Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Το ενδεχόμενο πτώχευσης της Ελλάδας και επιπτώσεις www.tsig.gr/lang-el/banks/536-xreokopia-xoras

ΘΕΜΑ: Νεα (?) οικονομικη/φοροδοτικη πραγματικοτητα

Νεα (?) οικονομικη/φοροδοτικη πραγματικοτητα 28 Ιουν 2014 02:38 #1

  • maria (mb361)
  • Το Άβαταρ του/της maria (mb361)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 5234
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1687
  • Κάρμα: 35 (-37)
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Νεα (?) οικονομικη/φοροδοτικη πραγματικοτητα 28 Ιουν 2014 07:54 #2

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
maria έγραψε:
"Αν δεν μειωθούν τα έξοδα (επομένως και τα έσοδα) του κρατικού προϋπολογισμού ΣΤΟ ΜΙΣΟ από όσο είναι σήμερα, η χώρα δε θα δει άσπρη μέρα."
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Νεα (?) οικονομικη/φοροδοτικη πραγματικοτητα 28 Ιουν 2014 16:53 #3

  • maria (mb361)
  • Το Άβαταρ του/της maria (mb361)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 5234
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1687
  • Κάρμα: 35 (-37)
soto51 έγραψε:
maria έγραψε:
"Αν δεν μειωθούν τα έξοδα (επομένως και τα έσοδα) του κρατικού προϋπολογισμού ΣΤΟ ΜΙΣΟ από όσο είναι σήμερα, η χώρα δε θα δει άσπρη μέρα."

Αναρωτιεμαι παντως σε ποια ''κατασταλτικα μετρα'' θα προχωρησει τωρα η αντικαταστατρια του Ηarry ?

Εδω εχουμε αυξηση του ποσοστου του '' δεν πληρωνω '' σχεδον 40 %...
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Νεα (?) οικονομικη/φοροδοτικη πραγματικοτητα 28 Ιουν 2014 17:45 #4

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
maria έγραψε:
Εδω εχουμε αυξηση του ποσοστου του '' δεν πληρωνω '' σχεδον 40 %...
Ξέρεις, εδώ πρέπει να κάνουμε (και κυρίως να κάνει αυτή η καινούρια κυρία Θεοχάραινα) ένα διαχωρισμό:
Να ξεχωρήσει τι ποσοστό από αυτούς τους "δεν πληρώνω" που λες δεν πληρώνουν γιατί ΔΕΝ ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΝ να πληρώσουν, και τι ποσοστό δεν πληρώνει γιατί ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ να πληρώσει.
Και πάλι, η ουσία της έρευνας της πρέπει να εμβαθύνει ακόμα περισσότερο:
Από τους "δε γουστάρω να πληρώνω" μπορούμε να διακρίνουμε δυο κατηγορίες, τους "εσείς τα ζητάτε, εγώ δε σας τα δίνω και χώστε με μέσα", και τους "εγώ τα κρύβω, κι αν τα βρείτε, τότε να μου τα ζητήσετε".
Αυτή είναι η δουλειά της καινούριας κυρίας.
Αν δεν την κάνει καλά, τότε δεν πρόκειται "να επιτύχει στο έργο της".
Βλέπεις πως σε μια πρόχειρη πρώτη ανάλυση, βγαίνουν τρεις κατηγορίες "δεν πληρωνατζήδων". Πιθανότατα υπάρχουν κι άλλες, που μου διαφεύγουν τώρα, αλλά δεν είμαι εγώ που πήρα τη δουλειά, οπότε άσε την κυρία να βρει την άκρη.
Και βέβαια, οι κατηγορίες δεν είναι πάντα σαφώς διακριτές μεταξύ τους. Υπάρχουν ενδιάμεσες καταστάσεις, κάποιος δηλαδή που θα μπορούσε ίσως να πληρώσει, αν επέμενε και αποξήραινε ακόμη περισσότερο το σκατό του για να βγάλει παξιμάδια, ή κάποιος που κρύβει πολλά με μεγάλο ρίσκο (σε αντίθεση με αυτόν που κρύβει λιγότερα, αλλά ασφαλέστερα).

Έχω πάντως την εντύπωση πως η κατηγορία "Δεν πληρώνω γιατί δεν μπορώ να πληρώσω" αυξάνεται διαρκώς σε ποσοστιαία βάση σε βάρος όλων των άλλων κατηγοριών. Η αύξηση δηλαδή που εντοπίζεις (και εντόπισαν και άλλοι - απ' ότι διαβάσαμε) δεν οφείλεται σε "ιδεολογική" αντίδραση του κοπαδιού, αλλά σε αδυναμία του να παράγει το γάλα που του ζητάνε.

Και είναι αυτονόητο πως τα "κατασταλτικά μέτρα" που αναφέρεις, αφορούν ΟΧΙ την κατηγορία "Δεν πληρώνω γιατί δεν μπορώ να πληρώσω", αλλά τις άλλες δύο. Την "Εσείς τα ζητάτε, εγώ δε σας τα δίνω και χώστε με μέσα" και την "Εγώ τα κρύβω, κι αν τα βρείτε, τότε να μου τα ζητήσετε".

Για να επανέλθω στο αρχικό μου μοτο πάντως (και να αρχίσει να με βρίζει πάλι ο makper), εγώ φρονώ πως ότι μέτρα κι αν πάρουν, όσες κυρίες κι αν αλλάξουν στη θέση του Θεοχάρη, το αποτέλεσμα που επιθυμούν δεν θα μπορέσουν να το φέρουν.
Γιατί το ζητούμενο αποτέλεσμα στηρίζεται σε λάθος συλλογισμό: Στο συλλογισμό του ότι από το κοπάδι μπορείς να αντλείς διαρκώς γάλα, και αυτό δεν θα έχει καμία συνέπεια στο κοπάδι. Λάθος: Θα έχει: Ή θα ψοφήσουν τα μικρά του από ασιτία, ή θα αδυνατίσουν και θα τα φάνε οι εχθροί, πάντως καλό δεν θα βγει από αυτό το άρμεγμα.
Να δούμε λοιπόν πότε ΟΛΟΙ ΜΑΣ θα καταλάβουμε ότι το γάλα που μας ζητάνε να δώσουμε (που είναι το μισό απ' όσο παράγουμε - μην το ξεχνάμε αυτό) είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ, και αυτό πρέπει να αλλάξει.

Για την ώρα, δεν φαίνεται να το καταλαβαίνουν αρκετοί.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Τελευταία διόρθωση: 28 Ιουν 2014 17:46 από soto51.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Νεα (?) οικονομικη/φοροδοτικη πραγματικοτητα 28 Ιουν 2014 18:26 #5

  • makper
  • Το Άβαταρ του/της makper
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Αποκλεισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 1747
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 202
  • Κάρμα: -8 (-195)
Δεν σε έβρισε ο makper ποτέ. Συνήθως εσύ εξασκείς αυτό το χόμπι συλλήβδην κατά δικαίων και αδίκων. Για την φοροδιαφυγή τώρα: Τόσα χρόνια, λόγω επαγγέλματος, παρατηρούσα γύρω μου την ξετσίπωτη κάλυψη στην επαγγελματική ομάδα των εργολάβων οικοδομών και γενικά στον χώρο της οικοδομής. Υπήρχε ξέρεις μια παράμετρος που καταργήθηκε, ΕΚΚΟ λεγόταν, ελάχιστο κόστος κατασκευής οικοδομής. Αυτό όπως το είχα υπολογίσει χονδρά επέτρεπε φοροδιαφυγή πάνω από το 50% στα κέρδη των εργολάβων. Αντί λοιπόν να υπολογίσουν το ΕΚΚΟ με νέες παραμέτρους, δηλαδή με αυξημένες τιμές που προκύπτουν από το διαρκών ανερχόμενο κόστος υλικών, ουσιαστικά το κατάργησαν.
Φυσικά αν όλα αυτά τα χρόνια υπήρχε λογικός υπολογισμός θα είχα μαζέψει σε φόρους τα διπλά από αυτά που θα μαζέψουν με τα χαράτσια που προσπαθούν να βάλουν. Αλλά η κυβέρνηση των εργολάβων, των λαθρεμπόρων καυσίμων και των νταβατζήδων των εξοπλιστικών κοιτάει πρώτα την πραγματική πελατεία της, μετά τις ομάδες στήριξης του έργου της ληστείας του Ελληνα εργαζόμενου και αποταμιευτή, βλέπε δικαστικοί, τραπεζικά στελέχη, και τελευταία τα εκτελεστικά όργανα, τους ένστολους δηλαδή. Οι υπόλοιποι είναι για τα μπάζα.
Τώρα ο soto51, επειδή δεν ανήκει σε καμιά απο τις ομάδες που προανέφερα, του φταινε όλοι εκτός από αυτούς που πρέπει. Δυστυχώς, θα το επαναλάβω για άλλη μια φορά, δεν θα ανοίξουν ένα λάκκο όλοι οι υπόλοιποι Ελληνες για να μπούνε μέσα, για να περνάνε καλά αυτοί που προανέφερα, ούτε οι wanna be διαπλεκόμενοι που θέλουν να μπουν στο παιχνίδι. Απλά πράγματα.
Αν δεν το έχετε καταλάβει ακόμα, η σελίδα αυτή διαβάζει τα προσωπικά σας μυνήματα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Νεα (?) οικονομικη/φοροδοτικη πραγματικοτητα 28 Ιουν 2014 19:35 #6

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
makper έγραψε:
Δεν σε έβρισε ο makper ποτέ.
Μη με βάζεις τώρα να ψάχνω τα παλιά σου ποστ, μεσ' τη ζέστη...
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Νεα (?) οικονομικη/φοροδοτικη πραγματικοτητα 28 Ιουν 2014 21:52 #7

  • maria (mb361)
  • Το Άβαταρ του/της maria (mb361)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 5234
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1687
  • Κάρμα: 35 (-37)
Soto 51,

Εχει λοιπον η ''Θεοχαρενα'' να αντιμετωπισει τις παρακατω βασικες κατηγοριες :

1)"Δεν πληρώνω γιατί δεν μπορώ να πληρώσω"

2)"Εσείς τα ζητάτε, εγώ δε σας τα δίνω και χώστε με μέσα"

Στην 1)&2)ουτε λιγο ουτε πολυ 2 εκατομμυρια φορολογουμενους !

3)"Εγώ τα κρύβω, κι αν τα βρείτε, τότε να μου τα ζητήσετε"΄

Τους γνωστους-αγνωστους ολιγους...

Δεν εχει αλλες λυσεις εκτος απο την προσκληση μεσω της αστυνομιας 'η τον περαιτερω κοινωνικο αποκλεισμο (να σταματησουν οι Δημοσιες Υπηρεσιες να τους εκδιδουν πιστοποιητικα γιατι δεν εχουν φορολογικη ενημεροτητα)
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
Τελευταία διόρθωση: 28 Ιουν 2014 22:06 από maria (mb361).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Νεα (?) οικονομικη/φοροδοτικη πραγματικοτητα 29 Ιουν 2014 00:06 #8

  • makper
  • Το Άβαταρ του/της makper
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Αποκλεισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 1747
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 202
  • Κάρμα: -8 (-195)
soto51 έγραψε:
makper έγραψε:
Δεν σε έβρισε ο makper ποτέ.
Μη με βάζεις τώρα να ψάχνω τα παλιά σου ποστ, μεσ' τη ζέστη...

Δεν με πειράζει η ζέστη. Βάλε το air condition, ψάξε και βρες τα και θα σου απαντήσω με όλα αυτά που έχεις γράψει για τους κοπρίτες, τους αργόμισθους και τους κηφήνες.
Αν δεν το έχετε καταλάβει ακόμα, η σελίδα αυτή διαβάζει τα προσωπικά σας μυνήματα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Νεα (?) οικονομικη/φοροδοτικη πραγματικοτητα 29 Ιουν 2014 00:52 #9

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
makper έγραψε:
τους κοπρίτες, τους αργόμισθους και τους κηφήνες.
Ε, ναι.
Αυτά βεβαίως και τα έχω γράψει.
Αλλά αυτά δεν αναφέρονται σε σένα.
(Εκτός κι αν είσαι κι εσύ απ' αυτούς - πράμα που ΔΕΝ το έχεις παρταδεχτεί. Εκτός κι αν είσαι απ' αυτούς και απλώς δεν το λες).
Ούτε σε κάνεναν άλλο χρήστη εδώ μέσα αναφέρονται.
Και να σου πω και κάτι ακόμα?
Από τους 800.000 κοπρίτες, εκτιμώ πως μόνο το 80% είναι όντως κοπρίτες.
Υπάρχει και ένα 20% που είναι ΟΚ.
Αλλά είναι πολύ λίγοι για να κάνουν διαφορά.
Ένας στους πέντε.

Να σου πω κάτι, φίλε, και σημείωσε το:
Έχει τύχει να έχω παρτίδες με κάτι δήμους, τελευταία. (Εννοώ πριν από τις εκλογές).
Ξέρεις ποια είναι η "ιεραρχία" στους δήμους?
Πάνω-πάνω (κορφή) είναι ο δήμαρχος.
Μετά, είναι οι αντιδήμαρχοι.
Μετά, είναι οι δημοτικοί σύμβουλοι.
Μετά, είναι οι υπάλληλοι και οι εργάτες του δήμου. Επί κεφαλής οι διευθυντές, μετά οι τμηματάρχες, μετά οι προϊστάμενοι, μετά οι εργοδηγοί, μετά οι εργάτες, και τέλος κάτι σκύλοι, που είναι ξαπλωμένοι έξω από τις δημαρχίες και περιμένουν κανα κόκκαλο.
Στη Θεσσαλονίκη, πιάσανε την κορφή (Παπαγεωργόπουλος) και τον χώσανε ισόβια. Μαζί πιάσανε και κάποιους "πιο κάτω". Ταμίες, τμηματάρχες, διευθυντές, δεν ξέρω κι εγώ ακριβώς τι ήταν αυτοί που χώθηκαν μέσα μαζί με το δήμαρχο.
Νομίζεις πως αυτοί ήταν και τέλειωσε το θέμα?
Λάθος!
Είναι ΟΛΟΙ μέσα στην κομπίνα.
Από το δήμαρχο, μέχρι και τον αδέσποτο σκύλο που κάθεται ξάπλα έξω απ' το δημαρχείο. ΟΛΟΙ.

Σε ΤΡΕΙΣ (3) δήμους της χώρας που ξέρω, η μαφία κατάφερε και κέρδισε και τις εκλογές. Ο δήμαρχος είναι είτε ο ίδιος μαφιόζος, είτε αχυράνθρωπος των μαφιόζων που τον έβαλαν υποψήφιο. Και όχι μόνο τον έβαλαν, αλλά βγήκε κι όλας. Τι να κάνουμε, αυτή είναι η δημοκρατία μας. Τον θέλει ο κόσμος? Τον ψηφίζει και βγαίνει δήμαρχος.

Αυτούς λοιπόν makper, ναι, θα τους βρίζω.
Δεν θα σου γράψω εδώ ονόματα (γιατί ξέρω να φυλάω τον κώλο μου από κακοτοπιές), αλλά αυτά που σου λέω είναι γεγονότα. Και θα τα δεις να επαληθεύονται.

Και γράψε τώρα τις αντιρρήσεις σου, και για τους εργολάβους, τους λαθρεμπόρους, και τους λάκκους.
.
.
maria έγραψε:
Τους γνωστους-αγνωστους ολιγους...
Μαρία,
Δεν είναι "ολίγοι".
Είναι πολλοί.
Και όσο περνάει ο καιρός, γίνονται και περισσότεροι.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.103 δευτερόλεπτα