Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

ΘΕΜΑ: ανασφαλιστοι καταθετες στην λαικη τραπεζα κυπρου

ανασφαλιστοι καταθετες στην λαικη τραπεζα κυπρου 25 Μαρ 2013 12:21 #19

  • akis63
  • Το Άβαταρ του/της akis63
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 209
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 22
  • Κάρμα: 0 (3)
xristos g έγραψε:
να κανω μια ερώτηση ?λενε πανω απο 100κ θα δεσμευθούν και θα πάνε στην κακιά τράπεζα δηλαδη εμείς που είμαστε δικαιούχοι αυτών χρημάτων θα μας δώσουν λογαριασμούς δεσμευμένων χρημάτων δεν το καταλαβαίνω ?

χρήστο μη βιάζεσαι. εδώ δεν είναι βέβαιο πως θα δοθούν τα "ασφαλισμένα" και τα οποια φυσικά όποτε δοθούν θα "κλειδωθούν" άμεσα σε προθεσμιακές, κάτι που κατ'αρχήν μπορεί να μην είναι κακό (δεν ξέρουμε βέβαια τι περιθώρια διαπραγμάτευσης και τι επιτόκια θα υπάρχουν και πόσο άδικο θα είναι αυτό για κάποιους που είχαν εξασφαλίσει καλύτερα προγράμματα προθεσμικαών με υψηλότερα επιτόκια) αλλά ψυχολογικά και μόνο είναι δυσάρεστο γι αυτό που ζημιώθηκε από καποιο πιστωτικό ίδρυμα και θα θέλει να απομακρυνθεί και δεν θα του το επιτρέπουν.
τα δε "ανασφάλσιτα" απλά θα διαγραφούν και ίσως δοθεί κάποια βεβαίωση περί του ύψους του ποσού.
θα μπορούσαν να υφίστανται και σε κάπιο δεσμευμένο λογ/μο αλλά δε νομίζω.
γενικά πρόκειται για μια νέα διαδικασία την οποία δεν έχουν καθορίσει ούτε οι ίδιοι.
θα απαιτηθεί χρόνος.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": xristos g

ανασφαλιστοι καταθετες στην λαικη τραπεζα κυπρου 25 Μαρ 2013 12:33 #20

  • xristos g
  • Το Άβαταρ του/της xristos g
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 925
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 176
  • Κάρμα: 1 (-184)
akis63 έγραψε:
xristos g έγραψε:
να κανω μια ερώτηση ?λενε πανω απο 100κ θα δεσμευθούν και θα πάνε στην κακιά τράπεζα δηλαδη εμείς που είμαστε δικαιούχοι αυτών χρημάτων θα μας δώσουν λογαριασμούς δεσμευμένων χρημάτων δεν το καταλαβαίνω ?

χρήστο μη βιάζεσαι. εδώ δεν είναι βέβαιο πως θα δοθούν τα "ασφαλισμένα" και τα οποια φυσικά όποτε δοθούν θα "κλειδωθούν" άμεσα σε προθεσμιακές, κάτι που κατ'αρχήν μπορεί να μην είναι κακό (δεν ξέρουμε βέβαια τι περιθώρια διαπραγμάτευσης και τι επιτόκια θα υπάρχουν και πόσο άδικο θα είναι αυτό για κάποιους που είχαν εξασφαλίσει καλύτερα προγράμματα προθεσμικαών με υψηλότερα επιτόκια) αλλά ψυχολογικά και μόνο είναι δυσάρεστο γι αυτό που ζημιώθηκε από καποιο πιστωτικό ίδρυμα και θα θέλει να απομακρυνθεί και δεν θα του το επιτρέπουν.
τα δε "ανασφάλσιτα" απλά θα διαγραφούν και ίσως δοθεί κάποια βεβαίωση περί του ύψους του ποσού.
θα μπορούσαν να υφίστανται και σε κάπιο δεσμευμένο λογ/μο αλλά δε νομίζω.
γενικά πρόκειται για μια νέα διαδικασία την οποία δεν έχουν καθορίσει ούτε οι ίδιοι.
θα απαιτηθεί χρόνος.

ακι καλημέρα δηλαδη φιλε δεν φτανει που με πηδηξ@ν χωρις σαλιο μου λενε τωρα οτι δεν θα μπορώ και να πάρω οτι μου έμεινε ?

και πως θα ζήσω ρεεεεεεεε που ειμαι άνεργος και ζούσα απο αυτα ποιος θα μου απάντηση ποιος :side:
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ανασφαλιστοι καταθετες στην λαικη τραπεζα κυπρου 25 Μαρ 2013 12:53 #21

  • akis63
  • Το Άβαταρ του/της akis63
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 209
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 22
  • Κάρμα: 0 (3)
xristos g έγραψε:
ακι καλημέρα δηλαδη φιλε δεν φτανει που με πηδηξ@ν χωρις σαλιο μου λενε τωρα οτι δεν θα μπορώ και να πάρω οτι μου έμεινε ?

και πως θα ζήσω ρεεεεεεεε που ειμαι άνεργος και ζούσα απο αυτα ποιος θα μου απάντηση ποιος :side:

ήδη γράφεται ότι θα απαιηθούν εβδομάδες.
το ξανάγραψα, τα διαδικαστικά δεν τους απασχολούν, θα τα αναλάβουν οι τραπεζες, υπάρχουν όμως διαδικασίες, χρονοβόρες, θα το δεις.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ανασφαλιστοι καταθετες στην λαικη τραπεζα κυπρου 25 Μαρ 2013 13:47 #22

  • Loulis Loulakis (loulis)
  • Το Άβαταρ του/της Loulis Loulakis (loulis)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 158
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 17
  • Κάρμα: 0 (7)
xristos g έγραψε:
να κανω μια ερώτηση ?λενε πανω απο 100κ θα δεσμευθούν και θα πάνε στην κακιά τράπεζα δηλαδη εμείς που είμαστε δικαιούχοι αυτών χρημάτων θα μας δώσουν λογαριασμούς δεσμευμένων χρημάτων δεν το καταλαβαίνω ?

Καλημέρα (όσο μπορεί να είναι) και χρόνια πολλά.
Τα 100Κ θα πάνε στο νέο λογαριασμό σου στην Κύπρου και θα μπορείς να παίρνεις ένα maximum ποσό ανά μέρα.
Τα υπόλοιπα (όλα ή όσα γλιτώσουν το κούρεμα), μπαίνουν σε έναν λογαριασμό εκκαθάρισης. Συμψηφίζονται με τις απαιτήσεις έναντι της τράπεζας και αν περισσέψει κάτι κατανέμονται αναλογικά και πάλι. Αλλά αυτό θα πάρει χρόνια. Αντιμετωπίζεσαι σα μέτοχος μιας εταιρείας που κήρυξε πτώχευση και υπάρχουν απαιτήσεις εναντίον της.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ανασφαλιστοι καταθετες στην λαικη τραπεζα κυπρου 25 Μαρ 2013 13:52 #23

  • ΔΗΜΗΤΡΗΣ (magna)
  • Το Άβαταρ του/της ΔΗΜΗΤΡΗΣ (magna)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 454
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 118
  • Κάρμα: 9 (1)
Δυστυχώς, αυτό δε λέγεται ληστεία , αλλά σφαγή στο γόνατο....

Τώρα γίνεται κατανοητό δυστυχώς, επαναλαμβάνω δυστυχώς γιατί δεν απεφεύχθη στη Κύπρο το κούρεμα, και το κούρεμα των ομολόγων εδώ κατά 80%.

Το δυστυχώς όμως ισχύει πια πανευρωπαϊκά...όλων μας οι καταθέσεις θεωρούνται επενδύσεις....προβλέπω bank running στις αδύναμες μικρές ελληνικές τράπεζες...
Τελευταία διόρθωση: 25 Μαρ 2013 13:53 από ΔΗΜΗΤΡΗΣ (magna).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ανασφαλιστοι καταθετες στην λαικη τραπεζα κυπρου 25 Μαρ 2013 13:54 #24

  • takis600
  • Το Άβαταρ του/της takis600
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 321
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 49
  • Κάρμα: 3
ΔΗΜΗΤΡΗΣ έγραψε:
Δυστυχώς, αυτό δε λέγεται ληστεία , αλλά σφαγή στο γόνατο....

Τώρα γίνεται κατανοητό δυστυχώς, επαναλαμβάνω δυστυχώς γιατί δεν απεφεύχθη στη Κύπρο το κούρεμα, και το κούρεμα των ομολόγων εδώ κατά 80%.

Το δυστυχώς όμως ισχύει πια πανευρωπαϊκά...όλων μας οι καταθέσεις θεωρούνται επενδύσεις....προβλέπω bank running στις αδύναμες μικρές ελληνικές τράπεζες...

Στις μεγάλες βάζεις και τον κολοσσό του μουστάκια? λέω εγώ τώρα...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ανασφαλιστοι καταθετες στην λαικη τραπεζα κυπρου 25 Μαρ 2013 14:01 #25

  • ΔΗΜΗΤΡΗΣ (magna)
  • Το Άβαταρ του/της ΔΗΜΗΤΡΗΣ (magna)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 454
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 118
  • Κάρμα: 9 (1)
takis6000 κανονικά πρέπει να βάλω και την Εθνική....αλλά ξεκάθαρα έχω στο μυαλό μου FBB, PROBANK , συνεταιριστικές...επιβάλλεται να γίνει δήλωση καθησυχασμού από τη κυβέρνηση μέχρι αύριο....η ανεύθυνοι , το έχουν αποδείξει περίτρανα, στη Τράπεζα της Ελλάδος πρέπει να κινηθούν για να αποτρέψουν πιθανά παρατράγουδα...αν δε το κάνουν, θα είναι στημένο το παιχνίδι όπως στο κούρεμα των ομολόγων...τη φούσκα θα τη σπάσουμε ο πολίτες με τους κόπους μιας ζωής και όχι οι τραπεζίτες, καταθέτες των Ελβετικών τραπεζών...τόσο απλά...

Όσο για το μουστάκια, δεν νομίζω ότι οι καταθέτες της Λαικής θα μείνουν ΠΕΙΡΑΙΩΣ...έτσι απλά...οι κινήσεις θα έχουν στόχο στο μέλλον την εγγύηση κεφαλαίου και όχι τις αποδόσεις...με έκπληξη άκουγα στις αναφορές για Κύπρο περί ΥΠΕΡΟΓΚΩΝ επιτοκίων 5%, μα εδώ τι γίνεται; Δυστυχώς η λογική οδηγεί στο συμπέρασμα ότι θα ζήσουμε ανάλογο εδώ...και μια παρατήρηση, δεν έγινε δεκτό να πληρώσουν οι καταθέτες όλων των τραπεζών , αλλά μόνο των προβληματικών.... αύριο η Τράπεζα της Ελλάδος, αν προστατεύει τους πολίτες αυτής της χώρας, πρέπει να βγάλει λίστα με τράπεζες στο κόκκινο και στη συνέχεια να μαζεύει τα κουρέλια της που επέτρεψε να φτάσουν εκεί οι ισολογισμοί τους, οι καταθέσεις , τα κόκκινα δάνεια κλπ κλπ...

Φυσικά ξέρω ότι αυτό δεν πρόκειται να γίνει, θα γινόταν όμως σε μια χώρα που θα σεβόταν τους πολίτες της και δε θα τους λήστευε...
Τελευταία διόρθωση: 25 Μαρ 2013 14:15 από ΔΗΜΗΤΡΗΣ (magna).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ανασφαλιστοι καταθετες στην λαικη τραπεζα κυπρου 25 Μαρ 2013 16:00 #26

  • takis600
  • Το Άβαταρ του/της takis600
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 321
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 49
  • Κάρμα: 3
Φίλε Δημήτρη αν έπιασε φωτιά το σπίτι του γείτονα, σειρά έχει το δικό μας χωρίς φανφάρες και τυμπανοκρουσίες, εδώ αιφνιδιάστηκαν οι Κύπριοι που είναι γατόνια (και μεγάλα λαμόγια επίσης).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ανασφαλιστοι καταθετες στην λαικη τραπεζα κυπρου 30 Μαρ 2013 15:36 #27

  • Kratistos (Ekratistos)
  • Το Άβαταρ του/της Kratistos (Ekratistos)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 773
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 70
  • Κάρμα: -6 (-68)
ΔΗΜΗΤΡΗΣ έγραψε:
takis6000 κανονικά πρέπει να βάλω και την Εθνική....αλλά ξεκάθαρα έχω στο μυαλό μου FBB, PROBANK , συνεταιριστικές...επιβάλλεται να γίνει δήλωση καθησυχασμού από τη κυβέρνηση μέχρι αύριο....η ανεύθυνοι , το έχουν αποδείξει περίτρανα, στη Τράπεζα της Ελλάδος πρέπει να κινηθούν για να αποτρέψουν πιθανά παρατράγουδα...αν δε το κάνουν, θα είναι στημένο το παιχνίδι όπως στο κούρεμα των ομολόγων...τη φούσκα θα τη σπάσουμε ο πολίτες με τους κόπους μιας ζωής και όχι οι τραπεζίτες, καταθέτες των Ελβετικών τραπεζών...τόσο απλά...

Όσο για το μουστάκια, δεν νομίζω ότι οι καταθέτες της Λαικής θα μείνουν ΠΕΙΡΑΙΩΣ...έτσι απλά...οι κινήσεις θα έχουν στόχο στο μέλλον την εγγύηση κεφαλαίου και όχι τις αποδόσεις...με έκπληξη άκουγα στις αναφορές για Κύπρο περί ΥΠΕΡΟΓΚΩΝ επιτοκίων 5%, μα εδώ τι γίνεται; Δυστυχώς η λογική οδηγεί στο συμπέρασμα ότι θα ζήσουμε ανάλογο εδώ...και μια παρατήρηση, δεν έγινε δεκτό να πληρώσουν οι καταθέτες όλων των τραπεζών , αλλά μόνο των προβληματικών.... αύριο η Τράπεζα της Ελλάδος, αν προστατεύει τους πολίτες αυτής της χώρας, πρέπει να βγάλει λίστα με τράπεζες στο κόκκινο και στη συνέχεια να μαζεύει τα κουρέλια της που επέτρεψε να φτάσουν εκεί οι ισολογισμοί τους, οι καταθέσεις , τα κόκκινα δάνεια κλπ κλπ...

Φυσικά ξέρω ότι αυτό δεν πρόκειται να γίνει, θα γινόταν όμως σε μια χώρα που θα σεβόταν τους πολίτες της και δε θα τους λήστευε...


Στην Ελλαδα κουρεμα καταθεσεων ειναι ενδεχομενο να γινει και περισσοτερο θα σχετιζεται με την ανακεφαλαιοποιηση των Τραπεζων.

Ο πρωτος κιδυνος διαγραφεται για τις μη συστημικες τραπεζες πχ. ProBank, FBB και καποιες άλλες μικρες. Η Τροικα ειχε δηλωσει ότι ενδιαφερεται να κεφαλαιοποιηση μονο 4 συτημικες Τραπεζες, δηλ. Εθνικη, Αλφα, Πειραιως και ΤΤ. Ως προυποθεση ηταν να γινουν συγχωνευσεις οι οποιες βρισκονται και υπο εξελιξη. Καταληκτικη ημερομηνια της διαδικασιας ανακεφαλαιοποιησης ειναι η 30/4/13 αλλλα λογω καθυστερης της συγχωνευσης Εθνικης/Eurobank μαλλον θα δοθει παραταση εως τελος Ιουνιου.
Τωρα οι μικρες βασει των νεων δεδομενων που εχουν προκυψει με το πειραμα της Κυπρου, υπαρχει μια αμφιβολια εαν η Τροικα χρηματοδοτησει την συχωνευση τους με καποια αλλη συστημικη Τραπεζα. Ισως τις πτωχευσουν και κουρεψουν τους καταθετες πανω απο 100.000 ευρω .

Η δευτερος κινδυνος ειναι οτι τα 50 δις ευρω που εδωσε η Τροικα για τις ανακεφαλαιοποιησεις δεν φθασουν επειδη τα κοκκινα δανεια εχουν αυξηθει και σιγουρα θα υπαρξει αναγκη περισσοτερων χρηματων. Δεδομενου ότι η Τροικα δεν θα βαλει ουτε ευρω επι πλεον, ποιος θα πληρωσει το μαρμαρο? α) οι κατοχοι τραπεζικων ομολογων, β) οι μετοχοι, και γ) αν δεν φτασουν μα ποιοι αλλοι βεβαια, οι καταθετες.

Εαν η ανακεφαλαιοποιηση προχωρησει ομαλα και φτασουν τα 50 δις ευρω, ο τριτος κινδυνος που διαγραφεται ειναι να χρησιμοποιηθει ενα κουρεματακι καταθεσεων για να κλεισουν οι τρυπες του προυπολογισμου και να αντληθει φρεσκο χρημα για τα μετρα που θα καλυψουν την περιοδο 2014-2015 και θα εξιδικευθουν απο τον Ιουνιο το 2013.

Το ερωτημα ειναι θα θιγουν καταθεσεις ανω των 100Κ μονο ή θα κατεβουμε πιο κατω?
Σε επιπεδο φυσικων προσωπων το 94% απο τα 135 δις καταθεσεων αντιπροσωπεουν ποσα κατω των 10 χιλ. ευρω. Οι καταθεσεις ανω των 100Κ ειναι λιγες.

Εχω τη αισθηση οτι το διλλημα θα τεθει ως εξης: Ή απολυονται 80.000 δημοσιοι υπαλληλοι εδω και τωρα ή κουρευονται οι καταθεσεις με ενα ποσοστο. Ποιο και τι θα το δουμε στην πορεια.
Το σιγουρο ειναι οτι η Τροικα θα ερθει κ@βλομενη για να μας σκισει.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.074 δευτερόλεπτα