Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΠΕΝΔΥΣΗ/ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΔΕΔΟΜΕΝΗ ΧΡΟΝΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟ

Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΠΕΝΔΥΣΗ/ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΔΕΔΟΜΕΝΗ ΧΡΟΝΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟ 19 Φεβ 2013 16:25 #1

  • ΒΑΣΟΣ
  • Το Άβαταρ του/της ΒΑΣΟΣ
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 14
  • Κάρμα: 0
Αγαπητοί φίλοι του site, παρότι δεν επεμβαίνω στις συζητήσεις σας( σχετική άγνοια γύρω από θέματα περί χρήματος) διαβάζω με προσοχή εδώ και λίγο καιρό τις απόψεις σας. Ο λόγος που ανοίγω αυτό το θέμα είναι ότι προχθές έλαβα από κληρονομιά το ποσό των 60.000 Ευρώ και δεν ξέρω πως πρέπει να τα διαχειριστώ. Καταρχήν το μόνο σίγουρο είναι οτι θέλω να κρατήσω το παραπάνω ποσό για τα 3 μου παιδιά, που σε διάστημα 4 έως 8 ετών θα ενηλικιωθούν και θα τα χρειαστούν για σπουδές, δουλειές κτλ.
Έχω καταλήξει σε δύο πράγματα;
α) να τα στείλω για μεγαλύτερη ασφάλεια στο εξωτερικό(πχ. στην Γερμανία όπου έχω συγγενείς), αλλά φυσικά με σχεδόν μηδενικό επιτόκιο η
β) να τα έχω εδώ, ίσως σε κάποια προθεσμιακή κατάθεση για να παίρω και τους τόκους, αλλά ποιά Τράπεζα και για πόσο χρονικό διάστημα; των Συνεταιριστικών Τραπεζών η του Ταμείου Παρακαταθηκών που δίνουν και το καλύτερο ετήσιο επιτόκιο σήμερα, η άλλων μη γνωστών Τραπεζών όπως της FBB για 6 μήνες, η ακόμη της Λαικής με όλα αυτά που ακούγονται για την Κύπρο; Η μήπως σε κάποια γνωστή τράπεζα με έστω μειωμένο επιτόκιο; Όλα αυτά σύμφωνα και με τον σχετικό πίνακα του site με τις αποδόσεις των καταθέσεων.
Εσείς εαν ήσασταν στην θέση μου πως θα ενεργούσατε στα παραπάνω;
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΠΕΝΔΥΣΗ/ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΔΕΔΟΜΕΝΗ ΧΡΟΝΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟ 19 Φεβ 2013 16:54 #2

  • xristos g
  • Το Άβαταρ του/της xristos g
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 925
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 176
  • Κάρμα: 1 (-184)
ΒΑΣΟΣ έγραψε:
Αγαπητοί φίλοι του site, παρότι δεν επεμβαίνω στις συζητήσεις σας( σχετική άγνοια γύρω από θέματα περί χρήματος) διαβάζω με προσοχή εδώ και λίγο καιρό τις απόψεις σας. Ο λόγος που ανοίγω αυτό το θέμα είναι ότι προχθές έλαβα από κληρονομιά το ποσό των 60.000 Ευρώ και δεν ξέρω πως πρέπει να τα διαχειριστώ. Καταρχήν το μόνο σίγουρο είναι οτι θέλω να κρατήσω το παραπάνω ποσό για τα 3 μου παιδιά, που σε διάστημα 4 έως 8 ετών θα ενηλικιωθούν και θα τα χρειαστούν για σπουδές, δουλειές κτλ.
Έχω καταλήξει σε δύο πράγματα;
α) να τα στείλω για μεγαλύτερη ασφάλεια στο εξωτερικό(πχ. στην Γερμανία όπου έχω συγγενείς), αλλά φυσικά με σχεδόν μηδενικό επιτόκιο η
β) να τα έχω εδώ, ίσως σε κάποια προθεσμιακή κατάθεση για να παίρω και τους τόκους, αλλά ποιά Τράπεζα και για πόσο χρονικό διάστημα; των Συνεταιριστικών Τραπεζών η του Ταμείου Παρακαταθηκών που δίνουν και το καλύτερο ετήσιο επιτόκιο σήμερα, η άλλων μη γνωστών Τραπεζών όπως της FBB για 6 μήνες, η ακόμη της Λαικής με όλα αυτά που ακούγονται για την Κύπρο; Η μήπως σε κάποια γνωστή τράπεζα με έστω μειωμένο επιτόκιο; Όλα αυτά σύμφωνα και με τον σχετικό πίνακα του site με τις αποδόσεις των καταθέσεων.
Εσείς εαν ήσασταν στην θέση μου πως θα ενεργούσατε στα παραπάνω;

κήπος :lol:
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΠΕΝΔΥΣΗ/ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΔΕΔΟΜΕΝΗ ΧΡΟΝΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟ 19 Φεβ 2013 17:54 #3

  • makper
  • Το Άβαταρ του/της makper
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Αποκλεισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 1747
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 202
  • Κάρμα: -8 (-195)
xristos g έγραψε:
ΒΑΣΟΣ έγραψε:

Εσείς εαν ήσασταν στην θέση μου πως θα ενεργούσατε στα παραπάνω;

κήπος :lol:

+1

Ασε που μπορεί να φυτρώσει και καμιά λεφτιά και με την παραγωγή της να μπορέσεις οχι μόνο να εξασφαλίσεις τα παιδιά σου αλλά και να πληρώσεις του επερχόμενους φόρους ιδιοκτησίας. Μην μου πείτε για παραμύθια του στιλ ο Τζάκ και η φασολιά. Όταν ζεις στη χώρα της φαιδράς πορτοκαλέας, όλα μπορούν να συμβούν :laugh:

(σόρι για την πλάκα)
Αν δεν το έχετε καταλάβει ακόμα, η σελίδα αυτή διαβάζει τα προσωπικά σας μυνήματα.
Τελευταία διόρθωση: 19 Φεβ 2013 17:55 από makper.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΠΕΝΔΥΣΗ/ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΔΕΔΟΜΕΝΗ ΧΡΟΝΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟ 19 Φεβ 2013 22:07 #4

  • waverunner (gk8719)
  • Το Άβαταρ του/της waverunner (gk8719)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Αποκλεισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 587
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 65
  • Κάρμα: 3 (-28)
φορο κληρονομιας, πληρωσες? ή τα ειχες σε κοινο λογαριασμο?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΠΕΝΔΥΣΗ/ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΔΕΔΟΜΕΝΗ ΧΡΟΝΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟ 20 Φεβ 2013 03:54 #5

  • ΒΑΣΟΣ
  • Το Άβαταρ του/της ΒΑΣΟΣ
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 14
  • Κάρμα: 0
Σε κοινό λογαριασμό φίλε τα είχα αλλά και πάλι έκανα σχεδόν 3 μήνες για να μπορέσω να τα πάρω.
Όσο για τους φίλους που μου προτείνουν να επενδύσω σε κήπο, τι να πω δεν το είχα σκεφτεί, θα το έχω στα υπόψιν. ;)
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΠΕΝΔΥΣΗ/ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΔΕΔΟΜΕΝΗ ΧΡΟΝΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟ 20 Φεβ 2013 04:21 #6

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
ΒΑΣΟΣ έγραψε:
έκανα σχεδόν 3 μήνες για να μπορέσω να τα πάρω.
Αυτή η ιστορία με ενδιαφέρει.
Θα μπορούσες να μας πεις με λίγα λόγια τι είδους εμπόδια σου έφερναν?
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΠΕΝΔΥΣΗ/ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΔΕΔΟΜΕΝΗ ΧΡΟΝΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟ 20 Φεβ 2013 15:14 #7

  • ΒΑΣΟΣ
  • Το Άβαταρ του/της ΒΑΣΟΣ
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 14
  • Κάρμα: 0
Να μην σας κουράζω, άλλωστε το θέμα της συζήτησης που άνοιξα είναι άλλο, απλά έχω να πώ οτι μου ζήτησαν διάφορα έγγραφα(πιστοποιητικό θανάτου και οικογ. κατάστασης,
αντίγραφο διαθήκης, χαρτιά από εφορία κτλ.)και αφού τα συγκέντρωσα και τους τα παράδοσα, περίμενα πότε θα πάρω την έγκριση, το πράσινο φως δηλαδή απο τα κεντρικά για να ανοίξει ο λογαριασμός.
Τέλος πάντων ένα έχω να σας πω, επειδή εγώ ο βλάκας έκανα την ''πατάτα'' και τους το είπα απο μόνος, μην τυχόν και το κάνει κάποιος άλλος, πάρτε αθόρυβα όλα τα χρήματα του λογαριασμού σε 2-3 επισκέψεις, μεταφέρετέ τα αλλού στο όνομά σας, και τέλειωσε το παιχνίδι.
Δεν μπορώ να φανταστώ τι γίνεται σε περίπτωση που π.χ ο λογαριασμός είναι μόνο στον πατέρα σας, μάλον .....καλά κρασιά!!!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΠΕΝΔΥΣΗ/ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΔΕΔΟΜΕΝΗ ΧΡΟΝΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟ 20 Φεβ 2013 16:35 #8

  • waverunner (gk8719)
  • Το Άβαταρ του/της waverunner (gk8719)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Αποκλεισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 587
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 65
  • Κάρμα: 3 (-28)
ΒΑΣΟΣ έγραψε:
Σε κοινό λογαριασμό φίλε τα είχα αλλά και πάλι έκανα σχεδόν 3 μήνες για να μπορέσω να τα πάρω.
Όσο για τους φίλους που μου προτείνουν να επενδύσω σε κήπο, τι να πω δεν το είχα σκεφτεί, θα το έχω στα υπόψιν. ;)
δεν πιστευω να πληρωσες φορο για να τα τραβηξεις απο τον κοινο λογαριασμο?
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΠΕΝΔΥΣΗ/ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΔΕΔΟΜΕΝΗ ΧΡΟΝΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟ 20 Φεβ 2013 16:38 #9

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
ΒΑΣΟΣ έγραψε:
Να μην σας κουράζω,

πιστοποιητικό θανάτου και οικογ. κατάστασης, αντίγραφο διαθήκης, χαρτιά από εφορία κτλ
Δεν κουράζεις καθόλου.

Και ποιό είναι αυτό το ευαγές ίδρυμα?
Η ΕΤΕ?
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.065 δευτερόλεπτα