Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΘΕΜΑ: ΣΥΝΕΤΑΙΡΙΣΤΙΚΕΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ - ΠΑΓΚΡΗΤΙΑ ΤΡΑΠΕΖΑ

ΣΥΝΕΤΑΙΡΙΣΤΙΚΕΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ - ΠΑΓΚΡΗΤΙΑ ΤΡΑΠΕΖΑ 21 Νοε 2013 15:57 #37

  • Ο Τσιγκούνης (T$ig)
  • Το Άβαταρ του/της Ο Τσιγκούνης  (T$ig)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Administrator
  • Δημοσιεύσεις: 1241
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 740
  • Κάρμα: 110 (74)
flox έγραψε:
5% δινει η Πελοποννησου?? Και γιατι δε το γραφει ο tsig στο πινακα του? [3,40% γραφει]

Καταστημα στην Αθηνα δεν εχει ε?
Φίλε Flox, ο πίνακας www.tsig.gr/prothesmiakes βασίζεται στα επιτόκια που ανακοινώνουν οι τράπεζες στις ιστοσελίδες τους. Η Πελοποννήσου στην σελίδα της έχει σαν μέγιστο επιτόκιο (σε καθαρή προθεσμιακή) 3,40%.
Γνῶθι σαὐτόν
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΣΥΝΕΤΑΙΡΙΣΤΙΚΕΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ - ΠΑΓΚΡΗΤΙΑ ΤΡΑΠΕΖΑ 21 Νοε 2013 19:15 #38

  • theo (theodor)
  • Το Άβαταρ του/της theo (theodor)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 12
  • Κάρμα: 0
Ίσως έπρεπε να το γράψω στις ανεπίσημες. Υποκατάστημα έχει στον Ασπρόπυργο
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΣΥΝΕΤΑΙΡΙΣΤΙΚΕΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ - ΠΑΓΚΡΗΤΙΑ ΤΡΑΠΕΖΑ 21 Νοε 2013 19:32 #39

  • Ο Τσιγκούνης (T$ig)
  • Το Άβαταρ του/της Ο Τσιγκούνης  (T$ig)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Administrator
  • Δημοσιεύσεις: 1241
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 740
  • Κάρμα: 110 (74)
theo έγραψε:
Ίσως έπρεπε να το γράψω στις ανεπίσημες.
Αν το έχει επιβεβαιώσει ότι πρόκειται για καθαρή προθεσμιακή, καλό θα ήταν να προστεθεί στις ανεπίσημες.
Γνῶθι σαὐτόν
Τελευταία διόρθωση: 21 Νοε 2013 19:33 από Ο Τσιγκούνης (T$ig).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΣΥΝΕΤΑΙΡΙΣΤΙΚΕΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ - ΠΑΓΚΡΗΤΙΑ ΤΡΑΠΕΖΑ 21 Νοε 2013 21:47 #40

  • flox (Aγνωστου πατρος)
  • Το Άβαταρ του/της flox (Aγνωστου πατρος)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Αποκλεισμένος
  • Δημοσιεύσεις: 251
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 2
  • Κάρμα: 0 (-165)
Ο Τσιγκούνης έγραψε:
Φίλε Flox, ο πίνακας www.tsig.gr/prothesmiakes βασίζεται στα επιτόκια που ανακοινώνουν οι τράπεζες στις ιστοσελίδες τους. Η Πελοποννήσου στην σελίδα της έχει σαν μέγιστο επιτόκιο (σε καθαρή προθεσμιακή) 3,40%.

Στον theo να το πεις φιλε μου, εγω το ξερω(οπως βλεπεις το εγραψα κιολας το 3,4%).
Τελευταία διόρθωση: 21 Νοε 2013 21:49 από flox (Aγνωστου πατρος).
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΣΥΝΕΤΑΙΡΙΣΤΙΚΕΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ - ΠΑΓΚΡΗΤΙΑ ΤΡΑΠΕΖΑ 21 Νοε 2013 23:36 #41

  • ΔΗΜΗΤΡΗΣ (magna)
  • Το Άβαταρ του/της ΔΗΜΗΤΡΗΣ (magna)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 454
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 118
  • Κάρμα: 9 (1)
είναι επιβεβαιωμένο το 5%, μήπως αναφέρεται σε παλιά προθεσμιακή που δεν έχει λήξει;
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΣΥΝΕΤΑΙΡΙΣΤΙΚΕΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ - ΠΑΓΚΡΗΤΙΑ ΤΡΑΠΕΖΑ 21 Νοε 2013 23:44 #42

  • theo (theodor)
  • Το Άβαταρ του/της theo (theodor)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 12
  • Κάρμα: 0
είναι χθεσινό νούμερο
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΣΥΝΕΤΑΙΡΙΣΤΙΚΕΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ - ΠΑΓΚΡΗΤΙΑ ΤΡΑΠΕΖΑ 22 Νοε 2013 02:27 #43

  • maria (mb361)
  • Το Άβαταρ του/της maria (mb361)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Platinum Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 5234
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 1687
  • Κάρμα: 35 (-37)
theo έγραψε:
είναι χθεσινό νούμερο

Kαλα θα κανεις να το περασεις στις ανεπισημες προθεσμιακες, εκτος εαν το 5 % συμπεριλαμβανει και αγορα μεριδιων...οποτε ειναι εικονικο.
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΣΥΝΕΤΑΙΡΙΣΤΙΚΕΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ - ΠΑΓΚΡΗΤΙΑ ΤΡΑΠΕΖΑ 22 Νοε 2013 05:22 #44

  • theo (theodor)
  • Το Άβαταρ του/της theo (theodor)
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Fresh Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 12
  • Κάρμα: 0
Λοιπόν θα γίνω πιό λεπτομερής. Η τράπεζα Πελλοπονήσου μου έδωσε 4,6% μικτό γιά 6μηνο. Ο υπεύθυνος του υποκαταστήματος μου είπε ότι για 50000+ δίνουν 4,8% γιά εξάμηνο και 5% γιά χρόνο. Αυτά εκτός πίνακα και χωρίς μηνιαία απόδοση. Εγώ προτίμησα ένα άλλο προΐόν που τρέχει. Δηλαδή ένα ποσόν κατάθεση σε προθεσμιακή με τα ανωτέρω επιτόκια. Το 10% αυτού του ποσού πάει σε κοινό λογαριασμό γιά ΑΜΚ μετατρεπόμενο σε αξία επι των μερίδων (95€ και σε κάθε 2 μερίδες και μία δώρο) ΠΡΟΣΟΧΗ: δεν γίνεστε μεριδιούχος αν και η τράπεζα δεν προβλέπει στο καταστατικό της ευθύνη επί των μερίδων, ούτε γιά τους μεριδιούχους, ούτε για το ΔΣ. Αυτό το διευκρίνησα λεπτομερώς γιατί διαβάζοντας στον τσιγγούνη γιά την στοχοποίηση από την ΕΚΤ των συνεταιριστικών, το κλείσιμο 3 από αυτών τον Μάρτιο και τα περί ευθύνης επί των μερίδων, έκανα τάμα στην Τήνο μέχρι να ανοίξουν οι τράπεζες και να το αποσαφηνίσω.Αν λοιπόν στις 17/12/2013 δεν καλυφθεί ο στόχος της τράπεζας γιά ΑΜΚ αυτό το 10% από το ποσόν της προθεσμιακής θα μεταφερθεί αυτόματα στον λογαριασμό μου ταμιευτηρίου προσαυξημένο ανάλογα κατά 2% ετήσιο επιτόκιο. Αν καλυφθεί ο στόχος γιά ΑΜΚ της τράπεζας τότε το ποσόν αυτό (το 10% της προθεσμιακής) το ξεχνάω γιά 2 χρόνια (δεν σπάει) και μετά δύο χρόνια ρευστοποιήται στα 95€ η μερίδα. Δηλαδή αποδίδει γιά 2 χρόνια 33,3% λόγω της μερίδας δώρου. Θα διευκρινήσω αν σε αυτή την ρευστοποίηση προβλέπεται φόρος 15%. Δεν το έβαλα στις ανεπίσημες γιατί το πρόγραμμα λήγει αύριο 22/11/2013. Αν κάποιος ενδιαφέρεται ας κάνει πρώτα ένα τηλ. Όλα τα παραπάνω είναι στο μιλητό με τον υπεύθυνο του υποκαταστήματος και ο μόνος μάρτυρας ήταν η κάμερα ασφαλείας.
Τελευταία διόρθωση: 22 Νοε 2013 05:23 από theo (theodor). Αιτία: παράλειψη
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

ΣΥΝΕΤΑΙΡΙΣΤΙΚΕΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ - ΠΑΓΚΡΗΤΙΑ ΤΡΑΠΕΖΑ 22 Νοε 2013 07:01 #45

  • Paul Stewart
  • Το Άβαταρ του/της Paul  Stewart
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • Senior Boarder
  • Δημοσιεύσεις: 54
  • Ληφθείσες Ευχαριστίες 12
  • Κάρμα: 2 (3)
Φίλε μου Tsig και φίλοι αυτής της ιστοσελίδας καλησπέρα.

Επισκέφθηκα σήμερα κάποιες συνεταιριστικές τράπεζες στην ευρύτερη περιοχή της Αθήνας, και θα ήθελα να εστιάσω σε δύο τραπεζικά προϊόντα που θεωρώ ότι παρουσιάζουν ιδιαίτερο ενδιαφέρον:

- Συνεταιριστική Τράπεζα Χανίων: Τραπεζικό προϊόν "Αποδίδω". Σύμφωνα με το προϊόν αυτό, από το ποσό που ο καταθέτης έχει διαθέσιμο για την προθεσμιακή κατάθεση, το 90% πηγαίνει στην αγορά εταιρικών μεριδίων (με αξία 35 ευρώ το κάθε μερίδιο) και το υπόλοιπο 10% σε προθεσμιακή κατάθεση, με ετήσιο επιτόκιο γύρω στο 41%. Μου είπαν ότι οποιαδήποτε στιγμή μπορώ να κάνω μερική ή ολική ανάληψη χωρίς κανένα penalty.

* Το ερώτημά μου είναι πόσο μεγάλο ρίσκο αποτελεί σήμερα η επένδυση σε εταιρικά μερίδια; Από την Τράπεζα με διαβεβαίωσαν ότι μόνο στην περίπτωση όπου θα κλείσει η Τράπεζα θα χάσω τα χρήματά μου, κάτι το οποίο δεν πρόκειται να συμβεί αφού η Τράπεζα έχει σήμερα Δείκτη Κεφαλαιακής Επάρκειας γύρω στο 16.

- Συνεταιριστική Τράπεζα Δωδεκανήσου. Προσφέρει δύο τραπεζικά προϊόντα με μεσοσταθμικό επιτόκιο 3,85% για εξάμηνη προθεσμιακή κατάθεση (κλιμακούμενο επιτόκιο) και μεσοσταθμικό επιτόκιο 3,75% για ετήσια προθεσμιακή κατάθεση (κλιμακούμενο επιτόκιο) - αυτά δηλαδή που αναφέρει και ο Tsig στην σελίδα των Προθεσμιακών Καταθέσεων. Ο Δείκτης Κεφαλαιακής Επάρκειας της τράπεζας είναι γύρω στο 7,4, για αυτό το λόγο και η τράπεζα οδηγήθηκε σε ΑΜΚ η οποία ολοκληρώνεται αύριο.

* Θεωρώ ότι είναι το καλύτερο προϊόν που υπάρχει σήμερα, μετά τα προθεσμιακά προϊόντα της Τράπεζας Ηπείρου, η οποία όμως δεν έχει κανένα κατάστημα στην Αθήνα (εάν κάνω λάθος διορθώστε με).

Θα ήθελα την γνώμη σας για τα παραπάνω δύο προϊόντα, και θα το εκτιμούσα εάν φίλε μου Tsig μου έλεγες και εσύ την δική σου προσωπική άποψη.
Επίσης, πόσο πολύ ρίσκο αποτελούν οι προθεσμιακές καταθέσεις σε Συνεταιριστικές Τράπεζες έναντι αυτών στις Συστημικές Τράπεζες?

Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.
Τελευταία διόρθωση: 22 Νοε 2013 07:06 από Paul Stewart.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
Συντονιστές: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.067 δευτερόλεπτα