Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: Προσοχή στο άνοιγμα τραπεζικού λογαργιασμου στην Πειραιώς

Προσοχή στο άνοιγμα τραπεζικού λογαργιασμου στην Πειραιώς 24 Σεπ 2019 03:08 #19

  • miou (ΜΑΝΘΟΣ)
  • Το Άβαταρ του/της miou (ΜΑΝΘΟΣ)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 803
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 297
  • Κάρμα: 49 (6)
Αγαπητοί φίλοι λυπάμαι πολύ αλλά θα διαφωνήσω μαζί σας
Αν η υπογραφή είναι του πελάτη και δεν έχει πλαστογραφηθεί τότε δεν θα επιστραφούν το συνολο των χρημάτων 31 ευρώ αλλά μόνο το ποσό που προβλέπεται σε περίπτωση «σπασίματος».
Με την ίδια λογική θα μπορούσαν να αμφισβητηθούν ολα τα συμφωνητικά μεταξύ ιδιωτών και τραπεζών. Ο δικαστής θα διαβάσει το συμβόλαιο, τα προφορικά που ειπώθηκαν δεν λαμβάνονται υπόψη γιατί δεν αποδεικνύονται
Εδώ δεν μπόρεσαν να αμφισβητηθούν ούτε καν τα ψιλά γράμματα των συμβολαίων (πχ δανειολήπτες Ελβετικού) πως θα αμφισβητηθεί εδώ ολόκληρο το συμβόλαιο?
«Ενισχύστε τις Ελβετικές καταθέσεις των Ελλήνων»
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Προσοχή στο άνοιγμα τραπεζικού λογαργιασμου στην Πειραιώς 24 Σεπ 2019 09:39 #20

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -22 (4)
miou (ΜΑΝΘΟΣ) έγραψε:
Αγαπητοί φίλοι λυπάμαι πολύ αλλά θα διαφωνήσω μαζί σας
Αν η υπογραφή είναι του πελάτη και δεν έχει πλαστογραφηθεί τότε δεν θα επιστραφούν το συνολο των χρημάτων 31 ευρώ αλλά μόνο το ποσό που προβλέπεται σε περίπτωση «σπασίματος».
Με την ίδια λογική θα μπορούσαν να αμφισβητηθούν ολα τα συμφωνητικά μεταξύ ιδιωτών και τραπεζών. Ο δικαστής θα διαβάσει το συμβόλαιο, τα προφορικά που ειπώθηκαν δεν λαμβάνονται υπόψη γιατί δεν αποδεικνύονται
Εδώ δεν μπόρεσαν να αμφισβητηθούν ούτε καν τα ψιλά γράμματα των συμβολαίων (πχ δανειολήπτες Ελβετικού) πως θα αμφισβητηθεί εδώ ολόκληρο το συμβόλαιο?

Δεν έχει καμία σχέση το παράδειγμα των δανειοληπτών Ελβετικού με το συγκεκριμένο. Εδώ έχουμε (με βάση αυτά που αναφέρει ο συμφορουμίτης) μια ξεκάθαρη παραπλάνηση του πελάτη για κάτι που δεν ισχύει σε καμία περίπτωση και επειδή δεν μιλάμε για κάποιο μεγάλο ποσό, δεν υπάρχει περίπτωση να μην του επιστρέψουν τα 31 Ευρώ.
Πρέπει πάντως να έχουμε τα μάτια μας ανοικτά και να μαθαίνουμε εκ των προτέρων τι ισχύει σε σχέση με την συναλλαγή που πάμε να κάνουμε.
Μέτρον άριστον
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross), γιώργης (yorgi)

Προσοχή στο άνοιγμα τραπεζικού λογαργιασμου στην Πειραιώς 24 Σεπ 2019 13:25 #21

  • Japetus (Japetus)
  • Το Άβαταρ του/της   Japetus (Japetus)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 12
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 14
  • Κάρμα: 3
Επισκέφτηκα άλλο υποκατάστημα στο οποίο μάλιστα έπεσα τυχαία και σε γνωστή μου υπάλληλο.
Όπως καταλαβαίνετε άρχισαν τα παρακάλια, όχι μην το καταργήσετε, είναι καλό το πακέτο -η εθνική το έχει στα 29-, κρατήστε το τουλάχιστον για ένα χρόνο και απλά υπογράψετε ότι δεν επιθυμείτε ανανέωση, 'η κοπέλα που σας εξυπηρέτησε αρχικά είναι πολύ καλή, τη γνωρίζω προσωπικά, μην κινήσετε διαδικασίες' κλπ. Τέλος, μου πρότεινε να απευθυνθώ καλύτερα στο αρχικό κατάστημα.
Εγώ αντίθετα απευθύνθηκα στο διευθυντή, που ήρθε στο γραφείο και έδωσε συγκατάθεση καταγγελίας της σύμβασης. Το ποσό θα επιστραφεί ολόκληρο εντός διαστήματος ενός μηνός στο λογαριασμό μου.

Αυτό που μου έκανε εντύπωση όμως είναι ότι δεν υπέγραψα κάποιο χαρτί εγώ, ούτε μου έδωσαν κάποιο αποδεικτικό για την καταγγελία της σύμβασης. Το μόνο που υπέγραψα και μου έδωσαν αντίγραφο ήταν ένα έγγραφο περί μή συναίνεσης για τα gdpr προς την συνεργαζόμενη ασφαλιστική (ERGO) -το ίδιο είχα υπογράψει και αρχικά χθες- και επίσης ένα ακόμα για τη 'μή επιθυμία αυτόματης ανανέωσης' -το οποίο δεν ξέρω και τί χρειάζεται εφόσον καταγγέλεται η σύμβαση-..
Παρόλα αυτά, είδα ότι συντάχθηκε έντυπο καταγγελίας σύμβασης και ερωτήθηκα για το λόγο και τον ανέγραψε ιδιοχείρως, χωρίς όμως να βάλω εγώ κάποια υπογραφή σε αυτό το χαρτί. Της ζήτησα και το έψαξε, αλλά δεν υπάρχει κάποιο προβλεπόμενο έντυπο που υπογράφω εγώ μου είπε. Μου εξήγησε ότι το χαρτί αυτό της καταγγελίας θα πάει υπηρεσιακά στο αρχικό κατάστημα και από εκεί θα γίνει η διακοπή..
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

Προσοχή στο άνοιγμα τραπεζικού λογαργιασμου στην Πειραιώς 24 Σεπ 2019 13:29 #22

  • pka
  • Το Άβαταρ του/της pka
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 154
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 53
  • Κάρμα: 5
miou (ΜΑΝΘΟΣ) έγραψε:
Αγαπητοί φίλοι λυπάμαι πολύ αλλά θα διαφωνήσω μαζί σας
Αν η υπογραφή είναι του πελάτη και δεν έχει πλαστογραφηθεί τότε δεν θα επιστραφούν το συνολο των χρημάτων 31 ευρώ αλλά μόνο το ποσό που προβλέπεται σε περίπτωση «σπασίματος».
Με την ίδια λογική θα μπορούσαν να αμφισβητηθούν ολα τα συμφωνητικά μεταξύ ιδιωτών και τραπεζών. Ο δικαστής θα διαβάσει το συμβόλαιο, τα προφορικά που ειπώθηκαν δεν λαμβάνονται υπόψη γιατί δεν αποδεικνύονται
Εδώ δεν μπόρεσαν να αμφισβητηθούν ούτε καν τα ψιλά γράμματα των συμβολαίων (πχ δανειολήπτες Ελβετικού) πως θα αμφισβητηθεί εδώ ολόκληρο το συμβόλαιο?

υπαρχει προβλεψη διακοπης της ασφαλειας οπως ανεφερε και ο παθων. εξαλλου μια ασφαλεια ειναι. την διακοπτεις οποτε θελεις και επιστρεφεται το ποσο για το εναπομειναν διαστημα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Προσοχή στο άνοιγμα τραπεζικού λογαργιασμου στην Πειραιώς 24 Σεπ 2019 20:27 #23

  • miou (ΜΑΝΘΟΣ)
  • Το Άβαταρ του/της miou (ΜΑΝΘΟΣ)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 803
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 297
  • Κάρμα: 49 (6)
εγώ κάθε φορά όταν πηγαίνω στην τράπεζα Πειραιώς και σε διαφορετικά υποκαταστήματα ακόμα και στο χωριό μου με πιάνουν μονότερμα να κάνω αυτήν την ασφάλιση και κάθε φορά έρχομαι σε δύσκολη θέση να ξεμπερδέψω χωρίς να προσβάλω
Την τελευταία φορά που είπανε το εξής κουφό ότι περιλαμβάνει κάλυψη και αν χάσεις τα κλειδιά σου :laugh:

Είναι το ίδιο φορτικοί με τις εταιρίες κινητών μόνο που αυτοί δεν παίρνουν τηλέφωνο αλλά περιμένουν να πας εκεί
«Ενισχύστε τις Ελβετικές καταθέσεις των Ελλήνων»
Τελευταία διόρθωση: 24 Σεπ 2019 20:36 από miou (ΜΑΝΘΟΣ).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

Προσοχή στο άνοιγμα τραπεζικού λογαργιασμου στην Πειραιώς 24 Σεπ 2019 21:30 #24

  • GREGORYMO
  • Το Άβαταρ του/της GREGORYMO
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 283
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 69
  • Κάρμα: 0
Δεν είναι όλες οι περιπτώσεις ιδιες. Αν ελέχθη ότι είναι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΉ η ασφάλιση, προφανώς και υπάρχει ΠΑΡΑΝΟΜΙΑ. Επίσης, νομίζω, έχεις δικαίωμα ΥΠΑΝΑΧΏΡΗΣΗΣ εντός 15 ημερών.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross), γιώργης (yorgi)

Προσοχή στο άνοιγμα τραπεζικού λογαργιασμου στην Πειραιώς 25 Σεπ 2019 07:43 #25

  • Stefan
  • Το Άβαταρ του/της Stefan
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 642
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 189
  • Κάρμα: -23
Japetus (Japetus) έγραψε:
Επικοινώνησα τηλεφωνικά με την τράπεζα και επιβεβαίωσε η υπάλληλος το γεγονός ότι η αντικατάσταση κάρτας στοιχίζει 6 ευρώ και το ασφαλιστήριο δεν είναι σε καμία περίπτωση -ούτε και σε άνοιγμα λογαριασμού- υποχρεωτικό.
Μου ζήτησε στοιχεία για το περιστατικό και το ονοματεπώνυμο του υπαλλήλου για να υποβληθεί -όπως μου είπε- αναφορά.
Με συνέδεσε τέλος με τον υπεύθυνο του τμήματος συμβολαίων ο οποίος με καθησύχασε και διαβεβαίωσε ότι υπάρχει δυνατότητα διακοπής του συμβολαίου αζημίως, με επιστροφή ολόκληρου του ποσού των 25 ευρώ, με κατάθεση σε οποιοδήποτε τραπεζικό κατάστημα σχετικής ένστασης εντός 30 ημερών.

Yποψιν ότι η τηλεφωνικη τους γραμμη εχει χρεωση, δεν ειναι δωρεαν. Οποτε σκεψου μηπως αυτα που θα πληρωσεις για τη τηλεφωνικη συνομιλια βγουν περισσοτερα από αυτά που διεκδικείς :)
Τελευταία διόρθωση: 25 Σεπ 2019 07:44 από Stefan.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)

Προσοχή στο άνοιγμα τραπεζικού λογαργιασμου στην Πειραιώς 25 Σεπ 2019 08:55 #26

  • Japetus (Japetus)
  • Το Άβαταρ του/της   Japetus (Japetus)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 12
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 14
  • Κάρμα: 3
Stefan έγραψε:
Yποψιν ότι η τηλεφωνικη τους γραμμη εχει χρεωση, δεν ειναι δωρεαν. Οποτε σκεψου μηπως αυτα που θα πληρωσεις για τη τηλεφωνικη συνομιλια βγουν περισσοτερα από αυτά που διεκδικείς :)

Το ξέρω, πάντα καλώ στην εναλλακτική -συμβατική- γραμμή για κλήσεις από εξωτερικό που αρχίζει κανονικά από 210 και όχι σε πενταψήφια...
Τελευταία διόρθωση: 25 Σεπ 2019 08:56 από Japetus (Japetus).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross), batista, γιώργης (yorgi)

Προσοχή στο άνοιγμα τραπεζικού λογαργιασμου στην Πειραιώς 25 Σεπ 2019 09:28 #27

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -22 (4)
Japetus (Japetus) έγραψε:
Το ξέρω, πάντα καλώ στην εναλλακτική -συμβατική- γραμμή για κλήσεις από εξωτερικό που αρχίζει κανονικά από 210 και όχι σε πενταψήφια...

Και πολύ καλά κάνεις. Σχεδόν πάντα υπάρχουν εναλλακτικές σε σχέση με κάποιες νταβατζίδικες χρεώσεις, αρκεί να έχουμε τα μάτια μας ανοικτά και να μην τα περιμένουμε όλα στο πιάτο.
Και ειδικά τώρα που έχουν κάνει μειώσεις προσωπικού και η αναμονή για απάντηση από την εξυπηρέτηση πελατών είναι συνήθως πολύ μεγάλη.
Καλό επίσης είναι όταν θέλουμε να καλέσουμε κάποια εξυπηρέτηση πελατών, να το κάνουμε όσο το δυνατό πιο νωρίς (π.χ. 8-8:30) όπου η αναμονή είναι πολύ μικρότερη.
Μέτρον άριστον
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross)
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.073 δευτερόλεπτα