Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

ΘΕΜΑ: Κατάθεση χρημάτων σε θυρίδα

Κατάθεση χρημάτων σε θυρίδα 19 Αυγ 2013 21:57 #1

  • tsarkalakos
  • Το Άβαταρ του/της tsarkalakos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 700
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 52
  • Κάρμα: 12
Είναι καλυμένος καποιος εαν καταθέσει λεφτα σε θυριδα σε πιθανο κουρεμα?

τι αλλες επιλογες μου προτινεται?

ευχαριστω πολύ
Εξεπλήρωσα τις στρατιωτικές μου υποχρεώσεις εις την Ελληνική Χωροφυλακή υπηρετήσας επί πενταετία με το βαθμό του Ενωμοτάρχου και απεστρατεύθην με το βαθμό του...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Κατάθεση χρημάτων σε θυρίδα 19 Αυγ 2013 22:43 #2

  • maria (mb361)
  • Το Άβαταρ του/της maria (mb361)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 5234
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1688
  • Κάρμα: 35 (-37)
tsarkalakos έγραψε:
Είναι καλυμένος καποιος εαν καταθέσει λεφτα σε θυριδα σε πιθανο κουρεμα?

τι αλλες επιλογες μου προτινεται?

ευχαριστω πολύ

Σε πιθανο κουρεμα μαλλον εισαι προστατευμενος.Φυσικα, θα παρεις τα χρηματα σου, οταν ανοιξουν οι Τραπεζες...
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Κατάθεση χρημάτων σε θυρίδα 19 Αυγ 2013 23:27 #3

  • tsarkalakos
  • Το Άβαταρ του/της tsarkalakos
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 700
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 52
  • Κάρμα: 12
καποιο αλλη λυση εχεις να μου προτινεις? αμα τα βαλω κλειστα εχω το δικαιωμα να τα βγαλω οποτε θελησω με η χωρις ποινη? τι επικρατει την συγκεκριμενη περιοδο?
Εξεπλήρωσα τις στρατιωτικές μου υποχρεώσεις εις την Ελληνική Χωροφυλακή υπηρετήσας επί πενταετία με το βαθμό του Ενωμοτάρχου και απεστρατεύθην με το βαθμό του...
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Κατάθεση χρημάτων σε θυρίδα 19 Αυγ 2013 23:49 #4

  • maria (mb361)
  • Το Άβαταρ του/της maria (mb361)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 5234
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1688
  • Κάρμα: 35 (-37)
tsarkalakos έγραψε:
καποιο αλλη λυση εχεις να μου προτινεις? αμα τα βαλω κλειστα εχω το δικαιωμα να τα βγαλω οποτε θελησω με η χωρις ποινη? τι επικρατει την συγκεκριμενη περιοδο?

Οπως το ειπες.Μπορεις να τα βγαλεις οποτε θελεις συνηθως με ποινη προεξοφλησης.Πρεπει να διαβασεις προσεχτικα τα ψιλα γραμματα για να δεις τι λεει σχετικα. Υπ' οψη, οτι εαν επιλεξεις αυτην την λυση, αντιμετωπιζεις και την πιθανοτητα του να κουρευτουν τα χρηματα σου...εαν και εφ'οσον υπαρξει νεο κουρεμα.
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Κατάθεση χρημάτων σε θυρίδα 20 Αυγ 2013 03:18 #5

  • soto51
  • Το Άβαταρ του/της soto51
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7024
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2270
  • Κάρμα: 200 (94)
maria έγραψε:
Σε πιθανο κουρεμα μαλλον εισαι προστατευμενος.

Τώρα αυτό πως το λες, και διακινδυνεύεις να τον πάρεις στο λαιμό σου τον άνθρωπο?

Πως δηλαδή ξέρεις ότι δε θα βγάλουν ένα νόμο - συγγνώμη, Πράξη Νομοθετικού Περιεχομένου ήθελα να πω - που θα λέει:

"Οι θυρίδες είναι για έγγραφα, τιμαλφή, και άλλα αντικείμενα πολύτιμα για τον κάτοχο τους. Οι θυρίδες δεν είναι για μετρητά, τα οποία πρέπει να κατατίθενται στην τράπεζα. Για να υπάρχει ισότης μεταξύ των εντίμων καταθετών (που τους κουρέψαμε τις καταθέσεις) και των πονηρών που τα έβαλαν στη θυρίδα για να γλυτώσουν το κούρεμα αποφασίζουμε ότι σε κάθε άνοιγμα της θυρίδας θα παρευρίσκεται και υπάλληλος του τραπεζικού ιδρύματος που την εκμισθώνει (sic), και ο οποίος καθίστααι υπεύθυνος για την τήρηση της παρούσας διάταξης".

Τι ίδιο δεν έχουν κάνει και τώρα που έχουν αναθέσει στους "υπαλλήλους των τραπεζικών ιδρυμάτων" να καρφώνουν όποιον κινεί πάνω από δέκα χιλιάρικα?
Γιατί να μην το κάνουν και με τις θυρίδες?
Ε?? Γιατί???

Όχι πες μου, γιατί??? :P
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Κατάθεση χρημάτων σε θυρίδα 20 Αυγ 2013 10:42 #6

  • batista
  • Το Άβαταρ του/της batista
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 7139
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2173
  • Κάρμα: -22 (4)
soto51 έγραψε:
maria έγραψε:
Σε πιθανο κουρεμα μαλλον εισαι προστατευμενος.

Τώρα αυτό πως το λες, και διακινδυνεύεις να τον πάρεις στο λαιμό σου τον άνθρωπο?

Πως δηλαδή ξέρεις ότι δε θα βγάλουν ένα νόμο - συγγνώμη, Πράξη Νομοθετικού Περιεχομένου ήθελα να πω - που θα λέει:

"Οι θυρίδες είναι για έγγραφα, τιμαλφή, και άλλα αντικείμενα πολύτιμα για τον κάτοχο τους. Οι θυρίδες δεν είναι για μετρητά, τα οποία πρέπει να κατατίθενται στην τράπεζα. Για να υπάρχει ισότης μεταξύ των εντίμων καταθετών (που τους κουρέψαμε τις καταθέσεις) και των πονηρών που τα έβαλαν στη θυρίδα για να γλυτώσουν το κούρεμα αποφασίζουμε ότι σε κάθε άνοιγμα της θυρίδας θα παρευρίσκεται και υπάλληλος του τραπεζικού ιδρύματος που την εκμισθώνει (sic), και ο οποίος καθίστααι υπεύθυνος για την τήρηση της παρούσας διάταξης".

Τι ίδιο δεν έχουν κάνει και τώρα που έχουν αναθέσει στους "υπαλλήλους των τραπεζικών ιδρυμάτων" να καρφώνουν όποιον κινεί πάνω από δέκα χιλιάρικα?
Γιατί να μην το κάνουν και με τις θυρίδες?
Ε?? Γιατί???

Όχι πες μου, γιατί??? :P

Δυστυχώς, ο soto51 έχει απόλυτο δίκιο. Κανείς δεν μπορεί να προβλέψει τον τρόπο με τον οποίο θα υλοποιηθεί το όποιο πιθανό ή απίθανο "κούρεμα" (αν ποτέ γίνει). Μπορεί να καλύπτει και την περίπτωση των θυρίδων. Επίσης το να έχεις τα χρήματα "πάντα διαθέσιμα" όπως διαφημίζουν κάποιες τράπεζες ή θα χρειάζεται να πληρώσεις κάποια ποινή προθεσμιακής λίγη σημασία έχει στο θέμα της διασφάλισης του κεφαλαίου σου. Και στις δύο περιπτώσεις το δύσκολο είναι να προβλέψεις έγκαιρα πότε θα γίνει η στραβή και να προλάβεις να αποσύρεις το κεφάλαιό σου (με ή χωρίς ποινή επι των τόκων). Αν έχει γίνει η στραβή είτε τα χρήματα σου είναι διαθέσιμα χωρίς ποινή είτε με ποινή, το σίγουρο είναι ότι δεν θα προλάβεις να τα αποσύρεις.
Μέτρον άριστον
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Κατάθεση χρημάτων σε θυρίδα 20 Αυγ 2013 22:52 #7

  • maria (mb361)
  • Το Άβαταρ του/της maria (mb361)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 5234
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1688
  • Κάρμα: 35 (-37)
soto51 έγραψε:
maria έγραψε:
Σε πιθανο κουρεμα μαλλον εισαι προστατευμενος.

Τώρα αυτό πως το λες, και διακινδυνεύεις να τον πάρεις στο λαιμό σου τον άνθρωπο?

Πως δηλαδή ξέρεις ότι δε θα βγάλουν ένα νόμο - συγγνώμη, Πράξη Νομοθετικού Περιεχομένου ήθελα να πω - που θα λέει:

"Οι θυρίδες είναι για έγγραφα, τιμαλφή, και άλλα αντικείμενα πολύτιμα για τον κάτοχο τους. Οι θυρίδες δεν είναι για μετρητά, τα οποία πρέπει να κατατίθενται στην τράπεζα. Για να υπάρχει ισότης μεταξύ των εντίμων καταθετών (που τους κουρέψαμε τις καταθέσεις) και των πονηρών που τα έβαλαν στη θυρίδα για να γλυτώσουν το κούρεμα αποφασίζουμε ότι σε κάθε άνοιγμα της θυρίδας θα παρευρίσκεται και υπάλληλος του τραπεζικού ιδρύματος που την εκμισθώνει (sic), και ο οποίος καθίστααι υπεύθυνος για την τήρηση της παρούσας διάταξης".

Τι ίδιο δεν έχουν κάνει και τώρα που έχουν αναθέσει στους "υπαλλήλους των τραπεζικών ιδρυμάτων" να καρφώνουν όποιον κινεί πάνω από δέκα χιλιάρικα?
Γιατί να μην το κάνουν και με τις θυρίδες?
Ε?? Γιατί???

Όχι πες μου, γιατί??? :P

Σωτηρη καλησπερα,

Ειπα '' μαλλον''. Σιγουρο δεν ειναι πλεον τιποτε.Οπως ευστοχα παρατηρησες,υπαρχουν και οι Πραξεις Νομοθετικου Περιεχομενου.
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Κατάθεση χρημάτων σε θυρίδα 21 Αυγ 2013 01:21 #8

  • Trader13
  • Το Άβαταρ του/της Trader13
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Expert Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 131
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 19
  • Κάρμα: 1 (-6)
Επιπλέον, σε κάποιο ενδεχόμενο κούρεμα καταθέσεων οι ταραχές και οι λεηλασίες τραπεζών δεν θα είναι σπάνιο φαινόμενο.
Οπότε κάποιο καμένο υποκατάστημα με θυρίδες δεν είναι και ότι καλύτερο για την ρευστότητα σας. (βλεπε Μαρφιν το 2010)
Η αποζημίωση από την τράπεζα σε ενα τέτοιο ενδεχόμενο είναι από μηδενική εώς τα δηλωμένα (που κανεις δεν δηλώνει και σίγουρα όχι ρευστο).

Το στρώμα ή ο κήπος μοιάζουν μονόδρομος πλέον... :laugh: :laugh:
Τελευταία διόρθωση: 21 Αυγ 2013 01:26 από Trader13.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Κατάθεση χρημάτων σε θυρίδα 21 Αυγ 2013 13:02 #9

  • makper
  • Το Άβαταρ του/της makper
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Αποκλεισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 1747
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 202
  • Κάρμα: -8 (-195)
Εγώ έχω ήδη σχέδιο λεηλασίας στα σκαριά, και τώρα ετοιμάζω συμμορία. Όποιος θέλει στέλνει βιογραφικό με π.μ και θα το αξιολογήσω. Αναμένονται χοντρές μπάζες και με πολλά έξτρα, όπως βιασμούς, και δεν εννοώ αθώων κορασίδων, μιλάω γενικά για τραπεζοϋπαλλήλους ανεξαρτήτων φύλου.

:ohmy:
Αν δεν το έχετε καταλάβει ακόμα, η σελίδα αυτή διαβάζει τα προσωπικά σας μυνήματα.
Τελευταία διόρθωση: 21 Αυγ 2013 14:08 από makper.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.069 δευτερόλεπτα