Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: ΚΟΥΡΕΜΑ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΕΡΧΕΤΑΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ.....

ΚΟΥΡΕΜΑ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΕΡΧΕΤΑΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ..... 11 Ιουλ 2013 01:01 #181

  • gbouliot
  • Το Άβαταρ του/της gbouliot
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 5
  • Κάρμα: 0
υπάρχει τρόπος άμεσος και τα κέρδη αφορολόγητα.στην διάθεσή σου
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΚΟΥΡΕΜΑ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΕΡΧΕΤΑΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ..... 11 Ιουλ 2013 01:43 #182

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
gbouliot έγραψε:
υπάρχει τρόπος άμεσος και τα κέρδη αφορολόγητα. στην διάθεσή σου
Κύριε gbouliot,

Εφ' όσον δεν πρόκειται για κάτι παράνομο, δεν καταλαβαίνω γιατί δεν γράφεις εδώ τα βασικά.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΚΟΥΡΕΜΑ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΕΡΧΕΤΑΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ..... 11 Ιουλ 2013 01:54 #183

  • manolis002
  • Το Άβαταρ του/της manolis002
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 354
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 55
  • Κάρμα: 2
gbouliot έγραψε:
Είμαι Επενδυτικός σύμβουλος στην Ιντεραμέρικαν και θα ήθελα να ενημερώσω όλους σας πως ΝΑΙ υπάρχει τρόπος να εξασφαλίσετε τα χρήματα σας ότι κ αν συμβεί στην χώρα μας
_ Yπάρχει τρόπος να τα μεταφέρεις όλα χωρίς καθόλου ίχνη και αφορολόγητα τα κέρδη

ακούμε
...για πες
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΚΟΥΡΕΜΑ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΕΡΧΕΤΑΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ..... 11 Ιουλ 2013 08:52 #184

  • kostas bg (kostas.bg)
  • Το Άβαταρ του/της kostas bg (kostas.bg)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 552
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 208
  • Κάρμα: 23 (1)
Nick Pap έγραψε:
kostasgl έγραψε:


Χρονοβόρο και πολυέξοδο μου φαίνεται, εκτός αν δοκιμάσεις και λίγη παρανομία. Και άμα σε πιάσουν με 50.000 πάνω σου τι ποινή έχει;

Κατάσχεται επί τόπου στο Τελωνείο το 25%
Μην γράφετε υπερβολές δεν υπάρχει τελωνείο μεταξύ των χωρών της Ε.Ε από το παράθυρο του αυτοκινήτου σου δείχνεις την ταυτότητα και περνάς δεν γίνετε έλεγχος από τελωνείο έχω περάσει δεκάδες φορές Βουλγαρία Ελλάδα χωρίς πρόβλημα
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΚΟΥΡΕΜΑ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΕΡΧΕΤΑΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ..... 11 Ιουλ 2013 12:03 #185

  • amanda
  • Το Άβαταρ του/της amanda
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Junior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 30
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 3
  • Κάρμα: 0
μπορεις να μας πεις περισσοτερες πληροφοριες .Εμενα ομολογα μου ακουγονται η παρεμφερη
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΚΟΥΡΕΜΑ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΕΡΧΕΤΑΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ..... 11 Ιουλ 2013 13:27 #186

  • gbouliot
  • Το Άβαταρ του/της gbouliot
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 5
  • Κάρμα: 0
Είναι ένα σύστημα επενδύσεων μέσω αμοιβαίων κεφαλαίων τα οποία γεωγτραφικά καλύπτουν σχεδόν όλον τον κόσμο.Επιπλέον πέρα από το κόστος τοποθέτησης - εξαργ'υρωσης δεν έχει άλλα κόστη.Με την δυνατότητα αλλαγής χαρτοφυλακίου με μηδενικό κόστος(και κάθε μέρα αν επιθυμει ο πελάτης όσο υπερβολικό κ αν ακούγεται) καθώς επίσης μπορεί να ρευστοποιήσεις είτε μέρος είτε σύνολο σε όποια χώρα της Ε.Ε επιθυμείς.Αυτά έτσι επιγραμματικά...Περισσότερες πληροφορίες αν θες μέσω email ή και από κοντά.Πραγματικά αξίζει!
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΚΟΥΡΕΜΑ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΕΡΧΕΤΑΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ..... 11 Ιουλ 2013 14:51 #187

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
gbouliot έγραψε:
Είναι ένα σύστημα επενδύσεων μέσω αμοιβαίων κεφαλαίων τα οποία γεωγτραφικά καλύπτουν σχεδόν όλον τον κόσμο. Επιπλέον πέρα από το κόστος τοποθέτησης - εξαργ'υρωσης δεν έχει άλλα κόστη.Με την δυνατότητα αλλαγής χαρτοφυλακίου με μηδενικό κόστος(και κάθε μέρα αν επιθυμει ο πελάτης όσο υπερβολικό κ αν ακούγεται) καθώς επίσης μπορεί να ρευστοποιήσεις είτε μέρος είτε σύνολο σε όποια χώρα της Ε.Ε επιθυμείς.Αυτά έτσι επιγραμματικά...Περισσότερες πληροφορίες αν θες μέσω email ή και από κοντά.Πραγματικά αξίζει!

Φιλαράκο,

Ο αέρας είναι φυσικό σώμα, αέριο, μίγμα αερίων στοιχείων (οξυγόνου (20%), αζώτου (79%), CO2 (0,4%), και άλλων σε μικρότερες ποσότητες έως ίχνη - π.χ. ξένον, ραδόνιο κλπ) και περιβάλλει τη Γη μέχρι ένα ύψος 60-70km από την επιφάνεια της.

Χρησιμοποιώντας αυτό το γνωστό και σε αφθονία αέριο σώμα, οι άνθρωποι έχουν καταφέρει να τροποποιήσουν τη μορφή του και τις ιδιότητες του, και να τον χρησιμοποιούν για διάφορες δουλειές ανάλογα με τη μορφή του: Π.χ. πεπιεσμένος αέρας, υγροποιημένος αέρας, υπέρθερμος αέρας, αφυγρασμένος αέρας, κλπ.

Μια τελευταίου τύπου μορφή του αέρα που έχει εμφανιστεί και είναι και της μόδας μπορώ να πω, είναι ο "κοπανιστός".
Σε αντίθεση με τον κανονικό (απλό, σκέτο) αέρα που είναι (ακόμα) τσάμπα για όλο τον κόσμο, όλες οι άλλες μορφές του έχουν κάποιο κόστος για να τις αποκτήσεις.
Το ίδιο ισχύει και για τον κοπανιστό.
Η διαφορά του κοπανιστού από τις άλλες μορφές είναι ότι η τιμή του κοπανιστού δεν είναι γνωστή, ή σταθερή. Παίζει.
Π.χ. ενώ μια φιάλη πεπιεσμένου αέρα 3 m3 (το περιεχόμενο μόνο) κοστίζει π.χ. 4 ευρώ (αν θέλεις να τον πάρεις για να κάνεις την κατάδυση σου), μια φιάλη κοπανιστού αέρα δεν έχει καθορισμένη τιμή. Μπορεί να πωλείται από 2 ευρώ, ως 100.000 ευρώ. Όπου σε πιάσει ο άλλος.
Και μια άλλη διαφορά του κοπανιστού αέρα από όλες τις άλλες μορφές (πεπιεσμένος, αφυγρασμένος, κλπ) είναι ότι ποτέ δεν πωλείται με το κανονικό του όνομα, δηλαδή "Αέρας Κοπανιστός".
Πωλείται (και διαφημίζεται) με διάφορα άλλα ονόματα, άσχετα με το τι στην ουσία είναι το πράμα που αγοράζεις, και για το οποίο πληρώνεις: Π.χ. ονομάζεται "Αμοιβαίο κεφάλαιο", "Ομόλογο", "Επένδυση", "Επενδυτικό Προϊόν", "Αποταμιευτικό Προϊόν", "Συνταξιοδοτικό Προϊόν", "Χαρτοφυλάκιο", τέτοια ονόματα. ΠΟΤΕ δεν αποκαλείται με το πραγματικό του όνομα.

Και το κακό με τον κοπανιστό αέρα είναι ότι για να τον αποκτήσεις σου ζητάνε να καταβάλεις μια μεγάλη εγγύηση (πολύ μεγάλη σε σχέση με αυτό που σου υπόσχονται), και που (συνήθως) ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ τη βεβαιότητα ότι θα την ξαναπάρεις σίγουρα πίσω.
Να μην αρχίσω τώρα να σου γράφω παραδείγματα ανθρώπων (ή μάλλον ομάδων ανθρώπων - μετριώνται σε χιλιάδες) που έχασαν τις εγγυήσεις που έδωσαν, φαντάζομαι ότι θα τα ξέρεις.

Θα με ρωτήσεις (ίσως):
"Και γιατί ρε φίλε μας τα λες αυτά τα περί αέρος εδώ, και μάλιστα σαν απάντηση σε αυτό το συγκεκριμένο σημείο/πρόταση που έκανα εγώ?"
Σου απαντώ λοιπόν το εξής:
Κάτι μου έκανε "κλικ" όταν διάβασα αυτά που έγραψες εδώ πιο πάνω και (χωρίς να καταλάβω το γιατί) σύνδεσα τα λεγόμενα σου με τις καταδύσεις μου και τον αέρα που μου δίνει η μπουκάλα.

Άν έκανα λάθος και δεν υπάρχει καμία σχέση, προκαταβολικά συγγνώμη, πες ότι δεν το διάβασες ποτέ.

Καλημέρα....
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Απόστολος (politis)

ΚΟΥΡΕΜΑ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΕΡΧΕΤΑΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ..... 11 Ιουλ 2013 18:01 #188

  • gbouliot
  • Το Άβαταρ του/της gbouliot
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 5
  • Κάρμα: 0
Φιλαράκο
Αρχικά χαίρομαι που ασχολείσαι με τις καταδύσεις.Εξαιρετικό σπορ!
Εγώ σε καμία περίπτωση δεν είπα ότι διαθέτω κάποιο μαγικό προϊόν ...ούτε για εγγυήσεις μίλησα έτσι όπως το θέτεις εσύ.
Κατανοώ απόλυτα αυτά που λες και ΝΑΙ σίγουρα όλοι μας γνωρίζουμε πόσο καλά κάποιοι ακριβοπληρώσανε τον κοπανιστό αέρα που περιγράφεις.
Όσα ανέφερα όμως είναι αληθινά πέρα για πέρα.Σίγουρα κάθε άνθρωπος θέτει συγκεκριμένους στόχους και ο κάθε ένας έχει διαφορετικό επενδυτικό προφίλ.Αυτή είναι η δουλειά μου εμενα , ύστερα από μια σειρά συναντήσεων με τους πελάτες να μπορώ να δημιουργώ ανάλογα με το προφίλ τους την ιδανική γι αυτούς λύση-πρόταση και στην συνέχεια ο πελάτης να έχει την κρίση να την αξιολογήσει.
Η συγκεκριμένη πρόταση μου απευθύνεται σε ανθρώπους που θέλουν μηδενικό ρίσκο στα κεφάλαια του αλλά και σε αυτούς που επιθυμούν μέτριο ή υψηλό.
Όπως και να έχει πάντως όπως προανέφερα η ενημέρωση δεν κόστισε ποτέ σε κανέναν....αντίθετα η άγνοια σε κάποιους αρκετά
Θα ήταν χαρά μου πραγματικά να μου έδινες την δυνατότητα να σου εξηγούσα από κοντά αρκετά περισσότερα για τις λύσεις που μπορώ να δώσω και μετά θα είναι χαρά μου να ακούσω την κριτική σου
Εξάλλου και η αρνητική κριτική μόνο θετικά αποτελέσματα μπορεί να έχει καθώς έτσι αυτοβελτιωνόμαστε
Σε ευχαριστώ όπως και να έχει που απάντησες
Θα χαρώ να τα πούμε και από κοντά
Ίσως και να είναι κάτι το καινοτόμο που πραγματικά αξίζει στο αστεθές χρηματοοικονομικό περιβάλλον που ζούμε
Με εκτίμηση

Υ.Γ Δεν χρειάζεται καμία συγνώμη...Δημοκρατία έχουμε ακόμα τουλαχιστον μπορούμε να εκφραζόμαστε ελεύθερα..:-)
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΚΟΥΡΕΜΑ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΕΡΧΕΤΑΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ..... 11 Ιουλ 2013 20:17 #189

  • Απόστολος (politis)
  • Το Άβαταρ του/της Απόστολος (politis)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Gold Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 160
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 81
  • Κάρμα: 7
miou έγραψε:

Συνημμένο αρχείο:

Όνομα Αρχείου: GERMANY.pdf
Μέγεθος αρχείου: 105 KB

Όπως γράφει και στο αρχείο:

“You must complete this form if you are entering or leaving the European Union and carrying 10 000 EUR or more in cash (or the equivalent in other
currencies) [Regulation (EC) No 1889/2005, article 3 (1), § 1 (3a) in conjunction with § 12a (1) Zollverwaltungsgesetz].”

Η υποχρέωση δήλωσης πάνω από τα 10.000€ ισχύει αν μπαίνεις ή βγαίνεις από την Ευρωπαϊκή ένωση. Επίσης δεν λέει ότι απαγορεύεται να έχεις παραπάνω από 10κ, απλά υποχρεούσαι να τα δηλώσεις.

Με αφορμή αυτό έψαξα και βρήκα το παρακάτω link… που με μπέρδεψε ακόμη περισσότερο:
europa.eu/travel/money/index_el.htm
«Μετρητά που μπορείτε να έχετε μαζί σας
Μπορείτε να εισέλθετε στην ΕΕ ή να εξέλθετε από αυτήν έχοντας μαζί σας έως 10.000 ευρώ σε μετρητά (ή το αντίστοιχο ποσό σε άλλο νόμισμα ή περιουσιακό στοιχείο), χωρίς να υποχρεούστε να τα δηλώσετε. Αν έχετε μαζί σας 10.000 ευρώ ή περισσότερα, πρέπει να δηλώσετε το ποσό στις τελωνειακές αρχές. Οι έλεγχοι μετρητών αποσκοπούν στην καταπολέμηση του ξεπλύματος χρημάτων και άλλων εγκληματικών ενεργειών. Ορισμένα κράτη μέλη διενεργούν ελέγχους μετρητών και σε άτομα που ταξιδεύουν από μια χώρα της ΕΕ σε άλλη.»

Δηλαδή μπορείς να κουβαλάς και πάνω από 10κ… αρκεί να μην περάσεις από έλεγχο ‘ορισμένων κρατών μελών’ που γουστάρουν να κάνουν έλεγχο.
Ρε μπας και έγραψε τον κανονισμό η ίδια ομάδα που γράφει και τα ελληνικά φορολογικά νομοσχέδια;
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.079 δευτερόλεπτα