Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: Προσοχή στο άνοιγμα τραπεζικού λογαργιασμου στην Πειραιώς

Προσοχή στο άνοιγμα τραπεζικού λογαργιασμου στην Πειραιώς 25 Σεπ 2019 21:52 #28

  • Stefan
  • Το Άβαταρ του/της Stefan
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 642
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 189
  • Κάρμα: -23
Japetus (Japetus) έγραψε:
Το ξέρω, πάντα καλώ στην εναλλακτική -συμβατική- γραμμή για κλήσεις από εξωτερικό που αρχίζει κανονικά από 210 και όχι σε πενταψήφια...

Και ποια είναι αυτη? Πεστη και σε μας να ξερουμε.


batista έγραψε:
Και πολύ καλά κάνεις. Σχεδόν πάντα υπάρχουν εναλλακτικές σε σχέση με κάποιες νταβατζίδικες χρεώσεις, αρκεί να έχουμε τα μάτια μας ανοικτά.

Εσυ λοιπον που εχεις τα ματια σου ανοιχτα, πεσμας ποια είναι η εναλλακτικη γραμμη της Εθνικης.
Τελευταία διόρθωση: 25 Σεπ 2019 21:55 από Stefan.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Προσοχή στο άνοιγμα τραπεζικού λογαργιασμου στην Πειραιώς 26 Σεπ 2019 00:10 #29

  • Japetus (Japetus)
  • Το Άβαταρ του/της   Japetus (Japetus)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 12
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 14
  • Κάρμα: 3
Πειραιώς: 2103288000
Εθνική: 2104848484
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross), γιώργης (yorgi)

Προσοχή στο άνοιγμα τραπεζικού λογαργιασμου στην Πειραιώς 26 Σεπ 2019 05:19 #30

  • Stefan
  • Το Άβαταρ του/της Stefan
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 642
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 189
  • Κάρμα: -23
Το 32288000 εχει σημειωθει ως ενοχλητικο τηλεφωνο (λινκ)
Το 4848484 λεει ότι ειναι για κλησεις από το εξωτερικο.

Παντως θα παρω σε αυτά τα νουμερα οταν χρειαστεί και θα σου πω αν εξυπηρετηθηκα.
Τελευταία διόρθωση: 26 Σεπ 2019 05:19 από Stefan.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Προσοχή στο άνοιγμα τραπεζικού λογαργιασμου στην Πειραιώς 26 Σεπ 2019 08:20 #31

  • Japetus (Japetus)
  • Το Άβαταρ του/της   Japetus (Japetus)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 12
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 14
  • Κάρμα: 3
Stefan έγραψε:
Το 32288000 εχει σημειωθει ως ενοχλητικο τηλεφωνο
Εμένα πάντως δεν με ενόχλησε καθόλου που το κάλεσα :-)
Το 4848484 λεει ότι ειναι για κλησεις από το εξωτερικό
Φυσικά το λέει, αφού αυτός είναι ο λόγος που υπάρχουν τα νούμερα αυτά καθώς δεν μπορείς να καλέσεις πενταψήφιο από εξωτερικό. Στο ίδιο τηλ. κέντρο βγαίνουν και μπορούν να σε συνδέσουν σε όποιο τμήμα θέλεις. Η Πειραιώς έχει και 0800 για δωρεάν κλήση από Ελλάδα, μετά το είδα....
Όταν θέλεις να βρεις συμβατικό τηλέφωνο για μια εταιρεία που έχει πενταψήφιο, γκουγκλάρεις προσθέτοντας 'από εξωτερικό'.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Καράντη Μαρία (cross), Voukes, γιώργης (yorgi)

Προσοχή στο άνοιγμα τραπεζικού λογαργιασμου στην Πειραιώς 07 Ιαν 2020 13:19 #32

  • Japetus (Japetus)
  • Το Άβαταρ του/της   Japetus (Japetus)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 12
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 14
  • Κάρμα: 3
Japetus (Japetus) έγραψε:
Με συνέδεσε τέλος με τον υπεύθυνο του τμήματος συμβολαίων ο οποίος με καθησύχασε και διαβεβαίωσε ότι υπάρχει δυνατότητα διακοπής του συμβολαίου αζημίως, με επιστροφή ολόκληρου του ποσού των 25 ευρώ, με κατάθεση σε οποιοδήποτε τραπεζικό κατάστημα σχετικής ένστασης εντός 30 ημερών

Να αφηγηθώ τη συνέχεια της περιπέτειάς μου σχετικά με τη διαδικασία ακύρωσης του ασφαλιστικού συμβολαίου..
Όταν υπέβαλα τέλος Σεπτεμβρίου την αίτηση ακύρωσης μου είχαν πει ότι το ποσό θα επιστρεφόταν αυτόματα χωρίς κάποια άλλη ενέργεια από μέρους μου εντός ενός μηνός.
Αφού πέρασε τελικά ένας μήνας και μπήκε και ο Νοέμβριος και επιστροφή δεν είδα, επικοινώνησα ξανά με την τράπεζα και μου είπαν ότι ναι μεν εντός ενός μήνα θα γίνει η επιστροφή, αλλά εφόσον εγκριθεί η ακύρωση και από την ασφαλιστική όπου έχουμε προωθήσει το αίτημά σας, διαδικασία που μπορεί να πάρει και δυο -και σε κάποιες περιπτώσεις και παραπάνω- μήνες!
Παίρνω μετά από μερικές μέρες -είχε μπει Δεκέμβριος- την ασφαλιστική αυτή τη φορά, και με ενημερώνουν ότι το αίτημά μου τους έχει προωθηθεί και σύντομα θα γίνει ακύρωση -δεν ήξεραν ακριβώς πότε...
Τους άφησα ακόμα ένα μήνα -κακώς ξεχάστηκα- και ξαναπήρα σήμερα τηλέφωνο.. Τί μου είπαν οι αθεόφοβοι; Ναι, έχει ολοκληρωθεί η ακύρωση του συμβολαίου, αλλά προκειμένου να είχε γίνει η επιστροφή, η οποία δεν γίνεται αυτόματα, έπρεπε να είχατε υποβάλλει σχετικά νέο αίτημα (!!).
Αυτά λοιπόν για την Πειραιώς, υπέβαλα το αίτημα επιστροφής τηλεφωνικά και περιμένω, συντάσσοντας παράλληλα και μια επιστολή προς το συνήγορο του πολίτη......
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": sosimple, maria (mb361), γιώργης (yorgi)

Προσοχή στο άνοιγμα τραπεζικού λογαργιασμου στην Πειραιώς 07 Ιαν 2020 22:00 #33

  • maria (mb361)
  • Το Άβαταρ του/της maria (mb361)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 5234
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1687
  • Κάρμα: 35 (-37)
Japetus (Japetus) έγραψε:
....συντάσσοντας παράλληλα και μια επιστολή προς το συνήγορο του πολίτη......

Φτιαξε και μια επιστολη στον Ειδικο Τραπεζικο Μεσολοβητη.

hobis.gr/%cf%84%ce%b9-%ce%b5%ce%be%ce%b5...ce%b6%ce%b5%ce%b9-2/

hobis.gr/
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
Τελευταία διόρθωση: 07 Ιαν 2020 22:08 από maria (mb361).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Προσοχή στο άνοιγμα τραπεζικού λογαργιασμου στην Πειραιώς 08 Ιαν 2020 14:14 #34

  • sosimple
  • Το Άβαταρ του/της sosimple
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 612
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 491
  • Κάρμα: 55
maria (mb361) έγραψε:
Φτιαξε και μια επιστολη στον Ειδικο Τραπεζικο Μεσολοβητη.

hobis.gr/%cf%84%ce%b9-%ce%b5%ce%be%ce%b5...ce%b6%ce%b5%ce%b9-2/

hobis.gr/
Ολες αυτες οι υπηρεσίες, συνήγορος πολίτη, γραπεζικος διαμεσολαβητης κλπ, στην Ελλάδα υπάρχουν για να βολεύονται βύσματα.
Πρακτικά τίποτα δε δουλεύει και δε βγαζεις ακρη ποτε. Υπάρχουν λογω ευρωπαικων υποχρεώσεων αλλα στην Ελλάδα υπηρετουν τα αντίθετα συμφέροντα από αυτα που υποτίθεται. Σου λεει καλα βολευτήκαμε ας τα εχουμε τώρα καλα με ολους.
Δυστυχώς αυτη είναι η αλήθεια. Αν διαβάσεις σε διάφορα φορουμ οποίος προσέφυγε και τι κατάφερε, κατα κανονα τίποτα.. Υπάρχουν βέβαια και ελάχιστες εξαιρέσεις. Υπο αυτη την αποψη καλο είναι να προσφεύγουμε σε αυτες τις υπηρεσίες, απλα κρατήστε πολυ μικρο καλαθι.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": γιώργης (yorgi)

Προσοχή στο άνοιγμα τραπεζικού λογαργιασμου στην Πειραιώς 08 Ιαν 2020 15:22 #35

  • Japetus (Japetus)
  • Το Άβαταρ του/της   Japetus (Japetus)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 12
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 14
  • Κάρμα: 3
Δεν νομίζω ότι ισχύει απόλυτα αυτό που λες. Μπορεί επί του πρακτέου να φαίνεται ότι δεν έχει αποτέλεσμα, αλλά και μόνο μια επιστολή που θα στείλουν με επίσημη σφραγίδα και η όχληση που θα δημιουργηθεί, αρκεί για να επισπευθεί η διαδικασία.
Το έχω διαπιστώσει ο ίδιος παλιότερα με θέμα που αφορούσε εταιρεία κινητής που κωλυσιεργούσαν και αρνούνταν να αποζημιώσουν. Μόλις τους έγινε η όχληση από το συνήγορο, την επόμενη μέρα επικοινώνησαν μαζί μου και δόθηκε λύση.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": γιώργης (yorgi)

Προσοχή στο άνοιγμα τραπεζικού λογαργιασμου στην Πειραιώς 08 Ιαν 2020 20:58 #36

  • sosimple
  • Το Άβαταρ του/της sosimple
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 612
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 491
  • Κάρμα: 55
Japetus (Japetus) έγραψε:
Δεν νομίζω ότι ισχύει απόλυτα αυτό που λες. Μπορεί επί του πρακτέου να φαίνεται ότι δεν έχει αποτέλεσμα, αλλά και μόνο μια επιστολή που θα στείλουν με επίσημη σφραγίδα και η όχληση που θα δημιουργηθεί, αρκεί για να επισπευθεί η διαδικασία.
Το έχω διαπιστώσει ο ίδιος παλιότερα με θέμα που αφορούσε εταιρεία κινητής που κωλυσιεργούσαν και αρνούνταν να αποζημιώσουν. Μόλις τους έγινε η όχληση από το συνήγορο, την επόμενη μέρα επικοινώνησαν μαζί μου και δόθηκε λύση.
Πάντως οσο περνάει ο καιρός τοσο δε δινει κανεις σημασία. Καποτε δίνανε, αν διαβάσεις διάφορα φορουμ θα δεις οτι εχουν αποθράσυνθει τελείως και δεν φοβούνται πλέον κατα κανονα. Υπάρχουν και εξαιρέσεις φυσικά.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.066 δευτερόλεπτα