Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Θέματα οικονομικής επικαιρότητας

ΘΕΜΑ: ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΟ - Πάσα συνεισφορά δεκτή, εδώ.....

ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΟ - Πάσα συνεισφορά δεκτή, εδώ..... 07 Ιαν 2018 18:32 #46

  • Thanasis (atsi)
  • Το Άβαταρ του/της Thanasis (atsi)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 390
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 164
  • Κάρμα: 12
gus (gus326) έγραψε:
Σε γενικές γραμμές έχουν αναφερθεί πολλακις (με ι) σε διαφορα νήματα. Επίσης δεν γράφονται στον αέρα γιατί α. Οι καιροί ειναι πονητοι β. Θα πρεπε να γράφω μια μέρα και γ. Μας διαβαζει ο κακος . Λογιστή φαντάζομαι πληρώνεις.

Δεν πληρώνω επειδή δεν χρειάζεται, μια και δεν πληρώνω το ελληνικό γκουβέρνο.

Θα κάνω μια λίστα με αυτά που μου έρχονται:

Α. Πληρώνεις/πληρώνεσαι μαύρα, οχι εύκολο για πολλούς. Σίγουρα όχι νόμιμο. Το ηθικό το αφήνω στην κρίση του καθενός
Β. Πληρώνεις/πληρώνεσαι σε είδος, οχι ιδιαίτερα αποτελεσματικό για όλους
Γ. Εμφανίζεις μειωμένα κέρδη ή ακόμα και ζημίες. Οχι πάντα εύκολο γιατι συνήθως προϋποθέτει το Α.
Δ. Δεν μοιράζεις κέρδη και τα αφήνεις στην επιχείρηση. Μέχρι πότε;
Lagom
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΟ - Πάσα συνεισφορά δεκτή, εδώ..... 07 Ιαν 2018 19:00 #47

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -22 (4)
gus (gus326) έγραψε:
γ. Μας διαβαζει ο κακος .

Σε αυτή την χώρα, έχουμε διαστρέψει και την έννοια του κακού και του καλού.....
Ελεύθερα όμως.
Τι φοβάσαι;
Αφού όπου σταθείς και όπου βρεθείς, μιλάς για ... νομιμότητα.
Ή μήπως νομίζεις ότι δεν κλείνουν παραθυράκια επειδή δεν τα γνωρίζουν.
Έχουν πελατεία να εξυπηρετήσουν και δια της μεθόδου ... "αλλού τυρβάζω" ... παμπόνηρέ μου (κατά τα λοιπά).....
Μέτρον άριστον
Τελευταία διόρθωση: 07 Ιαν 2018 19:02 από batista.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Capital controls και άλλα 07 Ιαν 2018 19:53 #48

  • vortex
  • Το Άβαταρ του/της vortex
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 343
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 132
  • Κάρμα: 15
soto51 έγραψε:
Πάρε την εισφορά που πληρώνουν κάθε μήνα εργαζόμενος και εργοδότης, άθροισε τες, και με το ποσό που βγαίνει πες ότι αγοράζεις χρυσό. Λίρες για την περίπτωσή μας (GR), όσες βγαίνουν για κάθε μήνα.
Μάζεψε τις λίρες αυτές όλα τα 35 χρόνια που δουλεύει κάποιος στη ζωή του (κατά μέσο όρο). Την έχω κάνει την άσκηση για κάποιον που πρόσφατα βγήκε στη σύνταξη, και ήθελε να δει τι πλήρωσε και τι του δίνουν.
Είναι 64 χρονών (62 όταν έκανε αίτηση για σύνταξη). Ήταν πάντα σε κατηγορία που πλήρωνε "αυξημένες" εισφορές (λόγω αμοιβών άνω του βασικού, και άνω του "μέσου").
Θα είχε αγοράσει (όλα τα 35 χρόνια) 2.680 λίρες.
Τώρα η σύνταξη του είναι €1.100 το μήνα. Επί 12 (μήνες), €13.200 το χρόνο. Δηλαδή 51 λίρες το χρόνο.
Λες να ζήσει 51 ακόμα χρόνια? Γιατί κι αν ζούσε τόσα, θα είχε να φάει μέχρι να γίνει 115 ετών.
Και σημείωσε, ότι α) η σύνταξη του θα μειωθεί όπου ναναι, και β) η λίρα θα ανεβαίνει.

"Δεν γνωρίζεις" λες, μάθε την λοιπόν την "άλλη" επένδυση/αποταμίευση. Και δεν θα εξαρτάσαι από κανέναν τρίτο (και τις διαθέσεις του) παρά μόνο από τον εαυτό σου για το τι λεφτά θα ξοδεύεις κάθε χρόνο.

Σωστά είναι αυτά που λες (και πολύ ενδιαφέροντα). Υπάρχουν όμως 2 σημεία που αξίζουν ιδιαίτερης προσοχής. Το πρώτο το επεσήμανες κι εσύ ο ίδιος πιο πάνω, ότι δηλαδή ο υπολογισμός αφορά κάποιον που πλήρωνε "αυξημένες" εισφορές και μάλιστα για 35 ολόκληρα χρόνια. Το συμπέρασμα θα ήταν το ίδιο αν πλήρωνε τις ελάχιστες εισφορές για 15 χρόνια; Δε νομίζω. Είναι κοινό μυστικό ότι οι περισσότερο χαμένοι (και άρα αδικημένοι) είναι αυτοί που πλήρωσαν τα περισσότερα στα ασφαλιστικά ταμεία.

Αλλά το σημαντικότερο είναι το ρίσκο που παίρνει κάποιος σε κάθε περίπτωση. Σύμφωνοι, ο εν λόγω συνταξιούχος το πιθανότερο είναι να μην πάρει ποτέ πίσω τα χρήματα που έδωσε σε ασφαλιστικές εισφορές. Όμως ένα πιάτο φαΐ θα έχει την υπόλοιπη ζωή του, όση κι αν είναι αυτή (ακόμα και 800 ευρώ να του την πάνε τη σύνταξη). Σε περίπτωση που δεν είχε σύνταξη (ούτε κάποιο άλλο έσοδο) παρά μόνον τις λίρες και κάποια μέρα αυτές "εξαφανίζονταν", πως θα ζούσε μετά;

Ναι, ξέρω, το θέμα έχει συζητηθεί εκτενώς και σε άλλο νήμα, όμως προσωπικά δεν υποτιμώ καθόλου την πιθανότητα κλοπής. Και καλά αν κάποιος βρίσκεται στην παραγωγική ηλικία και μπορεί κάπως να αντιδράσει και ξανα-δημιουργήσει περιουσία. Αλλά αν είναι 70 ή 80, τι θα κάνει; Είδες και τι έγινε πρόσφατα με το γεράκο που αρχικά υποστήριζε ότι μπούκαραν σπίτι του και του έκλεψαν 1.3m ευρώ και 400 λίρες και κατόπιν έλεγε ότι του πήραν μόνο 50k ευρώ. Τέτοια περιστατικά συμβαίνουν πλέον αρκετά κάθε μέρα. Αλλά και σε θυρίδα να τις βάλει κανείς, πάλι ρίσκο υπάρχει (πέρσι δεν είχαν κλέψει θυρίδες γνωστής τράπεζας; ).

Νομίζω η ασφαλέστερη λύση είναι η διασπορά. Και σε αυτό το πλαίσιο, προσωπικά δεν έχω αντίρρηση να πληρώσω κάποιες μικρές ασφαλιστικές εισφορές, προκειμένου να πάρω μελλοντικά (αν ζω) κάποια (μικρή) σύνταξη. Ασφαλώς, η σύνταξη στο μέλλον δε θα είναι αρκετή για να ζήσει κανείς και άρα θα πρέπει οπωσδήποτε να έχει προνοήσει να βάλει στην άκρη κάποιο ποσό (και ναι, ο χρυσός αποτελούσε πάντα και συνεχίζει να αποτελεί άριστη επιλογή). Στο παράδειγμα όμως που έδωσες παραπάνω δε θα ήταν καλύτερα ο συνταξιούχος (αν φυσικά είχε την επιλογή - που δεν την είχε) να είχε πληρώσει τις μισές εισφορές κι επομένως να λάμβανε τη μισή σύνταξη και να είχε και τις μισές λίρες από αυτές που υπολόγισες παραπάνω, σε σχέση με το να παίρνει ολόκληρη τη σύνταξη ή να είχε μόνο τις λίρες;
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Capital controls και άλλα 07 Ιαν 2018 23:08 #49

  • TEV
  • Το Άβαταρ του/της TEV
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1401
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 329
  • Κάρμα: 41
vortex έγραψε:
Όμως ένα πιάτο φαΐ θα έχει την υπόλοιπη ζωή του, όση κι αν είναι αυτή (ακόμα και 800 ευρώ να του την πάνε τη σύνταξη).


Αλλά αν είναι 70 ή 80, τι θα κάνει;

Συγγενικό πρόσωπο, γύρω στα 78-80 σήμερα, μου έλεγε πριν λίγες μέρες (που βρεθήκαμε λόγω εορτών):
Όταν ξεκίνησε να παίρνει σύνταξη - γύρω στα 65 του -, έπαιρνε περίπου 850.
Μετά από λίγα χρόνια έπεσε στα 760-770.
Με την τελευταία μείωση που του έγινε, παίρνει 650.
Και τρέμει μη μειωθεί κι άλλο.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Capital controls και άλλα 08 Ιαν 2018 00:12 #50

  • gus (gus326)
  • Το Άβαταρ του/της gus (gus326)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1784
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 695
  • Κάρμα: 36
Καλά κάνει και τρέμει. Σύντομα θα πάει στα 500 το πολυ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΟ - Πάσα συνεισφορά δεκτή, εδώ..... 08 Ιαν 2018 00:17 #51

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
vortex,

Λες πράματα που δεν με βρίσκουν σύμφωνο, τόσο για αντικειμενικούς λόγους, όσο και για προσωπικούς.
Δεν μπορώ όμως να συνεχίσω την κουβέντα, όταν αυτή και έχει παρεκτραπεί (δεν αναφέρομαι σε σένα γι αυτό - με κίνδυνο να καταλήξει και αυτή στις "αντιπαραθέσεις"), και θέτει θέματα τα οποία είναι προσωπικές επιλογές των συμμετεχόντων. Δεν θέλω δηλαδή (ποτέ) να προσπαθήσω να σε μεταπείσω από το ότι εσύ έχεις κάνει την Α επιλογή στη ζωή σου (ή θα την κάνεις) που την θεωρείς σωστή, ενώ εγώ θεωρώ σωστή την Β (και την έχω κάνει, ή θα την έκανα, αν μπορούσα).
Διαφωνώ π.χ. με τη θεώρηση σου "να έχει κάποιος ένα πιάτο φαΐ έχει την υπόλοιπη ζωή του" όπως το θέτεις. Όχι γιατί δεν πρέπει να έχει, αλλά αλλοίμονο του αν αυτός είναι ο στόχος του. Και κάτι μου θυμίζει, κάτι μου θυμίζει....
Και σε άλλα διαφωνώ, αλλά δεν θα το συνεχίσω.

Να είσαι καλά.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Capital controls και άλλα 08 Ιαν 2018 00:21 #52

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
TEV έγραψε:
Και τρέμει μη μειωθεί κι άλλο.

Θα του μειωθεί.
Θέλεις να βάλουμε και ένα στοίχημα, να βγάλω και κάτι από σένα? Το βάζω.


ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Capital controls και άλλα 08 Ιαν 2018 03:11 #53

  • TEV
  • Το Άβαταρ του/της TEV
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 1401
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 329
  • Κάρμα: 41
soto51 έγραψε:
Θα του μειωθεί.
Θέλεις να βάλουμε και ένα στοίχημα, να βγάλω και κάτι από σένα? Το βάζω.



Δύσκολη απόφαση.
Βλέπεις, είναι κι αυτά τα βιντεάκια που δεν αφήνουν περιθώριο παρερμηνείας.




Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Capital controls και άλλα 08 Ιαν 2018 03:25 #54

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
TEV έγραψε:
Βλέπεις, είναι κι αυτά τα βιντεάκια που δεν αφήνουν περιθώριο παρερμηνείας.

Πας καλά?
Θέλεις να κάτσω να δω 55 λεπτά cheep-R-ass kai 38 λεπτά kartou-gal, σύνολο μιάμιση ώρα?
Για ποιον με πέρασες, για τον άγιο πορφύριο που λέει και η άλλη?
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.072 δευτερόλεπτα