Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: μείωση τον καταθέσεων

Απ: μείωση τον καταθέσεων 02 Απρ 2012 11:30 #37

  • makper
  • Το Άβαταρ του/της makper
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Αποκλεισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 1747
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 202
  • Κάρμα: -8 (-195)
--Καλα... τωρα καταλαβα ποιος ξεκινησε ολο αυτο το flame με τους ανιχνευτες χρυσου και μετα τους απιθανους τυπους που εμπαιναν και εγραφαν σαν χρυσοθηρες, υπευθυνοι ασφαλειας, μεταλλειολογοι και εξερευνητες σπηλαιων.

soto51 μάλλον σε πήρε χαμπάρι ο λοχαγός χαχα :lol:
Αν δεν το έχετε καταλάβει ακόμα, η σελίδα αυτή διαβάζει τα προσωπικά σας μυνήματα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: μείωση τον καταθέσεων 02 Απρ 2012 11:47 #38

  • Ανώνυμος
  • Το Άβαταρ του/της Ανώνυμος
makper έγραψε:
--Καλα... τωρα καταλαβα ποιος ξεκινησε ολο αυτο το flame με τους ανιχνευτες χρυσου και μετα τους απιθανους τυπους που εμπαιναν και εγραφαν σαν χρυσοθηρες, υπευθυνοι ασφαλειας, μεταλλειολογοι και εξερευνητες σπηλαιων.

soto51 μάλλον σε πήρε χαμπάρι ο λοχαγός χαχα :lol:

:@G-Man
makper έγραψε:
Για το θέμα αυτό κουβέντιαζα πρόσφατα με φίλο μου μηχανικό ορυκτών πόρων. Θεωρεί ότι οι απλοί (αλλά επαγγελματικοί) ανιχνευτές μετάλλων αρκούν για τον διαρρήκτη που κάνει βόλτα ακριβώς έξω από τη μονοκατοικία σου ή το διαμέρισμα σου. Σου μιλάω για φορητούς ανιχνευτές και η βόλτα φυσικά γίνεται μετά τα μεσάνυχτα. Αν βρεθεί υποψία πολύτιμου μετάλλου, δηλαδή κάποιος που έχει κάνει τους παράδες του λίρες και τις έχει κρύψει μέσα στο σπίτι, θα τους δώσει ένδειξη. Στη συνέχεια μια επίσκεψη σε ώρα κατάλληλη αρκεί. Μη ξεχνάς ότι πρόκειται για επαγγελματίες διαρρήκτες και όχι πρεζάκηδες και κλεφτρόνια αμαξιών. Δεν ρισκάρουν την φυλακή χωρίς λόγο.

μα εσύ το ξεκίνησες με τον ειδικό φίλο σου "μηχανικό ορυκτών πόρων" που αν είναι όπως τα λέει θα πρέπει να κάνει πολλές βόλτες και να είναι πολύ πλούσιος!!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: μείωση τον καταθέσεων 02 Απρ 2012 13:20 #39

  • G-Man
  • Το Άβαταρ του/της G-Man
Βλέπω ότι το θέμα ξεφεύγει και αποκτά δική του ζωή καθώς διανθίζεται από δίαφορα όμορφα. Με κίνδυνο να δώσω σε troll τροφή για την μέρα τους θα μπώ ξανά στην κουβέντα. Ο φίλος selfer και όσοι άλλοι αναφέρουν ότι ένας ανιχνευτής μπορεί να χρησιμεύσει σε έναν διαρρήκτη μόνο για να ανιχνεύσει εντός της οικίας μέταλλα σε απόσταση μερικών εκατοστών έχουν δίκιο. Είναι εύκολο και για τον πιο άσχετο να βρεί στο ίντερνετ τι μπορεί και τι δεν μπορεί να κάνει ένας ανιχνευτής, και με φανταστικούς και ανώνυμους ειδικούς με πρόσβαση σε υπερτεχνολογίες του μέλλοντος δεν είναι εύκολο να αντιπαρατεθώ, απλά προτείνω στον καθένα που ενδιαφέρεται να το ψάξει μερικά λεπτά, και όλα θα ξεκαθαρίσουν.

Τα περι δορυφόρων και συστημάτων ανίχνευσης ναρκών είναι ενδιαφέροντα, ίσως και εν μέρη αλήθειες αλλά άσχετα με το θέμα, μιας και η μάζα του μετάλου σε μία νάρκη μερικά εκκατοστά στο έδαφος ενός καθαρού πεδίου καμία σχέση δεν έχει με μερικά γραμμάρια μετάλλου σε ένα σπίτι γεμάτο από μέταλλα! Αυτό ακόμη κι αν ο ειδικός εγκληματίας έχει πρόσβαση σε δορυφόρο και στρατιωτικά βανάκια με εξοπλισμό.

Γενικά, "ερευνάτε τας γραφάς" από μόνοι σας, εγώ μια γνώμη παραθέτω, γιατί δεν θεωρώ ότι κάθε κακόβουλη ή απλά αφελής παραπληροφόρηση έχει λόγο να μένει αναπάντητη.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: μείωση τον καταθέσεων 02 Απρ 2012 13:57 #40

  • makper
  • Το Άβαταρ του/της makper
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Αποκλεισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 1747
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 202
  • Κάρμα: -8 (-195)
Ανώνυμε get a life όπως λένε στο Αμέρικα. Ο φίλος μου δεν είναι "ειδικός" ούτε στα μέταλλα ούτε στους ανιχνευτές, ούτε πουθενά. Απόφοιτος της γνωστής πολυτεχνικής σχολής στα Χανιά είναι και δουλεύει σε γνωστό πετρελαιά στην Ελλάδα.
Μετά ήρθαν οι ειδικοί πάνω στην ανίχνευση χρυσού, οι μηχανικοί μεταλλείων και τα άλλα παρατράγουδα. Τους γνωρίζεις; Πες τους ότι το κουράσανε το θέμα οπότε μπορούν να πάρουν τα ψευδώνυμα τους και να πάνε καμιά βόλτα και από άλλες σελίδες για να τρολάρουν.
Αν δεν το έχετε καταλάβει ακόμα, η σελίδα αυτή διαβάζει τα προσωπικά σας μυνήματα.
Τελευταία διόρθωση: 02 Απρ 2012 13:58 από makper.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: μείωση τον καταθέσεων 02 Απρ 2012 14:30 #41

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
makper έγραψε:
--Καλα... τωρα καταλαβα ποιος ξεκινησε ολο αυτο το flame με τους ανιχνευτες χρυσου και μετα τους απιθανους τυπους που εμπαιναν και εγραφαν σαν χρυσοθηρες, υπευθυνοι ασφαλειας, μεταλλειολογοι και εξερευνητες σπηλαιων.

soto51 μάλλον σε πήρε χαμπάρι ο λοχαγός χαχα :lol:

Εγώ δεν είπα τίποτα για ανιχνευτές, αγαπητέ. Δεν έχω εμπειρία πάνω στο θέμα, οπότε δεν έχω κάτι να πω.
Αν θες, η μόνη εμπειρία μου είναι από κάτι μηχανάκια (BOSCH νομίζω), που τα σέρνει ο τεχνίτης πάνω στον τοίχο και τον πληροφορούν αν υπάρχει απο κάτω καλώδιο με ρεύμα, ώστε να μη χώσει το τρυπάνι για το ουπα εκεί, και γίνει μαντάρα. Είναι σαφώς κατώτερη τεχνολογία απ' αυτή που συζητάτε.
Σας διαβάζω όμως, και πληροφορούμαι από αυτά που λέτε.
Ξαφνικά λοιπόν πετάγεται ένας και λέει:
"Έτσι είναι τα πράματα, και ακούστε με τι σας λέω, γιατί φοράω στολή".
Ε, αυτό σχολίασα μόνο. Όχι το τι είπε για τους ανιχνευτές.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: μείωση τον καταθέσεων 02 Απρ 2012 15:12 #42

  • makper
  • Το Άβαταρ του/της makper
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Αποκλεισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 1747
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 202
  • Κάρμα: -8 (-195)
Να νομίζω ότι έγραψε ότι είναι ένστολος για να τονίσει ότι ήταν παρών όταν έγινε η επίδειξη του ανιχνευτή ναρκών. Ρε παιδιά ξεκάθαρο είναι, δεν νομίζω ότι το έγραψε για άλλο λόγο. Θα μπορούσε κάποιος να γράψει ότι διάβασε μια σαχλαμάρα στο "τρίτο μάτι" ή στο ίντερνετ κτλ. Αν μας διαβάζει ας απαντήσει.
Αν δεν το έχετε καταλάβει ακόμα, η σελίδα αυτή διαβάζει τα προσωπικά σας μυνήματα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: μείωση τον καταθέσεων 02 Απρ 2012 15:40 #43

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
makper έγραψε:
Να νομίζω ότι έγραψε ότι είναι ένστολος για να τονίσει ότι ήταν παρών όταν έγινε η επίδειξη του ανιχνευτή ναρκών. Ρε παιδιά ξεκάθαρο είναι, δεν νομίζω ότι το έγραψε για άλλο λόγο. Θα μπορούσε κάποιος να γράψει ότι διάβασε μια σαχλαμάρα στο "τρίτο μάτι" ή στο ίντερνετ κτλ. Αν μας διαβάζει ας απαντήσει.

Εν τάξει ρε φίλε, δεν έγινε και κάτι.
Πολλοί θα μπορούσαν να είναι παρόντες σε μια επείδιξη νέου αμυντικού συστήματος: Στρατιωτικοί, ηλεκτρονικοί, πωλητές, δημοσιογράφοι, "αρχές", κάθε καρυδιάς καρύδι, ακόμα και οι σερβιτόροι του catering που σερβίρουν τα μεζεδάκια. Και προφανώς, παρευρίσκονται.
Καταλαβαίνεις τι θέλω να πω με αυτό που έγραψα, και δε θα το συνεχίσω.
Κάπως μου φάνηκε όμως αυτό το "φοράω στολή", και γι' αυτό το γραψα.
Αν η συζήτησή μας ήταν για το πως επιτυγχάνεται η πρόωση τορπίλης, και κάποιος δήλωνε αξιωματικός υποβρυχίων, βεβαίως και θα είχε λόγο να το πει.
Αλλά να μιλάμε για διρρήκτες με ανιχνευτές, και να λέει κάποιος: "Φοράω στολή", μου έκανε κάπως.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": makper

Απ: μείωση τον καταθέσεων 02 Απρ 2012 16:14 #44

  • makper
  • Το Άβαταρ του/της makper
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Αποκλεισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 1747
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 202
  • Κάρμα: -8 (-195)
Το πως γράφει κάποιος έχει διαφορά από το πως μιλάει σε προσωπικό επίπεδο. Αυτό το γράφω για μένα. Μπορεί για παράδειγμα κάποιος να γράψει κάτι που μπορεί να φανεί αγενές αλλά στην πραγματικότητα να σου φαίνεται έτσι επειδή δεν τον έχεις μπροστά σου να δεις πως εκφράζεται. Έτσι είναι το ίντερνετ ρε παιδιά. Μπαίνει ο άλλος πετάει κάτι και νομίζεις ότι σε έβρισε. Δεν είναι πάντα έτσι.
Αν δεν το έχετε καταλάβει ακόμα, η σελίδα αυτή διαβάζει τα προσωπικά σας μυνήματα.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Φυγή κεφαλαίων από την Ελλάδα! 02 Απρ 2012 16:46 #45

  • Καράντη Μαρία (cross)
  • Το Άβαταρ του/της Καράντη Μαρία (cross)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • "χωρίς εμού ου δύνασθε ποιείν ουδέν" Ιωάννην 15:5
  • Δημοσιεύσεις: 13079
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1246
  • Κάρμα: -29 (-1)
Το 2010 βγήκαν 104,6 δισεκατομμύρια ευρώ από την Ελλάδα!

news247.gr/oikonomia/oikonomika/to_2010_..._ellada.1717176.html
Σταυρός ο φύλαξ πάσης της Οικουμένης,
Σταυρός η ωραιότης της Εκκλησίας,
Σταυρός βασιλέων το κραταίωμα,
Σταυρός πιστών το στήριγμα,
Σταυρός Αγγέλων η δόξα και...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.066 δευτερόλεπτα