Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Το ενδεχόμενο πτώχευσης της Ελλάδας και επιπτώσεις www.tsig.gr/lang-el/banks/536-xreokopia-xoras

ΘΕΜΑ: Νεα (?) οικονομικη/φοροδοτικη πραγματικοτητα

Νεα (?) οικονομικη/φοροδοτικη πραγματικοτητα 01 Ιουλ 2014 15:37 #28

  • makper
  • Το Άβαταρ του/της makper
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Αποκλεισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 1747
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 202
  • Κάρμα: -8 (-195)
Οτι και να έκανε η δραχμή το συγκεκριμένο χρονικο διάστημα δεν υποδεικνύει οτι θα κανει το ίδιο ένα νεα εθνικό νόμισμα. Δεν είναι τα ίδια δεδομένα, ούτε τα παγκόσμια, ούτε τα εγχώρια, ουτε τα νομισματικά. Σταμτάτα επιτέλους αυτή τη σπέκουλα, δεν σου διασφαλίζει το € κανενα επίπεδο διαβίωσης, θέλουν απλά να αδειάσουν τους λογαριασμούς καταθέσεων μας και να τα στείλουν υπέρ της αποπληρωμής του χρέους. Μόλις γινει αυτό, τότε θα μας αφήσουν ήσυχους.
Αν δεν το έχετε καταλάβει ακόμα, η σελίδα αυτή διαβάζει τα προσωπικά σας μυνήματα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Νεα (?) οικονομικη/φοροδοτικη πραγματικοτητα 01 Ιουλ 2014 15:50 #29

  • Ο Τσιγκούνης (T$ig)
  • Το Άβαταρ του/της Ο Τσιγκούνης  (T$ig)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Administrator
  • Δημοσιεύσεις: 1241
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 740
  • Κάρμα: 110 (74)
makper έγραψε:
-Α, που 'στε: Παρακαλώ πολύ το μήνυμα του waverunner να επιστρέψει πίσω. Δεν προσβάλει κανέναν, απλά κάνει ευπρεπή πλάκα.
Αναφέρω τους κανόνες της συζήτησης που παραβίασε το μήνυμα του φίλου waverunner:
1. Προϋπόθεση είναι ο σεβασμός του συνομιλητή.
2. Δεν γίνονται δεκτά υβριστικά, επιθετικά, ειρωνικά κείμενα και όποια επιχειρούν να μειώσουν τον συνομιλητή.
4. Είναι προσδοκώμενο οι απόψεις να είναι εντός του θέματος της συζήτησης και να προάγουν την εξέλιξη της.
makper έγραψε:
Μπροστά στους οχετούς που αφήνετε εσείς οι 2-3 δικαιούμαστε κι εμείς να κάνουμε πλάκα
Έχεις αναφέρει ποτέ κάποιο μήνυμα "οχετό" που να μην έχει αφαιρεθεί;
Γνῶθι σαὐτόν
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Νεα (?) οικονομικη/φοροδοτικη πραγματικοτητα 01 Ιουλ 2014 17:19 #30

  • waverunner (gk8719)
  • Το Άβαταρ του/της waverunner (gk8719)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Αποκλεισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 587
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 65
  • Κάρμα: 3 (-28)
Ο Τσιγκούνης έγραψε:
makper έγραψε:
-Α, που 'στε: Παρακαλώ πολύ το μήνυμα του waverunner να επιστρέψει πίσω. Δεν προσβάλει κανέναν, απλά κάνει ευπρεπή πλάκα.
Αναφέρω τους κανόνες της συζήτησης που παραβίασε το μήνυμα του φίλου waverunner:
1. Προϋπόθεση είναι ο σεβασμός του συνομιλητή.
2. Δεν γίνονται δεκτά υβριστικά, επιθετικά, ειρωνικά κείμενα και όποια επιχειρούν να μειώσουν τον συνομιλητή.
4. Είναι προσδοκώμενο οι απόψεις να είναι εντός του θέματος της συζήτησης και να προάγουν την εξέλιξη της.
makper έγραψε:
Μπροστά στους οχετούς που αφήνετε εσείς οι 2-3 δικαιούμαστε κι εμείς να κάνουμε πλάκα
Έχεις αναφέρει ποτέ κάποιο μήνυμα "οχετό" που να μην έχει αφαιρεθεί;

αυτα που γραφεις ειναι αστειοτητες, τσιγκ,
δηκτικό χιουμορ , ειχα σε 1 τελευταίο μου, σχολιο μου και το εσβησες, ενω τα σχόλια των αλλων που μας ειρωνεύονται δεν τα σβήνεις, ποτέ
(δες για παραδειγμα , το νημα για τις βουλγαρικες καταθέσεις, εκει που μήνες πριν γινει η χρεωκοπία των τραπεζων τι εγραφα εγω και αλλοι 2 σχολιαστές, που προειδοποιούσαμε τους αφελείς , και τι μας απανταγαν, τα παπαγαλακια......)

Εγω είδα ,πρν μια σελίδα του νήματος , τον σοτο να αποκαλει τον μακ, οτι εχει 30 βαθμούς μυωπία, δηλαδή ειναι αόματος και δεν το εσβησες το μήνυμα
Τελευταία διόρθωση: 01 Ιουλ 2014 17:21 από waverunner (gk8719).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Νεα (?) οικονομικη/φοροδοτικη πραγματικοτητα 01 Ιουλ 2014 17:43 #31

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
makper έγραψε:
Οτι και να έκανε η δραχμή το συγκεκριμένο χρονικο διάστημα δεν υποδεικνύει οτι θα κανει το ίδιο ένα νεα εθνικό νόμισμα. Δεν είναι τα ίδια δεδομένα, ούτε τα παγκόσμια, ούτε τα εγχώρια, ουτε τα νομισματικά. Σταμτάτα επιτέλους αυτή τη σπέκουλα, δεν σου διασφαλίζει το € κανενα επίπεδο διαβίωσης, θέλουν απλά να αδειάσουν τους λογαριασμούς καταθέσεων μας και να τα στείλουν υπέρ της αποπληρωμής του χρέους. Μόλις γινει αυτό, τότε θα μας αφήσουν ήσυχους.
Makper,
Χαμένος κόπος, ό,τι και να σου απαντήσω.
Δεν μπορώ άλλο.
Να είσαι καλά.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Νεα (?) οικονομικη/φοροδοτικη πραγματικοτητα 01 Ιουλ 2014 18:25 #32

  • makper
  • Το Άβαταρ του/της makper
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Αποκλεισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 1747
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 202
  • Κάρμα: -8 (-195)
K. Τσιγκούνη, εχω σταματήσει να ασχολούμαι με τι γράφει ο καθένας για εμένα, εκτόε απο εξόφθαλμες περιπτώσεις, αλλά αφήνω αυτούς που διαβάζουν να κρίνουν. Οπως πολύ σωστα έπραξες πρόσφατα, αποκαλύφθηκε η καταχρηση με το συστημα του κάρμα που συνέβαινε, όπως και αποκαλύφθηκε απο ποιούς και για ποιό λόγο μου έφτιαξαν το -200 όπως και σε άλλους το +60. Δεν θα ασχοληθώ άλλο με παιδιαρίσματα, αλλά επειδή εμένα δεν με ενοχλεί τι γράφει ο καθένας, αυτό δεν σημαινει οτι πρέπει να διαγράφονται μηνύματα που δεν ειναι υβριστικά αλλά ενοχλούν αυτούς που θίγονται μέσα. Αλλο να σε βρίζουν, και άλλο να σε αναφέρουν σε κάποιο κειμενο τους. Νομίζω πως έχει διαφορά.

-σοτο51 τι να καταλάβω; Οτι πρέπει να γίνουν περικοπές υψους 40δις και θα φτιάξει η οικονομία; Μήπως κάνεις τίποτα φαντασιώσεις για εμφύλιο στον Ελλάδα; Αν ναι, επειδή εκεί οδηγούν αυτά, μάλλον δύσκολο το βλέπω. Τωρα ασε την δραχμή, αυτή ανοίκει στο νομισματικό μουσείο.
Αν δεν το έχετε καταλάβει ακόμα, η σελίδα αυτή διαβάζει τα προσωπικά σας μυνήματα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Νεα (?) οικονομικη/φοροδοτικη πραγματικοτητα 01 Ιουλ 2014 18:43 #33

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
makper έγραψε:
-σοτο51 τι να καταλάβω;
Οτι πρέπει να γίνουν περικοπές υψους 40δις και θα φτιάξει η οικονομία; Μήπως κάνεις τίποτα φαντασιώσεις για εμφύλιο στον Ελλάδα; Αν ναι, επειδή εκεί οδηγούν αυτά, μάλλον δύσκολο το βλέπω. Τωρα ασε την δραχμή, αυτή ανοίκει στο νομισματικό μουσείο.
.
.
.
Οτι και να έκανε η δραχμή το συγκεκριμένο χρονικο διάστημα δεν υποδεικνύει οτι θα κανει το ίδιο ένα νεα εθνικό νόμισμα. Δεν είναι τα ίδια δεδομένα, ούτε τα παγκόσμια, ούτε τα εγχώρια, ουτε τα νομισματικά. Σταμτάτα επιτέλους αυτή τη σπέκουλα, δεν σου διασφαλίζει το € κανενα επίπεδο διαβίωσης, θέλουν απλά να αδειάσουν τους λογαριασμούς καταθέσεων μας και να τα στείλουν υπέρ της αποπληρωμής του χρέους. Μόλις γινει αυτό, τότε θα μας αφήσουν ήσυχους.
.
Να καταλάβεις τα εξής:
1) Ότι το “νέο εθνικό νόμισμα” θα κάνει ακριβώς αυτό που (σου) λέω: Θα τυπώνεται από ξετσίπωτους πολιτικούς, με σκοπό να ικανοποιεί την πελατεία τους.
2) Ότι αυτό (η ποιότητα των πολιτικών) δεν έχει αλλάξει, επομένως τα δεδομένα είναι ίδια με την εποχή που αυτό που λέω, γινόταν.
3) Την έννοια της λέξης “σπέκουλα”.

Και τα ανωτέρω τρία (3) αναφέρονται μόνο στο τελευταίο σου ποστ.
Αν έψαχνα και τα προηγούμενα, θα σου εύρισκα 300 αντίστοιχα σημεία.
Όπως σου είπα όμως, δεν μπορώ άλλο. Και δεν έχει και νόημα.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Νεα (?) οικονομικη/φοροδοτικη πραγματικοτητα 01 Ιουλ 2014 19:49 #34

  • Ο Τσιγκούνης (T$ig)
  • Το Άβαταρ του/της Ο Τσιγκούνης  (T$ig)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Administrator
  • Δημοσιεύσεις: 1241
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 740
  • Κάρμα: 110 (74)
waverunner έγραψε:
αυτα που γραφεις ειναι αστειοτητες, τσιγκ,
δηκτικό χιουμορ , ειχα σε 1 τελευταίο μου, σχολιο μου και το εσβησες, ενω τα σχόλια των αλλων που μας ειρωνεύονται δεν τα σβήνεις, ποτέ
(δες για παραδειγμα , το νημα για τις βουλγαρικες καταθέσεις, εκει που μήνες πριν γινει η χρεωκοπία των τραπεζων τι εγραφα εγω και αλλοι 2 σχολιαστές, που προειδοποιούσαμε τους αφελείς , και τι μας απανταγαν, τα παπαγαλακια......)

Εγω είδα ,πρν μια σελίδα του νήματος , τον σοτο να αποκαλει τον μακ, οτι εχει 30 βαθμούς μυωπία, δηλαδή ειναι αόματος και δεν το εσβησες το μήνυμα
Είσαι ελεύθερος να θεωρείς αστειότητες αυτά που γράφω, αλλά δεν είναι.
Αδυνατώ να βρω χιούμορ στην φράση: "μπράβο τον έσβησες τον τάδε1 τον μπούφο, όπως εγώ τους έσβησα τους τάδε2 και τάδε3 ... φαγανε πολυ ξεβρακωμα". Εύκολα όμως βλέπω τις προσβολές, προκλητική διάθεση και οπωσδήποτε καμμία αναφορά στο θέμα.
Αν αισθάνεσαι ότι κάποια σχόλια σε ειρωνεύονται μπορείς να τα αναφέρεις και αν είναι είναι έτσι θα αφαιρεθούν.
Το ότι ο soto51 είπε στο makper ότι "Τόση είναι και η μυωπία σου: 30 βαθμοί" δεν φαίνεται να τον προσβάλει, αφού άλλωστε έχουν μια οικειότητα και ο makper αποκαλεί τον soto51 "επαγγεματία παπατζή". Φυσικά και οι δύο κάνουν παράβαση παραχωρόντας το δικαίωμα στον συνομιλητή να ζητήσει την διαγραφή του μηνύματος.
Γνῶθι σαὐτόν
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Νεα (?) οικονομικη/φοροδοτικη πραγματικοτητα 01 Ιουλ 2014 20:09 #35

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
Ο Τσιγκούνης έγραψε:
ο makper αποκαλεί τον soto51 "επαγγεματία παπατζή".

Μα είμαι:


Papatzis.jpg
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Νεα (?) οικονομικη/φοροδοτικη πραγματικοτητα 01 Ιουλ 2014 20:22 #36

  • makper
  • Το Άβαταρ του/της makper
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Αποκλεισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 1747
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 202
  • Κάρμα: -8 (-195)
Και το € τυπώνεται απο ομοίως ξετσίπωτους τραπεζίτες για να ταιζει μια συγκεκριμένη συμμορία, τους banksters της Ε.Ε και την πλουτοκρατία ευρύτερα. Απο τους δυο διαλέγω αυτόν που ανέφερες. Είναι θέμα τάξης, όπως έχει πει και ο Μαρξ :P

-Με τον soto51 εχουμε εξαντλήσει τα Γαλλικά, οπότε δεν παρεξηγούμαστε


Αν δεν το έχετε καταλάβει ακόμα, η σελίδα αυτή διαβάζει τα προσωπικά σας μυνήματα.
Τελευταία διόρθωση: 01 Ιουλ 2014 20:25 από makper.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.099 δευτερόλεπτα