέλος συνδρομητών σταθερής τηλεφωνίας-ίντερνετ-54,2 εκατ. ευρώ.
Αύξηση φόρου στη μπύρα-62 εκατ. ευρώ.
Αύξηση φόρου σε ποτά και καπνό-142 εκατ. ευρώ.
Φόρος στον καφέ-62 εκατ. ευρώ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": batista, γιώργης (yorgi)

Αντιμετώπιση φοροδιαφυγής 09 Νοε 2017 12:56 #185

ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗΣ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ

" Ο πελάτης μπήκε στο γραφείο ξαναμμένος. Χτύπησαν πάλι, μου ήρθε πρόσκληση.
Γράφει ο Αιρετικός*
foroline.gr/archives/24830

...........
Ξαφνικά, κάποια στιγμή άρχισαν τα ονόματα να ελέγχονται. Όσοι ταυτοποιήθηκαν άρχισαν να καλούνται από τις ελεγκτικές υπηρεσίες «δια υπόθεσή τους». Όσοι είχαν στείλει τα χρήματα με εμβάσματα από Ελληνικές τράπεζες, ήταν τα εύκολα θύματα. Όσοι τα είχαν μεταφέρει «ιδίων εξόδων» άρχισαν να μιλούν Κινέζικα και να λένε στους ελεγκτές πως δεν είμαι εγώ αυτός ο Αντώνης Αντωνίου, στον τηλεφωνικό κατάλογο έχει άλλους διακόσιους, ορίστε και το πιστοποιητικό από την Ελβετική τράπεζα πως είμαι παντελώς άγνωστο πρόσωπο.
Τα πράγματα γενικά δεν τρέχανε και με καταιγιστικούς ρυθμούς, επειδή είτε τα στοιχεία ήταν λειψά, είτε ο Ερμής ανάδρομος, γνωστές άλλωστε οι αιτίες την ελληνικής αναποτελεσματικότητας.
Ο Γιάννης μπήκε στο γραφείο κατακόκκινος. Αυτή τη φορά την έβαψα. Μου στείλανε και ένα έγγραφο δεκαπέντε σελίδες που ρωτάνε μέχρι τι ρεύμα κατανάλωσα το 2006. Μου έδωσαν πέντε ημέρες καιρό για να το συμπληρώσω και να το καταθέσω. Η υπόθεση πράγματι ήταν σοβαρή και ο Γιάννης σε πανικό. Όχι ότι δεν θα ήμουν και εγώ αν βρισκόμουν στη θέση του. Το σύνδρομο του γιατρού, που αν αρρωστήσει, γίνεται ο πιο δύσκολος ασθενής.

Πέμπτη πρωί μαζί με τον Γιάννη ήμασταν στην ελεγκτική υπηρεσία. Τον ελεγκτή που θα ασχολιόταν μαζί μας τον θεώρησα μέχρι και συμπαθή, τη δουλειά του έκανε. Έπρεπε να κάνω όμως και εγώ τη δικιά μου. Συστηθήκαμε, είπαμε το γνωστό κάπου έχουμε ξανασυναντηθεί και ξεκίνησε ο έλεγχος. Από τις δεκαπέντε σελίδες είχα συμπληρώσει μόνο τα στοιχεία του Γιάννη. Του είχα πει να λέει ελάχιστα, αλλά και να μην του το έλεγα, βρισκόταν στον προθάλαμο της λιποθυμίας.
Ο ελεγκτής με ρώτησε γιατί δεν συμπληρώσαμε όλα τα πεδία του πολύπτυχου. Επειδή, του είπα, απλά ο πελάτης μου είναι τελείως ακατάστατος και έχει πετάξει τα πάντα. Ευχαρίστως όμως να συμπληρώσω έναν τραπεζικό λογαριασμό που έχει τώρα όπου θα βρείτε το τεράστιο ποσό των 19,83 ευρώ. Κεσάτια.
Προσωπο με πρόσωπο
Ο ελεγκτής μπήκε αμέσως στο ψητό. Θέλω να μου δώσετε τους αριθμούς και κινήσεις λογαριασμών από το 2006 και μετά. Αφού άνοιξε τα χαρτιά του, είπα και εγώ να αποκαλυφθώ. Ακούστε κύριε, μετά τη γνωστή απόφαση της ολομέλειας του ΣτΕ και τις δύο σχετικές εγκυκλίους, οι οποίες δεν είναι υποχρεωτικές για εμάς σύμφωνα με τον Ν.4174/2013 περί Κ.Φ.Δ., αλλά υποχρεωτικές για εσάς, το φορολογικό έτος 2005 και τα παλαιότερα έχουν παραγραφεί. Οπότε κάθε αναφορά σε αυτό, δεδομένου ότι έχουμε υποβάλει ανελλιπώς τις φορολογικές μας δηλώσεις και συνεπώς δεν υφίσταται άρση της παραγραφής, είναι εκ του ουκ άνευ, κοινώς το χρόνο σου τρως. Το 2006 και το 2007, παραγράφονται μόνο αν δεν υπάρχουν νέα στοιχεία. Συνεπώς η προσπάθεια να σας παρουσιάσουμε εμείς τραπεζικούς λογαριασμούς που έχετε ήδη στο συρτάρι σας, είναι για ερασιτέχνες που αυθόρμητα δίνουν υποτίθεται νέα στοιχεία, κάτι που δεν θα γίνει. Ακόμα, το 2006 παραγράφεται, εκτός αν δοθεί ξανά παράταση, στο τέλος του 2017, δηλαδή σε δυόμισι μήνες.
Επί προσωπικού τώρα, αν εσύ μπορείς μέσα σε αυτό το διάστημα να επεξεργαστείς τα στοιχεία του έτους, να μας στείλεις σημείωμα και προσωρινές πράξεις μέσω ταχυδρομείου όπου εγώ θα το πάρω την δέκατη πέμπτη μέρα πριν επιστραφεί ο φάκελος, θα έχω από την παραλαβή είκοσι ημέρες να εκθέσω τις απόψεις μου και την εικοστή θα έρθω με δικηγόρο να ωρύομαι για παράταση, τελικά θα σου γράψω μία έκθεση ιδεών εκατό σελίδων με ανοησίες στις οποίες πρέπει να απαντήσεις και τελικά να εκδώσεις οριστικές πράξεις και να μας τις επιδόσεις έως την 31/12, σου βγάζω το καπέλο.
Για το 2007, περιμένουμε τη νέα απόφαση της ολομέλειας του ΣτΕ για το τι είναι νέο στοιχείο. Για τα χρόνια 2008 έως και 2010, μου αναφέρεις ότι ισχύει νόμος του 2013 (ο 4174). Έχω τελείως διαφορετική άποψη και θα περιμένω και πάλι την άποψη του Ανωτάτου Δικαστηρίου.
Από εκεί και πέρα, τα πάντα βρίσκονται στη διάθεσή σου, αλλά όχι και στη δική μας, επειδή δεν υπάρχει νόμος περί συλλογής αποδείξεων Δ.Ε.Η. για μια δεκαετία και βάλε. Συνεπώς, ότι είχαμε να προσκομίσουμε, όπως αναγράφουμε και με κεφαλαία γράμματα στο πολύπτυχο, μπορείτε να τα αντλήσετε από τις φορολογικές μας δηλώσεις (όπου θα προσκομίσουμε μόνο αυτά που εμφανίζουμε ως παραστατικά σε αυτές που υποβλήθηκαν μηχανογραφικά). Φυσικά, είμαστε πάντα στη διάθεσή σας και για του λόγου το αληθές, προσκομίζουμε δέκα νάιλον σακούλες σούπερ μάρκετ με αποδείξεις για τα χρόνια που απαιτούνταν, οι περισσότερες δε, είναι από το γνωστό σουβλατζίδικο «η Ρούμελη».
Επιπλέον, παρά την ακαταστασία και τη σελεμιά του Γιάννη, ο οποίος όπως θα προσέξατε από τον φόβο του νομίζει ότι τώρα πίνει καφέ, ενώ τον έχει χύσει όλο πάνω στο πουκάμισο, καταφέραμε και βρήκαμε μερικά ουσιώδη για τον έλεγχο στοιχεία και ειδικά: Μια απόδειξη Δ.Ε.Η. Απριλίου 2006, μία απόδειξη νερού κάπου στο 2009 και τι τηλέφωνα έκανε ο Γιάννης τον Οκτώβρη του 2010 μέσω κινητής τηλεφωνίας.
Φυσικά, σας γράφω επί του πολυπτύχου ότι αυτά δεν μπορούν να θεωρηθούν νέα στοιχεία επειδή η φορολογική δήλωση ουδέποτε τα ζητούσε. Για τραπεζικούς λογαριασμούς και εμβάσματα, ψάξτε με την ησυχία σας και αφού βρείτε τα εμβάσματα, βρείτε και την πηγή των χρημάτων, πότε δηλαδή κατατέθηκαν και από που, επειδή το έμβασμα είναι τραπεζικό μέσο και όχι παράνομος πλουτισμός. Αλήθεια, τα εμβάσματα εσωτερικού γιατί δεν τα ψάχνετε; Υπάρχει μήπως κάποια σχετική νομοθεσία που αγνοώ;
Ότι αρχίζει καλά, δεν τελειώνει το ίδιο καλά. Ο ελεγκτής κατάλαβε πως η υπόθεση θα τραβούσε σε μάκρος, εμείς δε με δικηγόρους και λοιπούς, θα εκφράζαμε συνεχώς τις αντιρρήσεις μας. Σήκωσα το Γιάννη που έσταζε φραπέ και τον έσπρωξα, έδωσα ολόθερμα το χέρι μου στον ελεγκτή που κάτι μουρμούρισε, ελπίζω καλό και ο αγώνας συνεχίζεται. Άλλωστε στην Ελλάδα ζούμε και ο Θεός είναι μεγάλος.
Η στήλη Ο Αιρετικός δημοσιεύεται στο e-forologia.gr"
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Αντιμετώπιση φοροδιαφυγής 18 Νοε 2017 04:42 #186

  • γιώργης (yorgi)
  • Το Άβαταρ του/της γιώργης (yorgi)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1470
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 643
Η πραγματική ελληνική ιδιαιτερότητα
www.kathimerini.gr/935060/opinion/epikai...lhnikh-idiaiterothta
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": batista

Αντιμετώπιση φοροδιαφυγής 18 Νοε 2017 13:14 #187

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -22 (4)
γιώργης (yorgi) έγραψε:
Η πραγματική ελληνική ιδιαιτερότητα
www.kathimerini.gr/935060/opinion/epikai...lhnikh-idiaiterothta

Και ερωτώ τώρα εγώ. Όλοι αυτοί που περιγράφονται στο άρθρο, δηλαδή άνθρωποι της διπλανής πόρτας, άνθρωποι που ξέρουν μόνο από αθέμιτα δικαιώματα και βγάζουν και γλώσσα όταν τους μιλήσεις για υποχρεώσεις, είναι λαμόγια που πρέπει να μπουν φυλακή ή ... απαλλάσσονται επειδή υπάρχουν και άλλα ... λαμόγια ;;; :whistle:
Μέτρον άριστον
Τελευταία διόρθωση: 18 Νοε 2017 13:16 από batista.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Αντιμετώπιση φοροδιαφυγής 23 Νοε 2017 04:55 #188

  • γιώργης (yorgi)
  • Το Άβαταρ του/της γιώργης (yorgi)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1470
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 643
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Αντιμετώπιση φοροδιαφυγής 25 Νοε 2017 17:40 #189

  • γιώργης (yorgi)
  • Το Άβαταρ του/της γιώργης (yorgi)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1470
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 643
ΟΟΣΑ: Πρωταθλήτρια στους φόρους η Ελλάδα
news.in.gr/economy/article/?aid=1500177037
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.071 δευτερόλεπτα